Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τουλάχιστον η mS στο θέμα αντικατάστασης και service είναι άριστη. Απο δεύτερα περιμένω ups να παραλάβει δωρεάν και να το στείλει στα κεντρικά. Το σπάσιμο είναι ότι για κανένα μήνα θα πρέπει να κάνω υπομονή.

 

Μετά από πόσο καιρό φίλε σου έβγαλε το πρόβλημα? εμένα κλείνει κοντά 1 μήνα και δουλεύει άψογα δεν ήξερα ότι χαλάει το drive και στην πορεία..ήξερα μόνο από day1 τα χαλασμένα που δεν παίρνανε δισκάκι και σκάλωνε, αν και εκείνα πολλοί τα έφτιαξαν με πατέντα αν το χτυπήσεις από κάτω.

Κρίμα γρήγορα ξεμπερδέματα φίλε στην Ms θα το στείλεις? όχι αμαζον ?τι διαδικασία ακολούθησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας απο τους μεγαλυτερους ..καταστροφολογους για το xbone, ο famous mortimer, εκανε την απονενοημενη πραξη..

 

NGs8W6Z.png

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?p=95197507#post95197507

 

και οχι μονο αυτο, αλλά λεει και λιγο πιο κατω οτι και οτι το ...ryse ..ειναι ...fantastic(!!), και οτι οπως ειχε ...προβλεψει(!!), το forza ειναι το καλυτερο exclusive ανεξαρτητου εταιριας(!!)..

 

βρε κοιτα να δεις κατι πραγματα...

απο εκει που ΟΛΟΙ θαβανε τα launch games του xbone, μαζι με το συστημα, τωρα ολοι δειλα-δειλα δηλωνουν...fans.

ποιος να το περιμενε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πόσο καιρό φίλε σου έβγαλε το πρόβλημα? εμένα κλείνει κοντά 1 μήνα και δουλεύει άψογα δεν ήξερα ότι χαλάει το drive και στην πορεία..ήξερα μόνο από day1 τα χαλασμένα που δεν παίρνανε δισκάκι και σκάλωνε, αν και εκείνα πολλοί τα έφτιαξαν με πατέντα αν το χτυπήσεις από κάτω.

Κρίμα γρήγορα ξεμπερδέματα φίλε στην Ms θα το στείλεις? όχι αμαζον ?τι διαδικασία ακολούθησες?

Αδερφέ εάν κανείς register τη κονσόλα στο xbox.com σου δίνει εγγύηση μέχρι το 2016. Απο εκεί και πέρα αν χτυπά ξύλο δημιουργηθεί πρόβλημα στη κονσόλα το κανείς report και αναλαμβάνουν αυτοί. Τα βήματα τα γράφω πιο πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παχτερ δεν ειναι τοσο ασχετος για να λεει αυτο που λεει εδω, αρα εξυπηρετει καποιον τριτο.

η microsoft δεν εχει αναγκη να αφαιρεσει το κινεκτ προκειμενου να ριξει την τιμη, ΑΝ θελει.

αντιθετα, το κινεκτ ειναι ενα εξτρα εσοδο για την ms, αφου εχει σχεδιασει διαφημιστικες καμπανιες που το χρησιμοποιουν.

 

οσο για μειωση τιμης, αυτη θα υπαρξει οταν ειναι καιρος για μειωση τιμης.

και αυτο το λενε βασικα οι πωλησεις. αν πουλαει, δεν θα πεφτει. αν ξεφυγει το ps4, θα πεσει. απλο.

 

ο δε παχτερ, εχει κανει τοσες λαθος προβλεψεις τα τελευταια χρονια, και το οτι συνεχιζει με τετοια "αρθρα" δειχνει οτι παει να τα παιρνει απο δυο μεριες, αυτη του "αναλυτη τζιρου videogames" και αυτη του ..opinion leader (που δεν ξερει την τυφλα του) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως το κινεκτ ειναι βασικο μερος της καμπανιας του one ,τωρα κατα ποσο αξιζει δεν το γνωριζω ας μας το πεις εσυ Πετρο .Στο μελλον παντως δεν βλεπω να το βγαζει απο το κουτι η microsoft και να πουλαει το one χωρις αυτο ,αν ριξει την τιμη θα γινει μαζι με αυτο κατα την ταπεινη μου γνωμη .Στο πακετο παντως εμενα αυτη την στιγμη μου αρεσει που υπαρχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κinect κατα τη γνωμη μου εχει θεση στην κονσολα.

το οτι δεν ειναι το αγιο δισκοποτηρο του control input, αυτο νομιζω το ξερουμε ολοι.

απο εκει και περα, υπαρχουν ηδη τροποι που η παρουσια του βελτιωνει τα πραγματα και δεν τα χαλαει. αρα....

 

και κατι αλλο ασχετο...

ενας γνωστος μου εκανε τεστ για input latency lag στη θυρα HDMI IN του xbone, με συσκευη leo bodnar.

βρηκε οτι το input lag δεν ειναι μεγαλυτερο απο 21ms. δηλαδη οχι τοσο ασχημα οσο φανταζομουνα.

ακομα την εχω κενη τη θυρα, αλλα ολο και κατι θα αποφασισω να της ριξω μεσα, ειδικα οσο οι hdmi θυρες του πανελ λιγοστευουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν άντεξα...

 

Εχθές ήμουν με τη γυναίκα στην Regent St και είπα δεν περνάω από τα Hamleys να ρίξω μια ματιά (έχουν υποκατάστημα GAME). Μόλις ο υπάλληλος μου είπε ότι έχουν stock με έζωσαν τα φίδια και... έπεσε το ψηστήρι στη σύντροφο  :D. Έφυγα με το COD bundle (μόνο αυτό και το Fifa είχε) και το Forza 5.

 

Το χειριστήριο είναι αισθητά βελτιωμένο από του 360 ως προς την ποιότητα κατασκευής. Οι αναλογικές σκανδάλες με το force feedback έχουν φοβερή αίσθηση. Η αίσθηση των αναλογικών μοχλών έχει βελτιωθεί επίσης. Το μόνο αρνητικό για μένα είναι ο σταυρός κατεύθυνσης που κάνει κλικ και θέλει δύναμη για να τον πατήσεις και αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα αντέξει.

 

Η κονσόλα είναι ένα τεράστιο τουβλοειδή κουτί που μου θύμησε ένα παλιό VCR Hitachi που είχα το 90... Άσε που όση ώρα το κουβαλούσα για το σπίτι, μου έκανε εντύπωση το πόσο βαρύ ηταν το ρημάδι το κουτί!

Εδώ παραδέχομαι τη Sony με το PS4. Βάζοντας τις δυο κονσόλες τη μία δίπλα στην άλλη, η γυναίκα έκανε μια γκριμάτσα απορίας και αηδίας ταυτόχρονα ( :confused:  :eek:). Αλλά δε βαρίεσε.. τα looks δεν με απασχολούν πολύ.

 

Το setup έγινε γρήγορα και απροβλημάτιστα (όπως ήταν αναμενόμενο) αλλά το kinect πήρε τον πούλο... Το σύνδεσα πριν ανοίξω την κονσόλα για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα και αμέσως μετά το απενεργοποίησα από τα settings. Το σπαστικό είναι όμως ότι έτσι, πρέπει να κάνεις manual sign-in όταν ανοίγεις την κονσόλα. Εκτός και αν δεν βρήκα κάτι στα settings, όποιος το έχει ας μου πει.

 

Επιτέλους κονσόλα με calibration settings για TV! Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό και είναι κάτι που κακώς λείπει από το PS4. Το OS μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Λίγο πιο οργανωμένο και παραμετροποιήσιμο από του PS4 αλλά πάλι χειμαδιό μου φάνηκε (αχχ που είναι τα dashblades από τα πρώτα χρόνια του 360... το πιο οργανωμένο UI για μένα).

 

Αυτά επί τροχάδην για την κονσόλα.

 

Για τα παιχνίδια τώρα να αρχίσω με το COD.

Ούτε καν το κατέβασα και ούτε πρόκειται!! Τσάμπα χώρο στο σκληρό θα πιάσει. Εαν ήταν physical copy θα το πουλούσα απ'ευθείας στο ταμείο την ώρα που παραλάμβανα την κονσόλα αλλά δυστηχώς είναι download-only.  

 

Forza 5.

Για γραφικά είχα πει τη γνώμη μου σε παλιότερα post και ισχύει ακόμη.

Όσο αναφορά το παιχίδι ψιλοαπαγοητεύτηκα από το Career mode το οποίο δεν έχει την ποικιλία και τη δομή του Forza 4. Μα να μην μπορώ να τρέξω με stock αυτοκίνητο ούτε σε ένα event? Πάντα μου τρίβει στη μούρη ότι το αυτοκίνητο δεν θα είναι ανταγωνιστικό και θα πρέπει να πληρώσω αναβαθμίσεις.

 

Παράδειγμα:

Sport Compact League - Production (μη φάτε έχουμε γλαρόσουπα) Rally

Σου δίνει μια λίστα από 10 αυτοκίνητα τα οποία πρέπει όλα να αναβαθμιστούν υποχρεωτικά σε Β600 κατηγορία με το ανάλογο κόστος σε credits.

Το Impreza WRX κοστίζει 31000cr εαν το αγοράσεις stock από το ξεχωριστό(!) μενού, και 57350cr αν το αγοράσεις από τη λίστα που θα στο αναβαθμίσει από 311 σε 395hp.

Το πρόβλημα εδώ δεν είναι ότι διαλέγεις ένα αδύναμο αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας με υπόλοιπα τυχόν πιο δυνατά που θα πρέπει να το αναβαθμίσεις για να έχεις ελπίδες, αλλά το ότι  ΟΛΑ τα αυτοκίνητα του συγκεκριμένου event ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιστούν σε B600 ανεξαρτήτως ισχύος. Εντελώς βλακώδεις λογική που κλέβει από το ξεχωριστό χαρακτήρα του αυτοκινήτου και σε υποχρεώνει να τρέχεις αγώνες με αυτοκίνητα που η μόνη διαφορά (λόγω αναβαθμίσεων) είναι το σασί και η μάρκα. Χώρια ότι οι αναβαθμίσεις αυτές είναι πανάκριβες σε σχέση με τη stock τιμή!

Κάπου εδώ έρχεται και το πρόβλημα του grinding όσο αναφορά την αγορά αυτοκινήτων. Για να πάρεις μέρος απλά σε αγώνες στο Campaign, θες 45000+(!!!) για entry αυτοκίνητο στην μικρότερη κατηγορία. Καλά όταν είσαι στην αρχή και ανεβαίνοντας driver levels το παιχνίδι είναι γεννναιόδωρο στα credits. Τι θα γίνει όμως όταν αργότερα θα θες πολύ περισσότερους αγώνες για να ανέβεις ένα level? Το χρυσό βραβείο στην sport κατηγορία σου δίνει από 4 μέχρι 9000cr ανάλογα με τα assists που απενεργοποίησες. Καλή τύχη....

 

Κατά τα άλλα πέρα από τα αρνητικά το θεωρώ ανώτερο ως εμπειρία από GT σε θέματα χειρισμού και η αίσθηση που σου αφήνει όταν οδηγείς είναι πιο ευχαριστη. Τρομεροί ήχοι αυτοκινητων επίσης.

 

Τέλος, καποιος πρέπει να μπερδεύτηκε εκεί στην turn10 και να έβαλε το soundtrack του Halo 5 αντί του FM5.. :-D  

 

 

Αυτά από μένα.

Όποιος ενδιαφέρεται για κανέναν αγώνα στο FM5 αν θέλει ας με κάνει add. Το gamertag μου είναι TibialBelmont. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γεια

 

ναι, δεν εχει auto sign-in με το κινεκτ στο ντουλαπι (προς το παρον) και επισης εχει και ενα εικονιδιο πανω δεξια που σου υπενθυμιζει οτι το κινεκτ ειναι στο ντουλάπι. λογικα και τα δυο θα σενιαριστουν με το update.

 

τωρα, για το forza...

1) τα level-ups δεν γινονται πιο αργα οσο ανεβαινεις. ειναι σταθερου ρυθμου. με σοβαρες ρυθμισεις στα επιπεδα δυσκολιας, θα παιρνεις ενα level up καθε δυο αγωνες το πολυ. αρα μη φοβασαι για τα credits.

 

2) stock car racing. η μεγαλη καινοτομια του παιχνιδιου, ειναι οτι το free play πλεον ειναι 100% λειτουργικο. δηλαδη: παιρνεις το στοκ αυτοκινητο σου, πας εκει, διαλεγεις πιστα, αριθμο γυρων, βοηθηματα, επιπεδα δυσκολιας drivatar, κλπ, πατας play με το στοκ αμαξι σου, και το παιχνιδι σου βαζει αντιπαλους αλλα στοκ ή ελαφρως πειραγμενα αυτοκινητα που να ειναι oμως ανταγωνιστικα με το στοκ δικο σου. και το κλου: πληρωνεσαι κανονικα. και παιρνεις και τα level ups.

 

σε κανω add

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα καλή χρονιά σε όλους!

 

 

 

τωρα, για το forza...

1) τα level-ups δεν γινονται πιο αργα οσο ανεβαινεις. ειναι σταθερου ρυθμου. με σοβαρες ρυθμισεις στα επιπεδα δυσκολιας, θα παιρνεις ενα level up καθε δυο αγωνες το πολυ. αρα μη φοβασαι για τα credits.

 

2) stock car racing. η μεγαλη καινοτομια του παιχνιδιου, ειναι οτι το free play πλεον ειναι 100% λειτουργικο. δηλαδη: παιρνεις το στοκ αυτοκινητο σου, πας εκει, διαλεγεις πιστα, αριθμο γυρων, βοηθηματα, επιπεδα δυσκολιας drivatar, κλπ, πατας play με το στοκ αμαξι σου, και το παιχνιδι σου βαζει αντιπαλους αλλα στοκ ή ελαφρως πειραγμενα αυτοκινητα που να ειναι oμως ανταγωνιστικα με το στοκ δικο σου. και το κλου: πληρωνεσαι κανονικα. και παιρνεις και τα level ups.

 

σε κανω add

 

P3tran ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

 

1) Όντως το level up είναι σταθερό και σε συνδυασμό με το γενναιόδωρο μπόνους τελικά δεν τίθεται θέμα money grinding.

 

2) ΟΚ με το free play mode όμως παρ' όλα αυτά θα προτιμούσα το Career λίγο πιο ευέλικτο και με περισσότερες επιλογές.

 

 

 

 

Προς όλους, sorry για το off-topic, για τυχόν άλλα σχόλια επί του FM5 θα γράψω στο αντίστοιχο θέμα την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...