Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν ερθει ο COMMLITE Auto-Focus Mount Adapter θα ποσταρω εντυπωσεις. Επισης, ηρεμηστε με τις canikon...

 

A, τα yongnuo 560 iii & iv παιζουν απροβληματιστα πανω στην a7ii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που το ειδες οτι η 5D2 εχει ευαισθησια -3ev? αμφιβάλω

Αν δεν κανω λάθος η 5d2 ειναι -0,5 ή -1 . η 5d3 -2 και η 6d -3

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν ερθει ο COMMLITE Auto-Focus Mount Adapter θα ποσταρω εντυπωσεις. Επισης, ηρεμηστε με τις canikon...

 

A, τα yongnuo 560 iii & iv παιζουν απροβληματιστα πανω στην a7ii

 

Πω ρε φιλε τσαμπα πραγμα αυτος ο adapter και εχει και autofocus, αν σου δουλεψoυν και τα pdaf points με το νεο firmware λογικα θα εχει και γρηγορο af.

 

Οσο για το manual flash δεν βλεπω λογο να μην δουλεψει σωστα, υπαρχουν και  i-ttl και εκτος sony που δουλευουν σωστα, απλα το af assist δεν δουλευει σωστα στις a7 (απο οσο εχω καταλαβει λογο ir filter) ακομα και το ενσωματωμενο που εχει, εγω προσωπικα το εχω κλειστο δεν κανει τιποτα, ενω στις nikon που το ειχα εκανε καλη δουλεια, ακομα και σε compact με contrast detection δουλευε.

 

Που το ειδες οτι η 5D2 εχει ευαισθησια -3ev? αμφιβάλω

Αν δεν κανω λάθος η 5d2 ειναι -0,5 ή -1 . η 5d3 -2 και η 6d -3

 

Εχω την εντυπωση ολες οι επαγγελματικες της canon οτι πανε μεχρι -3ev με φακο f2/8 στο κεντρικο σημειο, μαλιστα η 5d εχει περισσοτερα κεντρικα σημεια crosstype f2/8 απο την 6d, στην πραξη δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο canon, δεν ξερω αν ειχες την ευκαιρια π.χ. να συγκρινεις την 5d2 με την 6d σε lowlight.

 

Απο εκει και περα η sony δεν αναφερει τιποτα για crosstype, τιποτα για συγκεκριμενα af points χαμηλης ευαισθησιας, το μονο που αναφερει ειναι ελαχιστη ευαισθησια και μαλιστα με φακο f/2 (για την πρωτη a7 αναφερει με f2.8), ομως μπορει να το πετυχαινει με contrast detection, μπορει με phase detection, μπορει σε ολα τα points, μπορει στο κεντρικο, κανενας δεν ξερει, εγω παντως σε χαμηλο φως δεν ειδα διαφορα αν γυρισω στο κεντρικο και εχω την εντυπωση οτι δουλευει contrast detection και σκαναρει μπρος πισω, αυτα με αργους φακους, δεν εχω native f2 φακο.

 

Οποτε αν ποτε βρεθεις με καποια a7rii και βαλεις πανω και f2 φακο μπορει και να δεις να εστιαζει στο ιδιο φως με την 5d και f2.8 φακο, αλλα δεν σημαινει οτι θα το κανει και το ιδιο γρηγορα, κυριως αν το πετυχαινει με contrast detection, οπου φυσικα και θα ψαρευει. Επισης δεν προκειται με ανταπτορες να εχεις την ιδια ταχυτητα που ειχες στο native σωμα, ακομα και στην a7rii, δεν προκειται με φακο f4 να εστιασει οπως εσενα με φακο f2.8.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οσο για το manual flash δεν βλεπω λογο να μην δουλεψει σωστα, υπαρχουν και  i-ttl και εκτος sony που δουλευουν σωστα, απλα το af assist δεν δουλευει σωστα στις a7 (απο οσο εχω καταλαβει λογο ir filter) ακομα και το ενσωματωμενο που εχει, εγω προσωπικα το εχω κλειστο δεν κανει τιποτα, ενω στις nikon που το ειχα εκανε καλη δουλεια, ακομα και σε compact με contrast detection δουλευε.

 

 

 

 

 

 

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα ολα αυτα τα ακρωνύμια και πως βοηθαει εμενα

=]

 

οταν ερθει ο COMMLITE Auto-Focus Mount Adapter θα ποσταρω εντυπωσεις. Επισης, ηρεμηστε με τις canikon...

 

A, τα yongnuo 560 iii & iv παιζουν απροβληματιστα πανω στην a7ii

 

 

update

 

το yongnuo yn560tx type c, δουλευει στην a7ii & samsung nx1000. Το προβλημα ειναι οτι εχει πολλες επιλογες που πρεπει να ψαξω. Επισης το πηρα με 35 euro.

 

#not_bad 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα ολα αυτα τα ακρωνύμια και πως βοηθαει εμενα

=]

 

 

 

update

 

το yongnuo yn560tx type c, δουλευει στην a7ii & samsung nx1000. Το προβλημα ειναι οτι εχει πολλες επιλογες που πρεπει να ψαξω. Επισης το πηρα με 35 euro.

 

#not_bad 

 

Για πιο ακρωνύμιο μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές σε τρελαίνουν οι αλγόριθμοι κάνουν τα αδιανόητα.

http://www.slrlounge.com/jpegmini-reduces-file-size-5x-no-perceivable-reduction-quality/

Και τα reviews στο http://www.bhphotovideo.com/c/product/1009178-REG/jpegmini_beamr_jpegmini_pro_r1_jpegmini_pro_photo_optimization.html θα τα έλεγα πολύ ενθαρρυντικά όταν έχεις πολλές φωτογραφίες στο αρχείο σου.


Μια ρύθμιση δεν βλάπτει αρκεί να το ξέρεις ότι υπάρχει κάπου στη κάμερα σου μέσα κάπου στο μενού.

http://www.slrlounge.com/calibrate-lenses-simple-fix-blurry-images/

Για την όραση σου ασφαλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα παραγγελια την d750, ποιος περιμενει να περασουν καμια 10αρια μερες να μου ερθει τωρα  :cry: .
Εντωμεταξυ σημερα που δουλευα η d7000 για 2η φορα μεσα σε 2 βδομαδες πηγε να μου "χτυπησει" sd καρτα, την πρωτη την εχασα και τωρα ευτυχως εχασα μονο 1-2 καρε. Ελπιζω να μην μου κανει κανενα προβλημα μεχρι να ερθει η αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο ακρωνύμιο μιλάς;

  

 

I-ttl & pdaf.

Επίσης το ttl ειναι vendor specific ή υπαρχουν και κινεζικά?

 

Μερικές φορές σε τρελαίνουν οι αλγόριθμοι κάνουν τα αδιανόητα.

http://www.slrlounge.com/jpegmini-reduces-file-size-5x-no-perceivable-reduction-quality/

Και τα reviews στο http://www.bhphotovideo.com/c/product/1009178-REG/jpegmini_beamr_jpegmini_pro_r1_jpegmini_pro_photo_optimization.html θα τα έλεγα πολύ ενθαρρυντικά όταν έχεις πολλές φωτογραφίες στο αρχείο σου.

Μια ρύθμιση δεν βλάπτει αρκεί να το ξέρεις ότι υπάρχει κάπου στη κάμερα σου μέσα κάπου στο μενού.

http://www.slrlounge.com/calibrate-lenses-simple-fix-blurry-images/

Για την όραση σου ασφαλώς.

  

 

Torrent when?

 

Σημερα εκανα παραγγελια την d750, ποιος περιμενει να περασουν καμια 10αρια μερες να μου ερθει τωρα  :cry: .

Εντωμεταξυ σημερα που δουλευα η d7000 για 2η φορα μεσα σε 2 βδομαδες πηγε να μου "χτυπησει" sd καρτα, την πρωτη την εχασα και τωρα ευτυχως εχασα μονο 1-2 καρε. Ελπιζω να μην μου κανει κανενα προβλημα μεχρι να ερθει η αλλη.

Πωω, τρόμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα παραγγελια την d750, ποιος περιμενει να περασουν καμια 10αρια μερες να μου ερθει τωρα :cry: .

Εντωμεταξυ σημερα που δουλευα η d7000 για 2η φορα μεσα σε 2 βδομαδες πηγε να μου "χτυπησει" sd καρτα, την πρωτη την εχασα και τωρα ευτυχως εχασα μονο 1-2 καρε. Ελπιζω να μην μου κανει κανενα προβλημα μεχρι να ερθει η αλλη.

Μη το μελετάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I-ttl & pdaf.

Επίσης το ttl ειναι vendor specific ή υπαρχουν και κινεζικά?

Phase detection autofocus ειναι το pdaf και προς το παρον η μηχανη σου με adaptor δεν το υποστηριζει γενικα το af με adaptors ειναι κακο. Οποτε οταν με το καλο βγει το νεο firmware θα εχεις υποστηριξη με native pdaf και θα ειναι πολυ καλυτερο, οποτε εκει σε βοηθαει. Στην θεση θα τσεκαρα αν ο ανταπτορας δουλευει σωστα με την a7rii πριν το αγορασω παντως.

 

Το ttl παιζει και σε κινεζικα flash που ειναι και φθηνοτερα απο τα sony πρακτικα ειναι τα αυτοματα flash ξερουν απο μονα τους τι ρυθμισεις εχεις απο το throught the lens metering system της καμερας.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση ολες οι επαγγελματικες της canon οτι πανε μεχρι -3ev με φακο f2/8 στο κεντρικο σημειο, μαλιστα η 5d εχει περισσοτερα κεντρικα σημεια crosstype f2/8 απο την 6d, στην πραξη δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο canon, δεν ξερω αν ειχες την ευκαιρια π.χ. να συγκρινεις την 5d2 με την 6d σε lowlight.

 

Aυτο σίγουρα δεν ισχυει. Τωρα επειδη η Canon δεν βρισκω καπου να λεει επισημα στοιχεία οι χρήστες στα canonforums αναφερουν

 

 

Τhe AF system on the 5D II (and, like you, I also own both 5D II and 5D III cameras) has an AF system that can focus from -0.5EV to +18EV. 

 

The AF system on the 5D III, on the other hand, has an AF system that can focus from -2EV to +18EV.  In other words, the 5D III focuses in considerably less light than a 5D II.

 

The 5D II has only 9 user-selectable AF points (the 9 you can see... one center "cross type" point surrounded by 8 single-axis AF points in the diamond pattern).  BUT... it has 6 more "focus assist" points which are hidden (not user selectable).  These are not etched on the viewscreen, but they are on the focus sensor.  Two points ... one above and one below the center point, are only available at f/2.8 (so not all lenses will be able to use these).  Four addtional points form a box around the center point and these work even with f/5.6 lenses.  

 

This means in some situations your 5D II is using a larger focus area then you might guess.  Canon does not consider these extra points to be focus points... they are "focus assist" points in that they extend the area the camera uses to help it obtain more a larger target with which to identify enough contrast for focus.

 

I hope this is helpful.  The 5D III is an amazing camera and easily has one of the very best focus systems in the industry. 

 

The Canon 6D, incidentally, has an 11 point AF system with one cross-type point, but the 6D can focus down to -3EV... a bit lower than the 5D III.  However in virtually every other way, the 5D III has a vastly better focus system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερωτηση μιας και ποτε δεν το καταλαβα...

Οταν λεμε πως η 6d μπορει και εστιαζει σε -3ev τι ακριβως εννοουμε?

Ποιο θεωρητε το 0 ev για να μπορεσουμε να πουμε πως εχει 3στοπ πλεονεκτημα?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση μιας και ποτε δεν το καταλαβα...

Οταν λεμε πως η 6d μπορει και εστιαζει σε -3ev τι ακριβως εννοουμε?

Ποιο θεωρητε το 0 ev για να μπορεσουμε να πουμε πως εχει 3στοπ πλεονεκτημα?

 

-3ev ειναι το φως ενος κεριου περιπου 2-3 μετρα μακρια. Δηλαδη αν βαλεις ενα κερι καπου στην μεση ενος δωματιου η 6d θα κανει focus στο φως που πεφτει σε καποιο αντικειμενο στην ακρη του δωματιου.

 

@rush13, οντως δεν βρισκω κατι για την 5d2, για την 5d3 ειναι -2ev αλλα οχι μονο σε ενα point νομιζω σε 5 points με f2.8 φακο, στην 6d ειναι -3ev στο κεντρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EV αν δν απατώμαι ειναι ο συνδυασμός Διαφράγματος και ταχυτητας κλείστρου χωρις να υπολογίζουν το ISO

 

ΕV 0 ειναι ενας τέτοιος συνδυασμός. Υπάρχουν charts στο internet που δινουν τα συγκεκριμένα

 

π.χ 0ev ειναι 1/2 και f1.4

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...