Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτον να απντήσω στο παιδί πάνω.Λογικά όλα τα μαγαζιά με φωτογραφικό υλικό έχουν.Ακόμα και Πλαίσιο είχα δει ένα κιτ με το rocket blower και άλλα μικροπράγματα μέσα.

Το δικό μου θέμα τώρα..Επειδή θέλω να τραβίξω μερικά βιντεάκια στο καταμεσήμερο κάτω απο τον ήλιο και χωρίς τίποτα που να κόβει το έντονο φως,θέλοντας παράλληλα να έχω f1.8 και χαμηλό shutter speed,χρειάζομαι κάποιο variable ND filter.....οι τιμές είναι στο θεό στα επώνυμα :/ και επειδή θα το χρειαστώ ίσως μία και μόνο φορά δεν αξίζει να δώσω 100+ ευρώ..

Ebay έχει κάτι Κινέζικα αρκετά φτηνά..Έρχομαι λοιπόν στο ερώτημα,αξίζει οποιοδήποτε φίλτρο κάμερας κινέζικο.? για τα φτηνιάρικα λέω που είναι μέχρι 20 ευρώ.

 

Τι φακο θα χρησιμοποιησεις?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θέλω απαραίτητα χαμηλό shutter speed και δεν το ξεκαθάρησα καλα(αν και συνήθος αν τραβάς 24fps πας για 1/50 shutter speed) αλλά αν αναλογιστείς πως ακόμα και στο 1/4000 παραμένει αρκετά φωτηνή η εικόνα για τα γούστα μου τότε βλέπεις πως έχω θέμα.Οπότε θέλω το φίλτρο να μειώσει το πολύ φως ώστε και να τραβίξω σε χαμηλότερο του 1/4000 και να βλέπεται και το βίντεο :P

Δεν κάνει δουλειά το iso το έχω στο χαμηλότερο είδη :/ .Στον ήλιο όταν έχεις 1,8 μπένει πολύ φώς.Έχεις δοκιμάσει κανένα.?

Κατεβα στο 2.8 , πιο οξυ βιντεο κάι λιγοτερο φως χωρις να χανεις πολυ bokeh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φακο θα χρησιμοποιησεις?

έναν 35mm f1.8 Nikon AFS με μια d3200

 

Κατεβα στο 2.8 , πιο οξυ βιντεο κάι λιγοτερο φως χωρις να χανεις πολυ bokeh

Ευχαριστώ φίλε μου το έχω σκεφτεί και το έχω τεστάρει αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,απλά όποιος μπορεί να μου πει για τα φίλτρα που ζητάω γιατί αυτό θέλω κυρίως να ξέρω αν αξίζουν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έναν 35mm f1.8 Nikon AFS με μια d3200

 

Ευχαριστώ φίλε μου το έχω σκεφτεί και το έχω τεστάρει αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,απλά όποιος μπορεί να μου πει για τα φίλτρα που ζητάω γιατί αυτό θέλω κυρίως να ξέρω αν αξίζουν ή όχι.

Στο σκρουτζ βρισκεις κατι φιλτρα με 20 ευρω. Την δουλεια τους την κανουν αλλα μην φανταστεις σε καμια περιπτωση την ποιoτητα των hoya.

 

Edit: τωρα ειδα οτι με ρωτησες αν εχω δοκιμασει κανενα και η απαντηση ειναι οχι! Απλα κοιταξα reviews στο amazon.

Επεξ/σία από vaggelouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σκρουτζ βρισκεις κατι φιλτρα με 20 ευρω. Την δουλεια τους την κανουν αλλα μην φανταστεις σε καμια περιπτωση την ποιoτητα των hoya.

 

Edit: τωρα ειδα οτι με ρωτησες αν εχω δοκιμασει κανενα και η απαντηση ειναι οχι! Απλα κοιταξα reviews στο amazon.

χαχα δεν πειράζει.Εγώ σκρουτζ το φτνότερο που βρήκα είναι 80 :/ μάλλον έψαξες απλά ND filter,δοκίμασε Variable ND filter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι στο βιντεο πρεπει να εχεις manual focus

και θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο με 35mm F1.8...

Το auto focus ούτος ή άλλος δεν το χρησιμοποιώ.Δεν είναι και τόσο καλό άλωστε στην d3200.Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα κάπου είχα δει βίντεο,δεν θυμάμαι αν ήταν youtube και ήταν οκ ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό φιλτρο είναι επένδυση μην κάνεις συμβιβασμούς τα δινεις μια φορά και το έχεις για πάντα

Αν καποιος δεν εχει φραγκα δεν ειναι για επενδύσεις!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος δεν εχει φραγκα δεν ειναι για επενδύσεις!

Αυτό :P συν ότι το πιο πιθανό είναι να μην το ξαναχρειαστώ ποτέ.Τέλος με το θέμα παιδιά ευχαριστώ όλους.Θα πάρω ένα απο ebay φτηνιάρικο και αν δεν κάνει,τι είχαμε τι χάσαμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό :P συν ότι το πιο πιθανό είναι να μην το ξαναχρειαστώ ποτέ.Τέλος με το θέμα παιδιά ευχαριστώ όλους.Θα πάρω ένα απο ebay φτηνιάρικο και αν δεν κάνει,τι είχαμε τι χάσαμε. :)

Εγω εχω αγορασει ενα fotga (νομιζω μεχρι 7stop).

Το ειχα δουλεψει αποκλειστικα με τον 18-105 και μπορω να πω πως

1)Δεν ειχα αλλοιωση χρωματων η colour cast

2)Δεν εχανα κατι ιδιαιτερο σε οξυτητα παρα τα 2 elements.

3)Δεν υπαρχει καποια ενδειξη πανω στο φιλτρο που να αναφερει ποσα stop κοβει σε δεδομενη περιστροφη.

4)Οσο πιο ευρυγωνιος ο φακος τοσο μεγαλυτερο το φαινομενο παραξενης διαχυσης φωτος.Στα 18mm εαν θυμαμαι καλα μπορουσα να παρω μεχρι 4-5 stop,στα 35mm 5-6 εαν θυμαμαι καλα.

https://youtu.be/TqoHAO-AgMg

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αγορασει ενα fotga (νομιζω μεχρι 7stop).

Το ειχα δουλεψει αποκλειστικα με τον 18-105 και μπορω να πω πως

1)Δεν ειχα αλλοιωση χρωματων η colour cast

2)Δεν εχανα κατι ιδιαιτερο σε οξυτητα παρα τα 2 elements.

3)Δεν υπαρχει καποια ενδειξη πανω στο φιλτρο που να αναφερει ποσα stop κοβει σε δεδομενη περιστροφη.

4)Οσο πιο ευρυγωνιος ο φακος τοσο μεγαλυτερο το φαινομενο παραξενης διαχυσης φωτος.Στα 18mm εαν θυμαμαι καλα μπορουσα να παρω μεχρι 4-5 stop,στα 35mm 5-6 εαν θυμαμαι καλα.

Ευχαριστώ πολύ,αυτό ακριβώς έψαχνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό φιλτρο είναι επένδυση μην κάνεις συμβιβασμούς τα δινεις μια φορά και το έχεις για πάντα

ναι αλλα δε κανει για ολους τους φακους

δεν εχει νοημα να δωσει περισσοτερα λεφτα για φιλτρο απ οτι φακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δε κανει για ολους τους φακους

δεν εχει νοημα να δωσει περισσοτερα λεφτα για φιλτρο απ οτι φακο

Προσωπικά αγοράζω πλέων όλα τα φίλτρα με 77αρη thread,επιπλέον έχω πάρει ένα σετ δαχτυλίδια step down οπότε μπορώ να τα χρησιμοποιησω σε φακούς με 52mm/67 και 77 thread που έχω.

Τώρα θα μου πεις πως εμφανίζοντας και 82αρηδες φακοί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...