Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομα μια ερωτηση για καποιον πιο εμπειρο απο εμενα. Αξιζει σε τεχνικες λεπτομερειες αλλα και ευρος χρονου(εννοω διαρκεια ζωης) ισως η χρηματικη διαφορα των D5100 vs D5200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Anubis13

Από Nikon δεν ξέρω πολλά, αλλά ο 55-300 λένε ότι είναι κάπως καλύτερος από τον 55-200. Ο 18-105 σίγουρα είναι πιο βολικός από τον 18-55 γιατί θα σε γλιτώσει από αρκετό βάλε-βγάλε φακών.

 

@viper τι θες να πάρεις; bigger-smaller? Από φακό τι;

 

Εγώ πάντως χρειάζομαι επειγόντως μηχανή με live view γιατί με τον από κάτω φακό (o c/y που λέγαμε...) το miss rate μου είναι ~80% :lol:

 

planar_zpsd6be4f04.jpg

 

 

χρειαζομαι εναν φακο με IS. Oποτε ο 100 f2.8 ειναι αναγκαίος. 

Απο την αλλη ζαχαρωνω τον 85 f1.2...

 

α, ναι απο μηχανη, πρεπει να ανεβω κατηγορια [5D mark 3]

 

P.s. ολα αυτα απο ebay & amazon, γιατι οι δικοι μας δεν παιζονται στις τιμες [πχ στο πλαισιο εχει 4κ, ενω στο ebay 2k...]

P.s.2 ακομα δεν ξερω τι γινεται με την εγγυηση της canon σε τουτη εδω την χωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O zeiss ειναι τέλειος καλορίζικο αν και η διαφορά με το Samyang στα χρήματα είναι τεράστια

viper τι φακούς έχεις για να υποστηρίξεις την μετάβαση σε FF και μάλιστα 22Mpx? Εχεις πάρει τον 70-200 F4? Αν όχι πάρτον και ασε τις υπόλοιπες αγορές για αργότερα

 

anubis αν σε ενδιαφέρουν τα "κινούμενα" θέματα δεν υπάρχει σύγκριση ναι έχουν τεράστια διαφορά σε ταχύτητα και σημεία εστίασης. Αν και τα 24Mpx θέλουν καλούς φακούς είδα δειγματα με τον 18-105 και σε 1:1 ηταν απαράδεκτος

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O zeiss ειναι τέλειος καλορίζικο αν και η διαφορά με το Samyang στα χρήματα είναι τεράστια

 

viper τι φακούς έχεις για να υποστηρίξεις την μετάβαση σε FF και μάλιστα 22Mpx? Εχεις πάρει τον 70-200 F4? Αν όχι πάρτον και ασε τις υπόλοιπες αγορές για αργότερα

 

anubis αν σε ενδιαφέρουν τα "κινούμενα" θέματα δεν υπάρχει σύγκριση ναι έχουν τεράστια διαφορά σε ταχύτητα και σημεία εστίασης. Αν και τα 24Mpx θέλουν καλούς φακούς είδα δειγματα με τον 18-105 και σε 1:1 ηταν απαράδεκτος

 

?δεν σε καταλαβα, ομολογω?

επισης

τι να τον κανω τον 70-200?

:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O zeiss ειναι τέλειος καλορίζικο αν και η διαφορά με το Samyang στα χρήματα είναι τεράστια

Ευχαριστώ! Τον πήρα μτχ (παλιός είναι άλλωστε) και η τιμή καμία σχέση με ebay, αλλιώς δεν επρόκειτο να τον έπαιρνα.

 

?δεν σε καταλαβα, ομολογω?

επισης

τι να τον κανω τον 70-200?

:huh:

Και εγώ ομολογώ ότι μας έχεις μπερδέψει!! Την mkIII τι να την κάνεις; Πες λίγο τι χρήση κάνεις να καταλάβουμε τι παίζει γιατί τα πετάς λίγο απότομα! (mkIII, 100ρης, IS, 85 1.2 :D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζεσαι τo is σε product photography; Το παν είναι σταθερό τρίποδο και σωστός φωτισμός (+tethered shooting). Με 1-2 φακούς η 600d θα κάνει παπάδες..

ΟΚ ff > aps, απλά μπορείς να κάνεις αξιοπρεπέστατη δουλειά και με χαμηλότερο εξοπλισμό. Νομίζω ότι με την mkIII θα πληρώσεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι (πχ το af system της).

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι τo is σε product photography; Το παν είναι σταθερό τρίποδο και σωστός φωτισμός (+tethered shooting). Με 1-2 φακούς η 600d θα κάνει παπάδες..

ΟΚ ff > aps, απλά μπορείς να κάνεις αξιοπρεπέστατη δουλειά και με χαμηλότερο εξοπλισμό. Νομίζω ότι με την mkIII θα πληρώσεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι (πχ το af system της).

 

και ναι και οχι. τουτεστιν, οταν φωτογραφιζω "γλαστρες", εχω θεμα...  XD

 

το θεμα ειναι οτι υπαρχει μια φημη οτι, η ΜΚ3 δεν εχει Moire...

 

Επισης

longer exposure = more noise? 

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Generally speaking, όχι.

 

Longer Exposure = More Light.

 

Higher ISO = More Noise.

 

(Εκτός αν μιλάμε για αστροφωτογραφία, οπότε έχει σημειωθεί η υπερθέρμανση του σένσορα να δημιουργεί noise λόγω υπερβολικά εκτεταμένων  χρόνων κλείστρων :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέω viper είναι ότι για την MkIII οτιδήποτε λιγότερο από πολύ καλό φακό(π.χ ο νέος Tamron 24-70) θα σε απογοητεύσει.

Αν θυμάμαι καλά δεν έχει τέτοιους φακούς (εκτός mf) αρα θα χρειαστείς αρκετές αγορές.

Οπως σου λένε και οι αποπάνω το IS έχει αξία σε συγκεκριμένους τύπους φωτογράφησης και σε μάλλον μεγάλα εστιακά μήκη (με σωστή τεχνική κερδίζεις 1-2 stop από τον κανόνα 1:εστιακό μήκος οπότε σε wide δεν έχει νόημα στο χέρι πια). 

Οπότε αν δεν το έχεις πάρε τον 70-200 είναι κυριολεκτικά λόγος να έχεις Canon (μόλις έβγαλε η Nikon δεν τον έχω δει) και την αξία του IS θα καταλάβεις και έναν εξαιρετικό φακό θα έχεις ακόμα και αν αποφασίσεις να πας FF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέω viper είναι ότι για την MkIII οτιδήποτε λιγότερο από πολύ καλό φακό(π.χ ο νέος Tamron 24-70) θα σε απογοητεύσει.

Αν θυμάμαι καλά δεν έχει τέτοιους φακούς (εκτός mf) αρα θα χρειαστείς αρκετές αγορές.

Οπως σου λένε και οι αποπάνω το IS έχει αξία σε συγκεκριμένους τύπους φωτογράφησης και σε μάλλον μεγάλα εστιακά μήκη (με σωστή τεχνική κερδίζεις 1-2 stop από τον κανόνα 1:εστιακό μήκος οπότε σε wide δεν έχει νόημα στο χέρι πια). 

Οπότε αν δεν το έχεις πάρε τον 70-200 είναι κυριολεκτικά λόγος να έχεις Canon (μόλις έβγαλε η Nikon δεν τον έχω δει) και την αξία του IS θα καταλάβεις και έναν εξαιρετικό φακό θα έχεις ακόμα και αν αποφασίσεις να πας FF

 

μα δεν τον θελω τον 70-200... 

XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που ενδιαφερεται καποιος για IR photography [CANON] και ψαχνει την λιστα για τους φακους

 

http://www.lensplay.com/lenses/lens_infra_red_IR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φταίω που προσπαθώ να σε σώσω από σπατάλες :ppp

Αν σε ασχολείσαι πάντως με landscape ξεκίνα να κοιτάς και κάποιο σύστημα φιλτρων. Είναι απαραίτητα όπως και το τριποδο σε τέτοιου είδους φωτογραφία και είναι και επένδυση που θα σου μείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φταίω που προσπαθώ να σε σώσω από σπατάλες :ppp

Αν σε ασχολείσαι πάντως με landscape ξεκίνα να κοιτάς και κάποιο σύστημα φιλτρων. Είναι απαραίτητα όπως και το τριποδο σε τέτοιου είδους φωτογραφία και είναι και επένδυση που θα σου μείνει

 

cpl ή uv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...