Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως το πρώτο ζητούμενο όταν βγαίνει μια φωτογραφία, είναι η "ιστορία που θέλει να πεί". Ακούγεται κοινότυπο (και ίσως είναι) αλλά οι φωτογραφίες που μου αρέσουν είναι αυτές που παρακινούν κάποιον να συνεχίσει την ιστορία στην φαντασία του. Ή να φανταστεί τι γινόταν πιο πριν. Το δεύτερο ζητούμενο είναι το συναίσθημα κατ' εμέ. Βγάζοντας μια φωτογραφία, αποτυπώνουμε μια στιγμή η οποία μας έχει δημιουργήσει απο πριν ένα συναίσθημα (θυμό, γαλήνη, ηρεμία, ανακούφιση κλπ κλπ). 

Προφανώς για να τα πετύχουμε αυτά χρειάζεται ελάχιστη έως αρκετή επεξεργασία, όποιος δεν χρειάζεται επεξεργασία είναι τυχερός 😛 . Εξάλλου νομίζω πως ο φωτογράφος βλέπει μια στιγμή, την αποτυπώνει και διαλέγει πως την παρουσιάζει (ιστορία, συναίσθημα, τεχνική). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, πολύ δυνατός ο H.C.Bresson που παρατηρώ όπως και άλλοι Magnum photographers..

Δεν ξέρω αν είμαι εντός θέματος, ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς κάνετε ψηφιακές εκτυπώσεις στο σπίτι με εκτυπωτές/πολυμηχανήματα; Ποια διαδικασία ακολουθείτε; Σε ποια μορφή αρχείου TIFF ή JPEG ή κάτι άλλο; Τι επιλογές υπάρχουν; Γιατί βλέπω ότι οι εκτυπωτές για Α3+ διαστάσεις ξεφεύγουν στην τιμή. Οι Α4 όμως είναι εντάξη. 

Έχω έναν παλιότερο Canon εκτυπωτή ο οποίος έχει να λειτουργήσει χρόνια.. και δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω μελανάκια (παίρνει 2 δοχεία μαύρο και έγχρωμο) και αν θα μπορεί να εκτυπώσει. Η κεφάλι του ξεράθηκε (;) Και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του τυπώνει φωτογραφικά χαρτιά μόνο μέχρι 10x15 και 13x18 εκ. Θυμάμαι πάντως - και από δείγματα που έχω κρατήσει από αυτόν σε ένα συρτάρι - ότι είχε καλή ακρίβεια στα χρώματα. Τουλάχιστον έδινε ό,τι έβλεπα στην οθόνη. Καλό αυτό.

Θα ήθελα λοιπόν μερικές γνώμες στο θέμα ψηφιακή εκτύπωση στο σπίτι. Τι και πως κλπ και αν αξίζει μέχρι 100, 200 ευρώ (;) για λίγες εκτυπώσεις την εβδομάδα. Αντέχουν; 

Λειτουργικό χρησιμοποιώ adobe Lightroom (το καινούριο όχι το classic). 

Βάζω ένα βίντεο για το κλίμα : ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα, πολύ δυνατός ο H.C.Bresson που παρατηρώ όπως και άλλοι Magnum photographers..

Δεν ξέρω αν είμαι εντός θέματος, ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς κάνετε ψηφιακές εκτυπώσεις στο σπίτι με εκτυπωτές/πολυμηχανήματα; Ποια διαδικασία ακολουθείτε; Σε ποια μορφή αρχείου TIFF ή JPEG ή κάτι άλλο; Τι επιλογές υπάρχουν; Γιατί βλέπω ότι οι εκτυπωτές για Α3+ διαστάσεις ξεφεύγουν στην τιμή. Οι Α4 όμως είναι εντάξη. 

Έχω έναν παλιότερο Canon εκτυπωτή ο οποίος έχει να λειτουργήσει χρόνια.. και δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω μελανάκια (παίρνει 2 δοχεία μαύρο και έγχρωμο) και αν θα μπορεί να εκτυπώσει. Η κεφάλι του ξεράθηκε (;) Και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του τυπώνει φωτογραφικά χαρτιά μόνο μέχρι 10x15 και 13x18 εκ. Θυμάμαι πάντως - και από δείγματα που έχω κρατήσει από αυτόν σε ένα συρτάρι - ότι είχε καλή ακρίβεια στα χρώματα. Τουλάχιστον έδινε ό,τι έβλεπα στην οθόνη. Καλό αυτό.

Θα ήθελα λοιπόν μερικές γνώμες στο θέμα ψηφιακή εκτύπωση στο σπίτι. Τι και πως κλπ και αν αξίζει μέχρι 100, 200 ευρώ (;) για λίγες εκτυπώσεις την εβδομάδα. Αντέχουν; 

Λειτουργικό χρησιμοποιώ adobe Lightroom (το καινούριο όχι το classic). 

Βάζω ένα βίντεο για το κλίμα : ) 

 

Εγω κάνω εκτυπώσεις σε έναν Epson Stylus 1500 A3+

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, αλλά αν δεν βάζεις γνήσια μελάνια θέλει παίδεμα μέχρι να βρεις τα σωστά συμβατά αλλά και τις σωστές χρωματικές ρυθμίσεις για τα συμβατά που βρήκες.

Σε λίγο καιρό λέω να πάω και σε έναν G640 για ink tank ώστε πρώτα να δίνω εκεί και να μην με νοιάζει το κόστος μελανιών και μετά να ανεβαίνω σε μεγέθη Α3+ στον Epson. O G640 κάνει κάπου 250 ευρώ. Πιο κάτω δεν αγοράζεις ink tank, αλλά με φυσσίγια. Εκει θα αγοράσεις μεν τον εκτυπωτή 100 ευρώ πχ, αλλά θα τα δίνεις στα γνησια μελάνια, ή θα πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις για συμβατά. Διαλέγεις και παίρνεις.

Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζουν και τα χαρτιά. Άλλο τεράστιο κεφάλαιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα όμως έβλεπα τον G540 που είναι σκέτος εκτυπωτής και παίρνει τα ίδια ink tank με τον G640 (τα GL-43) τα οποία αν πεις να τα πάρεις μαζί βγαίνουν κάπου 10-12 ευρώ το ένα. Επί 6. Δεν είναι και λίγα. 

https://www.canon.gr/printers/pixma-g540/specifications/

Επίσης τι σημαίνει το droplet που βλέπουμε αλλού 3,3 αλλού 2; Ποιά τιμή είναι ας πούμε καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να έχει μια φωτογραφία ιστορία και συγκεκριμένο σκοπό, δεν είναι άποψη που ασπάζομαι . Πιστεύω ότι με τέτοιο σκεπτικό , θα έβγαιναν πολύ λιγότερες , ειδικά παλιότερα που ήταν πιο δαπανηρό , δύσκολο και χρονοβόρο . Αρκεί να αποτυπώνει πετυχημένα μία στιγμή . Με άρτια τεχνική. Π.χ. η παρακάτω φωτογραφία . Καμία ιδιαίτερη σύνθεση , κανένα ιδιαίτερο θέμα.

1950s-times-square-new-york-city-vintage

75 χρόνια μετά, έχει ενδιαφέρον και αξία. Μεταφέρει όσους ζουν σήμερα στη νέα υόρκη , 75 χρόνια πριν . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qrstuv είπε

Σήμερα όμως έβλεπα τον G540 που είναι σκέτος εκτυπωτής και παίρνει τα ίδια ink tank με τον G640 (τα GL-43) τα οποία αν πεις να τα πάρεις μαζί βγαίνουν κάπου 10-12 ευρώ το ένα. Επί 6. Δεν είναι και λίγα. 

https://www.canon.gr/printers/pixma-g540/specifications/

Επίσης τι σημαίνει το droplet που βλέπουμε αλλού 3,3 αλλού 2; Ποιά τιμή είναι ας πούμε καλύτερη;

Φοράει ακριβώς την ίδια μηχανή με τον G640 αλλά είναι σκέτος εκτυπωτής χωρίς σκάνερ. Ιδια φάση όμως αν το θες μονο για εκτύπωση

Αν σου φαίνονται τα 12Χ6 ευρώ πολλά, για κάποιες χιλιάδες φωτογραφιές που θα σου διαρκέσουν, τότε :

1. Μην κοιτάς καν εκτυπωτές με κασσέτες μελανιών, θα κλάψεις

2. Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά αν η εκτύπωση φωτογραφιών στο σπίτι είναι για εσένα. Δεν είναι φτηνό χόμπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, highpriest είπε

Φοράει ακριβώς την ίδια μηχανή με τον G640 αλλά είναι σκέτος εκτυπωτής χωρίς σκάνερ. Ιδια φάση όμως αν το θες μονο για εκτύπωση

Αν σου φαίνονται τα 12Χ6 ευρώ πολλά, για κάποιες χιλιάδες φωτογραφιές που θα σου διαρκέσουν, τότε :

1. Μην κοιτάς καν εκτυπωτές με κασσέτες μελανιών, θα κλάψεις

2. Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά αν η εκτύπωση φωτογραφιών στο σπίτι είναι για εσένα. Δεν είναι φτηνό χόμπι

Καλά ναι ανέκαθεν η φωτογραφία δεν ήταν φτηνό χόμπι..

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το σκεφτώ, δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να το κάνω σπίτι ή καλύτερα να δίνω έξω για επαγγελματικές εκτυπώσεις. Για κυρίως μεγάλες εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω ποσό κολλάει με το θέμα αλλά ήθελα κάπου να το βάλω μιας και το πέτυχα τυχαία και το βρήκα ενδιαφέρον. Μια χαλαρή  συνέντευξη στο ραδιο ενός έλληνα φωτογράφου που κάνει φωτογραφία δρόμου: 


και ακόμα:

https://www.sbs.com.au/language/greek/audio/the-street-photographer-obsessed-with-melbourne-s-cbd-and-citizens

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δε ξέρω ποσό κολλάει με το θέμα αλλά ήθελα κάπου να το βάλω μιας και το πέτυχα τυχαία και το βρήκα ενδιαφέρον. Μια χαλαρή  συνέντευξη στο ραδιο ενός έλληνα φωτογράφου που κάνει φωτογραφία δρόμου: 


και ακόμα:

https://www.sbs.com.au/language/greek/audio/the-street-photographer-obsessed-with-melbourne-s-cbd-and-citizens

     Γνωστός και μη εξαιρετέος ο Γιάννης !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα, αλλά ας ρίξω την ερώτηση εδώ και βλέπουμε

1η ερώτηση

2 φακοί, ίδια μηχανή, ίδιες ρυθμίσεις.

-15-45mm 

-18-150mm

΄στα ίδια mm και με ίδιο διάφραγμα (πχ και οι δύο στα 18mm με f4 ή και οι δύο στα 45mm με F6,3 ή και σε ενδιάμεσα κοινά mm για να γίνεται σύγκριση)

για ποιον λόγο ο ένας ανεβάζει παραπάνω iso κατα 1/4 ή και 1/2 απο τον άλλο;

 

2η ερώτηση 

Σε long exposure απενεργοποιούμε το IS του φακού;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα, αλλά ας ρίξω την ερώτηση εδώ και βλέπουμε

1η ερώτηση

2 φακοί, ίδια μηχανή, ίδιες ρυθμίσεις.

-15-45mm 

-18-150mm

΄στα ίδια mm και με ίδιο διάφραγμα (πχ και οι δύο στα 18mm με f4 ή και οι δύο στα 45mm με F6,3 ή και σε ενδιάμεσα κοινά mm για να γίνεται σύγκριση)

για ποιον λόγο ο ένας ανεβάζει παραπάνω iso κατα 1/4 ή και 1/2 απο τον άλλο;

 

2η ερώτηση 

Σε long exposure απενεργοποιούμε το IS του φακού;

 

 

1) χωρίς να είμαι σίγουρος υποθέτω πως ενώ έχουν ίδιο f stop είναι διαφορετικό το t stop (δηλαδή το φως που όντως περνάει μέσα από το φακό) οπότε για να είναι στην ίδια έκθεση η μηχανή αλλάξει το iso. 

2) παλιότερα γενικά υπήρχε η σύσταση να απενεργοποιείται. Κάποια συστήματα πλέον δηλώνουν πως δε χρειάζεται γιατί και καλά η μηχανή αναγνωρίζει ότι είναι σταθερή η μηχανή και δεν επεμβαίνει η σταθεροποίηση (είτε του φακού είτε του σώματος). Εγώ προσωπικά το απενεργοποιω για να μην έχω σκοτουρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pifilos είπε

1) χωρίς να είμαι σίγουρος υποθέτω πως ενώ έχουν ίδιο f stop είναι διαφορετικό το t stop (δηλαδή το φως που όντως περνάει μέσα από το φακό) οπότε για να είναι στην ίδια έκθεση η μηχανή αλλάξει το iso. 

2) παλιότερα γενικά υπήρχε η σύσταση να απενεργοποιείται. Κάποια συστήματα πλέον δηλώνουν πως δε χρειάζεται γιατί και καλά η μηχανή αναγνωρίζει ότι είναι σταθερή η μηχανή και δεν επεμβαίνει η σταθεροποίηση (είτε του φακού είτε του σώματος). Εγώ προσωπικά το απενεργοποιω για να μην έχω σκοτουρες. 

1) Σωστός!

2) Eγώ το απενεργοποιώ πάντα να είμαι σίγουρος. Η αλήθεια είναι τώρα στην z5 δε ξέρω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο του να καταλαβαίνει πότε είναι ακίνητη κλπ, θα το ψάξω. Πάλι θα το απενεργοποιώ βέβαια, αλλά ας το δω να έχω μια εικόνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.pttl.gr/nikon-z-500-announcement/

Στις 3/2/2022 στις 5:52 ΜΜ, stratigos24 είπε

Τέλος παραγωγής Nikon d500 χωρις να φαίνεται στον ορίζοντα αντικαταστάτης της.. το ίδιο αναμένεται να συμβεί και για την d850:

https://nikonrumors.com/2022/02/01/the-nikon-d500-is-now-officially-discontinued.aspx/

Για να δούμε τί θα δούμε..

https://nikonrumors.com/2022/01/23/nikon-d500-camera-listed-as-discontinued-or-out-of-stock-at-many-major-stores-around-the-world.aspx/

 

Στις 3/2/2022 στις 8:35 ΜΜ, Ntinlanden είπε

Αναμενόμενο...

Λογικά δεν θα αργήσει μια "d500" mirorless..

Τελικά είχες δίκιο.... 

 

Edit: Εν τω μεταξύ, λέει καλή πρωταπριλία... Τώρα το είδα!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stratigos24 είπε

https://www.pttl.gr/nikon-z-500-announcement/

 

Τελικά είχες δίκιο.... 

 

Edit: Εν τω μεταξύ, λέει καλή πρωταπριλία... Τώρα το είδα!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Κάλυψη και 10% εκτός καδρου!!! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...