Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις dslr τις σκοτώνει η βιομηχανία και το marketing. Οι καταναλωτές, θα κλάψουμε για αυτό . Χειρότερος είναι μόνο ο θάνατος που επιβάλλει πάλι στην αυτοκινητοβιομηχανία στα αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσεως. Οι διάδοχοι και στις δύο περιπτώσεις , είναι με χαρακτήρα fast food. Αυτοκίνητα που πρέπει να πεταχθούν σε λιγότερο από 10ετία και κάμερες που πρέπει να πεταχθούν στην 3ετία, όχι γιατί δεν κάνουν τη δουλειά τους, αλλά γιατί πρέπει να συντηρείται η βιομηχανία. Σε χώρες όπως η δική μας, που η καταναλωτική ισχύς της πλειοψηφίας οδεύει προς δεδομένα τρίτου κόσμου, θα είναι πολύ δυσάρεστη η κατάσταση . 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τι βλέπετε για το σύστημα Μ43; 

Θα συνεχίσει ή θα αργοπεθάνει;

     Το σύστημα 1 της Nikon υπάρχει , όπως και το 4/3 της Olympus και θα υπάρχουν όσο υπάρχουν μηχανές διαθέσιμες σε κατάσταση λειτουργίας . Ομοίως θα υπάρχει και το φίλμ . 

     Η δυνατότητα τυπικής φωτογράφισης θα μεταφερθεί πιθανότατα στην κατηγορία των smartphone , ενώ τα dedicated φωτογραφικά συστήματα θα απευθύνονται πλέον σε πολύ λιγότερους απ' ότι σήμερα . Αυτό φαίνεται από τον κύκλο ζωής των smartphone , τα οποία μπορούν να βγαίνουν σε τεράστιες ποσότητες και να εγκαταλείπονται με τον ίδιο ρυθμό χάριν κατανάλωσης . Θα είναι αδύνατον δλδ να συντηρηθεί μία τέτοια διαδικασία , παρουσίασης νέων μοντέλων και τεχνολογιών με κόστη φωτογραφικού συνόλου . 

    Τα dedicated ψηφιακά φωτογραφικά συστήματα , θα ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο με τα dedicated αναλογικά φωτογραφικά συστήματα . Θα μείνουν στα χέρια μόνον όσων επιθυμούν πραγματικά να ασχοληθούν με αυτά .

33 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το σύστημα 1 της Nikon υπάρχει , όπως και το 4/3 της Olympus και θα υπάρχουν όσο υπάρχουν μηχανές διαθέσιμες σε κατάσταση λειτουργίας . Ομοίως θα υπάρχει και το φίλμ . 

     Η δυνατότητα τυπικής φωτογράφισης θα μεταφερθεί πιθανότατα στην κατηγορία των smartphone , ενώ τα dedicated φωτογραφικά συστήματα θα απευθύνονται πλέον σε πολύ λιγότερους απ' ότι σήμερα . Αυτό φαίνεται από τον κύκλο ζωής των smartphone , τα οποία μπορούν να βγαίνουν σε τεράστιες ποσότητες και να εγκαταλείπονται με τον ίδιο ρυθμό χάριν κατανάλωσης . Θα είναι αδύνατον δλδ να συντηρηθεί μία τέτοια διαδικασία , παρουσίασης νέων μοντέλων και τεχνολογιών με κόστη φωτογραφικού συνόλου . 

    Τα dedicated ψηφιακά φωτογραφικά συστήματα , θα ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο με τα dedicated αναλογικά φωτογραφικά συστήματα . Θα μείνουν στα χέρια μόνον όσων επιθυμούν πραγματικά να ασχοληθούν με αυτά .

    Κι' αν δεχθούμε ένα τέτοιο σενάριο ως πιθανό να είναι η εξέλιξη των πραγμάτων , τότε μένει να υπολογίσουμε πόση ζωή θα έχει απομείνει στα ψηφιακά σύνολα για να αντέξουν σε βάθος χρόνου , σε αντίθεση με τα αναλογικά τα οποία πιθανόν να συνεχίζουν ακάθεκτα , τουλάχιστον τα αμιγώς μηχανικά . 

   Ίσως πρέπει να ξαναγυρίσουμε στην σκέψη των λιγότερων , αλλά επισκευάσιμων συστημάτων , ακόμη και σε ψηφιακή μορφή η τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι εξαρχής . Εύχομαι να μην πουληθεί κάτι τέτοιο ως νεωτερισμός !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλμ, εκτός από toy cameras , σε καινούργια , υπάρχουν μόνο για leica . Φυσικά φακοί υπάρχουν και από τρίτους πιο προσιτούς κατασκευαστές, όπως κινέζους, γιατί οι αυθεντικοί εδώ που τα λέμε, ξεπερνά σε κόστος ένας φακός , το κόστος του αυτοκινήτου πολλών. Στα υπόλοιπα συστήματα , υπάρχουν μόνο μεταχειρισμένα. Ομολογουμένως οι μηχανικές φωτογραφικές, θα μπορούν να επισκευάζονται για πάντα . Από ηλεκτρονικές , υπάρχουν αρκετές επίσης αν και αυτές, σίγουρα δεν θα ζήσουν για πάντα. 

Τις ψηφιακές dslr τις σκοτώνουν πριν την ώρα τους, επειδή είχαν το μειονέκτημα να κρατάνε πολύ. Και οι φακοί τους , σε μεγάλο ποσοστό ήταν αθάνατοι . Στις mirrorless το διόρθωσαν αυτό . Και τα σώματα και οι φακοί , θα πεθαίνουν γρηγορότερα και τέλος πάντων δεν θα είναι για πάντα ! Προφανώς βρήκαν ότι ήταν ολέθριο το λάθος να μπορεί να παίρνει κάποιος έναν nikon 70-210 4-5.6D με 100 ευρώ και να βγάζει ωραίες φωτογραφίες με μια D850 . Όταν μπορούν ως εναλλακτική , να σου πουλάνε έναν φακό 1200€ που θα πεθάνει σε 6-7 χρόνια και θα χρειαστείς καινούριο αντίστοιχο . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έπαθα λίγο την πλάκα μου, μιας και σε μια αναζήτηση, έτσι για να περνάει η ώρα, του τύπου ''ποια FF mirrorless έχει την καλυτερη απόδοση σε υψηλά iso'', βρήκα μια αναφορά σε κάποια προγράμματα αποθορυβοποίησης όπως το topaz που το ήξερα μιας και το δούλευε φίλος μου, αλλά και τα Pure Raw και Deep Prime της dxo που δεν τα γνώριζα .

Κατέβασα το Pure Raw από το site της dxo δωρεάν για 30 ημέρες και έβαλα κάποιες φωτό μου είτε από παλαιότερη crop μηχανή (d7100, d7500) είτε από την z5 τώρα, σε iso από 1600 εως 6400 και έμεινα λίγο με το στόμα ανοιχτο από το αποτέλεσμα. Πραγματικά αξίζει μια δοκιμή για να δείτε αν φωτογραφίες που σας χαλάνε λόγω θόρυβου του iso πώς γίνονται όταν τις περάσετε από το pure raw.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει το είχα δοκιμάσει και εγώ μέσα στον χειμώνα όταν έβγαλε την BETA έκδοση για fujifilm με αρχεία σε 12.800 και ήταν καλό ωστόσο από περιέργεια δε σε ενόχλησε λίγο η απώλεια σε λεπτομέρεια ; Σίγουρα αποτελεσματικό πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Έπαθα λίγο την πλάκα μου, μιας και σε μια αναζήτηση, έτσι για να περνάει η ώρα, του τύπου ''ποια FF mirrorless έχει την καλυτερη απόδοση σε υψηλά iso'', βρήκα μια αναφορά σε κάποια προγράμματα αποθορυβοποίησης όπως το topaz που το ήξερα μιας και το δούλευε φίλος μου, αλλά και τα Pure Raw και Deep Prime της dxo που δεν τα γνώριζα .

Κατέβασα το Pure Raw από το site της dxo δωρεάν για 30 ημέρες και έβαλα κάποιες φωτό μου είτε από παλαιότερη crop μηχανή (d7100, d7500) είτε από την z5 τώρα, σε iso από 1600 εως 6400 και έμεινα λίγο με το στόμα ανοιχτο από το αποτέλεσμα. Πραγματικά αξίζει μια δοκιμή για να δείτε αν φωτογραφίες που σας χαλάνε λόγω θόρυβου του iso πώς γίνονται όταν τις περάσετε από το pure raw.



 

Το topaz ειναι κορυφαίο για wildlife photographers. Τους έχει σώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ισχύει το είχα δοκιμάσει και εγώ μέσα στον χειμώνα όταν έβγαλε την BETA έκδοση για fujifilm με αρχεία σε 12.800 και ήταν καλό ωστόσο από περιέργεια δε σε ενόχλησε λίγο η απώλεια σε λεπτομέρεια ; Σίγουρα αποτελεσματικό πάντως. 

Ρε συ, μισό να βάλω κανα δείγμα, γιατί εγώ δεν είδα να χάνει λεπτομέρεια, τουλάχιστον σε 10 φωτό δοκιμαστικές που έβαλα να δω δεν παρατήρησα κάτι, ίσα ίσα σε κάτι πορταίτρα στα μάτια/βλέφαρα με το pure raw γινόντουσαν με περισσότερη λεπτομέρεια.

Δε δοκίμασα βέβαια αρχεία σε 12800 κλπ

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Το topaz ειναι κορυφαίο για wildlife photographers. Τους έχει σώσει!

Είναι το ίδιο καλά στα μάτια μου και τα 2 (topaz, pureraw) με το δεύτερο στα μάτια μου να κάνει ίσως και καλύτερη δουλειά.

 

ΥΓ: Τώρα περνάω κανα δείγμα να σας ανεβάσω.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ρε συ, μισό να βάλω κανα δείγμα, γιατί εγώ δεν είδα να χάνει λεπτομέρεια, τουλάχιστον σε 10 φωτό δοκιμαστικές που έβαλα να δω δεν παρατήρησα κάτι, ίσα ίσα σε κάτι πορταίτρα στα μάτια/βλέφαρα με το pure raw γινόντουσαν με περισσότερη λεπτομέρεια.

Δε δοκίμασα βέβαια αρχεία σε 12800 κλπ

Είναι το ίδιο καλά στα μάτια μου και τα 2 (topaz, pureraw) με το δεύτερο στα μάτια μου να κάνει ίσως και καλύτερη δουλειά.

 

ΥΓ: Τώρα περνάω κανα δείγμα να σας ανεβάσω.

Οκ ίσως να ήταν κλασικά θέμα του x-trans αισθητήρα και λόγω ΒΕΤΑ έκδοσης δεν το δοκίμασα όταν κυκλοφόρησε επίσημα (επίσης μπορεί να το παράκανα με τις ρυθμίσεις των sliders και να βγήκε αλλοιωμένο αποτέλεσμα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pifilos είπε

Οκ ίσως να ήταν κλασικά θέμα του x-trans αισθητήρα και λόγω ΒΕΤΑ έκδοσης δεν το δοκίμασα όταν κυκλοφόρησε επίσημα (επίσης μπορεί να το παράκανα με τις ρυθμίσεις των sliders και να βγήκε αλλοιωμένο αποτέλεσμα). 

Δεν πειράζω τίποτα, βάζω φωτό μέσα, επιλέγω να την βγάλει σε png από 30 πχ mb πριν βγαίνει 70mb png αρχείο και όλα οκ.. δεν έχω πειράξει κάτι (ούτε βλέπω κάποια επιλογή με sliders κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δεν πειράζω τίποτα, βάζω φωτό μέσα, επιλέγω να την βγάλει σε png από 30 πχ mb πριν βγαίνει 70mb png αρχείο και όλα οκ.. δεν έχω πειράξει κάτι (ούτε βλέπω κάποια επιλογή με sliders κλπ)

Χμμμμ το είχα χρησιμοποιήσει μέσω του Photolab 5. Μήπως στο Pure Raw είναι διαφορετικό ; Θα το τσεκάρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Γελάει ο κόσμος...🤪... 6400 iso

ORIGINAL3.png

PURERAW33.png

Μάλλον το Luminance εννοούσα τώρα που το ξανακοιτάζω από εικόνες στο google μιας και δεν το έχω πλέον. Το παραπάνω πάντως είναι πολύ καλύερο αποτέλεσμα από αυτό που έπαιρνα εγώ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Γελάει ο κόσμος...🤪... 6400 iso

ORIGINAL3.png

PURERAW33.png

Έχεις κάποια φωτεινή φωτογραφία αλλά με πιξέλιασμα όχι απαραίτητα απο κόκκο iso αλλά απο άνοιγμα σε κροπαρισμένο σημείο για να δούμε πως συμπεριφέρεται;

Επειδή ναι μεν εδώ βλέπω πως εξαφανίζει τελείως τον κόκκο του iso, αλλά επίσης ρημάζει και το κοντράστ και τις σκιές και τα highlights, δίνοντας πρακτικά μια άλλη φωτογραφία. Πχ δεν υπάρχει πλέον φίλτρο στην φωτογραφία και έχουν μείνει να φαίνονται κάποιες υποψίες απο τα ξύλα που έχει μέσα.

ίσως σε μια πιο φωτεινή φωτογραφία ή σε iso 3200 να δίνει πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα.

Πάντως εντυπωσιακό όπως και να έχει.

 

Υ.Γ Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν έχει και πολλή σημασία που τελικά παίρνεις μια άλλη φωτογραφία, μιας και αυτό το ξέρεις μόνο εσύ που βλέπεις το πριν και το μετά. Αν μας έδειχνες όλους τους υπόλοιπους την φώτο θα λέγαμε πως είναι μια φώτο με πολύ καλή οξύτητα, αλλά underexposed. Σίγουρα θα μέναμε με πολύ καλύτερη εντύπωση απο το να μας έδειχνες την πρώτη. Οπότε το πρόγραμμα κάνει αυτό που πρέπει. Το παίρνει το αστεράκι

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχεις κάποια φωτεινή φωτογραφία αλλά με πιξέλιασμα όχι απαραίτητα απο κόκκο iso αλλά απο άνοιγμα σε κροπαρισμένο σημείο για να δούμε πως συμπεριφέρεται;

Επειδή ναι μεν εδώ βλέπω πως εξαφανίζει τελείως τον κόκκο του iso, αλλά επίσης ρημάζει και το κοντράστ και τις σκιές και τα highlights, δίνοντας πρακτικά μια άλλη φωτογραφία. Πχ δεν υπάρχει πλέον φίλτρο στην φωτογραφία και έχουν μείνει να φαίνονται κάποιες υποψίες απο τα ξύλα που έχει μέσα.

ίσως σε μια πιο φωτεινή φωτογραφία ή σε iso 3200 να δίνει πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα.

Πάντως εντυπωσιακό όπως και να έχει.

Θα δω να βάλω τώρα.

Μια παλια 1600  (μπήκαν ανάποδα, φτιαγμένη πρώτα, άφτιαχτη μετά)1055574960_iso1600pureraw.png.06880b27459766b45ab8ac0b914ad143.png

 

iso 1600.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...