Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και με 600.000 κλικ και με 1.000.000 τις πουλάνε 20% πιο κάτω από όσο έχουν καινούριες ; Γιατί κάτι τέτοια έβλεπα.

Έστω και καινούριες από e-infinity ; Επειδή μπορεί να έχουν τα χαρτιά αγοράς από ελληνικό κατάστημα ;

Αλήθεια τα χαρτιά αγοράς όταν μια μηχανή έχει λήξει η εγγύηση , τι αξία έχουν και αναφέρονται ;

Δυστυχώς διάβασα προσφάτως πάλι περίπτωση που η Fujifilm Hellas δε δεχόταν μηχανή για επισκευή (εκτός εγγύησης έτσι και αλλιώς, δηλαδή θα πλήρωνε ο άνθρωπος κανονικά) καθότι ήταν από gray market οπότε πιστεύω πως για αυτό το αναφέρουν. Βέβαια νομίζω κάποιος μέλος εδώ είχε γράψει πως η Nikon τις δέχεται κανονικά οπότε μπορεί να είναι και άλλοι οι λόγοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, pifilos είπε

Δυστυχώς διάβασα προσφάτως πάλι περίπτωση που η Fujifilm Hellas δε δεχόταν μηχανή για επισκευή (εκτός εγγύησης έτσι και αλλιώς, δηλαδή θα πλήρωνε ο άνθρωπος κανονικά) καθότι ήταν από gray market οπότε πιστεύω πως για αυτό το αναφέρουν. Βέβαια νομίζω κάποιος μέλος εδώ είχε γράψει πως η Nikon τις δέχεται κανονικά οπότε μπορεί να είναι και άλλοι οι λόγοι. 

Και δεν βρίσκονται δηλαδή μάστορες επί πληρωμή για επισκευή ; Όπως και να έχει το να ζητάει κανείς πάνω από τα μισά , από όσο βρίσκεται στο φθηνότερο προμηθευτή , φωτογραφική με πολλά κλικ , το θεωρώ αστείο και τις αγγελίες τις βάζω στην κατηγορία αγγελίες ανέκδοτα. Το τι δέχεται και τι όχι κάθε αντιπροσωπεία , επίσης είναι καλό να είναι γνωστό . Για μένα είναι από τα κριτήρια αγοράς. Καλό είναι να τα ξέρει κάποιος αυτά , πριν προτιμήσει κάποια μάρκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Και δεν βρίσκονται δηλαδή μάστορες επί πληρωμή για επισκευή ;

Βρίσκονται αλλά στην περίπτωση που διάβασα χρειαζόταν συγκεκριμένος εξοπλισμός για να ρυθμίσει ξανά τη μηχανή τον οποίο ο ίδιος δε διέθετε (γιατί δεν τον συνέφερε να τον αγοράσει) και έτσι θα έπρεπε να το κάνει η αντιπροσωπεία η οποία όμως δεν τη δεχόταν. Λογικά μπορείς να βρεις άλλες λύσεις π.χ. τα κεντρικά επισκευών είναι στην Αγγλία όπου δέχονται τα πάντα απ' όσο ξέρω οπότε ίσως τη στέλνεις εκεί με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κόστος και χρόνο βέβαια. 

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Όπως και να έχει το να ζητάει κανείς πάνω από τα μισά , από όσο βρίσκεται στο φθηνότερο προμηθευτή , φωτογραφική με πολλά κλικ , το θεωρώ αστείο και τις αγγελίες τις βάζω στην κατηγορία αγγελίες ανέκδοτα.

Συμφωνώ αλλά είναι πάρα πολλές αγγελίες έτσι δυστυχώς. 

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Το τι δέχεται και τι όχι κάθε αντιπροσωπεία , επίσης είναι καλό να είναι γνωστό . Για μένα είναι από τα κριτήρια αγοράς. Καλό είναι να τα ξέρει κάποιος αυτά , πριν προτιμήσει κάποια μάρκα. 

Επίσης συμφωνώ και το θεωρώ κακή πολιτική να μη δέχεσαι να επισκευάσεις προϊόν της εταιρείας σου επί πληρωμή (οκ δεν είπα να πάρω από e-infinity και στο 8μηνο αν γίνει κάτι να πάω στην αντιπροσωπεία). Στην τελική αγοράζω κάτι μεταχειρισμένο χωρίς να ξέρω από που το προμηθεύτηκε ο προηγούμενος. Πρέπει να μπορώ να το επισκευάσω επί πληρωμή για μένα είναι αυτονόητο αλλά το κάνουν για να προστατεύσουν την εγχώρια αγορά λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα grey market έχουν αυτό το ρίσκο. Από την άλλη δεν μπορείς να γνωρίζεις κιόλας την καταγωγή της μηχανής ή του φακού σου. Πόσοι απο εμάς δεν έχουν πάρει μεταχειρισμένα απο το εξωτερικό, ακόμη και απο σοβαρούς εμπόρους όπως το mpb ή το kamerastore;

Αν πάμε να τα πουλήσουμε σαν μεταχειρισμένα, μπορούμε να γνωρίζουμε την προέλευση χώρας;

Κι αν την γνωρίζουμε, παίζει ή θα έπρεπε να παίζει κάποιον ρόλο στην τιμή αν είναι αντιπροσωπείας Ελληνικής ή ξένης;

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Πως καλυπτόμαστε; Υπάρχει κάποια μέριμνα;

 

Υ.Γ Προσωπικά και μέχρι στιγμής, στο σύστημα που στήνω τώρα σε Μ4/3 αποφάσισα να τα παίρνω όλα καινούρια και Ελληνικής αντιπροσωπείας. Εννοώ τους βασικούς μου φακούς και την βασική μηχανή. Μεταχειρισμένα μόνο τα "δεύτερα" και τα ειδικής χρήσης ή αυτά που δεν με πολυενδιαφέρουν αν χαλάσουν επειδή τα πήρα πολύ φτηνά.

Τα πλήρωσα λίγο παραπάνω, αλλά έχω την εγγύηση της αντιπροσωπείας και κυρίως ακόμη και με την λήξη της εγγύησης έχω την σιγουριά πως θα επισκευαστούν στην αντιπροσωπεία εδώ αν χρειαστούν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Και με 600.000 κλικ και με 1.000.000 τις πουλάνε 20% πιο κάτω από όσο έχουν καινούριες ; Γιατί κάτι τέτοια έβλεπα.

 

Ναι αφού αντέχουν 1.500.000 χαχαχαχαχαα

με 600.000 και 1.000.000 είναι στο στρώσιμο ακόμα χαχαχά

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω γνώμη για τον φθηνό Sony 50mm 1.8 για full frame . Στα 130 τον βρήκα και με ενδιαφέρει πορτρέτα και νύχτα να τραβάει με α7 μ4 δεν θέλω  να ξοδέψω  πολλά τώρα έχω έναν  28-70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον πήρα στα 150 μεταχειρισμένο για την Α7 μαρκ 1 που είχα κάποια στιγμή όταν είχα και εγώ μόνο τον 28-70... μια χαρά είναι ο φακός για αυτά τα χρήματα, πάρε τον, δεν παίρνεις κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά.

Αν θυμάμαι καλά, ήταν λίγο αργός στην εστίαση και στο 1.8 δεν ήταν φουλ sharp, αλλά όπως είπα στα χρήματα αυτά είναι πολύ οκ για το σύστημα της Sony |που οι φακοί κοστιζάν ανέκαθεν.

Παραθέτω και μια φωτό που είχα ανεβάσει με αυτόν:
 

Kastella - Greece

 

Και γενικά, δες εδώ δείγματα από αυτόν:

https://www.flickr.com/groups/2932498@N24/pool/

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλώνω εκ των προτέρων ότι θα ρωτήσω σαχλαμάρα (κανονικά πρέπει να γράψω άλλη λέξη αλλά δεν το ψήνω για ban) αλλά παίζει κανένα ρόλο η διάταξη αποθήκευσης μηχανή - φακού κατά τη μεταφορά ; Δηλαδή αν είναι κάθετα με το βάρος πέφτει προς τον φακό ή στο πλάι ; Κυρίως από τη σκοπιά των επαφών φακού - μηχανής. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Δηλώνω εκ των προτέρων ότι θα ρωτήσω σαχλαμάρα (κανονικά πρέπει να γράψω άλλη λέξη αλλά δεν το ψήνω για ban) αλλά παίζει κανένα ρόλο η διάταξη αποθήκευσης μηχανή - φακού κατά τη μεταφορά ; Δηλαδή αν είναι κάθετα το βάρος πέφτει προς τον φακό ή στο πλάι ; Κυρίως από τη σκοπιά των επαφών φακού - μηχανής. 

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

Προσωπικά και χωρίς να γνωρίζω τι είναι σωστό, φροντίζω όσο μπορώ η μηχανή να κάθεται όπως βγάζω φωτο. Δηλαδή  με τους δύο τρόπους που θα κάτσει και σε ένα τρίποδο. Landscape  και πορτραίτο. Αποφεύγω τον φακό προς τα κάτω.

That said θεωρώ πως δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pifilos είπε

Δηλώνω εκ των προτέρων ότι θα ρωτήσω σαχλαμάρα (κανονικά πρέπει να γράψω άλλη λέξη αλλά δεν το ψήνω για ban) αλλά παίζει κανένα ρόλο η διάταξη αποθήκευσης μηχανή - φακού κατά τη μεταφορά ; Δηλαδή αν είναι κάθετα με το βάρος πέφτει προς τον φακό ή στο πλάι ; Κυρίως από τη σκοπιά των επαφών φακού - μηχανής. 

Αν κατά τη μεταφορά δεν πιέζεται ο φακός και η μηχανή, δεν παίζει ρόλο. Σκέψου ότι στην τσάντα την τοποθετείς "ξάπλα" και όταν φοράς την τσάντα στην πλάτη η μηχανή κάθεται όρθια. Τα τσαντάκια που χωράνε μια μηχανή με φακό, έχουν διάταξη για κάθετη τοποθέτηση με τον φακό από κάτω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνική ερώτηση:

Πολλά φλας έχουν λειτουργία ζούμ. Μπορούν δηλαδή να επικεντρώνουν την δέσμη τους, ανάλογα με την απόσταση του θέματος, κατα επιλογή. Ένα τυχαίο παράδειγμα πχ μπορεί να έχει ζουμ απο 24 έως 120mm. Η ερώτηση έχει να κάνει αν αυτό μετριέται σε FF σύστημα ή αν ανάλογα με την μοντούρα, αλλάζει. Πχ αν ένα Godox που βγαίνει το ίδιο μοντέλο για όλες τις εταιρίες, με την μοντούρα για Nikon FF δουλεύει στα 24mm  σαν 24mm, ενώ αν μπει στο hot shoe μιας Olympus δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει ο φακός για να έχουμε αντιστοιχία στο ζουμ του, δηλαδή σαν 48mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 9:25 ΜΜ, pifilos είπε

Δηλώνω εκ των προτέρων ότι θα ρωτήσω σαχλαμάρα (κανονικά πρέπει να γράψω άλλη λέξη αλλά δεν το ψήνω για ban) αλλά παίζει κανένα ρόλο η διάταξη αποθήκευσης μηχανή - φακού κατά τη μεταφορά ; Δηλαδή αν είναι κάθετα με το βάρος πέφτει προς τον φακό ή στο πλάι ; Κυρίως από τη σκοπιά των επαφών φακού - μηχανής. 

    Δεν υπάρχουν σαχλαμάρες ερώτησεις παρά μόνον σαχλαμάρες απαντήσεις !

Στις 19/7/2022 στις 10:02 ΠΜ, pifilos είπε

Βρίσκονται αλλά στην περίπτωση που διάβασα χρειαζόταν συγκεκριμένος εξοπλισμός για να ρυθμίσει ξανά τη μηχανή τον οποίο ο ίδιος δε διέθετε (γιατί δεν τον συνέφερε να τον αγοράσει) και έτσι θα έπρεπε να το κάνει η αντιπροσωπεία η οποία όμως δεν τη δεχόταν. Λογικά μπορείς να βρεις άλλες λύσεις π.χ. τα κεντρικά επισκευών είναι στην Αγγλία όπου δέχονται τα πάντα απ' όσο ξέρω οπότε ίσως τη στέλνεις εκεί με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κόστος και χρόνο βέβαια. 

Συμφωνώ αλλά είναι πάρα πολλές αγγελίες έτσι δυστυχώς. 

Επίσης συμφωνώ και το θεωρώ κακή πολιτική να μη δέχεσαι να επισκευάσεις προϊόν της εταιρείας σου επί πληρωμή (οκ δεν είπα να πάρω από e-infinity και στο 8μηνο αν γίνει κάτι να πάω στην αντιπροσωπεία). Στην τελική αγοράζω κάτι μεταχειρισμένο χωρίς να ξέρω από που το προμηθεύτηκε ο προηγούμενος. Πρέπει να μπορώ να το επισκευάσω επί πληρωμή για μένα είναι αυτονόητο αλλά το κάνουν για να προστατεύσουν την εγχώρια αγορά λογικά. 

     Από την στιγμή που μπορεί να επισκευαστεί η Nikon D1 , όλα τα άλλα μπορούν άνετα , φυσικά με κόστος . 

    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, babisskg είπε

Από την στιγμή που μπορεί να επισκευαστεί η Nikon D1 , όλα τα άλλα μπορούν άνετα , φυσικά με κόστος . 

Η nikon φημιζόταν ανέκαθεν για επάρκεια ανταλλακτικών . Έχω δει πρόσφατα να επισκευάζουν FM , F5 , F80 κτλ . Πιστεύω ότι τεχνίτες εκτός αντιπροσωπειών , δεν λένε όχι για καμία επισκευή με αμοιβή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2022 στις 12:42 ΜΜ, Dr_73 είπε

Η nikon φημιζόταν ανέκαθεν για επάρκεια ανταλλακτικών . Έχω δει πρόσφατα να επισκευάζουν FM , F5 , F80 κτλ . Πιστεύω ότι τεχνίτες εκτός αντιπροσωπειών , δεν λένε όχι για καμία επισκευή με αμοιβή. 

Χμμμ εγώ πάντως για μια d750 περίμενα 3 μηνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...