Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω. Είμαστε 3 σπίτια, μια κεραία, ένας κεντρικός ενισχυτής.

Είμαι στο πιο μακρινό σπίτι με τη μεγαλύτερη καλωδίωση. Έχω έναν ενισχυτή γραμμής , μάλλον της πλάκας γιατί τα ert2 HD και ert3 HD σπάνε. Τα άλλα 2 σπίτια πιάνουν περισσότερα κανάλια και πιο καλά. 

Έχουμε κάποια πρόταση για καλό αλλά VFM ενισχυτή; Θέλω να καλύψω μια τηλεόραση.

Έκανα κάποια τηλέφωνα σε μαγαζιά και έλαβα τις εξής 2 προτάσεις:

https://www.skroutz.gr/s/29748021/Ikusi-ATP200-C48.html

https://www.skroutz.gr/s/29587817/Engel-AM6162G5.html

Είμαι ανοιχτός σε κάτι άλλο, όχι πολύ ακριβό.

ΥΓ Μένω Ωρωπό.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξω σκόπευση από Πάρνηθα σε Αλιβέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους!

Είχα για χρόνια τηλεόραση μόνο σε ένα δωμάτιο χωρίς κάποιο πρόβλημα στο επίγειο σήμα.
Σε κάποια φάση όταν έβαλα τηλεόραση σε άλλο δωμάτιο, πήρα χαμπάρι πως σε όλα τα άλλα δωμάτια το σήμα είναι από πολύ κακό εώς ανύπαρκτο.
Στο διαμέρισμα που είμαι έρχεται το καλώδιο της κεραία από την ταράτσα, χωρίζεται σε 2 καλώδια μέσω ενός splitter στο μπαλκόνι.
Το ένα καλώδιο πηγαίνει στο σαλόνι, το άλλο πάει σε 3 δωμάτια. Σε κάθε δωμάτιο καταλήγει σε αντίστοιχη πρίζα.
Διαβάζοντας λίγο το thread, όπως έγραψε και ο συμφορουμίτης από πάνω, καταλαβαίνω πως χρειάζομαι κάτι τέτοιο;
https://www.skroutz.gr/s/29748021/Ikusi-ATP200-C48.html
https://www.skroutz.gr/s/27427895/Engel-AM6140G5.html

Με τη λογική να το βάλω στη θέση του splitter που υπάρχει τώρα στο μπαλκόνι. Σωστά;
Αυτό που με προβληματίζει λίγο παραπάνω είναι πως θα πάρω παροχή για το ρεύμα στο μπαλκόνι.
Υπάρχει κάποιος προτεινόμενος τρόπος για αυτό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια! :)

Επεξ/σία από trabakoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ ενισχυτή ιστού (εξωτερικό και εσωτερικό κομμάτι) στον οποίο έχω συνδέσει πάνω 5 τηλεοράσεις με διακλαδωτες. Κάποιες φορές έχω θέματα με το σήμα και άλλες όχι. 

Θέλω τα φώτα σας. 

1. Θα αλλάξω καλωδίωση λόγω ανακαίνισης. Τι καλώδιο προτείνεται να πάρω για να αντέχει ?

2. Θέλω κάποιον ενισχυτή που να σηκώνει 5-6 τηλεοράσεις χωρίς να κάνω διακλαδώσεις. Υπάρχει κάποιος? 

3. Λογικά θέλει αλλαγή και η κεραία γιατί έχει σπάσει ένα κομμάτι. Υπάρχει κάποια πρόταση ?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, G-pal είπε

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ ενισχυτή ιστού (εξωτερικό και εσωτερικό κομμάτι) στον οποίο έχω συνδέσει πάνω 5 τηλεοράσεις με διακλαδωτες. Κάποιες φορές έχω θέματα με το σήμα και άλλες όχι. 

Θέλω τα φώτα σας. 

1. Θα αλλάξω καλωδίωση λόγω ανακαίνισης. Τι καλώδιο προτείνεται να πάρω για να αντέχει ?

2. Θέλω κάποιον ενισχυτή που να σηκώνει 5-6 τηλεοράσεις χωρίς να κάνω διακλαδώσεις. Υπάρχει κάποιος? 

3. Λογικά θέλει αλλαγή και η κεραία γιατί έχει σπάσει ένα κομμάτι. Υπάρχει κάποια πρόταση ?

 

Ευχαριστώ πολύ 

1) α.Cavel SAT752F (υπάρχει και σε λευκο) φοβερό καλωδιο!

    β. Viokal Vector DGS 2000 , ή το Vector DGS 2002 Ελληνικά και κορυφαία!

(μια φορα θα τα πληρώσεις και θα τα εχεις για παντα)

2) BO-165 Alcad (ιστου) ή κεντρικής ALCAD AI-400, ή και ο CA-310 (αναλογα και την περιοχη που εισαι και βαση του σημειου του Κ.Ε που κάνεις λήψη) Επισης εναν εξασθενητη μπορει να χρειαστει αν η απολαβη της κεραιας σου ειναι μεγαλη. Δες εχει σε Alcad επισης.

3) Οχι απαραιτητα. Θα εχει σπασει καποιος κατευθυντηρας. Το δίπολο ειναι αυτο που κανει την "δουλεια"

Οτι παρεις να ειναι LTE. Αν θελεις να κανεις αναβάθμιση την κεραία να παρεις μια μικρη (σε απολαβή). Εγω ειμαι fan της λογαριθμικής (για δικους μου λογους).

Ολα τα παραπανω τα εχω δουλεψει χρονια. Ειναι υλικα που θα τα βαλεις και θα τα ξεχασεις.

Screenshot from 2022-01-07 12-22-41.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Αν πάρω τον ενισχυτή BO-165 Alcad (ιστου) μετά θα πρέπει να βάλω και διακλαδωτή για να το δώσω στις 5 τηλεοράσεις ? @Petros Electron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, G-pal είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Αν πάρω τον ενισχυτή BO-165 Alcad (ιστου) μετά θα πρέπει να βάλω και διακλαδωτή για να το δώσω στις 5 τηλεοράσεις ? @Petros Electron

Ναι. Εχει 2 εξοδους. Στην μια θα βαλεις αυτη (την TV) που εχει την πιο μακρινή καλωδίωση. Στην αλλη ενα splitter F type 1/4 . Δες να ειναι ομως ο ενισχυτης σε LTE γιατι αυτος δεν ειναι απο οτι βλεπω (παλιο μοντελο?!)

edit : ακυρο. Απο οτι ειδα εχει φιλτρο LTE

Δες και τον Ikusi JSBA103-C48 πολυ καλος επισης!

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Petros Electron

Ευχαριστώ πολύ. Γενικά έχει μεγάλο πρόβλημα η περιοχή και ελπίζω με αυτά να κάνω δουλεία. φαντάσου το κοντάρι βγαίνει 5-6 μέτρα ψηλά και το σπίτι είναι ήδη σε μεγάλο ύψος.  Μήπως έχεις πρόταση και για κάποια κεραία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, G-pal είπε

@Petros Electron

Ευχαριστώ πολύ. Γενικά έχει μεγάλο πρόβλημα η περιοχή και ελπίζω με αυτά να κάνω δουλεία. φαντάσου το κοντάρι βγαίνει 5-6 μέτρα ψηλά και το σπίτι είναι ήδη σε μεγάλο ύψος.  Μήπως έχεις πρόταση και για κάποια κεραία ?

Ποια περιοχη εισαι ? και απο που κανεις ληψη?. Εχεις απευθείας ορατότητα με το ΚΕ ή μεσολαβεί εμπόδιο?. Κεραίες πολλές αλλα πρεπει να ξερω τις συνθήκες λήψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η περιοχή είναι σε ένα χωριό έξω από τα Χανιά το οποιο έχει βουνά γενικά γύρο γύρο. Γενικά πάντα είχαμε κακό σήμα και χρειαζόμασταν ενισχυτές. Το πρόβλημα στο δικό μου σπίτι είναι όταν από 3 τηλεοράσεις έβαλα και άλλες 2 με διακλαδωτή και άρχισε να κάνει τα σπασίματα η εικόνα και κάποιος φορές δεν έπιαναν κάν τα κανάλια. Επίσης έγινε η ψηφιακή μετάβαση πριν 2 μήνες.

Τώρα λόγω μιας μικρής ανακαίνισης θα αλλάξω γενικά τα καλώδια. 

 

@Petros Electron

Επεξ/σία από G-pal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλιστα.

Ειναι πολλοί οι λογοι. Ισως να εχεις χαμηλό σημα, στις TV τι εχεις μεσο ορο σε σταθμη και ποιοτητα?. Εχεις σφαλματα?. Αν εχεις χαμηλό σημα μπορεις να το βελτιώσεις.

Αν εχεις "κακο" σημα λογω παρεμβολών η μεσολαβεί και υδροφόρος ορίζοντας εκει ειναι λιγο ποιο δυσκολα τα πράγματα. Επίσης ισως να κανεις λήψη μεσω ανάκλασης οπου εκει επηρεάζεται και εχεις αυτα τα προβλήματα. Οπως και να εχει για να ειμαι αντικειμενικός, αυτα τα θέματα λύνονται αφου γινει μια αυτοψία στην εγ/ση σου και στο σημα οπου θα πρεπει να μετρηθεί μεσω ψηφιακού πεδιομετρου.

Εκει θα μετρηθεί το MER και η απολαβη και θα δοθούν οι εξηγήσεις για το τι θα πρέπει να μπει. Σε αντιθετη περιπτωση και αγοράζοντας πράγματα μονος σου, μπορει να λυσεις το προβλημα αλλα μπορεί και οχι, κανοντας το χειρότερο και πετώντας τα λεφτα σου. Άλλαξε τα καλώδια αυτο θα πρεπει να γινει, δες πως θα παει με την καινούρια καλωδίωση και φωναξε εναν εγ/τη να κανει μετρήσεις και να σου πει τι παιζει.

Εκει στο Ηράκλειο εχετε τον ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗ Ν. SALORAS ειχα αγοράσει παλια κατι καλώδια απο αυτον, γενικά ειναι πολυ κάλος τεχνικός.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα χρειαστώ τα φώτα σας επειδή σκοπεύω ν αλλάξω τηλεφωνική καλωδίωση θέλω να αλλάξω και της κεραίας που έχει γίνει χάλια με το χρόνο. Το ερώτημα είναι μπορεί το ομοαξωνικό καλώδιο να περάσει δίπλα από το UTP ή θα δημιουργούνται παρεμβολές;
2. Ενα μικρό προβληματάκι που έχω. Εχω δύο δέκτες ας θεωρήσουμε ΟΤε & ΝΟΒΑ με diseq κλπ. Εδω και πολλά χρόνια έπαιζα με splitter ωστε να εναλάσσω τους 2 δέκτες χωρίς βάλε βγάλε το καλώδιο από τον τοίχο. Σε ενα πρόβλημα με τα LNB που είχα και φωναξα ενα τεχνικό πλέον δεν μπορεί να λειτουργήσει με splitter κανενας δέκτης. Μονοι τους πανω στην πρίζα παίζουν και οι 2 μια χαρά. Splitter δοκίμασα και αλλον χωρίς αποτέλεσμα. Τι άλλο μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 4:47 ΜΜ, Joe Doe είπε

Καλησπέρα, θα χρειαστώ τα φώτα σας επειδή σκοπεύω ν αλλάξω τηλεφωνική καλωδίωση θέλω να αλλάξω και της κεραίας που έχει γίνει χάλια με το χρόνο. Το ερώτημα είναι μπορεί το ομοαξωνικό καλώδιο να περάσει δίπλα από το UTP ή θα δημιουργούνται παρεμβολές;
2. Ενα μικρό προβληματάκι που έχω. Εχω δύο δέκτες ας θεωρήσουμε ΟΤε & ΝΟΒΑ με diseq κλπ. Εδω και πολλά χρόνια έπαιζα με splitter ωστε να εναλάσσω τους 2 δέκτες χωρίς βάλε βγάλε το καλώδιο από τον τοίχο. Σε ενα πρόβλημα με τα LNB που είχα και φωναξα ενα τεχνικό πλέον δεν μπορεί να λειτουργήσει με splitter κανενας δέκτης. Μονοι τους πανω στην πρίζα παίζουν και οι 2 μια χαρά. Splitter δοκίμασα και αλλον χωρίς αποτέλεσμα. Τι άλλο μπορεί να φταίει;

Καλησπερα, οχι δεν θα εχεις πρόβλημα ειναι και τα 2 ασθενή. Καλα καλώδια να βαλεις το ομ/κο να ειναι τουλάχιστον κλάσης Α++, και ακόμα καλύτερα να είναι Α+. Στο utp αν σε παίρνει βαλε ftp ή ακόμη καλύτερα sftp που εχει θωράκιση.

Οι 2 δεκτες σε μια καθοδο ειναι λαθος με splitter γιατι τα tuner τους βγάζουν συνεχεια ταση, ειδικα της Nova οπου κανει update τα κλειδιά της κάρτας σχεδον πολλες φορες μεσα στην ημερα.

Στο θεμα σου υπαρχει λυση, και λεγαιτε Stacker Destacker. Ειναι ενας μικτης στην ουσια για 2 διαφορετικα δορυφορικα σηματα ταυτοχρονα στην ιδια καθοδο. Ειναι λιγο ακριβο αλλα αν δεν μπορεις να περάσεις 2η γραμμή ειναι η λυση.

Φιλικα,

Πετρος

Ηλεκτρονικός

 

Screenshot from 2022-01-10 20-54-06.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλησπερα, οχι δεν θα εχεις πρόβλημα ειναι και τα 2 ασθενή. Καλα καλώδια να βαλεις το ομ/κο να ειναι τουλάχιστον κλάσης Α++, και ακόμα καλύτερα να είναι Α+. Στο utp αν σε παίρνει βαλε ftp ή ακόμη καλύτερα sftp που εχει θωράκιση.

Οι 2 δεκτες σε μια καθοδο ειναι λαθος με splitter γιατι τα tuner τους βγάζουν συνεχεια ταση, ειδικα της Nova οπου κανει update τα κλειδιά της κάρτας σχεδον πολλες φορες μεσα στην ημερα.

Στο θεμα σου υπαρχει λυση, και λεγαιτε Stacker Destacker. Ειναι ενας μικτης στην ουσια για 2 διαφορετικα δορυφορικα σηματα ταυτοχρονα στην ιδια καθοδο. Ειναι λιγο ακριβο αλλα αν δεν μπορεις να περάσεις 2η γραμμή ειναι η λυση.

Φιλικα,

Πετρος

Ηλεκτρονικός

 

Screenshot from 2022-01-10 20-54-06.png

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Για τα καλώδια οκ το πιασα. 
Για τους 2 δέκτες να τα πω λιγο πιο αναλυτικά μήπως υπάρχει και πιο απλή - φθηνή λύση από αυτή που μου πρότεινες. Οι δυο δεκτες είναι ΟΤΕ & ένα dreambox που προς το παρόν βλέπω τα FTA του Hotbird.
Ως πρόσφατα με το 1 καλώδιο που ερχοταν από το πιάτο στην πρίζα συνέδεεα ενα σπλίτερ με τους 2 δεκτες. Παράλληλα και τα 2 ανοικτά δεν έπαιζαν και δεν μ ενδιέφερε άλλωστε. Οποτε έβλεπα το ένα έκλεινα τον άλλο δέκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...