Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ δυνατη προταση. τους εστειλα μηνυμα να δω αν κοβουν και τιμολογιο, που ειναι το ιδανικο αφου ειναι και απο καταστημα, και πιστευω πως ειναι οτι καλυτερο εχω δει. 

επισης μου προτειναν κι αυτη http://rhinocamera.gr/product.aspx?force_translation=1&ProductName=Canon-EOS-1DX&ProductID=16652αν και η δικη σου προταση εχει καλυτερη τιμη. 

δυστυχως δεν μου ειναι ευκολο να ψαξω σε ευρωπαικα σαιτ που να μην εχουν την αγγλικη γλωσσα.

 

Για rhinocamera, purnimadigital έχω ακούσει καλά λόγια.

Ακόμα χαμηλότερη τιμή http://www.simplyelectronics.net/mainproduct.php?pid=19607  αλλά δεν έχει τη καλή φήμη του προηγούμενου, καθυστερεί την αποστολή κτλ. καλύτερα να βεβαιωθείς τηλεφωνικώς για σιγουριά. 

Επιπλέον http://www.valuebasket.fr/fr_FR/ σε μερικά προϊόντα οι τιμές δεν είναι ίδιες ανάλογα με τη χώρα που επιλέγεις (νόμισμα, φπα, μεταφορικά) κάτω δεξιά στο  μενού.

Αυτά τα καταστήματα έχουν τη βάση τους πχ hong Kong αλλά αποστέλλουν από χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν υπάρχει θέμα τελωνίου.

Ακόμα ένα με προσφορές κατά διαστήματα http://www.rajalacamera.fi/

 

Πάντως και του skroutz οι τιμές είναι ανταγωνιστικές με του εξωτερικού όχι σε όλα τα προϊόντα βέβαια αλλά αυτό συμβαίνει και με τα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την επόμενη βδομάδα βαπτίζεται ο ανιψιός μου οπότε λεω να βγάλω και εγω καμία photo.

 

Setup θα έχω μια d7100 με 35αρι , x-t10 με 18-55 2.8 και x-e1 με 50-230. Flash στην x-t10 που πιστεύω οτι θα εχω την περισσότερη ώρα.

 

Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα γιατί δεν εχω βγάλει ποτε μυστήριο? ( εκτός φυσικά απο το βα μην εμπόδιζω τον επαγγελματία που θα ειναι εκεί)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταργήσω το φλας απίθανο γιατί θα πρέπει να παίζω πανω απο 3200 iso. Πάντα το έχω bounce , ελπίζω λοιπόν να μην με βρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες bounce? στο ταβανι με καρτούλα ?

 

Και φλάς να έχεις δεν θα εμποδίζεις τον επαγγελματία, αρκει να μην σπαμμάρεις συνεχώς γιατι μπορει να του κάψεις φωτογραφίες και να χαλάσεις και το βίντεο

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατ'εμε ειναι να πάρεις διαφορετική θέση απο τον φωτογράφο που θα ειναι μπροστά και να βγάζεις απο πλάγια ή απο πίσω , να μην σπαμμάρεις και να προσπαθείς να πιάσεις λίγα και καλά καρέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τη  sony nex 5  και με ενδιαφερει να κανω   high speed photography       δηλ σταγονες νερου να πιανω με τη καμερα η οτιδηποτε με νερο.Μπορει να γινει αυτη η δουλεια με τη καμερα αυτη εχοντας και το φλας.Η θα χρειαζομουν και κατι αλλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα μπορούν να γίνουν...Βέβαια όσο καλύτερος ο εξοπλισμός τόσο πιο εύκολα. Το φλας θα σου δώσει υψηλές ταχύτητες αλλά εάν θες να φαίνεται και φόντο από πίσω, δυσκολεύει το πράγμα γιατί θα πρέπει να έχεις σωστό φωτισμό....Επίσης πρέπει να έχεις και το σωστό συγχρονισμό ώστε να πετύχεις την πιτσιλιά στο σημείο που θέλεις.

 

Πάρε ένα μπολ με νερό και με τη βοήθεια κάποιου που θα σου ρίχνει σταγόνες πειραματίσου...Επίσης αν χρησιμοποιήσεις σταθερό φωτισμό(μια λάμπα πχ) δοκίμασε και με burst mode, θα σε βοηθήσει αρκετά στο συγκεκριμένο εγχείρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τη  sony nex 5  και με ενδιαφερει να κανω   high speed photography       δηλ σταγονες νερου να πιανω με τη καμερα η οτιδηποτε με νερο.Μπορει να γινει αυτη η δουλεια με τη καμερα αυτη εχοντας και το φλας.Η θα χρειαζομουν και κατι αλλο.  

 

https://www.youtube.com/results?search_query=water%20high%20speed%20photography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός απο την 1dx, τι κάμερα θα παιρνατε για journalism (σε αλλη χώρα)? Τι χαρακτηριστικά θα κοιταγατε πρωτα?

 

Thanks

 

Sony A7r II or A7 mk2 or Olympus OMD 5 Mark II

 

Αλλιως καποια απο την σειρα Χ της Fuji. :)

 

Τελος υπαρχει η Canon 7D mkII. :Ρ

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony A7r II or A7 mk2 or Olympus OMD 5 Mark II

 

Αλλιως καποια απο την σειρα Χ της Fuji. :)

 

Τελος υπαρχει η Canon 7D mkII. :Ρ

Το σκέφτομαι σοβαρά για την Sony a7ii. Σοβαρά όμως. Το ενα πράγμα που προβληματίζει είναι οτι πρεπει να πάρω 6 μπαταρίες και ενα grip...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι σοβαρά για την Sony a7ii. Σοβαρά όμως. Το ενα πράγμα που προβληματίζει είναι οτι πρεπει να πάρω 6 μπαταρίες και ενα grip...

 

Ως προς το τελικο μεγεθος και βαρος εννοεις ?

 

 

ilca-7m2_storereview_028.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...