Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το λογότυπο των Windows 8


dimitris2006

  

427 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σας αρέσει το νέο logo των Windows ;

    • Πολύ Καλό
    • Καθόλου
    • Ούτε κρύο ούτε ζέστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα σε λίγες ώρες.. 15 σελίδες με δεκάδες διαφορετικές προσεγγίσεις.

Διάβασα μπούρδες, αλλά και ενδιαφέρουσες σκέψεις.

 

Αυτοί που διαμαρτύρονται για το νέο logo θα είναι οι πρώτοι που θα δοκιμάσουν άμεσα τη νέα έκδοση :mrgreen:

 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι τα Windows είναι ένα πολύ οικείο προϊόν.

Είναι ένα κομμάτι από τη ζωή μας.

Αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι ο κάθε ένας έχει τη δική του προσέγγιση.

 

Ας περιμένουμε όμως τουλάχιστον την επερχόμενη δοκιμαστική έκδοση για να κρίνουμε το προϊόν συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ερώτηση μου είναι η εξής: θα δώσει επιτέλους η Microsoft τη δυνατότητα στο χρήστη να κάνει upgrade στο λειτουργικό -χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα όμως- χωρίς να είναι απαραίτητο το φόρματ; Εν έτει 2012 θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο να πρέπει να κάνω επανεγκατασταση το λειτουργικό, μια διαδικασία που θα μου πάρει το λιγότερο 3εβδομαδες λόγω των εφαρμογών που χρησιμοποιώ .

Είμαι επίσης χρήστης μακ και παρόλο που δεν έχω βάλει ακόμα το Λαιον εκτιμώ το γεγονός ότι αν θέλω να το βάλω είναι μια διαδικασία ενός απλού install.

Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο στα 8 τότε δε με βλέπω για αναβάθμιση για 2-3 χρονακια ακομα...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου είναι η εξής: θα δώσει επιτέλους η Microsoft τη δυνατότητα στο χρήστη να κάνει upgrade στο λειτουργικό -χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα όμως- χωρίς να είναι απαραίτητο το φόρματ; Εν έτει 2012 θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο να πρέπει να κάνω επανεγκατασταση το λειτουργικό, μια διαδικασία που θα μου πάρει το λιγότερο 3εβδομαδες λόγω των εφαρμογών που χρησιμοποιώ .

Είμαι επίσης χρήστης μακ και παρόλο που δεν έχω βάλει ακόμα το Λαιον εκτιμώ το γεγονός ότι αν θέλω να το βάλω είναι μια διαδικασία ενός απλού install.

 

Δεν βγαζει η apple λειτουργικο καθε 3 χρονια αλλα πολυ πιο συχνα. Γι αυτο ειναι και πιο φθηνα και εχει νοημα η επιλογη αναβαθμισης. Το ιδιο και οι διανομες linux. Αν και εχω κανει για αλλους παλαιοτερα αναβαθμιση windows χωρις ιδιαιτερο προβλημα, παλι προσωπικα ειμαι κατα και οχι μονο σε MS αλλα οτιδηποτε. Καποια σκουπιδια θα παραμεινουν.

3 βδομαδες για φορματ υπερβαλλεις. Σε 3 βδομαδες μπορεις να σχεδιασεις και να στησεις ενα δικτυο μεσαιου βεληνεκους, οχι ενα PC, οτι και αν εχεις βαλει επανω

 

Πληρωσαν κιολας γι αυτο?

 

Οχι μονο πληρωσαν αλλα καναν briefing μια μερα στην εταιρια που το ανελαβε σχετικα με τους στοχους τους και την εικονα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορια "πισω" απο το logo:

 

http://windowsteamblog.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2012/02/17/redesigning-the-windows-logo.aspx

 

With Windows 8, we approached the logo redesign with a few key goals on mind.

 

1. We wanted the new logo to be both modern and classic by echoing the International Typographic Style (or Swiss design) that has been a great influence on our Metro style design philosophy. Using bold flat colors and clean lines and shapes, the new logo has the characteristics of way-finding design systems seen in airports and subways.

 

2. It was important that the new logo carries our Metro principle of being “Authentically Digital”. By that, we mean it does not try to emulate faux-industrial design characteristics such as materiality (glass, wood, plastic, etc.). It has motion – aligning with the fast and fluid style you’ll find throughout Windows 8.

 

3. Our final goal was for the new logo to be humble, yet confident. Welcoming you in with a slight tilt in perspective and when you change your color, the logo changes to reflect you. It is a “Personal” Computer after all.

 

ενα ενδιαφερον σχολιο απο το αρθρο:

This is a bad joke right? The founding fathers of the International Typographic Style must be rolling in their graves.

 

1. Look at the sheer length of the logo, that's the first fail right there.

 

2. You have two point perspective on the graphic

 

3. You have one point perspective on the text

 

4. You have a graphic + text + numerical

 

5. There's right angular edges on the graphic and rounded edges on the numerical

 

6. The i in the windows text has a dot that;s floated away from any sense of balance

 

7. The dot in the i is a circle instead of oval like the O or inverted spaces in the 8

 

8. All 3 elements of the logo look like islands among themselves instead of 1 cohesive logo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλη μια φορα σχεδον κανεις δεν απαντα επι της ουσιας,σ'αρεσει οταν το βλεπεις;

 

οι περισσοτεροι απαντανε με βαση τα απωθημενα τους,τον φανμποισμο τους και δεν ξερω εγω τι αλλο βιτσιο

 

απλες κουβεντες,οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε win και θα χρησιμοποιουμε win γιατι ειμαστε αναγκασμενοι με βαση την συμβατοτητα τους με την πλειοψηφια των εφαρμογων και hardware εκει εξω,αυτο δεν σημαινει οτι τα θεωρουμε καλο λειτουργικο

 

οσο για το λογοτυπο προσωπικα θεωρω οτι του λειπει καποια τσαχπινια κατι δλδ που δεν θα το καθιστα βαρετο και αδιαφορο οπως το βλεπω τωρα

 

θα το συνηθισουμε και δεν θα ασχολουμαστε αλλα αυτο δεν το κανει πετυχημενο οπως ακριβως χρησιμοποιουμε τα win αλλα δεν τα λατρευουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου διαβασα οοολες τις σελιδες και μετα την "ψηφο" μου θα το (ξανα) γραψω, προτιμω το logo των Windows 3.1 & XP παρα αυτη την αθλιοτητα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πςςςςςςςςςςςς ποιος το σκεφτηκε τετοια λογοτυπαρα !!!!!!

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα , αλλά θεωρώ ότι αν το λογότυπο αυτό ήταν της Apple , την ειρωνεία θα την αντικαθιστούσαν σχόλια του τύπου "κομψό και Minimal logo , όπως μας έχει συνηθίσει η Apple τόσα χρόνια."

 

Κάνω λάθος? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα , αλλά θεωρώ ότι αν το λογότυπο αυτό ήταν της Apple , την ειρωνεία θα την αντικαθιστούσαν σχόλια του τύπου "κομψό και Minimal logo , όπως μας έχει συνηθίσει η Apple τόσα χρόνια."

 

Κάνω λάθος? :rolleyes:

 

για εμενα ναι κανεις λαθος γιατι πλεον η apple εχει γινει απλα μοδα !!!!!!

 

Αλλα για καποιους ισχυει αυτο που λες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε κατι εξυπνο εχει ουτε ενδιαφερον ειναι και φωναζει φτωχεια και βαρεμαρα

 

τωρα βεβαια αφου ειναι της ms και οι γραφισταραδες του insomnia λενε οτι γαμει και δερνει ετσι θα ειναι

 

ρε NOT

 

Οι γραφισταράδες της Insomnia δεν ειπαν οτι γαμει και δέρνει, είπαν απλώς πως για να δημιουργηθεί ένα λογότυπο έχει δουλειά.Αυτό μόνο.

Ούτε -εγώ προσωπικά- είπα οτι μου αρέσει. Ούτε κρύο, ολυτε ζέστη. Τα λογότυπα δεν απευθύνονται στους γραφισταράδες φίλε μου, στον απλό κόσμο απευθύνονται. Οπως και η πλειοψηφία αυτών που κάνουμε...

Θα το εκτιμούσες καλύτερα εάν όλος σου ο κόσμος ήταν φτιαγμένος με Arial, μαύρα, από τη μάρκα στο βρακί σου, όπως προείπα, όπως και τη μάρκα του αυτοκινήτου σου προφανώς.

 

Απλώς μην τα απλοποιούμε όλα. Δεν μπορούν όλοι να φτιάξουν το καζανάκι στο σπίτι μας, όυτε όλοι να σχεδιάσουν πολυκατοικίες. Σε αυτη τη λογική βασίζεται η παρατήρησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος επιμένει πως το κόκκινο διπλασιάζει την ταχύτητα του αίματος... Πηγή δε δίνει, αλλά μάλλον έχει δίκιο. Ίσως απλά την τελευταία φορά που είδε κόκκινο του έσπασε εκείνο το αγγειάκι στον εγκέφαλο και στράβωσε...καταραμένο ανεύρισμα...

 

Πάντως το κακό με το κόκκινο η αλήθεια είναι έχει τραβήξει πολύ: Κάθε κυριακή γεμάτο πτώματα το Γ. Καραισκάκης από υπέρταση.... Put Anna society...

 

 

A! επίσης κάνεις λάθος στο ότι ούτε που ξέρω τι είναι το αίμα και η ταχύτητα. Μια φορά από σουβλακια, αίμα με πήγε. Και την ταχύτητα δεν στην περιγράφω καν... Πλατεία - χεστρα μέσα από wormhole το έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...