Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Θα δω να βάλω τώρα.

Μια παλια 1055574960_iso1600pureraw.png.06880b27459766b45ab8ac0b914ad143.pngπρόχειρη 1600

 

Αυτη είναι με την APS-C που είχες ή με την Ζ5 FF που έχεις τώρα;

Επειδή αν είναι με την APS-C  μιλάμε για εξαιρετική καθαρότητα. 

Θα το κατεβάσω κι εγώ το προγραμματάκι. Έχω να σωσω πολλές νυχτερινές της M50!

 

Υ.Γ Πάντως ρίχνει την φωτεινότητα αρκετά

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με d7500

30 λεπτά πριν, highpriest είπε

Θα το κατεβάσω κι εγώ το προγραμματάκι. Έχω να σωσω πολλές νυχτερινές της M50!

Aυτό ακριβώς!

Με z5 πριν λίγο στο μπαλκόνι, 3200 iso: πρώτα φαίνεται η φτιαγμένη, μετά η μαμα..

 

1111.png

πριν ήταν έτσι

3200.png.cfd68b94c83ae78cf3b5b4986b17d293.png

Πολύ κροπαρισμένες βέβαια και σμυκρινση το μέγεθος για να ανέβουν...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Κατέβασα το Pure Raw από το site της dxo δωρεάν για 30 ημέρες και έβαλα κάποιες φωτό μου είτε από παλαιότερη crop μηχανή (d7100, d7500) είτε από την z5 τώρα, σε iso από 1600 εως 6400 και έμεινα λίγο με το στόμα ανοιχτο από το αποτέλεσμα. Πραγματικά αξίζει μια δοκιμή για να δείτε αν φωτογραφίες που σας χαλάνε λόγω θόρυβου του iso πώς γίνονται όταν τις περάσετε από το pure raw.

Σας το είχα πει για τη dxo . Το έχει σε όλα της τα προγράμματα. Και στο photolab υπάρχει . Όταν επιλέξει κανείς pure prime στο noise reduction κάνει θαύματα. Και είναι και ρυθμιζόμενο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σας το είχα πει για τη dxo . Το έχει σε όλα της τα προγράμματα. Και στο photolab υπάρχει . Όταν επιλέξει κανείς pure prime στο noise reduction κάνει θαύματα. Και είναι και ρυθμιζόμενο . 

Θα το ψάξω τις επόμενες μέρες για να δω αν τι ακριβώς κάνει το pureprime σε σχέση με το deepraw και αν αυτά χρειάζονται έξτρα (κάνουν καλύτερη δουλειά) από ότι να γίνουν μέσα στο PhotoLab. Πάντως φαίνεται δυνατό, με μια χρέωση και τέλος που ειναι επίσης βασικό. 

Πρεπει να δούμε και τι παίζει με τα updates. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, stratigos24 είπε



Πρεπει να δούμε και τι παίζει με τα updates. 

Στο Nik Collection που όμως είναι φίλτρα μόνο ουσιαστικά έκανε χωρίς να μου ζητήσει κάτι παραπάνω αλλά δεν ξέρω αν και τα υπόλοιπα της DXO δουλεύουν έτσι. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα αρκετά γνωστό βίντεο πάνω στα χρώματα που μου το έβγαλε ξανά στα προτεινόμενα. Η θεματολογία βασίζεται κυρίως στη φωτογράφιση ατόμων (μόδα, πορτραίτα κλπ) αλλά είναι χρήσιμο γενικότερα για κάποιον που δεν έχει δει - διαβάσει αντίστοιχο περιεχόμενο. 

 

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχουν κάποια σχέδια (ίσως και θερινής νυκτός) για άλλη μία φιλμάτη , που μάλλον θα βγάζει μόνο

ασπρόμαυρα, έβγαλα από το συρτάρι ένα σετ φίλτρα tiffen για ασπρόμαυρη φωτογραφία. 

Επειδή είναι στα 62mm , τα έβαλα στον 70-210 της nikon που φοράει αυτή τη διάσταση ,

για να μη βάζω step up/down rings. Έβγαλα μερικά snapshots στο program , που κράταγε το φακό τέρμα ανοιχτό ,

μεταξύ f/4 και f/4.5 ανάλογα με την εστιακή απόσταση. Με το κόκκινο .

Εξακολουθεί πάντα να μου αρέσει και πιστεύω ότι δίνει κάτι εξτρά στη μαυρόασπρη . 

DSC_1887.JPG.bc3afcfad3caf7245c98c8f099715ff8.JPG

DSC_1888.JPG.ab01c6844b6b42690dbf0fa7b977a45f.JPG

DSC_1893.JPG.1cc99a1f0a75862553906ead72ac97dd.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ελπίζω να ποσταρω στο σωστό τοπικ. Μόλις παρήγγειλα τον samyang 75mm f1.8 για χρήση κυρίως φωτογραφία ( πορτραίτα, αλλά και all around). Κάμερα εχω μία a7iii. Τον έχει κανείς το φακό για εντυπώσεις; Οι κριτικές  είναι αρκετά καλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagosofron είπε

Καλησπέρα, ελπίζω να ποσταρω στο σωστό τοπικ. Μόλις παρήγγειλα τον samyang 75mm f1.8 για χρήση κυρίως φωτογραφία ( πορτραίτα, αλλά και all around). Κάμερα εχω μία a7iii. Τον έχει κανείς το φακό για εντυπώσεις; Οι κριτικές  είναι αρκετά καλές.

Κάνε υπομονή κ θα το δεις με τα μάτια σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vagosofron είπε

Καλησπέρα, ελπίζω να ποσταρω στο σωστό τοπικ. Μόλις παρήγγειλα τον samyang 75mm f1.8 για χρήση κυρίως φωτογραφία ( πορτραίτα, αλλά και all around). Κάμερα εχω μία a7iii. Τον έχει κανείς το φακό για εντυπώσεις; Οι κριτικές  είναι αρκετά καλές.

Με το καλό. Τον είχα δει κάποια στιγμή και τώρα είδα μερικά δείγματα και φαίνεται πολύ καλός. Μια χαρά θα τον ευχαριστηθείς και το κόστος του είναι νορμαλ. Τα θετικά αρνητικά θα τα δεις στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, toni31 είπε

Κάνε υπομονή κ θα το δεις με τα μάτια σου ...

Άρα δεν τον έχεις να φανταστώ...
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από υπομονή!

Δεν ξέρω με τι ύφος το έγραψες, αλλά μου φάνηκε σαν
-"Έχω πολύ άγχος"

-Μην αγχώνεσαι

-"Α οκ ευχαριστώ, με βοήθησε"
Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 6:13 ΜΜ, Dr_73 είπε

πειδή υπάρχουν κάποια σχέδια (ίσως και θερινής νυκτός) για άλλη μία φιλμάτη , που μάλλον θα βγάζει μόνο

ασπρόμαυρα

 2 πράγματα εάν τραβάς μόνο ασπρόμαυρο σε φιλμ, οξύ φακό με χαμηλό contrast.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση αλλά είδα το παρακάτω προϊόν από το kickstarter (βάζω link από το dpreview για μην ερμηνευτεί σαν προώθηση). Νομίζω είναι ενδιαφέρον, ίσως λίγο περισσότερο για όσους είναι σε στούντιο ή ασχολούνται με τοπία αν και το βρίσκω λίγο τσιμπημένο ως προς την τιμή. Αν γνωρίζει κάποιος ένα αντίστοιχο προϊόν ας το βάλει από κάτω καθώς το συγκεκριμένο δεν κάνει για όλες τις μηχανές. 

 

https://www.dpreview.com/news/8487488165/kickstarter-atoll-tripod-collar-makes-camera-angle-adjustment-a-breeze-no-matter-your-gear

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση αλλά είδα το παρακάτω προϊόν από το kickstarter (βάζω link από το dpreview για μην ερμηνευτεί σαν προώθηση). Νομίζω είναι ενδιαφέρον, ίσως λίγο περισσότερο για όσους είναι σε στούντιο ή ασχολούνται με τοπία αν και το βρίσκω λίγο τσιμπημένο ως προς την τιμή. Αν γνωρίζει κάποιος ένα αντίστοιχο προϊόν ας το βάλει από κάτω καθώς το συγκεκριμένο δεν κάνει για όλες τις μηχανές. 

 

https://www.dpreview.com/news/8487488165/kickstarter-atoll-tripod-collar-makes-camera-angle-adjustment-a-breeze-no-matter-your-gear

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι χρήσιμο....
Ήδη όλες οι κεφαλές είτε ballhead (λίγο δυσκολότερα) είτε τριαξονικές προσφέρουν αυτή την κίνηση.
Σε landscape που χρησιμοποιείς τρίποδο και δεν σε ενδιαφέρει να είσαι γρήγορος στην αλλαγή τοποθέτησης της μηχανής, θεωρώ το προιόν ότι δεν προσφέρει κάτι.
Σε σπορ φωτογράφιση με μεγάλους τηλεφακούς σε μονόποδο υπάρχει ήδη ενσωματωμένο τέτοιο κολάρο οπότε πάλι δεν βλέπω χρήση. Σε μικρότερους εστιακά φακούς τους κρατάς στο χέρι δεν χρειάζεσαι κάτι.

Έχει σκεφτεί κάποιος κάποια άλλη χρήση που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση αλλά είδα το παρακάτω προϊόν από το kickstarter (βάζω link από το dpreview για μην ερμηνευτεί σαν προώθηση). Νομίζω είναι ενδιαφέρον, ίσως λίγο περισσότερο για όσους είναι σε στούντιο ή ασχολούνται με τοπία αν και το βρίσκω λίγο τσιμπημένο ως προς την τιμή. Αν γνωρίζει κάποιος ένα αντίστοιχο προϊόν ας το βάλει από κάτω καθώς το συγκεκριμένο δεν κάνει για όλες τις μηχανές. 

 

https://www.dpreview.com/news/8487488165/kickstarter-atoll-tripod-collar-makes-camera-angle-adjustment-a-breeze-no-matter-your-gear

    Τα έχει τα λεφτά του , δεν θα το έλεγα τσιμπημένο , θα έλεγα αν το χρειάζεται κάποιος πραγματικά . 

    ΟΚ , το βρίσκω απαραίτητο για mirrorles σώματα λόγω τής κατανομής βάρους , μάλιστα τώρα που το σκέφτομαι δεν βλάπτει να λάβει κανείς υπόψιν του την μετατροπή κάποιων φθηνών adapters , οι οποίοι έχουν ενσωματωμένο πάσο , αφαιρώντας το εσωτερικό τους ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...