Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπαστηκα γιατι βλέπω ότι όπως το πανε το μονο exclusive που θα αφήσουν θα είναι το forza. Και δεν μου κάθεται καλά να ξαναπάρω κονσόλα κυρίως για ενα παιχνίδι... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε! Αν έχεις αγοράσει μια κονσόλα για 5 exclusive ενώ διαφορετικά δε θα την αγόραζες το καταλαβαίνω να σπαστείς αν μετά τα βγάλουν σε πλατφόρμα που είχες ήδη. Αλλά να σπάζεσαι που δε θα αναγκαστείς να αγοράσεις άλλη μία κονσόλα; :P

To θεμα ειναι οτι το PC δεν ειναι πλατφορμα που εχει ηδη. Αν κρινω απο τα specs του, δεν νομζιζω να παιξει ryse. Αρα ψηφιζω xbone δαγκωτο

κοιτα, darthvader, το συμφερον της microsoft ειναι να κανει το xbox την σαλονατη επεκταση των windows, την απλοποιημενη-αυτοματοποιημενη, που θα ειναι ολα cross-buy και διαθεσιμα.

με αυτη τη λογικη, ολοι θα ειναι ικανοποιημενοι και ολοι θα βρισκουν την δικια τους αξια σε αυτο το οικοσυστημα.

 

δεν ξερω τι σοϊ μπανανες τρωνε οι μπαμπουϊνοι εκει στη microsoft, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι οσο πιο γρηγορα παμε εκει, τοσο καλυτερα.

 

τωρα για το θεμα exclusivity, τι να σου πω... για εναν ολοκληρο χρονο, αυτο το game ηταν διαθεσιμο μονο στο xbox.

εαν καποιον δεν τον νοιαζει, οκ, δεν τον λεμε και φανατικο. ειναι σαν καποιος να υποστηριζει οτι ειναι τρομερος φαν του σινεμα, αλλα να αρνειται να παει να δει μια ταινια επειδη του χρονου θα βγει σε dvd...

 

τωρα εχουν σειρα αλλα exclusives για το xbox. το ryse ειναι last year. καποια exclusive και παλι θα ειναι first party ή τελoς παντων μονιμα δεμενα με την microsoft, καποια αλλα και παλι θα ειναι με συμβολαια που δινουν first refusal ή μονο καποιο χρονικο διαστημα exclusivity.

αυτα ειναι δευτερευοντα. τι ειναι το πρωτευον? να ειναι καλα παιχνιδια.

ετσι να σκεφτεσαι.

Μονο που ο ανθρωπος ακομα δεν εχει αγορασει xbone, οποτε το ryse δεν ειναι last year γιαυτον. Και φυσικα, για τον περισσοτερο κοσμο που παιζει κονσολες, αφου το 90% δεν εχει κανει ακομα τη μεταβαση στη νεα γενια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπαστηκα γιατι βλέπω ότι όπως το πανε το μονο exclusive που θα αφήσουν θα είναι το forza. Και δεν μου κάθεται καλά να ξαναπάρω κονσόλα κυρίως για ενα παιχνίδι... :)

 

δε νομιζω.

πες -λεμε τωρα- οτι κανει η microsoft την κινηση καλης θελησης και βγαζει το master chief collection στο pc. και πες ρε παιδι μου οτι το βγαζει και ταυτοχρονα(!!). νομιζεις θα βγαλει και το halo 5?

τα χριστουγεννα θα τρεξει ενα ολοκληρο μηνα halo 5 beta :D παντα θα εχει πραμα να κανεις. (exclusive ρε παιδι μου).

horizon, sunset overdrive και quantum break. αυτα θα θαβει ο τιτανομαχος για εναν ολοκληρο χρονο, μεχρι και παλι να ερθει η νεα κολεξιον κλπ :D

 

 

... οποτε το ryse δεν ειναι last year γιαυτον. Και φυσικα, για τον περισσοτερο κοσμο που παιζει κονσολες, αφου το 90% δεν εχει κανει ακομα τη μεταβαση στη νεα γενια

 

:D τι παει να πει αυτο ρε συ? σαν τη sony το 2006... <<next gen doesnt start until we say it does>> ενα πραμα...

 

το ryse ειναι περσινο! last year. παει. για οσους το ανακαλυψουν στο μελλον, αυτη η κατηγορια παιχτων λεγεται "late to the party" :D , και μαλιστα εχει και δικη της συντομογραφια στο internet, το γνωστο LTTP:

ειτε το παιξεις σε xbox, ειτε σε pc ειτε σε ταμπλετα, ειτε σε κινητο. lttp ;)

 

χωρια που ο αλλος μπορει να κανει "μεταβαση στη νεα γενια" που λες, και ποτε του να μην παρει xbox.

θα ειναι και το 2018 πχ το crimson dragon ή το forza 5 "καινουργιο"? :D

Επεξ/σία από p3tran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον παντως που δεν εχει παρει την κονσολα βλεποντας ολα αυτα τα παιχνιδια να πηδανε και στο PC το Xbox θα γινει Link to the past και ας ειναι Late to the party.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα εχετε μερικοι.....

 

το ryse ΘΑΒOTAN ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ, και τωρα ξαφνικα το οτι παει στο pc ειναι λογος να μην παρετε την κονσολα.

 

:D

 

ξαναλεω, αυτα ειναι τα περσινα!

φετος το προγραμμα εχει master chief collection, horizon 2, sunset overdrive και quantum break,

συν φυσικα ολα τα υπολοιπα που θα βγουν και αλλου, συν οτι προκυψει.

 

προβλεπω ενα repeat απο μερικους στο δισκακι (ειναι μαπα - ειναι μαπα - ειναι τελειως μαπα- θεε μου τι μαπα - (ενας χρονος περναει) ωωωωω βγαινει στο pc? αρα δεν θελω xbox)

 

;)

 

 

η microsoft ετσι δουλευει παιδες.

απο περσι εγω προσωπικα εχω κρεμασει στα νεα του xbox τουλαχιστον 2-3 συνεντευξεις απο ανθρωπους κλειδια που εξηγουνε τη φιλοσοφια της microsoft:

<<φερε μου το καλυτερο game σου που μπορεις να φτιαξεις. αρκει να ειναι πολυ καλο, και δεν θελω να σου παρω τα πνευματικα δικαιωματα. και σε πληρωνω και το κρατας.>> και απο εκει και περα βλεπουμε. (δηλ. αν βγει τρομερο και εμπορικη επιτυχια. η κανουλα συνεχιζει να ρεει $$$, και εχεις εξτρα επιλογες και ενδιαφερον. αν δεν συμβει το παραπανω... δικο σου παραμενει το παιχνιδι, μονο που η κανουλα και οι προτεινομενες επιλογες διαφοροποιουνται.

 

ετσι εχουμε περιπτωσεις οπως το gears of war, που τελικα παρεμεινε exclusive for ever γιατι αξιζε τα λεφτα του, και υπαρχουν και περιπτωσεις οπως το ryse, που δικαιως ή αδικως ειχε διαφορετικη πορεια, οποτε η microsoft ερχεται και σου λεει: θες η κανουλα να συνεχισει να τρεχει για το ryse? οκ, αλλα περασε το σε μενα, αφου ετσι κι αλλιως εγω πληρωνω κατασκευη και μαρκετινγκ και δεν βγαζω τα αναμενομενα/.

υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις, που απο την αρχη προκειται μονο για time exclusivity ή αντε συμβολαιο με δικαιωμα για first refusal, και γενικα απο οτι βλεπω η ms υποστηριζει αρκετους διαφορετικους τροπους αναπτυξης.

 

ετσι λειτουργει το πραμα. παρτε το χαμπαρι για να ξερετε τι να περιμενετε και στο μελλον, εαν ηδη δεν ξερετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να κανουμε, δυστυχως υπαρχουν και οι καθε ειδους ρολίστες, οι οποιοι παιζουν το ρολο του ...στεναχωρημενου υποψηφιου πελατη, οποτε βρουν την ευκαιρια.

καλα ειναι λοιπον, μεχρι και αυτοι να ξερουν τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παει να πει αυτο που εγραψες?

εγω εξηγησα (για νιοστη φορα) πως λειτουργει η microsoft στα video games.

οποιος θελει καταλαβαινει (και δρα αναλογα), οποιος δε θελει, δεν καταλαβαινει και λεει τα δικα του.

 

θες να εισαι απο αυτους που λενε οτι επειδη το ryse θα παει στο pc, το xbox δεν ειναι καλη αγορα? οκ, δικαιωμα σου.

θες να ξερεις ποια ειναι η πραγματικοτητα? οχι? και παλι δικαιωμα σου ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το περι ρολιστων τι σημαινε; Για να το κλεισουμε καποια φορα ας ξεκαθαρισω καποια πραγματα λοιπον. Μπορει να μην ειναι καλη αγορα το ΟΝΕ για εμενα, που απο τα exclusives του με καινε ανεκαθεν οι δημιουργιες της Remedy και απλα ψευτοχαλβαδιαζω το Ryse. Για τους gamers που προτιμουν τα on-line shooters και οχι μονο φυσικα, μια χαρα επιλογη ειναι και το ΟΝΕ και προτιμοτερη αν θες απο το PS4.. Οχι για εμενα που ως επι το πλειστον αρκουμαι σε πενιχρες single-player εμπειριες.

 

Αν θελεις, για να κατανοησεις οτι δεν ειμαι hater, ριχνεις και μια ματια στο 7ο κατα σειρα σχολιο που ειχα υποβαλλει σε ανυποπτο χρονο εδω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/537219-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-xbox-one-bundle/

 

Edit. Ξεχασα να αναφερω το Dead Rising το οποιο με πορωνει. Αλλά μεχρι εκει. Το παιχνιδι της Insomniac ας πουμε με αφηνει αδιαφορο. Aυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ kostiger, μπορεις να εισαι ο,τιδηποτε θελεις. ειναι δικαιωμα σου.

 

εγω αυτο που λεω -και με αποκαλεσες ειρωνικα αυτοκλητο προφητη- ειναι το πως κανει τη δουλεια της η microsoft.

 

ετσι την κανει, ειτε σου/μου αρεσει, ειτε οχι.

 

απο εκει και περα, οπως εχω γραψει πολλαπλες φορες, το ryse ουτε κατα διανοια δεν ηταν το σημαντικοτερο launch (ή launch period) game.

ηταν ενα πολυ καλο hack'em up, με μεγαλο πλεονεκτημα τα γραφικα, και ετσι ηταν το τελειο day 1 game για να πεις οτι "ναι,πηρα καινουργια κονσολα"

 

αυτο ελεγα απο την πρωτη μερα, εδω μεσα 10 ατομα μου λεγανε μπουρδες για last gen και για infamous, ηρθε το πληρωμα του χρονου και βγηκα σωστος στα γραφικα (ποιο infamous ωρε?οεο), θα ερθει και το πληρωμα του χρονου να το παιξουνε και οι υπολοποι σε pc, οποτε θα δουνε εαν ηταν ενα καλο slash'em up με φοβερα γραφικα, ή αν ηταν "η απολυτη last gen μαπα που παιζει μονη της", οπως λεγανε οι κυριοι με τους οποιους ειχα διαφωνια.

 

αν εννοεις αυτα που γραφεις, και ειλικρινα ανησυχεις (που δε νομιζω) στο ξαναλεω, η κονσολα παντα θα εχει ενδιαφεροντα seasonal exclusives, και τα καλυτερα απο αυτα θα τα κραταει με τον ενα τροπο ή τον αλλο.

τουλαχιστον για τα επομενα (κοντινα) χρονια, που με νοιαζει εμενα. το τι θα κανουν αυτα τα συγκεκριμενα μηχανακια (xbox1/playstation4) σε 5 ή σε 10 χρονια απο σημερα, ποσως με ενδιαφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνουμε γενικως, απλως εγω θεωρω, οτι δεν μπαινω δυναμιτιστικα σε κανενα νημα. Τελος παντων, δεν βλεπω να βγαινει ακρη. Καλημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κάθεστε και κράζετε το p3tran επειδή έχει τα κότσια να υποστηρίζει την αγαπημένη του κονσόλα ή επειδή μας ενημερώνει για το XONE σε καθημερινή βάση?

 

Κοιτάξτε το μερικοί εδώ μέσα, έχετε άσχημα απωθημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...