Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E, καλη ειναι μωρε….. :P

 

Δεν εχω πολλους lens για αυτη…. μονο 2….

 

Toν 35mm Distagon T και  τον 135mm Sonnar T

 

 

γα***** σου  :lol:

 

απο εβδομαδα σκαει και η a7ii και μετα κυνηγι στο ebay για zeiss & γενικα vintage glass...

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην παρέα. Ψάχνω ένα battery grip για την d5100 μου. Έχω βρει Link.png Site: αυτό στα 25ευρώ. Αξίζει ή να ψάξω για κάτι καλύτερο? 

ακριβως το ιδιο εχω, ειναι μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

photography/cinematography tips

 

http://www.theguardian.com/tv-and-radio/2015/nov/06/tv-show-secrets-directors-of-photography

 

 

επισης, αυτο δουλευει επειδη το δοκιμασα χθες στον 60αρη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε το γυρισαμε ολοι σε Sony? :D

 

Και εμεις περιμενουμε τοσο καιρό την 5D4 ....τααανααα canon!

Ναι, ναι φυσικά.

 

Βασικά, I was blind and now I see είναι η όλη φαση.

 

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκίμασα , μου άρεσε ...εκτος απο το autofocus σε lowlight που ειναι κατι παραπανω απο απογοητευτικό.  

Τα αρχεια που βγάζει πάντως θα συμφωνήσω ειναι πολυυυυυυυυυυ καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την δοκίμασα , μου άρεσε ...εκτος απο το autofocus σε lowlight που ειναι κατι παραπανω απο απογοητευτικό.

Τα αρχεια που βγάζει πάντως θα συμφωνήσω ειναι πολυυυυυυυυυυ καλά!

Ποια δοκιμασες? Βασικά η 600d δεν επαιζε να κάνει focus στις συνθήκες που τραβαγα εγώ χθες πχ... Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια δοκιμασίες? Βασικά η 600d δεν επαιζε να κάνει focus στις συνθήκες που τραβαγα εγώ χθες πχ...

 

Καλα η 600d δεν εχει και το καλυτερο af στον κοσμο, ουτε καποια φοβερη ευαισθησια στο σκοταδι, νομιζω πιο πολυ πρεπει να συγκρινεις την a7ii που εχεις (απο οτι καταλαβα) με την 6d.

 

Εμενα παντως η a7 δεν κανει autofocus εκει που η d5200 εκανε, αλλα τουλαχιστον μπορεις να κανεις manual focus ακομα και σε πολυ σκοτεινα σημεια γιατι βλεπεις καμπανα με το evf, εκει που με την dslr βλεπεις μαυρη μαυριλα πλακωσε, ας πουμε δωματιο χωρις φωτα εστιαση σε ενα σημειο που χτυπαει το φως απο την τηλεοραση στα 3 μετρα, ειναι τοσο σκοτεινα που με τα βιας καταλαβαινεις με γυμνο ματι χαρακτηριστικα στο προσωπο ή αν φοραει ο αλλος γυαλια και μαλλον δεν παιζει να δουλεψει κανενα autofocus συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα την A7S II που έχει φίλος.

 

Σε σχέση με την Mark II μου και την Mark III ειναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ πιο αργη σε low light. Οι dslr κάνουν σχεδόν instant focus ενω η Α7 ψάρευε και δυσκολευοταν πολύ. Μιλάω για κέντρα εκδηλωσεων (γάμων) που δεν το λές και πίσα σκοτάδι. Σε τέτοιες συνθήκες την δοκίμασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα την A7S II που έχει φίλος.

 

Σε σχέση με την Mark II μου και την Mark III ειναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ πιο αργη σε low light. Οι dslr κάνουν σχεδόν instant focus ενω η Α7 ψάρευε και δυσκολευοταν πολύ. Μιλάω για κέντρα εκδηλωσεων (γάμων) που δεν το λές και πίσα σκοτάδι. Σε τέτοιες συνθήκες την δοκίμασα

 

Και η a7sii υποτιθεται οτι κανει focus μεχρι και -4ev. Φακος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω ρε παίδες, εγώ είμαι παραπανω απο ευχαριστημένος απο την κάμερα και την ποιότητα των jpg. Το Μονο αρνητικό που δεν μπορω να αρνηθώ είναι η διαρκεια της μπαταρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φακό ειχε τον 70-200 f/4 της Sony

Ακυρο τον 70-200 της Canon ειχε στην A7S μαζι με metabones. My False

 

Την A7 II ειχα δοκιμάσει επισης μαζι με τον 70-200 f/4 της Sony και σε low light ηταν πολυ αργο και ψαρευε συχνά.

 

Ποιότητα εβγαζε πολυ καλή

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακό ειχε τον 70-200 f/4 της Sony

Ακυρο τον 70-200 της Canon ειχε στην A7S μαζι με metabones. My False

 

Την A7 II ειχα δοκιμάσει επισης μαζι με τον 70-200 f/4 της Sony και σε low light ηταν πολυ αργο και ψαρευε συχνά.

 

Ποιότητα εβγαζε πολυ καλή

 

Αν ειχε canon με metabones μην περιμενεις θαυματα, ουτε μερα ουτε νυχτα, νομιζω ακομα και η a7sii δεν υποστηριζει native pdaf με canon και a mount φακους, προς το παρον το υποστηριζει μονο η a7rii, σιγα σιγα και αλλες με firmware update.

 

Η A7II απο την αλλη εχει ευασθησια μεχρι -1ev και το f4 σε σκοτεινα σημεια δεν βοηθαει, δηλαδη αν την βαλεις διπλα σε μια 5d με 2.8 φακο θα εχει μεγαλη διαφορα σε low light.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να παιζει τοσο μεγάλο ρόλο η ευαισθησία αλλα το συστημα εστίασης αυτο καθ'αυτό. Ας αφησουμε την 5d3 

Αν την συγκρίνεις με την 5d2 η Α7 στα χαρτιά ειναι πολύ καλυτερη και σιγουρα η 5d2 δεν εχει και κανένα τρομερο συστημα εστίασης η ευαισθησια της με το κεντρικό σημειο παιζει να ειναι στα ιδια με την Α7

 

Παρ'ολα αυτα η 5d2 του 2008 με απαρχαιωμενο συστημα εστιασης πιάνει σχεδόν instant focus και σπάνια ψαρευει σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου οπως η προηγουμενη. Αυτο ισχυει ήτε εχω f4 φακό πάνω (24-105 L) ήτε 2,8 ...  αυτα για την A7 II

 

Eψαξα στο Net και λενε οτι η A7R II  με native lenses πλησιάζει σε ταχυτητα μια dslr κλάσης 5d3... Not sure if true

 

Αν βελτιωναν πολυ τους adaptors και ηταν αξιοπιστο το focus με adaptors τότε θα μιλουσαμε για νέο κεφαλαιο στην φωτογραφία, προς το παρών πολλοι λίγοι που έχουν καλους φακους canonikon θα επελεγαν να τους αλλάξουν με Sony φακούς ( οσοι υπάρχουν τελοσπατνων)

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να παιζει τοσο μεγάλο ρόλο η ευαισθησία αλλα το συστημα εστίασης αυτο καθ'αυτό. Ας αφησουμε την 5d3 

Αν την συγκρίνεις με την 5d2 η Α7 στα χαρτιά ειναι πολύ καλυτερη και σιγουρα η 5d2 δεν εχει και κανένα τρομερο συστημα εστίασης η ευαισθησια της με το κεντρικό σημειο παιζει να ειναι στα ιδια με την Α7

 

Παρ'ολα αυτα η 5d2 του 2008 με απαρχαιωμενο συστημα εστιασης πιάνει σχεδόν instant focus και σπάνια ψαρευει σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου οπως η προηγουμενη. Αυτο ισχυει ήτε εχω f4 φακό πάνω (24-105 L) ήτε 2,8 ...  αυτα για την A7 II

 

Eψαξα στο Net και λενε οτι η A7R II  με native lenses πλησιάζει σε ταχυτητα μια dslr κλάσης 5d3... Not sure if true

 

Αν βελτιωναν πολυ τους adaptors και ηταν αξιοπιστο το focus με adaptors τότε θα μιλουσαμε για νέο κεφαλαιο στην φωτογραφία, προς το παρών πολλοι λίγοι που έχουν καλους φακους canonikon θα επελεγαν να τους αλλάξουν με Sony φακούς ( οσοι υπάρχουν τελοσπατνων)

 

Μια χαρα ρολο παιζει η ευασθησια στο low light, αλλα και το ολο συστημα ειναι διαφορετικο, μπορει να εχουν πολλα focus points και να φαινεται εντυπωσιακο, αλλα στην τελικη βασιζονται αρκετα στο contrast detection, ενω οι dslr δεν το χρησιμοποιουν καθολου.

 

Στο low light ειδικα ειναι διαφορετικο ενα εξωτερικο συστημα εστιασης που παιρνει φως απευθειας απο τον φακο, πιθανοτατα με points πιο μεγαλα απο αυτα που θα μπορουσαν να χωρεσουν πανω στον αισθητηρα, επισης ενα αλλο θεμα που εχουν οι a7, επειδη υπαρχει το ir filter μπροστα απο τον αισθητηρα, δεν δουλευουν σωστα οι βοηθητικες λαμπες που εχουν κοκκινο χρωμα, γιαυτο και στα περισσοτερα external flash που ειναι κληρονομια απο τις a mount απλα δεν αναβουν καν, ενδεικτικα το ενσωματωμενο af assist ειναι πορτοκαλι.

 

Τωρα για την συγκριση με τις canon, ακομα και η παλιοτερη 5d2 και η φθηνη 6d εχουν ευαισθησια μεχρι -3ev και ενα κεντρικο crosstype προσαρμοσμενο για f2.8 φακους, οποτε δεν υπαρχει συγκριση με τις a7/a7ii/a7r/a7s. Μονο η a7rii και α7sii και μονο με καποιον native fe f2.8 φακο, μπορουν να ερθουν κοντα στις canon που αναφερεις.

 

Οσο για τους adaptors για canon μονο στην a7rii μπορουν προς το παρον να χρησιμοποιηθουν τα on sensor pdaf points, σε ολες τις αλλες δουλευει απλο contrast detection ενος σημειου με πολλα bugs, μπορει δηλαδη να σου σκαναρει πισω μπρος ολο τον αισθητηρα μεχρι να κλειδωσει, κλαφτα δηλαδη. Η a7rii ειναι κοντα, αλλα και παλι δεν φτανει την ταχυτητα που εστιαζουν αυτοι οι φακοι σε canon, αλλα τουλαχιστον ειναι λειτουργικο πλεον. Με νεο firmware θα παρει αυτη την δυνατοτητα και η a7ii, θα μπορουσε και η a7 (θα δειξει μελλοντικα αν εχει κεφια η sony), μακαρι με 100€ εχει af ανταπτορες canon και θα δουλευει και ο lae3 με ολους τους amount (με ενσωματωμενο μοτερ), δεν θα χρειαζεσαι δηλαδη την κουμουτσα lae4 με τον ημιπερατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...