Προς το περιεχόμενο

Το Dropbox δοκιμάζει νέες λειτουργίες και προσφέρει έως και 4.5GB επιπλέον δωρεάν χώρο αποθήκευσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ξεπέρασα το πρόβλημα με το autoplay κάνοντας reset 2 πραγματάκια στην registry, το έκανα αυτό με το dropbox +4,5GB και έφτασα στα 15,8GB total.

Έχω και sugarsync όπου με διάφορα invites έχω φτάσει 20GB

γενικά το Sugarsync το θεωρώ μακράν ανώτερο από το Dropbox και παρατηρώ ότι το Dropbox σιγά σιγά προσπαθεί να πάρει στοιχεία από το Sugarsync, άντε μακάρι, διότι έχω πολλούς φίλους στο dropbox που διαμοιραζόμαστε και είναι αναγκαίο κακό...

 

Το μόνο αρνητικό που έχει το Sugarsync είναι ότι δεν δουλεύει σε linux. Αλλιώς είναι μακράν από τις must-have εφαρμογές :).

Ξεφεύγει από την λογική του έχεις έναν φάκελο όπου πρέπει να έχεις τα shared folders σου! Με το sugarsync αρκεί να πας σε οποιονδήποτε φάκελο στον υπολογιστή σου δεξί click Sugarsync/backup ή Share και γίνεται αυτόματα uploaded στο Sugarsync ^_^

Έχει πρόγραμμα που ανοίγεις πατώντας το εικονιδιάκι κάτω δεξιά στο taskbar όπου διαχειρίζεσαι από κει τα πάντα, τι γίνεται sync μεταξύ των συσκευών σου (pc, laptop, κινητά*)

Γενικά είναι πολύ μπροστά και μπράβο τους :D

Τέλος με κάθε referral παίρνεις 500MB όχι 250MB όπως στο dropbox και έχουν όριο στα referals τα 100GB!!!

όχι τα 8GB που έχει το dropbox από τα referalls. Και εάν κάνεις κάποιον invite που θέλει και κάνει επί πληρωμή λογαριασμό παίρνεις και εσύ και αυτός για πάντα! 10GB έξτρα χώρο ;)

 

 

 

p.s μην έχετε αυταπάτες :devil: τα hyperlinks είναι referral status δικό μου, παρόλα αυτά είναι ειλικρινής η παραπάνω γνώμη μου πάνω στο θέμα έχοντας δοκιμάσει από τους πρώτους το Dropbox και έχοντας δοκιμάσει λίγο έως ... λίγο παραπάνω πολλές άλλες εναλλακτικές όπως τα SpiderOak, Live Mesh, Live Skydrive etc [πάνω από 2-3 μέρες δεν έχω ασχοληθεί με κάτι εκτός από Sugarsync και dropbox]

 

p.s 2 σχεδόν όλα τα προβλήματα όσον αφορά τα GB-autoplay κλπ απαντώνται στα Forum του Dropbox ;)

 

 

*κάτι πολύ εντυπωσιακό για μένα είναι ότι έχει εφαρμογή μέχρι και για Blackberry και Symbian :shifty:

 

 

 

UPDATE(dropbox): Απίστευτο!!! Είσαστε θεοί παίδες :) μέσα σε 20 δευτερόλεπτα από 15.8gb εκτινάχθηκα στα 23,8GB νά' ναι καλά το "άχρηστο" email του πολυτεχνείου

 

update: thanks για το delete των referals και για το link των κανόνων ;)

Επεξ/σία από takjar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να μην τραβάω συνεχώς φωτογραφίες και βίντεο άσκοπα, μάζεψα 5 γκιγκα φωτογραφίες που είχα ήδη στον υπολογιστή μου οργανωμένες, της έβαλα στο φάκελο DCIM που αποθηκεύονται αυτόματα οι φωτογραφίες που τραβάω με το κινητό μου και μετά πάτησα να ανεβούν αυτόματα στο dropbox και δούλεψε, μέχρι τώρα έχω κερδίσει 4 gb και περιμένω να δω αν θα πάει στο 4,5 ή στο 5. :mrgreen:

 

το ίδιο μπορεί να γίνει και με ένα απλό flashακι USB.

Δημιουργούμε ένα φάκελο που ονομάζουμε DCIM, πετάμε μέσα του φωτογραφίες/βιντεο από τον σκληρό μας και την επόμενη φορά που θα τον βάλουμε στο PC μας θα μας εμφανίζει την επιλογή import photos+video with dropbox.

Την επιλέγουμε και βλέπουμε το χώρο μας να αυξάνετε καθώς ανεβάζουμε τις φωτογραφίες/βίντεο μας.

 

 

Για όποιον έχει email σε πανεπιστήμιο, μπορεί να δοκιμάσει και το https://www.dropbox.com/edu (σου δίνει τα 2πλάσια ΜΒ από referrals και ισχύει και αναδρομικά).

 

 

Αυτό με το .edu το έχει ψάξει κανείς αν γίνεται και με τις διευθύνσεις του σχολικού δικτύου;

τα email εκεί είναι της μορφής [email protected] και μπορούν να έχουν λογαριασμό μαθητές και εκπαιδευτικοί (που είναι και το target group της προσφοράς του dropbox).

 

Θα το δοκιμάσω και αν δεν δουλεύει θα τους στείλω email για να το βάλουν, αν στείλουμε πολλοί ίσως και να το προσθέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα από άλλο φόρουμ για πιο γρήγορο upload:

 

Στα preferences του Dropbox / Network / Bandwidth / Change Settings και βάλτε Download-Upload rate στο Don't limit

 

Το έκανα και παρατήρησα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με λίγο ψάξιμο στο google δεν είναι δύσκολο να αποκτήσεις email απο πανεπιστήμιο :-) να είναι καλά εκεί στην αριζόνα ! :mrgreen:

Θα μας παρουν χαμπαρι ολους μαζι στο τελος πως δεν θα ειμαστε και πολυ ...edu :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω κολήσει HELP!

 

εδώ και καιρό δεν δουλεύει το autoplay στα win 7 και απ' ότι κατάλαβα χωρις to autoplay δεν παίζει αυτό το κόλπο....

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παιδια εχω κολήσει HELP!

 

εδώ και καιρό δεν δουλεύει το autoplay στα win 7 και απ' ότι κατάλαβα χωρις to autoplay δεν παίζει αυτό το κόλπο....

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; :fear:

Συνδεσε τη μηχανη/κινητο/usb με DCIM φακελο.

Οταν πας στο My Computer και επιλεξεις με δεξι κλικ αυτο που μολις συνδεσες, δεν σου βγαζει "Open Autoplay.."?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

p.s μην έχετε αυταπάτες :devil: τα hyperlinks είναι referral status δικό μου [...]

 

Μην έχεις αυταπάτες, τα referral links αφαιρέθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσε τη μηχανη/κινητο/usb με DCIM φακελο.

Οταν πας στο My Computer και επιλεξεις με δεξι κλικ αυτο που μολις συνδεσες, δεν σου βγαζει "Open Autoplay.."?

 

Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα, το έλυσα αλλάζοντας τις ρυθμίσεις από εδώ:

 

Control Panel\All Control Panel Items\AutoPlay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είχα δεί κι εγώ αυτήν την σελλίδα αλλα φοβόμουνα να πειράξω την registry.

 

Τελικά την πείραξα και δουλεύει αλλα μόνο στο stickάκι και cd, η sd της camera εξακολουθεί να μην έχει autostart

 

πάντως μόλις σύνδεσα το stick που είχα μέσα ένα φάκελο με λίγες photos kai videos, μου τα ενέβασε κανονικότατα και μου λεδωσε με την μία και 500mb :mrgreen:

 

Ayway Thanx dude! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το forum της προηγούμενης σελίδας, έκανα το κόλπο: παύση συγχρονισμού, σβήσιμο των αρχείων στο φάκελο του dropbox (αφού βέβαια είχαν περάσει μερικά λεπτά μέχρι να εμφανιστούν εκεί), συνέχιση συγχρονισμού και αυτό ήταν, αυξήθηκε ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος χωρίς στην πραγματικότητα να ανέβουν όλα τα αρχεία (βίντεο συγκεκριμένα). Και δεν τα έβαλα σε usb stick, απλά δημιούργησα έναν φάκελο DCIM στον εξωτερικό δίσκο που έχω ταινίες. Από 3,5 GB στα 8GB σε 5 λεπτά! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...