Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την άλλη ερώτηση τι ακριβως ψάχνεις? Εξωτερικό φωτόμετρο εννοείς? Σε DSLR γιατί?

Ambient light είναι ο "φυσικός"(δηλαδή και η λαμπες αν είμαστε σε δωμάτιο) φωτισμός του περιβάλλοντος και εννοείτε ότι μετριέται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την άλλη ερώτηση τι ακριβως ψάχνεις? Εξωτερικό φωτόμετρο εννοείς? Σε DSLR γιατί?

Ambient light είναι ο "φυσικός"(δηλαδή και η λαμπες αν είμαστε σε δωμάτιο) φωτισμός του περιβάλλοντος και εννοείτε ότι μετριέται

 

το εσωτερικο φωτομετρο της dslr μετραει το γκρι γιαυtο δεν ειναι και αξιοπιστο

or

so i hear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις spot φωτομέτρηση (που εγώ έχω παντα) αυτό που συμβαίνει είναι ότι το εσωτερικό φωτόμετρο (αλλά και οποιοδήποτε εξωτερικο) ουσιαστικά πέρνει το μέσο όρο φωτεινότητας του κάδρου σου μετατρέποντας το σαν κλασσική 18% γκρι κάρτα. Οπότε αν το κάδρο έχει πολύ μεγάλες διαφορές φωτεινότητας υπάρχει πρόβλημα. Αν τα φωτεινά είναι πολύ δυνατά τα σκιερά θα σου "λασπώσουν" ενώ αν τα σκοτεινά είναι πολύ έντονα τα φωτεινά θα σου καούν. Οι συγχρονες μηχανές τραβώντας RAW σου δίνουν τεράστιες δυνατότητες επεξεργασίας τέτοιων προβλημάτων. Με την εμπειρία (και με κανα-δυο δοκιμαστικές λήψεις) βρίσκεις που θες να φωτομετρήσεις. Αν έχεις και μια κλασσική γκρι κάρτα (ή κάτι αντίστοιχο) δεν θα έχεις πρόβλημα

http://www.benjohnstonphotography.com/understand/greycard/greycard.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ενδιαφερομαι για την γκρι καρτα

αλλα για το φως in general

 

AWB issue μου ακούγεται.. Ή κάποιο περίεργο color casting του φακού.

Μπορείς να δείξεις έστω κ σε thumbnail;

 

bBLNW.jpg

 

εντωμεταξυ

 

το developer σε ips monitor

και το preview σε κακο tn monitor...

 

με τρολαρει ο θεος φαση...

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mμμμ πολύ ατμοσφαιρική :D

Δυστυχώς δεν φαίνονται τα exif μπας και καταλαβαίναμε τι έπαιξε.. Anyway 99,99999% white balance fail. Μπορεί βέβαια να μπήκε κάποιο sepia filter από λάθος σου, αλλά θα το έβλεπες και στις άλλες φώτος..

Καλύτερα shoot in raw να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Όχι ότι δεν διορθώνεται με ένα "auto tone" στο PS..post-53471-0-09273400-1349980623_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματιά

Michael Freeman : Perfect Exposure The Professional's Guide

ο ίδιος έχει και 2-3 ακόμα από τα καλύτερα για κάποιον που προσπαθεί να ξεφύγει από το αρχικό στάδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mμμμ πολύ ατμοσφαιρική :D

Δυστυχώς δεν φαίνονται τα exif μπας και καταλαβαίναμε τι έπαιξε.. Anyway 99,99999% white balance fail. Μπορεί βέβαια να μπήκε κάποιο sepia filter από λάθος σου, αλλά θα το έβλεπες και στις άλλες φώτος..

Καλύτερα shoot in raw να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Όχι ότι δεν διορθώνεται με ένα "auto tone" στο PS..post-53471-0-09273400-1349980623_thumb.jpg

 

μα το white balance ηταν στο shade και μετα στο cloudy...

*ξυνει κεφαλι*

 

επισης

κανα καλο τριποδο με κατω απο 100 ευρω...?

*οπως ειδατε το δικο μου με προδωσε*

 

Ριξε μια ματιά

Michael Freeman : Perfect Exposure The Professional's Guide

ο ίδιος έχει και 2-3 ακόμα από τα καλύτερα για κάποιον που προσπαθεί να ξεφύγει από το αρχικό στάδιο

 

εχω μαζεψει αρκετο υλικο και ειμαι okay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έχω την Canon 600d με τον 18-55 mm 3.5:5.6 φακό και δεδομένου οτι έρχεται η Black Friday + ταξίδι στο Λονδίνο σκέφτομαι να αγοράσω κανέναν φακό.Σκέφτομαι να αγοράσω κανέναν wide-angle.Εσείς τι θα αγοράζατε με max 150 Euro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το video είναι λόγος να γίνει sticky το thread...

Ο τύπος έχει πρόβλημααα!!! :huh:

Πέθανα στα γέλια στο 8:15....δεν τον πάτησε και κανένα αυτοκίνητο γαμώτο? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wide με αυτά τα λεφτά ποιον?

αν δεν έχεις ήδη σταθερό φωτεινό (ας πούμε τον 50άρη) σίγουρα κάτι τέτοιο

 

δεν έχω ψαχτεί,θα μπορούσα να βρω στο amazon αλλά σίγουρα εσείς θα ξέρετε κάτι περισσότερο και για αυτό ρωτάω εσας.

ώπα,με μπέρδεψες.Όταν λες φωτεινό κάποιον εννοείς να χει μεγάλο διάφραγμα,μικρό f σωστά; δεν ξέρω,αλλά δεν νομίζω να λέγεται και πολύ φωτεινός ο stock.

Οι φακοί με αρκετό zoom και καλό f πόσο κοστίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...