Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

 

Βρήκες το πάτημα για ένα περιστατικό... περίμενε!!!!!

 

Έλα ρε! Σε πειράζω!😄
Μια χαρά είναι. θα κάνεις δουλειά.

Πάντως προσωπικά δεν προτιμώ λύσεις με αντάπτορες. Το ξέρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ααα παίζει να θέλει update .. φαντάζομαι θα θέλει sigma dock... Καλά εντάξει χαχαχα 

Μήπως μπορούν να το κάνουν στο service στην Πανεπιστημίου για να μην ψάχνεις να βρεις ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pifilos είπε

Μήπως μπορούν να το κάνουν στο service στην Πανεπιστημίου για να μην ψάχνεις να βρεις ; 

Ναι αυτό σκέφτηκα.

Είδα version φακού.. v. 1.00 λέει... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ααα παίζει να θέλει update .. φαντάζομαι θα θέλει sigma dock... Καλά εντάξει χαχαχα 

Βρήκες το πάτημα για ένα περιστατικό... περίμενε!!!!!

Πρώτα θα βάλω βγάλω να δω και βλέπουμε. Μιας και μόνο σήμερα το έκανε μου κάνει εντύπωση.. θα έπρεπε να το έκανε και χθες και προχθές που τον δούλεψα πολύ περισσότερο.

  Αν στρέφοντας τον φακό μαζί με τον αντάπτορα , όπως είναι κουμπωμένος επάνω στο σώμα , λειτουργήσει , είσαι ΟΚ .

Μιλάμε για ελάχιστη κίνηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν πρέπει να είναι πάνω από 20€ . Δεν χάνεις να ρωτήσεις και τον Καραμπά. 

Από εκεί που είχε παλιά 100 το sigma dock πλέον έχει πάει 54 η αγορά του... τι πράγμα και αυτό με τα docks...

Τώρα πλέον οι φακοί ή έχουν tupe c και κάνεις update από το pc ή περνάς το firmware μέσα στην sd και το κάνεις από τη μηχανή..

Ψάχνω να βρω το τελευταίο firmware του αλλά Τζιφός...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με ξεστραβωσε ένας που τον έχει στο γκρουπ της Ζ5 στο FB που τον ρώτησα για την firmware version ποια έχει κλπ.. μου λέει που βλέπεις version του λέω πήγαινε ρυθμίσεις και μετά firmware και μου λέει βλέπω MA: 1.00 (κανονικά έκει λέει L: και τη version για τον φακό όταν βάζω τον Κιτ ή τους viltrox Z που έχω και όταν είδα τώρα με τον sigma λέει ΜΑ: αντί για L λέω κοίτα να δεις καταλαβαίνει ότι είναι μάκρο ο φακός) και μου λέει βάζω και άλλο φακό τον 14-24 2.8 και πάλι λέει το ίδιο. Άρα μου λέει είναι η version του ανταπτορα ftz (MA = mount adapter...). Πωωω γιωτάς τελείως.... χαχαχαχα

Άντε τώρα να μάθω ποιο firmware έχει ο φακός. Αυτός από τον οποίο τον πήρα τον αγόρασε το 2019.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2023 στις 6:11 ΜΜ, stratigos24 είπε

ΥΓ. Ε να μην πάρω και εγώ ένα error τόσα χρόνια σε κάποια μηχανη? 

Πήρα το "error press shutter release button to reset".... 🤣 

Το έχουν και άλλοι με ftz adapter από z50 μέχρι Ζ9. Το πήρα σήμερα 3 φορές με τον ftz ii και τον sigma  το error ενώ χθες και προχθές με το ίδιο σεταπ καμία φορά.

Ίσως θα ήθελε κλείσε μηχανή βγάλε ανταπτορα και φακό ξανά βάλε τα και μετά ξανά άνοιξε τη μηχανή. Βέβαια μετά από αυτές τις 3 φορές δε μου το ξανά έκανε αλλά θα τα αποσύνδεσω όλα και θα τα ξανά συνδέσω και βλέπουμε αν θα μου ξαναβγεί. Βέβαια πατάς το shutter button μέσα μια φορά και ξεκολλάει αλλά.. ..

Δυστυχώς πάει προς το παρόν το πραγματικό μάκρο για μένα μιας και επιστράφηκε στο κατάστημα από όπου αγοράστηκε ο ftz ii adapter και θα επιστραφεί και ο φακός στον ιδιοκτήτη του.

Ξανά πήρα το error αυτό (που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα)  και χθες και σήμερα αρκετές φορές. Πήγα από το κατάστημα που πήρα τον ftz και το έβγαζε και εκεί το error μετά από κάποιες λήψεις. Βάλαμε καινούριο ανταπτορα πάνω επιτόπου. Πάλι τα ίδια. Οπότε άκυρη αυτή η λύση. Πάμε για native φακό σε κάποιον καιρό ή σε κάποια προσφορά και επιστρέφουμε για τώρα στα viltrox macro tubes... 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δυστυχώς πάει προς το παρόν το πραγματικό μάκρο για μένα μιας και επιστράφηκε στο κατάστημα από όπου αγοράστηκε ο ftz ii adapter και θα επιστραφεί και ο φακός στον ιδιοκτήτη του.

Ξανά πήρα το error αυτό (που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα)  και χθες και σήμερα αρκετές φορές. Πήγα από το κατάστημα που πήρα τον ftz και το έβγαζε και εκεί το error μετά από κάποιες λήψεις. Βάλαμε καινούριο ανταπτορα πάνω επιτόπου. Πάλι τα ίδια. Οπότε άκυρη αυτή η λύση. Πάμε για native φακό σε κάποιον καιρό ή σε κάποια προσφορά και επιστρέφουμε για τώρα στα viltrox macro tubes... 

 

     Με τον γνήσιο αντάπτορα επάνω να πετάει error ........ δεν μου ακούγεται καλό ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια και όχι με third party φακό όπως εδώ αλλά με native Nikon F και τον FTz / ftz ii adapter σε μηχανή από Ζ5 μέχρι Ζ9...

Έχει πολλά θέματα με το ίδιο πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που μπορείς να επιστρέψεις τόσο τον φακό όσο και τον αντάπτορα και να μην έχεις ούτε ένα ευρώ χασούρα, κανένας πόνος. 

Κι ας ήθελες να κάνεις του κεφαλιού σου και τον ήρωα, να τα κρατήσεις και να ψάχνεις λύσεις στο ιντερνετ μπας και δουλέψουν....
you are welcome!

Τώρα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, babisskg said:

    Οι Olympus δεν έχουν τέτοια θέματα με τους αντάπτορες , ούτε καν με τους ημιτασιόν . Τι να πω ......... 

Τι συγκρίνεις Μπάμπη ; Δεν συγκρίνεται αντάπτορας για legacy φακούς, που είναι μια μεταλλικη μοντούρα για να κουμπώνει απλά πάνω ο χειροκίνητος φακός, με αντάπτορες με ηλεκτρονικές επαφές κτλ . 

Και σε  Olympus (και παντού) με ηλεκτρονικά δημιουργούνται θέματα. Πχ σε olympus , μπρικάρονται μηχανές με firmware update

https://www.mu-43.com/threads/em1x-wont-boot-after-attempted-firmware-update-revised-on-01-15-22-at-11-30-am.113465/

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...