Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Android σε HTC HD2!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα το ΙCS...Ωραίο φαίνεται αλλά το κολάει λίγο ακόμα..

Ασχετο, αλλά πώς κλείνει η συσκευή με το ICS ??Να σβήσω το American Android??

Πρωτα κανεις φορματ την sd που ειναι εγκατεστημενα τα american android και μετα περνας τα isc!

Εσυ τι εκανες?

Αν εχεις και τα δυο android εγκατεστημενα στην sd,ειναι φυσιολογικο να σου κολλαει και σιγουρα κανενα απο τα δυο δε θα λειτουργει σωστα!!! :-D

Κανε ενα φορματ sd και ξανα περνα τα ICS,οπως σου εξηγησα!

 

Κλεινει οπως κλεινουν ολα τα android!Πατας παρατεταμενα το κουμπι που ανηγεις και το τηλ. μεχρι να σου βγαλει την επιλογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν λέω κολάει εννοώ αυτό το ελάχιστο..Αλλά δεν ανοίγει τα προγράμματα το ίδιο γρήγορα με το προηγούμενο Android..

 

Για να το κλείσω έπρεπε στις ρυθμίσεις να επιλέξω να έχει αυτή την επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω κολάει εννοώ αυτό το ελάχιστο..Αλλά δεν ανοίγει τα προγράμματα το ίδιο γρήγορα με το προηγούμενο Android..

 

Για να το κλείσω έπρεπε στις ρυθμίσεις να επιλέξω να έχει αυτή την επιλογή...

Θα στρωσει με λιγα shut down.Απλα κατεβασε και το fastreboot!

Στην sd εχει μονο τα ics,ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα με επιτυχια το 1ο σταδιο με το HSPL και το RadioROM πηγα ακριβως οπως εδειχναν τα βιντεο και ειχα ιδια αποτελεσματα.Περασα και τον φακελο Android στην SD και εκανα οπως ελεγαν τα βηματα εκτελεση τους 2 φακελους.Με εβγαλε σε εκεινη την οθονη που λεει AmeriCan Android και το αφησα 5 ωρες περιπου μεχρι που αγανακτησα και το εκλεισα βγαζοντας την μπαταρια και παλι ειμαι στο 0.Προσπαθησα και κανα 2 φορες ακομα και τιποτα!

Καμια ιδεα?Δοκιμασα το Α απο το 2ο σταδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο σταδιο δε το επαναλαμβανεις!Γινεται μια φορα και τελιωσε!

Ξανα κανε φορματ την SD και ξανα περασε το φακελο που λεει Android(η SD,πρεπει να εχει μεσα μονο αυτο το φακελλο,τιποτα αλλο)!

 

Αυτη τη φορα δοκιμασε να περασεις την ICS rom(εισαι με τη haret,να υποθεσω)!

Κατεβασε την απο εδω- http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437463 !

 

Εχε υποψη σου οτι τις πρωτες τρις μερες κανεις συχνα shut down,για να στρωσει η rom και δε το πολυ ζοριζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο σταδιο δε το επαναλαμβανεις!Γινεται μια φορα και τελιωσε!

Ξανα κανε φορματ την SD και ξανα περασε το φακελο που λεει Android(η SD,πρεπει να εχει μεσα μονο αυτο το φακελλο,τιποτα αλλο)!

 

Αυτη τη φορα δοκιμασε να περασεις την ICS rom(εισαι με τη haret,να υποθεσω)!

Κατεβασε την απο εδω- http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437463 !

 

Εχε υποψη σου οτι τις πρωτες τρις μερες κανεις συχνα shut down,για να στρωσει η rom και δε το πολυ ζοριζεις!

 

Δυστυχως τιποτα.Δοκιμασα με αυτο που μου εδωσες και την μια μου εβγαλε μια οθονη με το HTC πρασινο σε μαυρο φοντο για 5 δευτερολεπτα και μετα εκανε restart μονο του και δεν ειχε εγκατασταθει.το ξαναδοκιμασα κ αλλη φορα το ιδιο πραγμα....

Εχω μπερδευτει! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τιποτα.Δοκιμασα με αυτο που μου εδωσες και την μια μου εβγαλε μια οθονη με το HTC πρασινο σε μαυρο φοντο για 5 δευτερολεπτα και μετα εκανε restart μονο του και δεν ειχε εγκατασταθει.το ξαναδοκιμασα κ αλλη φορα το ιδιο πραγμα....

Εχω μπερδευτει! :(

Με ποιο τροπο κανεις φορματ την sd?

Ποια μεθοδο χρησιμοποιεις για να τρεξεις τα android?

Στην rom του ics,μετονομασες το φακελο που εκανες extract σε ICS?

Τα wm6.5 τρεχουν κανονικα χωρις προβλημα?

 

Aυτο το παθενα κ εγω μερικες φορες,οταν χρησιμοποιουσα την haret μεθοδο και συνηθως το προβλημα ητα στο τροπο που γινοτα το φορματ της sd!

Στην sd πρεπει να εχεις μονο ενα φακελο που να λεγετε ICS και μεσα στο φακελλο να εχει τα εξης:

system.ext4

zlmage

initrd

data.ext4

startup

haret

clrcad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έπαθα και με τις δύο Ρομ επειδή δεν είχα ονομάσει σωστά τον φάκελο στην SD...

Οι πιο πολλοι το εχουν παθει!

Εμενα μου εφαγε 3 ωρες για να το καταλαβω και αλλες τοσες στι περιπτωσεις που ηθελαν διαφορετικο τυπο φορματ!

Γιαυτο δινω το λινκ του δημιουργου.Εκει δινονται ολες οι απαντησεις σε τυχων προβληματα και τις σωστες οδηγιες για εγκατασταση!

Μη βαριεστε,θελουν ψαξημο και αρκετο διαβασμα οι custom roms,των android!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τροπο κανεις φορματ την sd?

Ποια μεθοδο χρησιμοποιεις για να τρεξεις τα android?

Στην rom του ics,μετονομασες το φακελο που εκανες extract σε ICS?

Τα wm6.5 τρεχουν κανονικα χωρις προβλημα?

 

Aυτο το παθενα κ εγω μερικες φορες,οταν χρησιμοποιουσα την haret μεθοδο και συνηθως το προβλημα ητα στο τροπο που γινοτα το φορματ της sd!

Στην sd πρεπει να εχεις μονο ενα φακελο που να λεγετε ICS και μεσα στο φακελλο να εχει τα εξης:

system.ext4

zlmage

initrd

data.ext4

startup

haret

clrcad

Format την Sd την εκανα απο το προγραμμα που προτεινοταν στο PC το SDFormater.

Χρησιμοποιησα και την μεθοδο πατωντας το clrcad και μετα την Haret αλλα και μεσω του Rundroid.

Τον φακελο στην SD ελεγε να τον ονομασουμε Android και οχι ICS.

Τελος ναι τα WM6.5 ετρεχαν κανονικατα...

 

Ψαχτηκα πααααρα πολυ σε πολλα σαιτ και δεν μπορουσα να βρω λυση.Τελικα δοκιμασα μια εκδοση που λεγετε NEXUS HD2 Gingerbread v3.2 και δουλεψαν.

ολα τα αλλα κολλαγανε στο Loading....Ελπιζω να μην εχω ελειψεις.Η αποψη σου για αυτην την εκδοση ποια ειναι?????

 

Υ.Γ.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον οδηγο αλλα και για τις αμεσες απαντησεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format την Sd την εκανα απο το προγραμμα που προτεινοταν στο PC το SDFormater.

Χρησιμοποιησα και την μεθοδο πατωντας το clrcad και μετα την Haret αλλα και μεσω του Rundroid.

Τον φακελο στην SD ελεγε να τον ονομασουμε Android και οχι ICS.

Τελος ναι τα WM6.5 ετρεχαν κανονικατα...

 

Ψαχτηκα πααααρα πολυ σε πολλα σαιτ και δεν μπορουσα να βρω λυση.Τελικα δοκιμασα μια εκδοση που λεγετε NEXUS HD2 Gingerbread v3.2 και δουλεψαν.

ολα τα αλλα κολλαγανε στο Loading....Ελπιζω να μην εχω ελειψεις.Η αποψη σου για αυτην την εκδοση ποια ειναι?????

 

Υ.Γ.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον οδηγο αλλα και για τις αμεσες απαντησεις!!!!

Ναι για τη rom του americanandroid,την ονομαζουμε Android!Εγω αναφερομουν στη rom του ICS και γι'αυτη ελεγα οτι ο φακελος πρεπει να λεγεται ICS!

Τωρα αν η rom που εβαλες δε σ'αρεσει υπαρχουν και αλλες πολυ καλες που μπορεις να δοκιμασεις!Εγω προσωπικα δε τη δοκιμασα,ακομη,αυτη που εχεις,οποταν αν θες,μας λες την γνωμη σου,γι'αυτη να ξερουμε!

Η αληθεια ειναι οτι με τη haret μεθοδο,ειχα και εγω τα προβληματακια μου στο θεμα εγγαταστασης,αλλα οταν κατεφερνα να περασω τη ρομ που ηθελα,ετρεχε,στης πλειστες φορες,αρκετα καλα!

 

καταπληκτικός οδηγός! συγχαρητήρια στον topic starter!

Ευχαριστω! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ICS δουλεύει πολύ καλά αρκεί να ακούσετε τις συμβουλές του Εκτορ...Τα 2.3.7 τα τρέχει καλύτερα κι από εργοστασιακό αλλά δεν μου άρεσε τόσο το interface kaι ότι δεν έπαιζε όλες τισ εφαρμογές..Σε σύγκριση με τα android 4 δείχνουν παλαιολιθικά...

 

Θέλει να κάνετε φορμάτ την sd kaι τις πρώτες μέρες να μην το πολυζορίζετε..Είναι βασικά αυτά...

 

Εμένα τώρα δουλευέι πολύ καλά..

Πιστευώ ότι οι xda θα το αναβαθμίσουν κι άλλο μιας κι έχει να βγει καινούρια έκδοση αρκετό καιρό...

 

Update: Σήμερα βγήκε η έκδοση 1.6...Μπορώ να κάνω ενημέρωση απ την 1.5 στην 1.6 η πρέπει να την εγκαταστήσω απ την αρχή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ICS δουλεύει πολύ καλά αρκεί να ακούσετε τις συμβουλές του Εκτορ...Τα 2.3.7 τα τρέχει καλύτερα κι από εργοστασιακό αλλά δεν μου άρεσε τόσο το interface kaι ότι δεν έπαιζε όλες τισ εφαρμογές..Σε σύγκριση με τα android 4 δείχνουν παλαιολιθικά...

 

Θέλει να κάνετε φορμάτ την sd kaι τις πρώτες μέρες να μην το πολυζορίζετε..Είναι βασικά αυτά...

 

Εμένα τώρα δουλευέι πολύ καλά..

Πιστευώ ότι οι xda θα το αναβαθμίσουν κι άλλο μιας κι έχει να βγει καινούρια έκδοση αρκετό καιρό...

 

Update: Σήμερα βγήκε η έκδοση 1.6...Μπορώ να κάνω ενημέρωση απ την 1.5 στην 1.6 η πρέπει να την εγκαταστήσω απ την αρχή??

Πρεπει να ξανα κανεις φορματ και να το περασεις!

Εγω χρησημοποιω το Titanium backup,για να επαναφερω ολα τα προγραμματα&data μου στην νεα rom:

1.Κανω backup ολα τα apps&data με το titanium.

2.Μεταφερω το φακελλο Titanum backup,απο την sd στο pc.

3.Κανω φορματ την sd.

4.Κανω copy/paste την νεα rom στην sd.

5.Κανω εγκατασταση της νεας rom.

6.Κανω μεταφορα ξανα του φακελου Titanium backup,απο το pc στην sd.

7.Κατεβαζω ξανα το προγραμμα απο το play και γινεται εγκατασταση.

8.Απο το προγραμμα του Titanium κανω restore ολα οσα εχω κανει backup!

9.Μολις τελειωσει το backup του κανω κ ενα shutdown,για να στρωσει!:)

 

Για να μπουμε στις επιλογες του backup&restore μεσα στο προγραμμα του titanium,πρεπει να πατησουμε το κουμπι του options(για το hd2,ειναι το κουμπι με το συμβολο των Windows) και να επιλεξουμε το pach!

 

Backup for Beginners using Titanium Backup (root) for Android:

http://www.youtube.com/watch?v=0L41__P4AIk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...