Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το λογότυπο των Windows 8


dimitris2006

  

427 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σας αρέσει το νέο logo των Windows ;

    • Πολύ Καλό
    • Καθόλου
    • Ούτε κρύο ούτε ζέστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα λογότυπο δεν είναι μόνο το εικαστικό του κομμάτι. Πάει παραπέρα. Στόχος του δεν είναι να έχει 'καλλιτεχνικές ανησυχίες' και να 'προβληματίζει' τον δέκτη του δημιουργώντας του ερωτήματα για το ποιος είναι, τι κάνει σε αυτόν τον πλανήτη, απο που προήλθε. Στόχος του είναι να δώσει (κυρίως στο υποσυνείδητο του δέκτη) όσο πιο γρήγορα γίνεται το μήνυμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 

 

 

Μου βγηκαν τα ματια απο την ορθογραφια και δεν μπορεσα να γραψω.

 

 

 

 

τα ματακια σου να προσεχης να μην σου βγουν απο αλλο λογο,και ασε την

 

ορθογραφια για τουε φιλολογους.

 

αν τωρα δεν σου αρεσουν τα ανορθογραφα μηνυματα μου ,

 

τοτε μα μην τα διαβαζεις και ποσο μαλλον να τα σχολιαζης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόχος του είναι να δώσει (κυρίως στο υποσυνείδητο του δέκτη) όσο πιο γρήγορα γίνεται το μήνυμα του.

 

που στην συγκεκριμενη περιπτωση,το μηνυμα πρεπει ναναι: "Τα τζαμια σας,τα κανει να αστραφτουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λογότυπο δεν είναι μόνο το εικαστικό του κομμάτι. Πάει παραπέρα. Στόχος του δεν είναι να έχει 'καλλιτεχνικές ανησυχίες' και να 'προβληματίζει' τον δέκτη του δημιουργώντας του ερωτήματα για το ποιος είναι, τι κάνει σε αυτόν τον πλανήτη, απο που προήλθε. Στόχος του είναι να δώσει (κυρίως στο υποσυνείδητο του δέκτη) όσο πιο γρήγορα γίνεται το μήνυμα του.

 

Φίλε μου εσύ βγάλε την εικαστική από την ζωή σου εμένα άσε με να την κρατήσω ...

Άσε που μπέρδεψες το εικαστικό με το υπαρξιακό για να υποστηρίξεις μια θέση..

 

Το λογότυπο πάνω κ πέρα απ'ολα πρέπει να το θέλεις, ν'αρεσει.. κοιτά λοιπόν τ'αποτελεσματα της ψηφοφορίας,, δες και την Apple τι κάνει με τις ομορφιές της (ασχέτως άλλων) κ μετά πάρε ξανά θέση υπέρ της απαίδευτης μπουρδιτσας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβγαλα το εικαστικό εκτός.. είπα οτι δεν είναι μόνο αυτό αλλά ενας συνδιασμός άλλων πραγμάτων. Και μίλησα μόνο για λογότυπα όχι για όλη τη ζωή.. Αλλά θα σου ναι εύκολο μάλλον να βγάζεις συμπεράσματα που σε βολεύουν.. Ιτς οκέι..

 

Το 'υπαρξιακό που λες πήγαινε στις 'καλλιτεχνικές ανυσηχίες'. Μάθε να διαβάζεις αν θες να το παίζεις ξυπνοπούλι τουλάχιστον.

 

Τέλος είπα οτι 'ούτε κρύο, ούτε ζέστη' - κάτι με χαλάει αλλα δεν βρήκα τι το λίγο που ασχολήθηκα.

 

Μίλαγα γενικότερα, απευθυνόμενος σε όσους λένε οτι σιγά αυτό το κάνει και ενα παιδί σε 5 λεπτά.. Και το μήλο το κάνεις σε 5 λεπτά.. το θέμα είναι πως φτάνεις στην απόφαση οτι θες μήλο..

 

 

υγ. όντως πάντως σε θέματα design κ γούστου, πως να το κάνουμε... apple just rulez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τωρα που το στρογγύλεψες με τον τρόπο σου και το έκανες να μοιάζει με μήλο, :P κρατάω τα τελευταία σου λόγια και πάω παρακάτω.. είμαι λίγο απότομος και το αναγνωρίζω σε αυτά.. βαρέθηκα τα πάντα να ασχημαινουν γύρω μου.. να υπεραπλουστεύονται και να λανσάρονται σαν νέα τάξη εικαστικής ενώ το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η απλούστευση επειδή συνδέεται με το κόστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τωρα που το στρογγύλεψες με τον τρόπο σου και το έκανες να μοιάζει με μήλο, :P κρατάω τα τελευταία σου λόγια και πάω παρακάτω.. είμαι λίγο απότομος και το αναγνωρίζω σε αυτά.. βαρέθηκα τα πάντα να ασχημαινουν γύρω μου.. να υπεραπλουστεύονται και να λανσάρονται σαν νέα τάξη εικαστικής ενώ το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η απλούστευση επειδή συνδέεται με το κόστος..

 

Δε στρογγύλεψα κάτι.. απ το πρώτο post τα ίδια λέω.. Κυρίως επιμένω στο οτι τα λογότυπα έχουν σημασία και έχουν δουλειά ακόμη και αν ο γραφιστικός σχεδιασμός πάρει 5 λεπτά. Της sony ας πούμε φαντάζομαι οτι το φτιάξανε σε πόσο? 2 δευτερόλεπτα αν γράφεις αργά..?

 

Στα άλλα που είπες συμφωνώ απόλυτα. Αν και κάποιες φορές η απλούστευση μετράει (πχ apple).

 

Anyway.. λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μιας και πιάσαμε το εικαστικό, μερικές πολύ ωραίες δουλειές με θέμα την αισιοδοξία.

 

Μηνύματα αισιοδοξίας.

 

Τip.. κάνει slideshow οπότε αν θέλετε να μείνετε σε κάποια αφήστε τον κέρσορα πάνω απ την εικόνα.

[και για τους άπιστους.. δείτε τα και καταλάβετε πως το χρώμα παίζει ρόλο στην ψυχολογία]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορω για το logo της καθε εταιριας. Αυτο που πραγματικα με ΚΑΙΕΙ ειναι να διαβασω την υπερτατη φιλοσοφικη μπουρδα που θα μας πεταξουν, τον συμβολισμο του, "και καλα".

 

ΥΓ Ακομη θυμαμαι την αντιστοιχη μπουρδα της forthnet που καθε χρωμα συμβολιζει μια απο τις αξιες τις εταιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορω για το logo της καθε εταιριας. Αυτο που πραγματικα με ΚΑΙΕΙ ειναι να διαβασω την υπερτατη φιλοσοφικη μπουρδα που θα μας πεταξουν, τον συμβολισμο του, "και καλα".

 

ΥΓ Ακομη θυμαμαι την αντιστοιχη μπουρδα της forthnet που καθε χρωμα συμβολιζει μια απο τις αξιες τις εταιριας.

Κι όμως φίλε μου δεν είναι φιλοσοφική μπούρδα. Είναι σημειολογία. Τίποτα στο design δεν ειναι τυχαίο και αφθέρετο. Ένας γραφίστας που σέβεται την δουλειά του ακολουθει κάποιος αξίες που του ορίζει η εταιρεία και τις εικονοποιεί σημειολογικά. Πολλές φορές οι εταιρείες βάζουν σάλτσες που δεν έχουν καμία βάση για εντυπωσιασμό (το ΛΑΟΣ και η ΝΔ που άλλαξαν σήματα πρόσφατα). Γι αυτό δεν πρέπει να υποτιμάμε την δουλειά των γραφιστων γιατί πραγματικά εχουν δύσκολο έργο στον σχεδιασμό ενός λογότυπο(είναι αρσενικό και όχι ουδέτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σκάσει στα γέλια απο το λινκ του dimitris2006 με το σχόλια των χρηστών που φτιάχνουν δικά τους logo και τα δείχνουν σε λινκ... :-D

 

δεν βρισκω το ποστ του, για στειλε λινκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και ειχα μια φαγουρα για το κενουργιο λογοτυπο τις μικροσοφτ κι ελεγα τι με ετρωγε τι με ετρωγε...

 

still, σε ανάγκασε να κάνεις το 1ο σου post μετά από σχεδόν 6 χρόνια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...