Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Joe Doe είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Για τα καλώδια οκ το πιασα. 
Για τους 2 δέκτες να τα πω λιγο πιο αναλυτικά μήπως υπάρχει και πιο απλή - φθηνή λύση από αυτή που μου πρότεινες. Οι δυο δεκτες είναι ΟΤΕ & ένα dreambox που προς το παρόν βλέπω τα FTA του Hotbird.
Ως πρόσφατα με το 1 καλώδιο που ερχοταν από το πιάτο στην πρίζα συνέδεεα ενα σπλίτερ με τους 2 δεκτες. Παράλληλα και τα 2 ανοικτά δεν έπαιζαν και δεν μ ενδιέφερε άλλωστε. Οποτε έβλεπα το ένα έκλεινα τον άλλο δέκτη. 

Καλησπέρα,

Στο παραδειγμα σου ειπες NOVA-OTE. Για αυτο απαντησα και καταλλήλως. Για άλλους δέκτες οπως πχ dreambox (κάπου εχω και εγω εναν 500αρη θαμενο) υπάρχει η λυση με ρελε σπλιττερ 12V.  Πχ SPAUN SAR 12F.

(Αν θελεις εχω ενα κομμάτι θα στο δωσω σε καλη τιμη).

 

sar-12f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω μπας μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Σε διαμέρισμα που έγινε ανακαίνιση έκανα τα εξής:

*Από κάθε δωμάτιο και από το σαλόνι τράβηξα καλώδιο ομοαξονικό μέχρι ένα ντουλάπι 

*Από τη ταράτσα πέρασα επίσης 2 όμοια καλώδια μέχρι το ντουλάπι

Έβαλα μια uhf κεραία (όχι τρομερή) στην ταράτσα και τη συνέδεσα (χωρίς κάτι ενδιάμεσα). Όλα τα καλώδια λοιπόν έχουν φτάσει μέχρι το ντουλάπι. Εκεί όταν συνδέσω την κεραία κατευθείαν με την κεραία του σαλονιού, η ΤΒ παίζει μια χαρά. Όταν τη βάλω σε splitter και από το splitter προς το σαλόνι, δεν παίζει καλά.

Έχω και έναν ενισχυτή με 1 είσοδο και 1 έξοδο. Αν συνδέσω: κεραία => είσοδος ενισχυτή,  έξοδος ενισχυτή => είσοδος splitter και από το splitter δώσω έξοδο σε 2 τβς, πάλι δεν παίζει καλά.

Καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xenos3 είπε

Να ρωτήσω μπας μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Σε διαμέρισμα που έγινε ανακαίνιση έκανα τα εξής:

*Από κάθε δωμάτιο και από το σαλόνι τράβηξα καλώδιο ομοαξονικό μέχρι ένα ντουλάπι 

*Από τη ταράτσα πέρασα επίσης 2 όμοια καλώδια μέχρι το ντουλάπι

Έβαλα μια uhf κεραία (όχι τρομερή) στην ταράτσα και τη συνέδεσα (χωρίς κάτι ενδιάμεσα). Όλα τα καλώδια λοιπόν έχουν φτάσει μέχρι το ντουλάπι. Εκεί όταν συνδέσω την κεραία κατευθείαν με την κεραία του σαλονιού, η ΤΒ παίζει μια χαρά. Όταν τη βάλω σε splitter και από το splitter προς το σαλόνι, δεν παίζει καλά.

Έχω και έναν ενισχυτή με 1 είσοδο και 1 έξοδο. Αν συνδέσω: κεραία => είσοδος ενισχυτή,  έξοδος ενισχυτή => είσοδος splitter και από το splitter δώσω έξοδο σε 2 τβς, πάλι δεν παίζει καλά.

Καμιά ιδέα; 

Τσεκαρε την πριζα τηε κεραίας στο σαλονι. Αν ειναι σωστα συνδεδεμένη. Οταν λες δεν παιζει καλα?.

Εχεις χαμηλό σημα ? Ποιότητα και ενταση ? τι ακριβως?. Επίσης ελπιζω να μην εχεις legrand valena γιατι αυτες οι πριζες κοβουν πολυ το σημα. Ο ενισχυτης τι ειναι? βαλε φωτο. Πιθανόν να ενδοδιαμορφωνεις το σημα, αν εχεις ηδη δυνατο σημα απο την κεραια.

Και κατι τελευταιο το καλωδιο που παει απο την πριζα προς την TV εχει κατι φτηνιάρικα που κανουν πρόβλημα στο σημα δοκίμασε με ενα σωστο, καλύτερα να το φτιαξεις μονος σου.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Τσεκαρε την πριζα τηε κεραίας στο σαλονι. Αν ειναι σωστα συνδεδεμένη. Οταν λες δεν παιζει καλα?.

Εχεις χαμηλό σημα ? Ποιότητα και ενταση ? τι ακριβως?. Επίσης ελπιζω να μην εχεις legrand valena γιατι αυτες οι πριζες κοβουν πολυ το σημα. Ο ενισχυτης τι ειναι? βαλε φωτο. Πιθανόν να ενδοδιαμορφωνεις το σημα, αν εχεις ηδη δυνατο σημα απο την κεραια.

Και κατι τελευταιο το καλωδιο που παει απο την πριζα προς την TV εχει κατι φτηνιάρικα που κανουν πρόβλημα στο σημα δοκίμασε με ενα σωστο, καλύτερα να το φτιαξεις μονος σου.

Πρίζες τις έχω βάλει/βγάλει αρκετές φορές δυστυχώς.

Όταν λέω δεν παίζει καλά, πέφτει το επίπεδο του σήματος. Νομίζω valena έχω όντως!

Ενισχυτάκι είναι televes αλλά με 1 έξοδο (αυτόν).

Καλώδια είναι όλα φτιαχτά επίτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, xenos3 είπε

Πρίζες τις έχω βάλει/βγάλει αρκετές φορές δυστυχώς.

Όταν λέω δεν παίζει καλά, πέφτει το επίπεδο του σήματος. Νομίζω valena έχω όντως!

Ενισχυτάκι είναι televes αλλά με 1 έξοδο (αυτόν).

Καλώδια είναι όλα φτιαχτά επίτηδες.

Δοκιμασε χωρις την πριζα, βαλε ενα φις αρσενικό στο καλώδιο και δες τι παιζει. Ο ενισχυτής ειναι δυνατός dbμV >112 η κεραία σου τι ειναι?. Αν μπορείς βαλε μια φωτο, μεγαλη κεραια σε απολαβη μπορει να ενδοδιαμορφωνει την εισοδο του ενισχυτη με αντιθετα αποτελεσματα

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση,

στο σπιτι που μετακομισα ειχε 3 πρίζες τηλεορασης διπλες εξοδους(ενα για τηλεοραση και ενα λογικα για να στείλεις σημα αλλου), εγω αλλαξα τα πριζακια και έβαλα μονης εξοδου. Χτες που συνδεσα την τηλεοραση (Samsung QE50 αν θυμαμαι καλα) δεν βρηκε κανενα καναλι. Καμια ιδεα; φταιει κατι στην καλωδίωση; φταιει οτι εχω συνδεσει μονο το ενα καλωδιο και οχι και τα δυο που ειχε και πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Δεν παίζει ρόλο στην λήψη του τηλεοπτικού σήματος αν η πρίζα έχει μία ή δύο ή τρεις εξόδους. Κάθε έξοδος είναι για μία συγκεκριμένη περιοχή συχνοτήτων.

      Αν πρόσεχες στην διπλή πρίζα που υπήρχε θα έβλεπες ότι κάθε πριζάκι είχε κάποια σήμανση πχ tv ή sat ή r(adio). Έτσι ανάλογα συνέδεες την tv, το δορυφορικό δέκτη ή το ραδιόφωνο στην αντίστοιχη έξοδο της πρίζας.

      Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι τι είδους πρίζες ήταν αυτές που έβγαλες. Ήταν πρίζες διέλευσης  ή τερματικές. Ήταν σε σειρά μεταξύ τους ή όχι; Προφανώς αφού λες ότι έχεις συνδέσει το ένα καλώδιο οι πρίζες είναι διέλευσης και εσύ έχεις συνδέσει το καλώδιο από την έξοδο σήματος της παλιάς πρίζας στην καινούρια πρίζα.

      Δεν βάζουμε απλά μία πρίζα επειδή μας αρέσει το σχέδιο ή επειδή είναι όμορφη. Θα πρέπει να ταιριάζει στις προδιαγραφές με την πρίζα που θα αντικαταστήσουμε. Και προφανώς αν δεν γνωρίζουμε δεν επεμβαίνουμε, ειδικά αν είμαστε σε πολυκατοικία με κεντρική εγκατάσταση.

      Υ.Γ. 1: Αν είσαι σε μονοκατοικία όλα καλά. Αν είσαι σε πολυκατοικία με  κεντρική εγκατάσταση τύπου κοινής καθόδου σίγουρα έχεις προκαλέσει πρόβλημα και στους από κάτω ορόφους. Στο λέω γιατί μπορεί να έχεις επισκέψεις από τους γείτονες.

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 ώρες πριν, afm είπε

      Δεν παίζει ρόλο στην λήψη του τηλεοπτικού σήματος αν η πρίζα έχει μία ή δύο ή τρεις εξόδους. Κάθε έξοδος είναι για μία συγκεκριμένη περιοχή συχνοτήτων.

      Αν πρόσεχες στην διπλή πρίζα που υπήρχε θα έβλεπες ότι κάθε πριζάκι είχε κάποια σήμανση πχ tv ή sat ή r(adio). Έτσι ανάλογα συνέδεες την tv, το δορυφορικό δέκτη ή το ραδιόφωνο στην αντίστοιχη έξοδο της πρίζας.

      Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι τι είδους πρίζες ήταν αυτές που έβγαλες. Ήταν πρίζες διέλευσης  ή τερματικές. Ήταν σε σειρά μεταξύ τους ή όχι; Προφανώς αφού λες ότι έχεις συνδέσει το ένα καλώδιο οι πρίζες είναι διέλευσης και εσύ έχεις συνδέσει το καλώδιο από την έξοδο σήματος της παλιάς πρίζας στην καινούρια πρίζα.

      Δεν βάζουμε απλά μία πρίζα επειδή μας αρέσει το σχέδιο ή επειδή είναι όμορφη. Θα πρέπει να ταιριάζει στις προδιαγραφές με την πρίζα που θα αντικαταστήσουμε. Και προφανώς αν δεν γνωρίζουμε δεν επεμβαίνουμε, ειδικά αν είμαστε σε πολυκατοικία με κεντρική εγκατάσταση.

      Υ.Γ. 1: Αν είσαι σε μονοκατοικία όλα καλά. Αν είσαι σε πολυκατοικία με  κεντρική εγκατάσταση τύπου κοινής καθόδου σίγουρα έχεις προκαλέσει πρόβλημα και στους από κάτω ορόφους. Στο λέω γιατί μπορεί να έχεις επισκέψεις από τους γείτονες.

Εγω ειχα τετοιoυ τυπου

Spoiler

spacer.png

και εβαλα τετοια

Spoiler

spacer.png

 

Ακριβως επειδη δεν γνωριζω ειπα στον πωλητη οτι εχω την διπλη και λεει παρε αυτη και θα εισαι κομπλε.. Μονοκατοικια ειναι το σπιτι. Επισης σιγα το πραγμα για να μη βαλεις χερι! Αν ειναι να πληρωνουμε μαστορια για να αλλαχτει μια πριζα θα το κλεισουμε το μαγαζι. Προσοχη, δεν λεω να μην παρεις καποιον αν δεν βρισκεις το προβλημα αλλα οχι και για μια αλλαγη.

Το καλωδιο που εβαλα στην πριζα ηταν το αντιστοιχο που πηγαινε στην ιδια εξοδο στην προηγουμενη

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Μία πρίζα διέλευσης δεν δουλεύει έτσι όπως φαντάζεσαι. Τα δύο καλώδια από πίσω δεν τροφοδοτούν απ' ευθείας τα δύο μπροστινά πριζάκια.

      Από τα δύο καλώδια το ένα είναι αυτό που φέρνει το τηλεοπτικό σήμα από την κεραία ή την προηγούμενη πρίζα και το δεύτερο αυτό που οδηγεί το τηλεοπτικό σήμα στην επόμενη πρίζα. Το πρώτο καλώδιο που φέρνει το σήμα συνδέεται στο in της πρίζας και το άλλο στο out.

      Όπως φαίνεται στην πρώτη φωτό που έβαλες η διπλή πρίζα είναι για να συνδέσεις την tv σου στο αριστερό πριζάκι και για να συνδέσεις ένα ραδιόφωνο ή ραδιοενισχυτή στο δεξί.

      Στην δεύτερη φωτό η πρίζα που εμφανίζεται πιθανόν δεν είναι καν πρίζα διέλευσης. Αυτό σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ότι σύνδεσες το ένα καλώδιο στην πρίζα. Αν είχε είσοδο έξοδο προφανώς θα συνέδεες και τα δύο. Εκτός αν .....

      Υ.Γ.1: Αν δεις προηγούμενα post θα δεις ότι είμαι από τους υπέρμαχους του do it yourself. Όμως, αν δεν γνωρίζουμε τα βασικά ίσως είναι καλύτερα να πληρώνουμε μαστόρια (έστω για μία πρίζα) για να μην τα κάνουμε κουλουβάχατα. Ή έστω απλά κάνε πρώτα μία ερώτηση. Νομίζω ότι όλοι θα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.

      Υ.Γ.2: Μάλλον δεν έδωσες στον πωλητή να καταλάβει ότι χρειαζόσουν να αντικαταστήσεις μία πρίζα διέλευσης γι' αυτό σου έδωσε την συγκεκριμένη. Αν του είπες ότι θέλεις να αντικαταστήσεις μία πρίζα διέλευσης και σου έδωσε αυτήν, τότε πρέπει να αλλάξει επάγγελμα και να πάει να βόσκει γίδια. Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που βόσκουν γίδια.

      Υ.Γ.3: Ευτυχώς ξαναλέω είσαι μονοκατοικία γιατί από προσωπική πείρα ξέρω ένα μαγκάκο που άλλαξε πρίζες στο ρετιρέ και άφησε όλη την πολυκατοικία χωρίς τηλεόραση και το έπαιζε και τρελίτσα. Σταματώ εδώ.

      Καλή Ανάσταση. Υγεία  και ευτυχία σε εσένα και την οικογένεια σου.

Επεξ/σία από afm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, afm είπε

  Υ.Γ.3: Ευτυχώς ξαναλέω είσαι μονοκατοικία γιατί από προσωπική πείρα ξέρω ένα μαγκάκο που άλλαξε πρίζες στο ρετιρέ και άφησε όλη την πολυκατοικία χωρίς τηλεόραση και το έπαιζε και τρελίτσα. Σταματώ εδώ.

θεουλης στο πρωτο κομματι μαλακας στο δευτερο. 

 

13 ώρες πριν, afm είπε

Υ.Γ.2: Μάλλον δεν έδωσες στον πωλητή να καταλάβει ότι χρειαζόσουν να αντικαταστήσεις μία πρίζα διέλευσης γι' αυτό σου έδωσε την συγκεκριμένη. Αν του είπες ότι θέλεις να αντικαταστήσεις μία πρίζα διέλευσης και σου έδωσε αυτήν, τότε πρέπει να αλλάξει επάγγελμα και να πάει να βόσκει γίδια. Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που βόσκουν γίδια.

Επειδη δεν ηξερα τις διαφορες του ειπα οτι ειναι διπλη, δεν ειπα αν ειναι διελευσης ή κατι αλλο οποτε το λαθος ειναι δικο του που δεν ρωτησε παραπανω και εκανε υποθεσεις μονος του. Αυτος ειναι και ο ρολος του πωλητη να ενημερωνει τον πελατη για αυτα που δεν ξερει.

 

14 ώρες πριν, afm είπε

  Υ.Γ.1: Αν δεις προηγούμενα post θα δεις ότι είμαι από τους υπέρμαχους του do it yourself. Όμως, αν δεν γνωρίζουμε τα βασικά ίσως είναι καλύτερα να πληρώνουμε μαστόρια (έστω για μία πρίζα) για να μην τα κάνουμε κουλουβάχατα. Ή έστω απλά κάνε πρώτα μία ερώτηση. Νομίζω ότι όλοι θα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.

Για να μην παρεξηγηθω (περισσότερο), το να γνωρίζεις τι χρειαζεται ακριβως ειναι ενα κομματι και το να το αλλαξεις ενα αλλο. Εγω αναφερομαι περισσότερο στην αλλαγη. Ασχετα με το αν ειναι σωστη ή οχι η πριζα (στην συγκεκριμενη περίπτωση) η αλλαγη της ειναι γελοια. Εγω σε αυτο αναφερθηκα εξαρχης. Η ερωτηση που λες εγινε στον πωλητη. Επισης, για να κανεις ερωτηση για κατι πρεπει να ξερεις οτι υπαρχουν και διαφορες που πρεπει να προσέξεις. Δηλαδη εγω αν ηξερα οτι υπάρχουν αυτες οι διαφορες προφανως θα πηγαινα υποψιασμενος αλλα σκεψου οτι δεν εχω τηλεοραση σπιτι μου τα τελευται 15 χρονια οποτε καταλαβαινεις οτι η τριβη μου με το θεμα ειναι μηδενικη. 

 

14 ώρες πριν, afm είπε

Μία πρίζα διέλευσης δεν δουλεύει έτσι όπως φαντάζεσαι. Τα δύο καλώδια από πίσω δεν τροφοδοτούν απ' ευθείας τα δύο μπροστινά πριζάκια.

      Από τα δύο καλώδια το ένα είναι αυτό που φέρνει το τηλεοπτικό σήμα από την κεραία ή την προηγούμενη πρίζα και το δεύτερο αυτό που οδηγεί το τηλεοπτικό σήμα στην επόμενη πρίζα. Το πρώτο καλώδιο που φέρνει το σήμα συνδέεται στο in της πρίζας και το άλλο στο out.

      Όπως φαίνεται στην πρώτη φωτό που έβαλες η διπλή πρίζα είναι για να συνδέσεις την tv σου στο αριστερό πριζάκι και για να συνδέσεις ένα ραδιόφωνο ή ραδιοενισχυτή στο δεξί.

      Στην δεύτερη φωτό η πρίζα που εμφανίζεται πιθανόν δεν είναι καν πρίζα διέλευσης. Αυτό σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ότι σύνδεσες το ένα καλώδιο στην πρίζα. Αν είχε είσοδο έξοδο προφανώς θα συνέδεες και τα δύο. Εκτός αν .....

Ναι ναι, καταλαβα τι παιζει με τα καλωδια και σκεφτομουν να κανω καποια πειραματα με τις παλιες πριζες για να δω ποια ειναι η αρχικη πριζα αλλα ειχα αλλαξει ηδη 15 πριζες κανονικες και δεν την παλευα να ξαναξεβιδωσω κατι αλλο :P

H πριζα που ειχα επειδη την κοιταξα χτες ειναι τετοια. 

Spoiler

spacer.png

 

 

Μια ερωτηση τωρα, επειδη και οι 3 εχουν μπει πανω αλλα η μια εχει βαφτει λιγο οποτε δεν θα την αλλαξουν, τις αλλες 2 θα τις παρουν πισω θελουν δε θελουν, Φανταζομαι οτι αν βαλω 2 αντιστοιχες πριζες σαν την απο πανω στις 2 πρωτες θεσεις και τη μονη στην τελευταια θα μαι κομπλε σωστα; Εννοειται οτι για να βρω ποια ειναι η τελευταια θα πρεπει να κανω πειραματα. Κανενα τιπ για να γλιτωσω τα βαλε βγαλε και να βρω πιο ευκολα την τελευταια στη σειρα πριζα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έτοιμες οι κεραίες.. Δουλεύουν και οι 3.ευτυχώς ήξερα ποια ήταν η τελευταία στη σειρά γιατί είχε μόνο ενα καλώδιο και επίσης ποια είναι η πρώτη γιστι ήταν η μόνη που είχε σήμα πριν αλλάξω τις πρίζες. 

 

Αν ξέρει κανείς από τηλέφωνα να μου πει πως να συνδέσω τα καλώδια σε ένα πρίζα κι τηλέφωνου 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Μπράβο που τα κατάφερες και ειδικά μόνος σου. Κανείς δεν θα μπορούσε να σε κατευθύνει καλύτερα.

      Κανένας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα. Εσύ απλά χάλασες το σήμα στην tv. Εγώ στα επτά μου έβαλα μία 9βολτη μπαταρία να την φορτίσω στην πρίζα (με 220v). Ευτυχώς το πατρικό μου ήταν από τα πρώτα σπίτια που είχαν ρελέ διαφυγής. Η μπαταρία πάντως έγινε πύραυλος και καρφώθηκε στην ντουλάπα. 

      Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, afm είπε

      Μπράβο που τα κατάφερες και ειδικά μόνος σου. Κανείς δεν θα μπορούσε να σε κατευθύνει καλύτερα.

      Κανένας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα. Εσύ απλά χάλασες το σήμα στην tv. Εγώ στα επτά μου έβαλα μία 9βολτη μπαταρία να την φορτίσω στην πρίζα (με 220v). Ευτυχώς το πατρικό μου ήταν από τα πρώτα σπίτια που είχαν ρελέ διαφυγής. Η μπαταρία πάντως έγινε πύραυλος και καρφώθηκε στην ντουλάπα. 

      Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

Κάποια πράγματα θέλουν λίγο λογική και να κριτική σκέψη.. Η γνώση έρχεται με τις μαλακιες που κάνεις όλα αυτά τα χρόνια μέχρι να μάθεις 😂

 

Υγ εδώ υπάρχει κόσμος που πληρώνει να του συνδέσουν το πλυντηρίο που θεωρώ ότι είναι σαν να βάζεις τα σχήματα στη σωστή τρύπα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω καποιες αποριες για τις κεραιες που εχω και θα ηθελα λιγη βοηθεια.

 

Θελω να κατεβασω ενα εξτρα καλωδιο το οποιο θα κουμπωσει σε ενα μηχανημα που θα κανει stream τo DVB-T μεσω WiFi.

 

Σκεφτομουν να μην πειραξω την υπαρχουσα εγκατασταση και απλα να κουμπωσω μια μικρη: https://www.skroutz.gr/s/21622574/Matel-Electronics-Matel-5g-Εξωτερική-Κεραία-Τηλεόρασης-δεν-απαιτεί-τροφοδοσία-σε-Λευκό-Χρώμα-Σύνδεση-με-Ομοαξονικό-Coaxial-Καλώδιο.html που εχω ηδη, απλα δεν εχω χωρο αυτη τη στιγμη στον ιστο γιατι για καποιο λογο εχει δυο κεραιες.

 

Επισυναπτω λοιπον φωτογραφια του ιστου, θα ηθελα να μου πειτε, εαν ξερετε, αν μπορω να αφαιρεσω την μια απο τις δυο σε περιπτωση που ειναι για τα παλια αναλογικα και δεν χρησιμοποιειται πλεον. Γενικα εαν μπορει να μου πει καποιος γιατι εχω δυο κεραιες και τι κανει η καθε μια θα του ημουν ευγνωμων.

IMG20220427115532.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Η κεραιούλα η Matel είναι πραγματικά πολύ καλή ειδικά μέσα στις πόλεις ή αν είσαι κοντά ή έχεις οπτική επαφή με κάποιο Κέντρο Εκπομπής. Μπορείς να το δεις άλλωστε και από τις κριτικές στο link που έβαλες.

      Η πάνω η κεραία είναι για τις uhf συχνότητες που χρησιμοποιεί η επίγεια ψηφιακή tv οπότε δεν την πειράζεις.

      Η κάτω κεραία είναι για τα vhf. Τα vhf χρησιμοποιούνταν επί αναλογικής εποχής στην tv. Εκεί συνήθως είχε αναλογικές εκπομπές κυρίως η Ε.Τ. 1. Τώρα για την ψηφιακή tv είναι άχρηστη.

      Προσοχή όμως αν είσαι Αθήνα ή Πάτρα. Στις συχνότητες 12c (από Υμηττό) και 7a (από Παναχαϊκό) των vhf εκπέμπει το dab+ της Ε.Ρ.Τ (με κάθετη πόλωση όμως και όχι οριζόντια όπως η κεραία σου). Οπότε αν είσαι στις συγκεκριμένες πόλεις και σε ενδιαφέρει το dab+ πρέπει να την κρατήσεις και αυτή και να την γυρίσεις κάθετα για τη λήψη του dab+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...