Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Απ' ότι είδα ο Σμόλικας είναι το δεύτερο ψηλότερο βουνό της Ελλάδας γι' αυτό και έχεις λήψη (έστω αναλογικά) από μακριά. Δεν γνωρίζω πιο είναι το χωριό σου αλλά πολλά από τα χωριά του Σμόλικα καλύπτονται και ψηφιακά (έστω και οριακά) από πιο μακρινά Κέντρα Εκπομπής. Δες λοιπόν τους παρακάτω χάρτες της digea για να δεις μήπως το χωριό σου καλύπτεται και ψηφιακά από κάποιο Κέντρο.

 

1402362645_.jpg.b0ab6a08c40db50f3398b0d12519fd3e.jpg

 

203172868_.jpg.62bf7e9b16a807f782af709059a6edac.jpg

 

36994244_.jpg.34766d4dd72d1a39147d632b29abb92f.jpg

 

1349615013_.jpg.bc412b030a7457727fc9a821a16ea1c9.jpg

 

      Οι φωτό είναι ενδεικτικές από ένα πρόχειρο ψάξιμο στο site της digea. Ανάλογα με τον προσανατολισμό του χωριού σου πιθανόν να υπάρχουν και άλλα Κέντρα που να σε καλύπτουν. 

      Αυτό που θα κάνεις (αν η κεραία σου είναι σε καλή κατάσταση) είναι να γυρίσεις την κεραία σου προς όλες τις κατευθύνσεις σε βήματα των 20 με 30 μοιρών. Σε κάθε βήμα θα κάνεις και ένα ψηφιακό scan-άρισμα μήπως και πιάσεις τα ψηφιακά κανάλια.

      Όσον αφορά την κεραία και το καλώδιο αυτά που αναφέρει ο kstgr παραπάνω είναι μια χαρά.

      Κεραία https://www.skroutz.gr/s/11170731/Televes-149941-Εξωτερική.html

      Καλώδιο https://mabikal.gr/en/cables/coaxial-cables/coaxial-cable-type-cosmosat-1400-pet

      Δες πρώτα με την παλιά σου κεραία τι πιάνεις και μετά βλέπουμε. Μπορεί να χρειαστείς και κάποιον ενισχυτή ιστού αν το σήμα είναι οριακό.

      ΥΓ. : Θεωρώ αυτονόητο ότι η  τηλεόραση σου ή ο αποκωδικοποιητής πρέπει είναι (τουλάχιστον) MPEG4/H264 για να δεις ψηφιακό σήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς δεν υπάρχει ψηφιακό σήμα στο χωριό (και δεν προβλέπεται). Η τηλεόραση μου έχει αποκοδικωποιητή και κάθε χρόνο που ανεβαίνω, κάνω ένα σκανάρισμα αλλά τίποτα. Τωρα είμαι με μια κεραία εσωτερική, η οποία μέχρι πέρισυ κάτι έκανε. Φέτος μόνο Αντένα και αυτόν με χιόνια. Ο μεγάλος μπελάς με την εξωτερική κεραία είναι το στήσε - ξέστησε και η φθορά του καλωδίου, λόγω των μεγάλων χιονοπτώσεων του χειμώνα. Τώρα επειδή περνάμε μεγαλύτερο διάστημα εκεί, αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω την εξωτερική κεραία. Θεωρώ ότι κάτι θα πιάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fortysomething είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει ψηφιακό σήμα στο χωριό (και δεν προβλέπεται). Η τηλεόραση μου έχει αποκωδικοποιητή και κάθε χρόνο που ανεβαίνω, κάνω ένα σκανάρισμα αλλά τίποτα. Τώρα είμαι με μια κεραία εσωτερική, η οποία μέχρι πέρσι κάτι έκανε. Φέτος μόνο Αντένα και αυτόν με χιόνια. Ο μεγάλος μπελάς με την εξωτερική κεραία είναι το στήσε - ξέστησε και η φθορά του καλωδίου, λόγω των μεγάλων χιονοπτώσεων του χειμώνα. Τώρα επειδή περνάμε μεγαλύτερο διάστημα εκεί, αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω την εξωτερική κεραία. Θεωρώ ότι κάτι θα πιάσω.

      Από την στιγμή που κάνεις λήψη με εσωτερική κεραία τότε με την εξωτερική θα είσαι μια χαρά. Στην χειρότερη περίπτωση θα πιάνεις τα κανάλια που έπιανες με πολύ καλύτερη εικόνα. Στην καλύτερη θα κάνεις λήψη και των ψηφιακών (αν όχι όλων κάποιων από αυτά).

       Αυτό που θα κάνεις λοιπόν (όταν με το καλό βάλεις την εξωτερική) είναι να γυρίσεις την κεραία σου σιγά-σιγά προς όλες τις κατευθύνσεις σε βήματα των 20 με 30 μοιρών. Σε κάθε βήμα θα κάνεις και ένα ψηφιακό scan-άρισμα μήπως και πιάσεις τα ψηφιακά κανάλια. Ποτέ δεν ξέρεις από που μπορεί να πιάσεις σήμα, είτε απ' ευθείας είτε από ανάκλαση.

      Ο λόγος που χάθηκε από τα αναλογικά η Ε.Ρ.Τ. μπορεί να είναι η μετατροπή του αναλογικού πομπού σε ψηφιακό.

      Η τηλεόραση θα πρέπει να έχει δυνατότητα λήψης mpeg4/h264. Οι πολύ παλιές tv (δεκαετίας+) είχαν αποκωδικοποιητή mpeg2 ο οποίος δεν κάνει στην περίπτωσή μας (θα έχεις ήχο, όχι εικόνα).

      Ο kstgr έχει απόλυτο δίκιο. Το συγκεκριμένο καλώδιο είναι εγγύηση (pet).

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω πελαγώσει με το τηλεοπτικό, δεν ξέρω τι να κάνω. Με την πρώτη χειροτέρευση των καιρικών συνθηκών, αρχίζουν τα προβλήματα λήψης.

Την εποχή του αναλογικού, κανένα πρόβλημα λήψης με μια κεραία χελιδόνα.

Μετά ήρθαν τα ψηφιακά, και οι μειώσεις στην ισχύ των πομπών...

Να μην σας κουράζω: Η κεραία είναι λίγο παλιά, αλλά την τσέκαρα το σαββατοκύριακο, σε καλή κατάσταση. Είναι η televes DAT 75 HD (την εποχή που την αγόρασα θεωρούταν από τις καλύτερες). Η περιοχή είναι Ασπρόπυργος. Η κεραία στην ταράτσα, σε ιστό 3 μέτρων. Η κεραία στραμμένη προς (μάλλον) το ποικίλο όρος, που βλέπω μια συστοιχία κεραιών, και φαντάζομαι πιάνει σήμα από Υμηττό.  Η κεραία στραμμένη εκεί που έρχεται το δυνατότερο σήμα.

Το πρόβλημα είναι ότι η στάθμη που παίρνω από την κεραία είναι γύρω στα 50 dbμV. Με μια κεραία στα 19dbi απολαβή (αν πιστέψουμε τον κατασκευαστή). Και η ΕΡΤ, χαμηλότερα από την digea (44-46).

Αυτή η μέτρηση, ακριβώς στην έξοδο  της κεραίας (πριν τον ενισχυτή ιστού). Ακολουθεί ενισχυτής ιστού (ο SBA 220 της ikusi) με 30db απολαβή και υποτίθεται χαμηλό θόρυβο.

Το σύνολο όμως (5 τηλεοράσεις) παίζει μια χαρά μέχρι να χαλάσει ο καιρός. Μετά ξεπεύτει στο πόσο ευαίσθητο tuner έχει κάθε τηλεόραση, κάποιες αρχίζουν τα σπασίματα (με χειρότερες τις 2 samsung).

Το πρόβλημα νομίζω είναι στην λήψη της κεραίας, αλλά τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας 

Θέλω την βοήθεια σας σχετικά με την εγκατάσταση ενός σπιτιού 

Σε ένα καινούργιο σπιτι έχει 8 πρίζες tv/sat( με ένα καλώδιο ) τερματικές και τα καλώδια τους καταλήγουν σε ένα σημείο 

Τώρα εγώ θα βάλω μια κεραία και έναν ενισχυτή κεντρικής εγκατάστασης και μάλλον θα είναι ο MISTRAL 4x115-4G εκτός και εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο 

Και θα βάλω πάνω του και άλλα δύο καλώδια που πάνε στον άλλο όροφο που είναι ξεχωριστό διαμέρισμα άρα θα βάλω δέκα καλώδια χωρισμενα σε κάθε έξοδο με splitter f 

Το θέμα μου όμως τώρα είναι ότι θέλει να βάλει συνδρομητική και θέλει να κατέβει με ένα καλώδιο αυτό όμως θα μπορούσε να γίνει ;

Και τέλος θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να αφήσω αναμονή και για δεύτερη συνδρομητική που κατέβει πάλι με τα ίδια καλώδια 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενισχυτη/κεραια θα προτεινατε για  κατοικια οπου κεραια τροφοδοτει:
1ο οροφο (εδω θα μπει ο ενισχυτης) με 3 πριζες τηλεορασης, στη σειρα.
Ισογειο με 1 πριζα τηλεορασης.

Απορια: το καλωδιου του ισογειου θα φευγει απο τη κεραια (με καποιο Ταφ πχ?) η απο το 1ο οροφο οπου θα βρισκεται ο ενισχυτης? 
Ευκολο σημειο ληψης. Βρισκομαι σε υψωμα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, petasis είπε

      ..... Με την πρώτη χειροτέρευση των καιρικών συνθηκών, αρχίζουν τα προβλήματα λήψης....

 

22 ώρες πριν, petasis είπε

      ......Το σύνολο όμως (5 τηλεοράσεις) παίζει μια χαρά μέχρι να χαλάσει ο καιρός. Μετά ξεπέφτει στο πόσο ευαίσθητο tuner έχει κάθε τηλεόραση, κάποιες αρχίζουν τα σπασίματα (με χειρότερες τις 2 samsung).

 

      Όπως καταλαβαίνεις το σήμα είναι οριακό γι' αυτό και χαλάει όταν χαλάσει ο καιρός. Θεωρητικά η κεραία και ο ενισχυτής μαζί είναι μια χαρά και δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

      Κάνε ένα οπτικό έλεγχο στην εγκατάσταση σου.

      Δες αν η κεραία σου είναι εντάξει, αν δηλαδή το κουτάκι είναι στεγανό, δεν έχει πάρει υγρασία και η σύνδεση του καλωδίου είναι σφικτή χωρίς σκουριές.

      Δες τον ενισχυτή αν έχει σκουριές ή υπάρχει βραχυκύκλωμα (κλωστίτσες) στις επαφές των καλωδίων.

      Δες το καλώδιο μήπως έχει ξεραθεί και/ή σκάσει και παίρνει υγρασία και βραχυκυκλώνει.

      Άλλαξε το καλώδιο με κάποιο καλύτερο.

 

22 ώρες πριν, petasis είπε

      ......Η κεραία στην ταράτσα, σε ιστό 3 μέτρων. Η κεραία στραμμένη προς (μάλλον) το ποικίλο όρος, που βλέπω μια συστοιχία κεραιών, και φαντάζομαι πιάνει σήμα από Υμηττό.  Η κεραία στραμμένη εκεί που έρχεται το δυνατότερο σήμα.....

 

 

      Προφανώς το Ποικίλο όρος σου κρύβει τον Υμηττό και σου κόβει αρκετό από το σήμα. Αν μπορείς σήκωσε λίγο την κεραία μήπως καταφέρεις να  πιάσεις καλύτερα.

      Αν δεν καταφέρεις τίποτα αφού έχεις κάνει τα παραπάνω γύρισε την κεραία προς την Αίγινα που υπάρχει καθαρή επαφή, μήπως και καταφέρεις κάτι.

Επεξ/σία από afm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, afm είπε

Όπως καταλαβαίνεις το σήμα είναι οριακό γι' αυτό και χαλάει όταν χαλάσει ο καιρός. Θεωρητικά η κεραία και ο ενισχυτής μαζί είναι μια χαρά και δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

 Κάνε ένα οπτικό έλεγχο στην εγκατάσταση σου.

 Δες αν η κεραία σου είναι εντάξει, αν δηλαδή το κουτάκι είναι στεγανό, δεν έχει πάρει υγρασία και η σύνδεση του καλωδίου είναι σφικτή χωρίς σκουριές.

 Δες τον ενισχυτή αν έχει σκουριές ή υπάρχει βραχυκύκλωμα (κλωστίτσες) στις επαφές των καλωδίων.

 Δες το καλώδιο μήπως έχει ξεραθεί και/ή σκάσει και παίρνει υγρασία και βραχυκυκλώνει.

 Άλλαξε το καλώδιο με κάποιο καλύτερο.

Προφανώς το Ποικίλο όρος σου κρύβει τον Υμηττό και σου κόβει αρκετό από το σήμα. Αν μπορείς σήκωσε λίγο την κεραία μήπως καταφέρεις να  πιάσεις καλύτερα.

Αν δεν καταφέρεις τίποτα αφού έχεις κάνει τα παραπάνω γύρισε την κεραία προς την Αίγινα που υπάρχει καθαρή επαφή, μήπως και καταφέρεις κάτι.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς και η κεραία είναι σε άριστη κατάσταση, και οι συνδέσεις, και ο ενισχυτής πεντακάθαρος, και οι συνδέσεις πολύ καθαρές (όλη η εγκατάσταση είναι με δορυφορικό καλώδιο, και έχω παντού F συνδέσμους που έχουν λαστιχάκια). Αυτό με την Αίγινα το σκέφτηκα και εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος που να στοχεύσω. Δηλαδή δοκίμασα να περιστρέψω την κεραία κάπου 100 μοίρες προς την θάλασσα (μετρώντας σε πολλά σημεία ενδιάμεσα), αλλά δεν είδα αύξηση του σήματος (μόνο μείωση). Βέβαια, στο μεγαλύτερο μέρος έχω ψηλότερο κτήριο απέναντι.

Βέβαια, από την άλλη με εκνευρίζει το όργανο που έχω (edition MULTI-FINDER), γιατί δεν έχει πολλές ρυθμίσεις (μόνο στάθμη, C/N (που δεν μου λένε πώς ορίζεται), και BER. Αν ξεπεράσω την μπάρα σήματος (που με τα 56 dBμV είναι στο 84%), δεν έχω στην πραγματικότητα καμία μέτρηση του πόσο μακριά είμαι από το "cliff" (δεν μετρά MER το "όργανο").

Να αλλάξω καλώδια δεν το εξέτασα (ίσως  να δοκίμαζα), αλλά και εγώ κάπου δεν μπορώ να εξηγήσω τι συμβαίνει.

Κοίταζα και το φάσμα, και δεν μπορώ να πω ότι λαμβάνω παρεμβολές, όλα τα peaks είναι τα DVB-T κανάλια του χάρτη συχνοτήτων από Υμηττό. Εντάξει, χαμηλή η στάθμη (στο όριο για τηλεόραση), αλλά υποτίθεται έχω και έναν ενισχυτή ιστού, με θόρυβο χαμηλότερο από 2dB και ενίσχυση 30db...

Έβλεπα έναν ενισχυτή της μιστράλ, και εκτός από χαμηλό θόρυβο, αναφέρει και ευαισθησία (22 dBμV). Μήπως ο IKUSI που έχω να μην είναι το ίδιο ευαίσθητος, και σε κακοκαιρία πέφτει η στάθμη κάτω από το όριό του, και τα 30db δεν προσφέρουν τίποτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι, μετά την αγορά του ενισχυτή των 40db της mistral (42 γράφει μέσα). Για αρχή, μέτρησα τον παλιό ενισχυτή που είχα, και ακόμα λειτουργεί. Μέτρησα την στάθμη στην έξοδο του ενισχυτή (στον ιστό), και ήταν γύρω στα 80dBμV, στον Alpha HD (τα κανάλια που χάνω πρώτα). Που είναι λογικό, γιατί αρχική στάθμη γύρω στα 50, 30db ενίσχυση, 80 στην έξοδο.

Από την άλλη, στην έξοδο του τροφοδοτικού του ενισχυτή μέσα στο σπίτι, 67 dBμV. Δηλαδή χάνω 13 db. Μέτρησα των αριθμό των συνδέσεων (F βύσματα) και έχω 4 συνδέσεις (2 πάνω στο καλώδιο στην ταράτσα), μία να μπει στο ηλεκτρολογικό κουτί έξω από το σπίτι, και μια στην πρίζα μέσα. Μετά παρατήρησα το καλώδιο, τελικά στο καλώδιο από τον ενισχυτή ιστού στο σπίτι, έχω κάποια σκασίματα, φαίνεται σε 2-3 σημεία το πλέγμα.

Μετά άλλαξα τον ιkusi με τον mistral, και οι διαφορές είναι σημαντικές. Αν και στα χαρτιά έχουν μόνο 10db διαφορά, μάλλον ο μιστράλ είναι πιο δυνατός. Στην έξοδο στον ιστό μέτρησα στον άλφα πάλι 105 dBμV, πολύ μεγαλύτερη στάθμη από τα 80 του παλιού. Το BER επίσης κάτω από την δυνατότητα μέτρησης του εργαλείου (0.01Ε-7).

Φυσικά στην πιο απομακρυσμένη πρίζα μέσα στο σπίτι, 72dBμV στον άλφα, και κάπου 66 στην ΕΡΤ.

Τώρα μένει να δω αν θα έχω σπασίματα σε συννεφιές...

Πάντως νομίζω ο δυνατότερος ενισχυτής βοήθησε. Αν βρω και το κουράγιο να αλλάξω και το καλώδιο από τον ιστό στο σπίτι, μάλλον θα σταματήσει το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Η mistral είναι μία Ελληνική εταιρία με πολύ αξιόλογα προϊόντα, ισάξια των επώνυμων κατασκευαστών του εξωτερικού. Ο κεντρικός τους ενισχυτής 4 Χ 112 ήταν μάλιστα το best seller στις πωλήσεις και εγκαταστάσεις κεντρικής για πάρα πολλά χρόνια. Υπάρχουν χιλιάδες πολυκατοικίες με αυτό το μοντέλο.

      Σίγουρα ο δυνατότερος ενισχυτής βοηθάει  αλλά θα πρέπει να αλλάξεις και το καλώδιο γιατί σίγουρα θα έχεις απώλειες από αυτό.

      Τέλος καλό, όλα καλά. Μπράβο.

Επεξ/σία από afm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/9/2021 στις 8:15 ΠΜ, vlahoskwn είπε

Καλημέρα σας 

Θέλω την βοήθεια σας σχετικά με την εγκατάσταση ενός σπιτιού 

Σε ένα καινούργιο σπίτι έχει 8 πρίζες tv/sat( με ένα καλώδιο ) τερματικές και τα καλώδια τους καταλήγουν σε ένα σημείο 

Τώρα εγώ θα βάλω μια κεραία και έναν ενισχυτή κεντρικής εγκατάστασης και μάλλον θα είναι ο MISTRAL 4x115-4G εκτός και εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο 

Και θα βάλω πάνω του και άλλα δύο καλώδια που πάνε στον άλλο όροφο που είναι ξεχωριστό διαμέρισμα άρα θα βάλω δέκα καλώδια χωρισμένα σε κάθε έξοδο με splitter f 

Το θέμα μου όμως τώρα είναι ότι θέλει να βάλει συνδρομητική και θέλει να κατέβει με ένα καλώδιο αυτό όμως θα μπορούσε να γίνει ;

Και τέλος θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να αφήσω αναμονή και για δεύτερη συνδρομητική που κατέβει πάλι με τα ίδια καλώδια 

 

      Εξαρτάτε τι ακριβώς θέλεις.

      Αν θέλεις μία δορυφορική συνδρομητική στις δύο έξτρα καθόδους θα χρειαστείς μόνο ένα μίκτη tv/sat και ένα διακλαδωτή.

      Θα πάρεις σήμα tv από μία έξοδο του ενισχυτή (ή από κάποιο από τους διακλαδωτές που θα βάλεις) και θα το οδηγήσεις στην είσοδο tv του μίκτη (combiner). Θα οδηγήσεις το σήμα από το πιάτο σου στην είσοδο sat του μίκτη. Στην έξοδο out του μίκτη θα συνδέσεις ένα καλώδιο το οποίο θα συνδέσεις στην είσοδο του διακλαδωτή. Στις εξόδους του θα συνδέσεις τις δύο καθόδους και είσαι έτοιμος.

      Αν θέλεις και δεύτερη συνδρομητική θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα DiSEqC ώστε να μιξάρεις τα σήματα από τα δύο lnb πριν τον μίκτη tv/sat.

      Αν τώρα θέλεις δορυφορική σε όλες τις καθόδους το πράγμα δυσκολεύει. Ο απλός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις την παραπάνω συνδεσμολογία για κάθε κάθοδο ξεχωριστά (προϋποθέτει ανεξάρτητο πιάτο για κάθε κάθοδο ή χρήση multiswitch). Αλλιώς τεχνικός.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση σου 

Απλά με μπέρδεψες λίγο και θέλω την βοήθεια σου 

Ας θεωρήσουμε ότι εχουμε 10 πρίζες και έναν ενισχυτή με 4 εξόδους άρα για να συνδεθούν θα βάλουμε πχ στις δύο πρώτες εξόδους ένα splitter με 3 καλώδια και στις άλλες δύο ένα splitter με δύο καλώδια και έτσι θα παίζει το επίγειο σωστά 

Αν τώρα εγώ βάλω στην είσοδο τους ενισχυτή ένα combiner με το επίγειο και το δορυφορικό θα παίξει;

Και τέλος θέλει πχ να έχει Νόβα και κοσμοτε και επίγεια με το ίδιο καλώδιο που καταλήγει στην πρίζα και με ένα combiner να τα ξεχωρίσουμεκαι να δώσουμε και επίγεια στην τηλεόραση και κοσμοτε στον αποκωδικοποιητη και νόβα στον αποκωδικοποιητη αυτό μπορεί να γίνει με πχ combiner τριών εισόδων; Η δεν υπάρχει;

Η αλλιώς πως μπορεί να γίνει σωστά όλο αυτό και με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος;

Απλά θέλω να μου το γράψεις αναλυτικά η και με ένα σχήμα αν. Μπορείς για να το καταλάβω 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vlahoskwn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Κατ' αρχάς για να κάνεις δορυφορική λήψη οι πρίζες σου πρέπει να είναι δορυφορικές. Οι απλές πρίζες tv δεν κάνουν. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα tv/sat combiner το οποίο θα συνδέσεις κατ' ευθείαν στο καλώδιο παρακάμπτοντας την πρίζα ώστε να διαχωρίσεις το σήμα σε tv και sat.

10 ώρες πριν, vlahoskwn είπε

Ας θεωρήσουμε ότι έχουμε 10 πρίζες και έναν ενισχυτή με 4 εξόδους άρα για να συνδεθούν θα βάλουμε πχ στις δύο πρώτες εξόδους ένα splitter με 3 καλώδια και στις άλλες δύο ένα splitter με δύο καλώδια και έτσι θα παίζει το επίγειο σωστά ;

 

      Σωστά. Στα 3πλά splitter βάλε τις πρίζες με το μικρότερο μήκος καλωδίου γιατί πρακτικά έχουν μεγαλύτερες απώλειες.

 

10 ώρες πριν, vlahoskwn είπε

Αν τώρα εγώ βάλω στην είσοδο του ενισχυτή ένα combiner με το επίγειο και το δορυφορικό θα παίξει;

      Ο ενισχυτής είναι φτιαγμένος για τηλεοπτικές συχνότητες. Οπότε αν εσύ τον τροφοδοτήσεις με σήμα sat (σε ποια είσοδο;;;) απλά θα το αγνοήσει. Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας ενισχυτής με είσοδο sat που θα περνάει by (by pass) το δορυφορικό σήμα τροφοδοτώντας όλες τις πρίζες με sat σήμα.

      Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. Αν στις 10 πρίζες υπάρχει ένας δορυφορικός δέκτης όλα καλά. Αν υπάρχουν δύο ή περισσότεροι τότε ο δεύτερος δέκτης (και οι υπόλοιποι) θα μπορούν να συντονιστούν μόνο στο ίδιο εύρος συχνοτήτων (low ή high) και στην ίδια πόλωση (οριζόντια η κάθετη) που έχει συντονισθεί ο πρώτος δέκτης).

      Η λύση είναι ένας πολυδιακόπτης (multiswitch) που είναι και η λύση και για το δεύτερο δορυφόρο σε όλες τις πρίζες.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ας αναλύσουμε λοιπόν τι χρειάζεσαι για να μπορέσεις να δεις δορυφορικά με ένα πιάτο σε όλες τις πρίζες. Θα χρειαστείς λοιπόν τα εξής:

          α. Ένα δορυφορικό πιάτο με 4πλό (quatro) lnb για ένα δορυφόρο ή δύο πιάτα με 4πλο lnb αν θέλουμε σήμα από δύο δορυφόρους. Η διαφορά με το απλό universal lnb  είναι ότι το universal έχει μία έξοδο που καλύπτει όλη την μπάντα ενώ το quatro τέσσερεις εξόδους μία για κάθε τμήμα της μπάντας (low, high) σε συνδυασμό με την πόλωση του σήματος (vertical, horizontal). Έτσι λοιπόν αναλυτικά οι έξοδοι είναι: V low, H low, V high και H high.

          β. Ένα πολυδιακόπτη (multiswitch) 4 + 1 εισόδους για ένα δορυφόρο (cosmote) ή 8 + 1 εισόδους για δύο δορυφόρους (cosmote, nova). Στις 4 εισόδους (V low, H low, V high και H high) θα συνδέσεις τις αντίστοιχες εξόδους του quatro lnb και στην άλλη (συνήθως αναγράφεται σαν terrestrial) το επίγειο σήμα που έρχεται από τον κεντρικό ενισχυτή σου. Τώρα όσον αφορά τις εξόδους του πολυδιακόπτη θα πρέπει να είναι ανάλογα με τα καλώδια που θα συνδεθούν. Στην δική σου περίπτωση θα χρειαστείς ένα πολυδιακόπτη με τουλάχιστον 10 εξόδους. Επειδή δύσκολα θα βρεις πολυδιακόπτη με 10 εξόδους μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ενεργό αυτόνομο πολυδιακόπτη με 12 ή 16 εξόδους ή να συνδυάσεις δύο μικρότερους πολυδιακόπτες διαδοχικής σύνδεσης.

          γ. Καλώδια από τις εξόδους του πολυδιακόπτη  που θα κατεβάζουν κατεβάζουν το σήμα στις πρίζες.

          δ. Στην περίπτωσή σου 10 τερματικές πρίζες tv/sat και όχι απλές tv γιατί δεν θα περνάει το δορυφορικό σήμα.

      Από την στιγμή που sat και tv θα κατέβουν στο ίδιο καλώδιο θα πρέπει να συνδέσεις την έξοδο του κεντρικού ενισχυτή τη τηλεόρασης με την είσοδο επίγειας του multiswitch και όχι σε κάποιο splitter. Έτσι και το επίγειο σήμα  θα περάσει από τον πολυδιακόπτη και θα "κατέβει" στις πρίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...