Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

spartan το amazon πανω απο 30-35 δε νομιζω να ζηταει ταχυδρομικα. αν προχωρησεις την παραγγελια θα σου δωσει ακριβες κοστος.

 

η αγορα της γερμανιας ειναι ειδικη περιπτωση, οι ανθρωποι εκει εχουν κολλησει στο "xbox = spybox" απο περσι την ανοιξη (το συζηταγαμε και προχτες).

και ακριβως επειδη ειναι μεγαλη αγορα ειναι πιθανον/σχεδον σιγουρο οι προωθητικες ενεργειες εκει να ειναι μεγαλυτερες απο οτι αλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, την προσοχη σας!

 

οποιος παει και κοιταξει τα region settings στο xbox one, τωρα που προστεθηκανε οι νεες χωρες, αν κοιταξει ακριβως κατω απο εκει που λεει Greece, εχει μια ..μαγικη λεξουλα, που λεγεται ..Hong Kong

 

δηλωνοντας λοιπον κατοικοι του Χονγκ Κονγκ, μπαινουμε στο αντιστοιχο marketplace, και τι ωραια πραγματα βλεπουμε?

ενδεικτικα παραδειγματα:

 

- destiny: $HK 390      (= ευρω 39)

- metro redux bundle : $HK 197    (= ευρω 19)

- metro last light redux  :$HK 117    (= ευρω 11)

- valiant hearts $HK 99    (= ευρω 9)

 

και ουτω καθεξης B)

 

περιμενετε λιγο να επαληθευσω τις αγορες, και νομιζω οτι βρηκαμε ακομα πιο φτηνο marketplace απο το αμερικανικο ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε ομως μονο για τις digital αερα - πατερα (και οταν παμε στην επομενη αγορα next gen κονσολας γεια χαρα οτι αγορασαμε στο account μας )αγορες ετσι? Εκτος αν ισχυει κατι αλλο στο xbone..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo Gamertag σου μπορείς να του αλλάζεις locale (region) μια φορά τον χρόνο. Θυμάμαι όταν είχε ανοίξει η MS το ελληνικό Live είχα μετατρέψει το αμερικανικό μου account σε ελληνικό. Στο PSN δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπα, στο xbox one αλλαζεις region κατα ριπας. επιλεγοντας νεο locale(location), σου λεει θα κανω restart. κανει restart, πας κατευθειαν στο ιδιο μενου και ξαναλλαζεις location. reboot και ξανα-μανα, οσες φορες γουσταρεις.

εγω δοκιμαζοντας locations ανακαλυψα τις τιμες :D

Επεξ/σία από p3tran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση το locale με το region.

Μα καμια.

Στο xbox360 τουλαχιστον ειναι δυο παντελως ασχετα πραγματα μεταξυ τους.

 

Το locale ειναι απλα που δηλωνεις στις ρυθμησεις της κονσολας σου που ζεις ενω το region δηλωνεις στην ουσια στο gamertag σου που χρησιμοποιεις τη κονσολα.

 

Εν ολιγης το region ειναι κυριως για το gamertag & xbox live(Και εννοειτε και για τα παιχνιδια) ενω το locale ειναι για τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο xbox one ειναι region = location.

αν δηλωσεις location αμερικη, πας στο αμερικανικο regional marketplace.

αν δηλωσεις location αγγλια, πας στο αγγλικο.

αν δηλωσεις χονγκ κονγκ, πας στο χονγκ κονγκεζικο.

 

το hong kong λοιπον ειναι region που προστεθηκε προσφατα, για αυτο και εγραψα να περιμενετε να το δοκιμασω.

απο εκει και περα, απο την πρωτη μερα που βγηκε το xbox εχω κανει αγορες απο αγγλικο(λιρες) και ιρλανδικο(ευρω) και αμερικανικο(δολλαριο) marketplace, μαλιστα εχω αγορασει το παιχνιδι στο ενα και το dlc του στο αλλο location για να δοκιμασω αν θα ειχα καποιο προβλημα στο τριτο location, και δεν εχω κανενα, οπως εχω γραψει εδω και καιρο.

οι τιμες στο hong kong marketplace φαινεται πως ειναι ενα εξτρα ~10%-20% κατω απο το ..αμερικανικο. αυτο ειναι καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PS4 ενω το μηχανημα ειναι region free, το account κλειδωνει στην περιοχη που του δηλωσες κατα την δημιουργια του λογαριασμου.

 

Αυτο σημαινει οτι εχεις προσβαση μονο στο PSN της περιοχης που διαλεξες, και οτι συνεπαγεται αυτο για τις τιμες.

 

Τπτ παραπανω τπτ παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οτι τα dlc του καθε παιχνιδιου μπορεις να τα κατεβασεις μονο αν κανεις acc που να ειναι το region που ειναι και το παιχνιδι.

 

Π.χ. αν το παιχνιδι ειναι απο αμερικη τοτε πρεπει και το acc στο ps4 να ειναι αμερικανικο αλλιως ναι μεν θα παιζει το παιχνιδι αλλα δεν θα μπορεις να κατεβασεις κανενα dlc του κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα.

 

Τουλαχιστον στο PS3 και σε αυτα που εχω δοκιμασει ειναι μια χαρα.

 

Ο περιορισμος που σου δινει ειναι καθαρα για την προσβαση στο PSN store ή να το πω καλυτερα οταν κανεις ενα account σφραγιζει σε προσβαση για το PSN της περιοχης που δηλωσες και δεν αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...