Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ. Στο θέμα της υποστηριξης τιμονιέρας η MS ειδικά στο 360 ήταν τραγική.Εδω είναι κάπως καλύτερα τα πραγματα (xbox one με tx 458). Δυστυχώς η logitech δεν πρόκειται να υποστηριχθεί ούτε στο one , ουτε στο ps4.

 

 

Παιδιά μακριά από αυτή την τιμονιερα μπορεί να είναι καλή για την τιμή και για αυτά που προσφέρει, (επιπλέον αξεσουάρ,λειτουργεί και σε PC) αλλά δυστυχώς είναι πολλές ελλατωματικες....αν διαβάσετε σε διάφορα reviews-φόρουμ γίνεται χαμός από doa κομμάτια η μετά από μήνες χαλάνε διαβάστε και στο αμαζον να δείτε τι παιζει.Εγώ την πάτησα μιας και το σκεφτόμουνα καιρό τι τιμονιερα να πάρω κατέληξα στην Tx 458 είχα και μια κουβέντα παλιά με τον πετραν που την είχε πάρει και αυτός αλλά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα τυχερός.

Anyway για την ιστορία, όταν μου ήρθε την σεταρα κανονικά στο Pc με τα τελευταία updates κλπ. όλα κομπλέ λειτουργούσε κανονικά μόλις την συνδεσα στο one μετά από κάνα μισάωρο από το σεταρισμα την αναγνώρισε, μόλις μπήκα να παίξω forza κάηκε! έβγαλε καπνούς από πίσω στον μηχανισμό με τα μοτερακια που έχει και τέλος!! νεκρή η τιμονιερα δεν την αναγνώριζε ούτε το pc ούτε το one. (το ίδιο ακριβώς είχα διαβάσει πάθανε και άλλα άτομα) έκανα refund και πήρα τα λεφτά μου πίσω + τα μεταφορικά που έστειλα από ΕΛΤΑ ευτυχώς, και τώρα όπου βρω ευκαιρία θα τσιμπήσω την madcatz για την οποία δεν έχω διαβάσει τίποτα το αρνητικό προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Region στο store αλλάζεις από το menu της κονσόλας όσες φορές θες.Απλά κάνεις restart τη κονσόλα και έτοιμο.Για αγορές με κάρτα χρειάζεται να έχεις και μια διεύθυνση στη χώρα που είναι το store.Πχ αν το γυρίσεις στο αμερικάνικο store πρέπει να έχεις δηλώσει και διεύθυνση Αμερικής.Υποθέτω όταν κάνεις add τη κάρτα στο store μέσω της κονσόλας βάζεις και τη διεύθυνση.

 

Μπορείς να έχεις την ίδια κάρτα σε διαφορετικά store και σε κάθε store βάζεις αντίστοιχη διεύθυνση της χώρας που είναι το store.Πχ στο ελληνικό έχεις την Α κάρτα και διεύθυνση Ελλάδας,το γυρίζεις Αμερική και χρησιμοποιείς πάλι την Α κάρτα αλλά διεύθυνση δηλώνεις Αμερικής.

 

Αν αγοράσεις με gift card (προπληρωμένη κάρτα για το Xbox store) δε χρειάζεται να δηλώσεις διεύθυνση αλλά προς το παρών έχω βρει μόνο για το US,EU,UK store.

 

Κανονικά πρέπει η διεύθυνση να είναι νόμιμη αλλά δε το τσεκάρουν.Δε νομίζω και στο μέλλον να αλλάξει αυτό.Απλά δε ξέρω αν όλες οι κάρτες δουλεύουν και στα άλλα store εκτός του ελληνικού.Αυτό ίσως εξαρτάται από τη κάρτα σας.

Δε πιστεύω ότι θα το αφήσουν για πολύ έτσι αυτό. Λογικά θα γίνει αρκετά πιο αυστηρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο το 360 ετσι, γιατι να αλλαξει τωρα.

 

Το account του Live ειναι παντρεμενο με ολες τις υπηρεσιες της MS, δεν αφορουν μονο το Xbox, γι'αυτο και υπαρχει αυτη η ελευθερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο το 360 ετσι, γιατι να αλλαξει τωρα.

 

Το account του Live ειναι παντρεμενο με ολες τις υπηρεσιες της MS, δεν αφορουν μονο το Xbox, γι'αυτο και υπαρχει αυτη η ελευθερια.

Μπορούσες στο 360 να αλλάζεις market 10 φορές τη μέρα και να παίρνεις το πιο φτηνό από την κάθε χώρα? Αλήθεια ρωτάω γιατί αν και έχω 360 δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το χαμό που γίνεται πάντως σε forum από αυτό. δεν βλέπω πως θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα το μπάχαλο με τα marketplaces. Και καλά εμείς που είμαστε μικρή αγορά. Σκεφτείτε όμως ότι σιγά σιγά έχουν αρχίσει οι Αμερικάνοι και γλυκοκοιτάνε το Hong Kong (και καλά κάνουν). Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσει η MS να χαθεί τόσο χρήμα, για κάποιο λόγο υπάρχουν τα regions.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το χαμό που γίνεται πάντως σε forum από αυτό. δεν βλέπω πως θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα το μπάχαλο με τα marketplaces. Και καλά εμείς που είμαστε μικρή αγορά. Σκεφτείτε όμως ότι σιγά σιγά έχουν αρχίσει οι Αμερικάνοι και γλυκοκοιτάνε το Hong Kong (και καλά κάνουν). Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσει η MS να χαθεί τόσο χρήμα, για κάποιο λόγο υπάρχουν τα regions.

Συμφωνώ, αν ήταν θα υπήρχε ένα ενιαίο μάρκετ με ίδιες τιμές για όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτι σαν τα free weekends που κάνει το Steam, το Forza Motorsport 5 δωρεάν για τη διάρκεια του Σ/Κ για μέλη του Xbox Live Gold με Xbox One. (Λέει ότι ισχύει για legal residents of 50 U.S. & D.C., 18+, αλλά από ό,τι καταλαβαίνω από την παραπάνω συζήτηση αυτό ίσως και να μην έχει σημασία? To "For alternate method of entry, see Official Rules." δεν οδηγεί πουθενά σε μένα)

 

As we gear up for the launch of Forza Horizon 2 on Sept. 30, we’re excited to announce that all Xbox Live Gold members can enjoy Forza Motorsport 5 for free this entire upcoming weekend.

(...)

After the weekend, you’ll have the option to purchase the game online from the Xbox Store or visit your favorite retailer and continue playing. You will also get to keep your Gamerscore and achievements earned while playing, so invite your Gold friends to play and see who has the best driving skill.

http://news.xbox.com/2014/09/games-forza-weekend-xbox-live-gold
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 360 δεν ήταν έτσι. Επίσης, στο 360 έπαιζε κάτι άλλο, που καλό θα ήταν να το τσεκάρετε πριν κάνετε τέτοια αλλαγή (αν και εφόσον δεν έχει περιορισμούς στον αριθμό δεν υπάρχει προς το παρόν θέμα). Αν η IP σου δε συμφωνούσε με τη χώρα που είχες δηλωμένη σε έκανε default στους αυστηρότερους κανονισμούς rating του γενικότερου region σου. Στην Ευρώπη αυτό ήταν της Γερμανίας. Αυτό σήμαινε πως αν είχες ιρλανδικό ή βρετανικό λογαριασμό και ήσουν στην Ελλάδα υπήρχαν πράγματα που ενώ τα έβλεπες στο marketplace δε σε άφηνε να τα κατεβάσεις. Εβγαζε "content is not available at your region". Παραδείγματα που έχω πρόχειρα στη μνήμη μου ήταν τα DLC του Gears of War ή το demo του Call of Duty ή το Dead Rising Case Zero. 

 

Δεν έχω Χ1, οπότε μου είναι αδύνατο να τσεκάρω αν παίζει το ίδιο θέμα ή κάτι παρόμοιο ή όχι, οπότε προσέξτε το κι αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 360 δεν ήταν έτσι. Επίσης, στο 360 έπαιζε κάτι άλλο, που καλό θα ήταν να το τσεκάρετε πριν κάνετε τέτοια αλλαγή (αν και εφόσον δεν έχει περιορισμούς στον αριθμό δεν υπάρχει προς το παρόν θέμα). Αν η IP σου δε συμφωνούσε με τη χώρα που είχες δηλωμένη σε έκανε default στους αυστηρότερους κανονισμούς rating του γενικότερου region σου. Στην Ευρώπη αυτό ήταν της Γερμανίας. Αυτό σήμαινε πως αν είχες ιρλανδικό ή βρετανικό λογαριασμό και ήσουν στην Ελλάδα υπήρχαν πράγματα που ενώ τα έβλεπες στο marketplace δε σε άφηνε να τα κατεβάσεις. Εβγαζε "content is not available at your region". Παραδείγματα που έχω πρόχειρα στη μνήμη μου ήταν τα DLC του Gears of War ή το demo του Call of Duty ή το Dead Rising Case Zero. 

 

Δεν έχω Χ1, οπότε μου είναι αδύνατο να τσεκάρω αν παίζει το ίδιο θέμα ή κάτι παρόμοιο ή όχι, οπότε προσέξτε το κι αυτό.

 

 

Στο Χ1 ειναι σιγουρα κομπλε γιατι εχω παρει ολα απο US και τωρα το εχω σε GR και παιζουν κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Χ1 ειναι σιγουρα κομπλε γιατι εχω παρει ολα απο US και τωρα το εχω σε GR και παιζουν κανονικα.

Πολύ μεγάλο θετικό αυτό για το Χ1, λοιπόν, σε συνδυασμό με τις απεριόριστες αλλαγές region. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ea.com/eaaccess/faq.html

μέσα στο Σεπτέμβρη έρχεται και Ελλάδα και επίσημα το ea access

 

http://www.ea.com/news/ea-access-brings-you-more-to-love-this-september

 

και μπαίνει και άλλο παιχνιδι nfs rivals! αυτα είναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εϊμαι κάτοχος του xbox one απο αρχές Ιουλίου.

Για όσους δεν το έχουν αγοράσει ακόμη να ξέρετε ότι το το πάνω μέρος του είναι τόσο γυαλιστέρο που γραντζουνίζεται για πλάκα ακόμη και αν πάτε να το καθαρίσετε με μαλακό πανί.Δεν ξέρω αν γραντζουνίστηκε μόνο σε εμένα.

Το πρόβλημα λύθηκε ,παραγγέλνοντας κάποια αυτοκόλλητα που ντύνεις το μηχάνημα και είναι πολύ ωραία και όταν τα βαριέσαι παίρνεις άλλα.

 

http://www.amazon.co.uk/dp/B00GYVXT3Y

 

Έχω βάλει αυτό το skin και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την ποιότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...