Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μια ωραία συνέντευξη ξένου φωτογράφου αυτή τη φορά.

 

 

Για όποιον αρέσει αυτό το στυλ βάζω και το παρακάτω προφιλ στο instagram.

https://www.instagram.com/umagumag/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ftz ii adapter αγοράστηκε, οπότε αναμένω να δω και τον sigma 105mm macro κλπ μήπως τον πάρω και αυτόν.

Ρώτησα στην ομάδα στο FB της Z5 σε έναν που είχε ανεβάσει φωτό με τον sigma σε Z5 και λέει δουλεύουν όλα AF VR με τον FTz adapter καθώς και σε συνδιασμό των παραπάνω και teleconverter.

Για να δούμε ....

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stratigos24 said:

Ρώτησα στην ομάδα στο FB της Z5 σε έναν που είχε ανεβάσει φωτό με τον sigma σε Z5 και λέει δουλεύουν όλα AF VR με τον FTz adapter καθώς και σε συνδιασμό των παραπάνω και teleconverter.

Αν τσεκάρεις στο dxo photolab , έχει προφίλ για το φακό (και) σε συνδιασμό με teleconverter 1.4 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καλορίζικος. Βάλε κανά δείγμα. Οι macro , έχουν αυτό το καλό .Δεν χρειάζεται να βγεις φωτογραφική βόλτα !!!

Ακριβώς.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καλορίζικος. Βάλε κανά δείγμα. Οι macro , έχουν αυτό το καλό .Δεν χρειάζεται να βγεις φωτογραφική βόλτα !!!

     Έχετε μανιτάρια μέσα στο σπίτι κι' εσείς ........ και σαλιγκάρια ....... 🤣🤣🤣 ....... 

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Έχετε μανιτάρια μέσα στο σπίτι κι' εσείς ........ και σαλιγκάρια ....... 🤣🤣🤣 ....... 

   Ένα δίκιο το έχεις βέβαια ...... εκεί που πήγε η βενζίνη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stratigos24 είχες πει είσαι υπερευχαριστημένος με τους tubes και το "μάκρο" τους
Τώρα που έχεις δει τι είναι πραγματικό μάκρο και όχι close up, δήθεν μάκρο; Συνεχίζεις να είσαι ευχαριστημένος απο τα tubes;

Ρωτάω, επειδή συνήθως όταν βλέπουμε το καλύτερο καταλαβαίνουμε πόσο καλό ήταν (ή όχι) αυτό που νομίζαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Βάλε κανά δείγμα. 

Στο περίπου, ένα πολύ πολύ μικρό έντομο που βρήκα στην κουζίνα. Δε βοηθούσε το φως κλπ αλλά οκ.. σε επόμενες μέρες πραγματική φύση.

 

DSC_5580.jpg

DSC_5546.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δείχνει καλά δείγματα ο φακός. Ξεκίνα με πιο εύκολα άψυχα. Κουμπιά, βίδες, εργαλεία , ρολόγια , τα πάντα δίνουν υλικό σε ένα macro .

 

Μας ανοίγεις δουλειές όμως. Μόλις είδα και ότι ο αντάπτορας για RF (από EF) , η πιο απλή έκδοση , μου έρχεται με 90€ από εξωτερικό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Νομίζω δείχνει καλά δείγματα ο φακός. Ξεκίνα με πιο εύκολα άψυχα. Κουμπιά, βίδες, εργαλεία , ρολόγια , τα πάντα δίνουν υλικό σε ένα macro .

 

Μας ανοίγεις δουλειές όμως. Μόλις είδα και ότι ο αντάπτορας για RF (από EF) , η πιο απλή έκδοση , μου έρχεται με 90€ από εξωτερικό !

Μην ψάχνεις αλλού (αν και λένε 10-30 μέρες) και με ΑF

https://www.skroutz.gr/s/31287911/Viltrox-EF-EOS-R-Antaptoras-Fakou-for-Canon-EF-or-EF-S-Mount-Lens-to-Canon-RF-Mount.html

Εγώ θα είχα πάρει τον viltrox αλλά δεν ήμουν σίγουρος για το ότι θα δουλεύει τον sigma (ούτε η Νίκον τον αναφέρει, σε ομάδα Ζ5 είδα ότι δουλεύει με ftz) και επειδή βρήκα με 30 ευρώ πιο ακριβά τον ftz ii από μαγαζί απλά βγαλμένο από Κιτ, αχρησιμοποίητο καινούριο, πήγα εκεί για σίγουρα. 

 

12 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ξεκίνα με πιο εύκολα άψυχα. Κουμπιά, βίδες, εργαλεία , ρολόγια , τα πάντα δίνουν υλικό σε ένα macro .

Δε ξέρω... η φύση με τραβάει προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, stratigos24 said:

Μην ψάχνεις αλλού (αν και λένε 10-30 μέρες) και με ΑF

https://www.skroutz.gr/s/31287911/Viltrox-EF-EOS-R-Antaptoras-Fakou-for-Canon-EF-or-EF-S-Mount-Lens-to-Canon-RF-Mount.html

Φίλος θα μου φέρει από εξωτερικό αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/24033652/Canon-EF-EOS-R-Antaptoras-Fakou.html

με 90€ . Νομίζω αξίζει 25€ παραπάνω για μαμά ! Με πανευρωπαϊκή εγγύηση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε
37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

 

https://www.skroutz.gr/s/24033652/Canon-EF-EOS-R-Antaptoras-Fakou.html

με 90€ . Νομίζω αξίζει 25€ παραπάνω για μαμά ! Με πανευρωπαϊκή εγγύηση .

 

Ναι οκ μαζί σου για 25 ευρώ. Αυτό έκανα και εγώ.

Εγώ δε με βλέπω να τον κρατάω τον Sigma, ούτως ή άλλως δοκιμαστικά τον πήρα. 

Κάνει καποιον ήχο όταν ψάχνει να εστιάζει

Παρακάτω βίντεο δικό μου

 

 

Άλλοι χρήστες του από ότι κατάλαβα το έχουν άλλοι όχι δε ξέρω θα το ψάξω λίγο ακόμα και βλέπουμε.

Κρίμα πάντως γιατί από εικόνα κλπ είναι μια χαρά.

ΥΓ. 2 χρόνια το λιγότερο ήταν αχρησιμοποίητος σε ένα ράφι αφημένος εκτός κουτιού κλπ 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...