Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αφαιρεί το Start μενού από τα Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασικος ελληνας!!

Παντα σε οτιδηποτε αλλαγη γινεται κραζει,βριζει...αμφιβαλει.. Αλλα στο τελος το δεχεται μια χαρα και ειναι και ευχαριστημενος!!

 

Βγαζουμε ολοι συμπερασματα απο μια φωτογραφια;!

Λενε καποιοι αντιγραφουν την apple!!

Δεν ειναι ρε παιδια ολο ο κοσμος η apple ξεκολατε πλεον!! ( για γενικα μιλαω και για τα smartphone/tablet/pc)!

 

 

 

 

Sent from my iPhone !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί να το γεμίσεις shortcuts ; Το ότι κάνεις Pinned τα αγαπημένα στην μπάρα (Windows 7) είναι τεράστια διευκόλυνση και οτιδήποτε άλλο το κάνεις search στη charm bar όπως και τώρα στο start μενού αλλά με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

 

5238.App-search-results_0CEE294C.jpg

 

Σε αυτό το blog post το γράφουν αναλυτικά. Μια απορία έχω πως θα έχουμε άμεση πρόσβαση στα Documets/Pictures αλλά σίγουρα κάπως θα γίνεται. Πάντως

Το ξερω,αλλα θελω,με βολευει να οργανωνω τους φακελους κ τα προγραμματα μου οπως θελω εγω,εκει που τα θελω εγω,να περιορισω ακομη περισσοτερο τη χρηση του keyboard και να εχω προσβαση απο το desktop.

Ευτυχως που δεν αφερεσαν κ το windows explore,αν και με τη φορα που πηραν αρχισα να ανησυχω!!!

 

 

Αυτο δε σημαινει οτι δε μου αρεσε η προσθηκη του νεου search!Το λατρεψα κ το θεωρω μια απο της παρα πολυ συμαντικες προσθηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πρέπει να καταλάβουν εκει στην microsoft και γενικότερα οτι ο κόσμος δεν ειναι μόνο τα tablets και smartphones και αρα προσαρμόζουμε και τα λειτουργικά μας εκει. Οσο γρηγορότερα το καταλάβουν τοσο καλύτερα αλλιώς θα δουν τις συνέπειες στο άμεσο μέλλον.

 

Απο τις πρώτες εικόνες των windows 8 αλλα και την γενικότερη φιλοσοφία που θέλουν να περάσουν δεν θα πάρω προτιμώ να μείνω με τα 7 , την πάθανε μια φορά με τα vista πάνε να κάνουν παλι το ίδιο λάθος.

+1 απο μενα,επιμενω οτι ας ριξουν και λιγο το βαρος στο UI και να ομορφυνουν το περιβαλλον των παραθυρων[επιλογες χρωματων ,νεα σχεδια φακκελων,μπαρες,γενικα γραφικα].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαθος της micro ειναι οτι παει με τη μια να βγαλει λειτουργικο για pc και tablet. Η χρησιμοτητα της νεας μπαρας πιστευω οτι ειναι να διευκολινει τη χρηση με το χερι αντι για mouse. Μ@λ@κο ειναι η apple που το δουλευει τοσα χρονια σιγα σιγα;εκει θα καταληξουμε δεν αμφιβαλω αλλα η μεταβαση πρεπει να γινει αργα για να ειναι ομαλη.

Η νεα μπαρα ειναι αχριαστη πανω στο desktop,επρεπε να μεινει το σταρτ και βολευει μια χαρα κ τα 2(tablet&pc)!

Η ms καλα κανει κ προχωρισε σε ενα ενιαιο λογισμικο!Και αργησε μπορω να σου πω,γιατι κυκλοφωρουν ηδη αρκετα tablet pc κ touch screen monitors στην αγορα!

Ειμαι 3 χρονια με touchscreen laptop/tablet κ παλευω να κανω τα vista/7 πιο friendly σε touch χρηση!

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Για όσους έχουν δουλέψει με τα 8, το start menu ήταν παντελώς ξεκάρφωτο.

 

Ας έχουμε όλοι ανοιχτό μυαλό.

Ενω η μπαρα που μπηκε στη θεση του,δεν ειναι εντελος ξεκαρφωτη πανω στο desktop? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προεξοφλούμε τίποτα και προσωπικά ουτε εχω δοκιμάσει καποια beta τους για να έχω προσωπική γνώμη, αλλα απο τις πρώτες εικόνες και της σκέψεις της microsoft για τα 8 κατι με χαλάει. Είμαστε φυσικά ανοιχτοί παντα σε αλλαγές αλλα οτι και να ειναι αυτο το θέμα ειναι να μπεί ομαλα και σταδιακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου φανηκε και η καλυτερη αλλαγη που θα μπορουσε να κανει η microsoft.Αλλα οπως ειπε ενας φιλος,αν δεν το δουμε ας μην κρινουμε

Βασικα η αλλαγη που εκανε τωρα,ειναι οτι εφυγε τις επιλογες που ειχε στο start και τις εβαλε σαν μπαρα πανω στο desktop.

Το ολο ζητημα ειναι,οτι αισθητικα το θεωρω,εγω προσωπικα,fail!Γιατι πρακτικα,στη ουσια ειναι το ιδιο!

 

To κανουν να μοιαζει ολο και περισσοτερο με mobile OS...

Η touch χρηση μοιαζει πολυ με mobile os(wp)!

Εντονη αισθηση μου εκανε ο τροπος που μαρκαρεις λεξεις κ κειμενο.Στα 7 απλα περνας το δακτυλο σου απο πανω(την οποια κ προτιμω),τωρα εχει γινει οπως τα wp7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις τα 8, θα μείνετε στα 7 ;

Εγώ όχι, ένας είναι ο παραπάνω λόγος και ο άλλος είναι ότι στα Windows 8 θα μπορείς να παίξεις Xbox360 games.

 

 

Σιγα!Αμα εχεις pentium 4 καλώς.Οι περισσοτεροι εχουν core 2 duo/quad και κανα 4-8 gb RAM.

Kαι 10% λιγότερες απαιτησεις να χουν τα 8αρια δεν μου κανει θέμα να αλλάζω για 1-2 χρόνια.

Εξάλλου σαν beta θα ναι τον 1ο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά η microsoft πρέπει να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στην ασφάλεια και ύστερα υπάρχει χρόνος και χώρος για αλλαγές στο interface και νέα εικονίδια ή αλλαγές από δεξιά προς τ'αριστερά, από πάνω προς τα κάτω και όλα αυτά που θεωρεί "καινοτομίες"!

Επεξ/σία από ntg1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε κάτι "τελειωμένα" προϊόντα έπρεπε να για να πας στο "τερματισμό", να πας πρώτα στην "έναρξη". Σχεδιασμός δηλαδή του στυλ "αν θες να πουλάς πατάτες, τότε πρέπει να πας από τη datsun να πάρεις αμάξι και να κολλήσεις και αυτοκόλλητο "rallyart" στη καρότσα. Και αυτό με το "δε χρείάζεσαι μενού με τις εφαρμογές" το έχει παρουσιάσει η ομάδα του gnome shell τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα...για να μη μιλήσω για το synapse που το κάνει αυτό εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...