Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/05/2022 at 02:16, afm said:

      Η κεραιούλα η Matel είναι πραγματικά πολύ καλή ειδικά μέσα στις πόλεις ή αν είσαι κοντά ή έχεις οπτική επαφή με κάποιο Κέντρο Εκπομπής. Μπορείς να το δεις άλλωστε και από τις κριτικές στο link που έβαλες.

      Η πάνω η κεραία είναι για τις uhf συχνότητες που χρησιμοποιεί η επίγεια ψηφιακή tv οπότε δεν την πειράζεις.

      Η κάτω κεραία είναι για τα vhf. Τα vhf χρησιμοποιούνταν επί αναλογικής εποχής στην tv. Εκεί συνήθως είχε αναλογικές εκπομπές κυρίως η Ε.Τ. 1. Τώρα για την ψηφιακή tv είναι άχρηστη.

      Προσοχή όμως αν είσαι Αθήνα ή Πάτρα. Στις συχνότητες 12c (από Υμηττό) και 7a (από Παναχαϊκό) των vhf εκπέμπει το dab+ της Ε.Ρ.Τ (με κάθετη πόλωση όμως και όχι οριζόντια όπως η κεραία σου). Οπότε αν είσαι στις συγκεκριμένες πόλεις και σε ενδιαφέρει το dab+ πρέπει να την κρατήσεις και αυτή και να την γυρίσεις κάθετα για τη λήψη του dab+.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Δεν ειμαι Αθηνα/Πατρα, οποτε παει για ξηλωμα. Η ματελ οντως λειτουργει πολυ καλα, την εχω πιο χαμηλα και θελω να τη μεταφερω στον ιστο. Σε ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2022 στις 2:16 ΠΜ, afm είπε

Η κάτω κεραία είναι για τα vhf. Τα vhf χρησιμοποιούνταν επί αναλογικής εποχής στην tv. Εκεί συνήθως είχε αναλογικές εκπομπές κυρίως η Ε.Τ. 1.

Για το σωστό της ιστορίας συνάδελφε η ET1 εκπεμπε στα VHF με κάθετη πόλωση Ζώνη III (VHF): Κανάλι 5 και η ΕΤ2 με οριζόντια πόλωση Ζώνη I (VHF) Κανάλι 2. Ο ένας πομπός ήταν στον Υμηττό και ο άλλος στην Πάρνηθα ενώ υπήρχε αναμεταδότης και στα Γεράνια. Και επειδή εγω ειμαι φαν της λογαριθμικής (για δικούς μου λογους) ιδου μια εγ/ση σε μπαλκόνι στο πισω μερος της πολυκατοικίας σε σημείο ανάμεσα σε κτήρια και εμπόδια οπου "κατέβασε" ολα τα κανάλια χωρίς κανένα πρόβλημα. Για το καλύτερο σημείο χρησιμοποίησα το (γέρικο) πεδιομετρο μου. Κοστος υλικών κοντα στα 14 ευρω, και κατασκευή που θα αντέξει για πολλα χρονια. ;)

IMG_20200227_175153.resized.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Από τις 28 Φεβρουαρίου του 1966 που εξέπεμψε η Ε.Ρ.Τ.1 (τότε Ε.Ι.Ρ.Τ.) στο κανάλι 5 vhf ήταν πάντα σε οριζόντια πόλωση ακόμα και από την εκπομπή της από το κτήριο του Ο.Τ.Ε. Η Τ.Ε.Δ. (μετέπειτα Υ.ΕΝ.Ε.Δ. - Ε.Τ. 2) που εξέπεμψε λίγες μέρες αργότερα (στις 27/2/1966) στην αρχή ήταν σε οριζόντια πόλωση στο κανάλι 10vhf και μετά γύρισε σε κάθετη όταν άρχισε να εκπέμπει στο κανάλι 5vhf από Υμηττό με το 30κιλο τέρας της R.C.A.

      Οι συχνότητες της Αττικής ήταν αρχικά:

          5vhf Ε.Ι.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Κτήριο Ο.Τ.Ε. 3ης Σεπτεμβρίου - Οριζόντια πόλωση

         10vhf Τ.Ε.Δ. Κέντρο Εκπομπής: Κτήριο Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού (αρχικά), Τουρκοβούνια (αργότερα) - Οριζόντια πόλωση

      Σύντομα στα Κέντρα Εκπομπής προστέθηκαν τα Τουρκοβούνια και η Πάρνηθα (Πύργος του Ο.Τ.Ε.) και οι συχνότητες άλλαξαν:

          5vhf  Y.EN.Ε.Δ. (πρώην Τ.Ε.Δ.) Κέντρο Εκπομπής: Υμηττός - Κάθετη πόλωση

         7vhf Ε.Ι.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Τουρκοβούνια - Οριζόντια πόλωση

        10vhf Y.EN.Ε.Δ. (πρώην Τ.Ε.Δ.) Κέντρο Εκπομπής: Τουρκοβούνια - Κάθετη πόλωση. Ο πομπός έκλεισε με την έναρξη εκπομπής στην συχνότητα 5vhf από Υμηττό που κάλυπτε όλο το λεκανοπέδιο αλλά και την Αίγινα και τα υπόλοιπα νησιά - παραλίες του Σαρωνικού. 

        11vhf Ε.Ι.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Πάρνηθα - Οριζόντια πόλωση

      Αργότερα προστέθηκαν και άλλοι Αναμεταδότες της Ε.Ρ.Τ. - Ε.Ρ.Τ.1 στα vhf και της Υ.ΕΝ.Ε.Δ - Ε.Ρ.Τ.2 στα UHF όπως:

         6vhf Ε.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Δίδυμο Αργολίδας - Οριζόντια πόλωση

         7vhf Ε.Ρ.Τ. Κέντρα Εκπομπής: Νέα Μάκρη - Βάρη - Οριζόντια πόλωση

         8vhf Ε.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Σούνιο - Οριζόντια πόλωση

         9vhf Ε.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Γεράνεια - Οριζόντια πόλωση

       12vhf Ε.Ρ.Τ. Κέντρο Εκπομπής: Αίγινα - Οριζόντια πόλωση

        23uhf Υ.ΕΝ.Ε.Δ. - Ε.Ρ.Τ.2 Κέντρο Εκπομπής: Αίγινα - Οριζόντια πόλωση

       25uhf Υ.ΕΝ.Ε.Δ. - Ε.Ρ.Τ.2 Κέντρο Εκπομπής: Νέα Μάκρη και Σούνιο ή Ανάβυσσος (δεν θυμάμαι πια) - Οριζόντια πόλωση

       27uhf Υ.ΕΝ.Ε.Δ. - Ε.Ρ.Τ.2 Κέντρο Εκπομπής: Πάρνηθα - Οριζόντια πόλωση το οποίο αργότερα γύρω στο 1976 νομίζω ανέβασε ισχύ και άλλαξε κανάλι πηγαίνοντας στο 34uhf

       29uhf Υ.ΕΝ.Ε.Δ. - Ε.Ρ.Τ.2 Κέντρο Εκπομπής: Λεγραινά - Οριζόντια πόλωση

       32uhf Υ.ΕΝ.Ε.Δ. - Ε.Ρ.Τ.2 Κέντρο Εκπομπής: Δαρδίτσα - Οριζόντια πόλωση . Είναι ο πομπός που έκανε τα παράσιτα στο TELE CITY την εποχή του 1990. Αργότερα τοποθετήθηκαν και πολλοί άλλοι μικροί αναμεταδότες ενώ άλλαξαν κάποιες  συχνότητες (ειδικά στα uhf) λόγω παρεμβολών από τα ιδιωτικά κανάλια μετά το 1989.

     Στην Αττική αρχικά η μόνη συχνότητα της Ε.Ρ.Τ. στα uhf ήταν η 21 από Υμηττό. Αργότερα βέβαια λόγω έλλειψης ελεύθερων συχνοτήτων στα vhf χρησιμοποίησε και τα uhf, πάντα σε οριζόντια πόλωση.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω το εξής κουλό πρόβλημα έχω δοκιμάσει αρκετά άλλα δεν βρίσκω άκρη. 

 

Σε σπίτι που νοικιασαμε δεν μπορώ με τίποτα να πιάσω όλα τα κανάλια αλλά δεν είναι μόνο αυτό. 

 

Πιάνω σήμα κ όχι όλα τα κανάλια, όταν ακουμπάει ο χαλκός σκέτος στην υποδοχή της κεραίας της tv. 

 

Όταν συνδέω το φις πιάνω 10 κ όχι τα μεγάλα αλλά μικρά κανάλια κ αυτό όχι πάντα αρκετές φορές δεν πιάνω κανένα. 

 

Το καλύτερο που έχω πετύχει με διάφορους πειραματισμους είναι 25 με 7 σταθμούς ραδιοφώνου κ όχι όλα τα μεγάλα πχ δεν έχω καταφέρει να πιάσω με τίποτα σκαι open ant1. 

 

Πριν μετακομίσουμε στο άλλο σπίτι είχα φτιάξει εγώ το φις κ τα έπιανα όλα κανονικά. 

 

Το καινούργιο σπίτι είναι άνω γλυφάδα κ η κεραία είναι ξεχωριστή κ έρχεται με καλώδιο από έξω. 

 

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Το ότι πιάνει μόνο με το χάλκινο καλώδιο σημαίνει ότι το καλώδιο λειτουργεί σαν κεραία. Αυτό πιθανώς να σημαίνει φθαρμένο ή βραχυκυκλωμένο καλώδιο. Επίσης σημαίνει ότι το σήμα στην περιοχή σου είναι πολύ ισχυρό. Θα μπορούσε επίσης να σημαίνει σκουριές ή βραχυκύκλωμα στις συνδέσεις του καλωδίου στην κεραία ή τον μίκτη ή ενισχυτή (αν έχεις κάποιον).

      Από την στιγμή που η κεραία σου είναι ξεχωριστή και δεν είναι κεντρική τα πράγματα είναι εύκολα. Θα πρέπει να ελέγξεις την κεραία σου, το καλώδιο σου και (αν έχεις) τον μίκτη ή τον ενισχυτή σου.

      Έλεγξε πρώτα το καλώδιο σου αν είναι φθαρμένο (έχει σκάσει) ή έχει κοπεί σε κάποιο σημείο. Αν έχει πρόβλημα άλλαξε το.

      Στην Άνω Γλυφάδα πιάνεται σήμα ή από Αίγινα ή από Πάρνηθα. Αν πιάνεις από Αίγινα το πιο πιθανό είναι το καλώδιο να πηγαίνει κατευθείαν στην κεραία των uhf. Άνοιξε το κουτάκι της κεραίας και έλεγξε για σκουριές ή βραχυκύκλωμα. Ότι βρεις το διορθώνεις. Αν η κεραία ή το κουτάκι του δίπολου της είναι σπασμένο αναγκαστικά αλλάζεις την κεραία.

      Αν η κεραία σου κοιτάει Πάρνηθα πιθανόν έχεις δύο κεραίες (μία uhf και μία vhf) και κάποιο μίκτη ή ενισχυτή. Έτσι εκτός από τις δύο κεραίες θα πρέπει να κοιτάξεις και τις επαφές του μίκτη (ή ενισχυτή) για σκουριές ή βραχυκύκλωμα καθώς και τα καλώδια που πάνε από τις κεραίες στο μίκτη.

      Καλό θα ήταν να μας περιγράψεις το σύστημα σου (την κεραία σου) ή ακόμα καλύτερα αν μπορείς βάλε φωτογραφίες (και καμία κοντινή για τις συνδέσεις).

      Στην τελική αν δεν βρεις λύση με ένα 30άρι βάζεις μόνος σου μία καινούρια κεραία uhf με καινούριο καλώδιο και ησύχασες.

Επεξ/σία από afm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 10:00 ΜΜ, afm είπε

      Το ότι πιάνει μόνο με το χάλκινο καλώδιο σημαίνει ότι το καλώδιο λειτουργεί σαν κεραία. Αυτό πιθανώς να σημαίνει φθαρμένο ή βραχυκυκλωμένο καλώδιο. Επίσης σημαίνει ότι το σήμα στην περιοχή σου είναι πολύ ισχυρό. Θα μπορούσε επίσης να σημαίνει σκουριές ή βραχυκύκλωμα στις συνδέσεις του καλωδίου στην κεραία ή τον μίκτη ή ενισχυτή (αν έχεις κάποιον).

      Από την στιγμή που η κεραία σου είναι ξεχωριστή και δεν είναι κεντρική τα πράγματα είναι εύκολα. Θα πρέπει να ελέγξεις την κεραία σου, το καλώδιο σου και (αν έχεις) τον μίκτη ή τον ενισχυτή σου.

      Έλεγξε πρώτα το καλώδιο σου αν είναι φθαρμένο (έχει σκάσει) ή έχει κοπεί σε κάποιο σημείο. Αν έχει πρόβλημα άλλαξε το.

      Στην Άνω Γλυφάδα πιάνεται σήμα ή από Αίγινα ή από Πάρνηθα. Αν πιάνεις από Αίγινα το πιο πιθανό είναι το καλώδιο να πηγαίνει κατευθείαν στην κεραία των uhf. Άνοιξε το κουτάκι της κεραίας και έλεγξε για σκουριές ή βραχυκύκλωμα. Ότι βρεις το διορθώνεις. Αν η κεραία ή το κουτάκι του δίπολου της είναι σπασμένο αναγκαστικά αλλάζεις την κεραία.

      Αν η κεραία σου κοιτάει Πάρνηθα πιθανόν έχεις δύο κεραίες (μία uhf και μία vhf) και κάποιο μίκτη ή ενισχυτή. Έτσι εκτός από τις δύο κεραίες θα πρέπει να κοιτάξεις και τις επαφές του μίκτη (ή ενισχυτή) για σκουριές ή βραχυκύκλωμα καθώς και τα καλώδια που πάνε από τις κεραίες στο μίκτη.

      Καλό θα ήταν να μας περιγράψεις το σύστημα σου (την κεραία σου) ή ακόμα καλύτερα αν μπορείς βάλε φωτογραφίες (και καμία κοντινή για τις συνδέσεις).

      Στην τελική αν δεν βρεις λύση με ένα 30άρι βάζεις μόνος σου μία καινούρια κεραία uhf με καινούριο καλώδιο και ησύχασες.

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση! Θα τσεκάρω ότι μου είπες κ θα ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , αντιμετωπίζω ένα θέμα στην κεραία μου (;). 
μενω σε οικοδομή , άρα παίρνω από κοινόχρηστη-κεντρική και επειδή μέχρι κάποιο σημείο είχε κάποιο βραχυκύκλωμα(;),  πρόσθεσα επιπλέον στην καλωδίωση μια εξωτερική κεραία Matel 5g, , και από την υπάρχουσα καλωδίωση μαζί με το εξάρτημα αυτό ‘δίνει’ σε ολο το σπίτι .

πλενοντας τη βεράντα στο κουτάκι που είναι μέσα αυτή η ένωση (της υπάρχουσας κεντρικής κεραίας με τη ματελ) πρέπει να έπεσε λίγο νερό και δεν πιάνω πλέον αντ1 hd,άλφα hd και οπεν hd . Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος για να το διορθώσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μιαν ερώτηση.

Σε μονοκατοικία στη Λάρισα, με το δοβρούτσι σε περίπου 35 χλμ απόσταση, η Matel Electronics 5g θα κάνει?

Και ρωτάω επειδή σε κάποια σχόλια στο skroutz διάβασα ότι χρειάζεται οπτική επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τότε που ο γείτονας μου έβαλε αυτήν την περίεργη κεραία-πομπό μπροστά από την κεντρική κεραία μας επίγειας λήψης, άρχισαν να γίνονται διακοπές στα HD κανάλια και να χάνω μερικά μικρά. Η ισχύς του σήματος έμεινε η ίδια αλλά μαζεύω λάθη BER, οπότε πέφτει και η ποιότητα του σήματος πολύ ανεβοκατεβένοντας.

Μάλιστα πρώτα είδα το πρόβλημα και μετά είδα ότι "ο καλός μου γείτονας" πέταξε έναν πομπό δίπλα μας.

Το πρόβλημα λύθηκε με ένα φίλτρο 5G πριν τον ενισχυτή, καθώς η κεραία μας δεν είναι LTE.

Τί (πολυκατευθυντικός) πομπός είναι αυτός; Λόγω μικρού μεγέθους (και επειδή δεν έχει όψη καμινάδα) δεν μοιάζει για κινητής τηλεφωνίας 4G ή 5G; Μήπως είναι κεραία WiFi που εκπέμπει σε 4G ή 5G; Το κουτί με τα ηλεκτρονικά της (ενισχυτής(;)) είναι ακριβό μεταλλικό. Πάνω-πάνω κοντά στην μαύρη κεραία είδα και έναν SMA σύνδεσμο. Με το κινητό μου δεν έπιασα κανένα ισχυρό WiFi σήμα δίπλα στην κεραία, αλλά ίσως χρειάζεται ειδική κεραία αποδέκτης του 4G διαμορφωμένου σήματος. 5G κινητό δεν έχω για δοκιμές.

Τελικά τα φίλτρα 5G/4G πριν την ηλεκτρονική ενίσχυση στην κεραία είναι αναγκαία και καλώς είναι πλέον ενσωματωμένα.

Τροποποίηση: Σίγουρα μοιάζει με κάτι από τα παρακάτω. Μάλιστα οι 4G/5G WiFi κεραίες μπορούν να παίξουν μέχρι και σε UHF 694ΜHz.

Εγώ το κατάλαβα και το έλυσα το θέμα. Γείτονες και παππούδια που έχουν παρόμοια θέματα με WiFi εξωτερικές κεραίες ή κεραίες κινητής, θα τραβάνε τα μαλλιά τους αν δεν έχουν LTE σύγχρονη κεραία.

 

1866026367_.jpg.84b007373d362ce7885956fcde5964cb.jpg2066815050_.jpg.3848c068c5fce9e638c4d99df4686987.jpg

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2022 στις 4:03 ΜΜ, Tzimmys είπε

Μιαν ερώτηση.

Σε μονοκατοικία στη Λάρισα, με το δοβρούτσι σε περίπου 35 χλμ απόσταση, η Matel Electronics 5g θα κάνει?

Και ρωτάω επειδή σε κάποια σχόλια στο skroutz διάβασα ότι χρειάζεται οπτική επαφή.

Σταματηστε πια με αυτες τις matel σκουπιδια. Αν ειστε διπλα στο κεντρο εκπομπης και εχετε βεραντα οπου το αισθητικο αποτελεσμα εχει σημασια. Και η εξωτερικη καλωδιοση ειναι ζορικη. Τοτε ναι με μια ματελ σωζουμε την κατασταση. 

Βλεπω εγκαταστασεις με ματελ σε ιστο σε ταρατσες. Πατε καλα? Αυτη η μαλακια μολις πολυμεριστει απο τον ηλιο και και αρχισει να παιρνει νερα παει για ανακυκλωση. Το θεωρουν και πολλοι ''wanaby ηλεκτρονικοί'' ηλεκτρολογοι της σειρας τεχνολογικο επιτευγμα.

Χιλιες φορες ενα μικρο παθητικο κεραιακι uhf  σοβαρης εταιριας το οποιο και περισσοτερο gain θα βγαλει και περισσοτερα χρονια θα αντεξει.

 

Ξεκκολατε με τις μοδες και τσεκαρετε specs...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω ιδέα από κεραίες και gains. Οι κριτικές στο skroutz όμως είναι τόσες και τέτοιες, που αποκλείεται το προϊόν να μην αποδίδει. Το πόσο θα αποδίδει, προς το παρόν δεν το ξέρουμε. 

Μπορείς να προτείνεις μια κεραία σαν αυτή που φοτογραφιζεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2022 στις 7:49 ΠΜ, Tzimmys είπε

Προσωπικά δεν έχω ιδέα από κεραίες και gains. Οι κριτικές στο skroutz όμως είναι τόσες και τέτοιες, που αποκλείεται το προϊόν να μην αποδίδει. Το πόσο θα αποδίδει, προς το παρόν δεν το ξέρουμε. 

Μπορείς να προτείνεις μια κεραία σαν αυτή που φοτογραφιζεις? 

H καλυτερη επιλογη σε μπαλκονι η σε περιοχες με καλο σημα. Εχω βαλει την ιδια σε ξενοδοχειο στην Ερετρια που ειχε αισθητικες ΄΄απαιτησεις΄΄ και εβγαλε 65dbmv ανετα. Υμηττός, Παπάγου και κοντινες συνοικίες κανει και για κεντρικη εγκατασταση. https://www.skroutz.gr/s/27682343/Ikusi-HDTN-694V-Εξωτερική-Κεραία-Τηλεόρασης-δεν-απαιτεί-τροφοδοσία-FLASHD-Nano-LTE-UHF-TV-470-694-MHz-Gain-12dB-σε-Πράσινο-Χρώμα-Σύνδεση-με-Ομοαξονικό-Coaxial-Καλώδιο.html\

Οικονομικοτερη λύση στερουμενη σε ποιοτητα - μεγεθος αλλα μιση τιμη πας σε κατι τετοιο

https://www.jagersat.gr/index.php?route=product/product&path=58_59_2&product_id=2342

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα , προσφατα πεταξα καποιες παλιες κεραιες (3) που ηταν συνδεδεμενες σε ενα κουτι απο το οποιο κατεληγε καλωδιο σε μια τηλεοραση. Τις εβγαλα διοτι ηταν σαπιες και ειχα σκοπο να τις αντικαταστησω με μια της matel που εχω ηδη σε αλλο σπιτι και δεν ειχα κανενα θεμα. παρατηρησα ομως οτι με το καλωδιο που εχω αφησει στην ταρατσα μεχρι να παρω την κεραια, οτι η τηλεοραση δειχνει κανονικα , δεν τσεκαρα αν ειναι ολα τα καναλια κομπλε, αλλα τα περισσοτερα παιζουν οπως πριν. τι φαση , πως γινεται χωρις κεραια;

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeG είπε

καλησπερα , προσφατα πεταξα καποιες παλιες κεραιες (3) που ηταν συνδεδεμενες σε ενα κουτι απο το οποιο κατεληγε καλωδιο σε μια τηλεοραση. Τις εβγαλα διοτι ηταν σαπιες και ειχα σκοπο να τις αντικαταστησω με μια της matel που εχω ηδη σε αλλο σπιτι και δεν ειχα κανενα θεμα. παρατηρησα ομως οτι με το καλωδιο που εχω αφησει στην ταρατσα μεχρι να παρω την κεραια, οτι η τηλεοραση δειχνει κανονικα , δεν τσεκαρα αν ειναι ολα τα καναλια κομπλε, αλλα τα περισσοτερα παιζουν οπως πριν. τι φαση , πως γινεται χωρις κεραια;

Γίνεται, αν εισαι κοντα στο Κ.Ε και εχεις δυνατό σήμα λήψης. Λογικα δεν θα εχεις ολα τα κανάλια καθώς θα έχεις και μειωμένη ενταση-ποιοτητα σήματος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GeG είπε

καλησπερα , προσφατα πεταξα καποιες παλιες κεραιες (3) που ηταν συνδεδεμενες σε ενα κουτι απο το οποιο κατεληγε καλωδιο σε μια τηλεοραση. Τις εβγαλα διοτι ηταν σαπιες και ειχα σκοπο να τις αντικαταστησω με μια της matel που εχω ηδη σε αλλο σπιτι και δεν ειχα κανενα θεμα. παρατηρησα ομως οτι με το καλωδιο που εχω αφησει στην ταρατσα μεχρι να παρω την κεραια, οτι η τηλεοραση δειχνει κανονικα , δεν τσεκαρα αν ειναι ολα τα καναλια κομπλε, αλλα τα περισσοτερα παιζουν οπως πριν. τι φαση , πως γινεται χωρις κεραια;

Σημαίνει ακριβως αυτο που ειπωθηκε πιο πανω. Αν διαμενεις κοντα στο κεντρο εκπομπης η ληψη των σηματων γινεται ευκολα. Το ιδιο το καλωδιο γινεται εν μερη κεραία. Λογω της φυσης της ψηφιακης λήψεως οπου ειτε κλειδωνει ειτε οχι, οι περισσοτεροι νομιζουν οτι εχουν κανονικη ληψη, μιας και εικονα στα ψηφιακα απαξ και κλειδώσει δεν αλλαζει. Οι τιμες ισχυως ομως και ποιοτητας ber - mer θα ειναι αθλιες.

Στην περιπτωση σου η ματελ θα δουλεψει. Αν την βαλεις ταρατσα, δουλεψει για 2 με 3 χρονια. Αγορασε μια φθηνη uhf κεραια, βαλε και ενα μαυρο pet καλωδιο και αστο να δουλεψει για 15 - 20 χρονια+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...