Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Android σε HTC HD2!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εγω δεν ασχοληθηκα καθολου με μετατροπη στο hd2 μου,και διαβαζοντας ολα αυτα,δεν εβγαλα ακρη.υπαρχει κανεις απο θεσσαλονικη,η καποιος να μου εξηγησει πως θα το κανω android βημα βημα?εχω απελπιστει παρα πολυ.εχω σπασμενο ποδι και αναρωνω στο σπιτι,και εψω σκασει,για το πως να το κανω.ουφ.θα με βοηθησει κανεις?ευχαριστω παντως .στην αρχη της συζητησης το δευτερο αρχειο πανω πανω στην πρωτη σελιδα ειναι dead.ακομη δεν αρχισα,εφαγα κολλημα

 

 

παντως φοραω

 

εκδοση 5.2.21869

manila 2.5.19211619.0

rom 1.66.482.1 (76641)ELL

εκδοση ραδιοεπικοινωνιας 2.06.51.07

 

http://www.insomnia....σε-htc-hd2-r273

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελικα το προχωρησα εκανα ολα ακριβως οπως τα διαβασα.εκανα το .και επιβεβαιωσα οτι ειμαι ενταξει στο πρωτο σταδιο.στο δευτερο σταδιο Εγκατάστασή Android σε SD,από τα Windows Mobile μέσων του προγράμματος Haret με τα clrcad.exe και το haret.exe δεν προχωρησε.στο haret.exe εκανε πως φορτωνε με ψιλα γραμματακια επανω αριστερα,και μετα πεταει μια εικονα american android και μενει εκει.βασικα βλεπω στο εικονιδιο παραπανω οτι στον φακελο που μετεφερα στην sd δεν εχω το initrd.τι ειναι αυτο? σε zip ειναι.μαλλον cad ειναι.βοηθεια.

 

τελικα βρηκα το λαθος.αλλα δεν ξερω την λυση.το λαθος μου ειναι οτι εχω πλεον SPL 2.08 και περασα την rom 3.14.

γι αυτο δεν εγινε τιποτα.τωρα τι κανω?που βρισκω αναλογη rom? λυση υπαρχει?περιμενω εστω μια απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τη rom στη δίνω στον οδηγό!

Ποιο μοντελο εχεις?Το ελληνικο?

Αυτή πρέπει να περάσεις και μετά να περάσεις τα android!

 

Για να περάσει η ρομ του antroid πρέπει να έχει όλα τα αρχεία που είναι στη φόρο!

Ξανά κατέβασε τη ρομ και κάνε εξτρακτ και δες αν είναι όλα τα αρχεία στη θεση τους,όπως είναι στη φόρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γινεται και σε μια sd,απλα εγω προτιμησα να τις εχω σε 2!Μεσα στις επομενες μερες θα τα περασω σε μια sd και θα σε ενημερωσω!

 

Αν κατι δε παει καλα απλα περνας την official rom και καθαρησες!

 

Η rom που εχω στο android και ειμαι ευχαριστημενος με την μπαταρια ειναι η americanAndroid και η NexusHD2-ICS-4.0.4-CM9[sD]!

 

Τωρα εχω αυτη και ειμαι παραπολυ ευχαριστημενος στο θεμα μπαταριας! ;)

Χαιρετώ.Μήπως έκανες κάτι στο θέμα 2(λειτουργικά) σε 1(SD) ;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ.Μήπως έκανες κάτι στο θέμα 2(λειτουργικά) σε 1(SD) ;

 

Δυστυχώς δεν εκανα τίποτα ακομη!

Εχω κλειδώσει την sd κ πρέπει να παραγγειλω αλλη!

Μόλις βρω λιγο χρονο για να το κανω,θα ενημερωσω!

 

Sent from Android because i can't do it from WP!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καταπληκτικος οδηγος . ολα εγιναν τελεια χωρις το παραμικρο προβλημα στο leo μου . εχεις κανει καταπληκτικη δουλεια .εχω βαλει την american που εγραφες στην πρωτη σελιδα του οδηγου σου κι ολα καλα . κατεβαζω τωρα την nexus που προτεινες για να την δω,

εκανα την επιλογη haret και ......μετα το reboot που εκανα ανοιγει με win 6.5 και δεν εχω βρει πως μπουταρει με android

για πες ενα απλο τροπο να το κανω

χρησιμοποιω - και ειναι πολυ καλο πρεπει να ομολογησω - ενα huawei ascend g300 με android και παρα το οτι δεν ειναι leo πρεπει να πω οτι ο κινεζος εχει φτιαξει μια πολυ καλη συσκευη για τα λεφτα της .

θα περιμενω εναγωνιως απο σενα εναν οδηγο για εγκατασταση στο leo των win 7.5 γιατι εχω την αισθηση - ισως κανω και λαθος - οτι με win το τηλ τρεχει καλυτερα

και παλι μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που εχεις κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταπληκτικος οδηγος . ολα εγιναν τελεια χωρις το παραμικρο προβλημα στο leo μου . εχεις κανει καταπληκτικη δουλεια .εχω βαλει την american που εγραφες στην πρωτη σελιδα του οδηγου σου κι ολα καλα . κατεβαζω τωρα την nexus που προτεινες για να την δω,

εκανα την επιλογη haret και ......μετα το reboot που εκανα ανοιγει με win 6.5 και δεν εχω βρει πως μπουταρει με android

για πες ενα απλο τροπο να το κανω

χρησιμοποιω - και ειναι πολυ καλο πρεπει να ομολογησω - ενα huawei ascend g300 με android και παρα το οτι δεν ειναι leo πρεπει να πω οτι ο κινεζος εχει φτιαξει μια πολυ καλη συσκευη για τα λεφτα της .

θα περιμενω εναγωνιως απο σενα εναν οδηγο για εγκατασταση στο leo των win 7.5 γιατι εχω την αισθηση - ισως κανω και λαθος - οτι με win το τηλ τρεχει καλυτερα

και παλι μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που εχεις κανει

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Σε winmo, τρέχουμε πρώτα το clrcad.exe και αμέσως μετά το haret.exe.Αυτά θα τα βρούμε στο \storage card\Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση σου , παραλειψη μου να σου πω οτι αυτο το εκανα βεβαια αλλα δεν γινεται τιποτα . ασφαλως ετρεξα πρωτα το clrcad και μετα το haret αλλα ενω εμφανιζει αμεσως μετα την μαυρη οθονη με τα μικρα γραμματα πανω αριστερα και ακολουθως την καρτα με το σημα american android σβηνει και αναβει ξανα με win 6.5

αν δεν φταιει το οτι δεν εχω μεσα την καρτα sim ( που δεν το φανταζομαι ) μαλλον εχω κανει καποια παραλειψη

μηπως πρεπει να επεμβω στα rootfs.img ?

ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε και περασε αυτη!

http://www.mediafire...q55i1z518ddra6r

Επαναλαβανεις τη διαδικασια:

"Α.Εγκατάστασή Android σε SD,από τα Windows Mobile μέσων του προγράμματος Haret:"

Στη sd βαζεις μονο το φακελο που γραφει Android και οχι ολο το φακελο που εκανες unzip!

 

 

 

Μια σημιωση.Αυτη η μεθοδος ξεκινα τα adroid μεσα απο τα wm, και γι'αυτο εχεις χαμηλη αυτονομια και μερικα apps απο το playstore,σου γραφουν οτι δεν ειναι συμβατα!

Ο καλυτερος τροπος να τρεξεις τα android ειναι μεσο magldr,αλλα μ'αυτο το τροπο θα χασεις τα wm6.5!

Για αρχη δοκιμασε τη haret με τη rom που σου δινω τωρα και αν θες να περασεις μονιμα τα android,ειτε μαζι με τα wp7.5 ,τοτε τα περνας με τη μεθοδο του magldr!

Ο λογος που καθυστερω να γραψω ενα οδηγο για τα wp,ειναι οτι περιμενω να αλλαξω την οθονη του κινητου μου και μετα,να αρχισω το ψαξιμο,γιατι εχου προστεθει καινουρια πραγματα στην διαδικασια περασματος των wp7!Οποτα λιγη ακομη υπομονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτην εχω περασει . αυτην που μου εγραψες μολις τωρα. και μονο τον φακελο που γραφει android εχω βαλει στην καρτα . πολυ περιεργο γιατι ολα εγιναν ακριβως οπως τα εγραφες στον οδηγο . σκεφτομαι να περασω αυτην την rom την nexus hd2 ics cm9 hwa v 2.7 . απλα δεν ξερω αν η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια οπως αυτη που ακολουθησα προηγουμενως . εχεις καμια ιδεα τι να κανω ? η ιδεα του να εχω τα win 6.5 ακομα στο κινητο μου φαινεται καλη γιατι δεν εχω δει ακομα πως μπορω να περναω εφαρμογες απο το play , αν μπορω να τις περναω ευκολα εννοω , παντως δεν μπορω να το εξηγησω γιατι δεν μου εβγαλε κατα την διαδικασια ουτε μια φορα μνμ λαθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή που σου εδωσα νωμιζω ότι είναι η ποιο καινούρια rom από αυτή που έχω στον οδηγό!

Ξανά περνα την,και μετά δωκιμαζεις και την ics!

Γιατί η am.android είναι η πιο σταθερή για τη haret μέθοδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εβαλα και περιμενω να δω τι θα γινει . ερωτηση : οταν θα ανοιξει σε android πρεπει να κανω η να μην κανω κατι για να μην μου ξαναβγαλει τα ιδια προβληματα ? η ειναι αδιαφορο ? λογικα δεν πρεπει να παιζει κανενα ρολο το τι θα κανεις σε περιβαλλον android για να μην σε ξαναβαζει ε?. και να επαναλαβω οτι κανω την διαδικασια χωρις να εχω μεσα την sim . λες να παιζει κανενα ρολο αυτο ? αν και το θεωρω τελειως απιθανο /

 

δουλευει μια χαρα . ειχες δικιο προφανως στο οτι αυτη η ρομ που εγραψες πιο πριν δεν ειναι η ιδια με αυτην που ειχες βαλει στον οδηγο . αν μαλιστα βαλει κανεις στην nand απο πριν το android loader που αναφερεις στον οδηγο , τοτε τα πραγματα ειναι παιχνιδακι και μαλιστα δινουν και μια ωραια αισθηση οτι επιλεγεις λειτουργικο οποιαδηποτε στιγμη θελεις , κατι που σου δινει extra δυνατοτητες . και παλι ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και συγχαρητηρια για το memo σου / στη διαθεση σου για οποιαδηποτε ..........γεωπονικης φυσης βοηθεια χρειαστεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την εβαλα και περιμενω να δω τι θα γινει . ερωτηση : οταν θα ανοιξει σε android πρεπει να κανω η να μην κανω κατι για να μην μου ξαναβγαλει τα ιδια προβληματα ? η ειναι αδιαφορο ? λογικα δεν πρεπει να παιζει κανενα ρολο το τι θα κανεις σε περιβαλλον android για να μην σε ξαναβαζει ε?. και να επαναλαβω οτι κανω την διαδικασια χωρις να εχω μεσα την sim . λες να παιζει κανενα ρολο αυτο ? αν και το θεωρω τελειως απιθανο /

 

δουλευει μια χαρα . ειχες δικιο προφανως στο οτι αυτη η ρομ που εγραψες πιο πριν δεν ειναι η ιδια με αυτην που ειχες βαλει στον οδηγο . αν μαλιστα βαλει κανεις στην nand απο πριν το android loader που αναφερεις στον οδηγο , τοτε τα πραγματα ειναι παιχνιδακι και μαλιστα δινουν και μια ωραια αισθηση οτι επιλεγεις λειτουργικο οποιαδηποτε στιγμη θελεις , κατι που σου δινει extra δυνατοτητες . και παλι ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και συγχαρητηρια για το memo σου / στη διαθεση σου για οποιαδηποτε ..........γεωπονικης φυσης βοηθεια χρειαστεις :-)

Μέσα στην ημέρα,προσπάθησε να κανείς 3 shutdowns για να στροσει καλύτερα η rom!

Και ευχαριστώ για την υποσχόμενη βοήθεια!:-)

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. εκανα δυο τρια shutdown αλλα καποια στιγμη εκανα ενα restart κι εκτοτε κολλαει στην οθονη εναρξης των android . θα την βγαλω και θα την ξαναπερασω την ρομ και βλεπουμε.ερωτηση (μαλλον κουτη ) : αν βαλω καποια nand σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα και θελησω να επαναφερω τα 6.5 πως θα το κανω αφου προφανως δεν θα βλεπει το "κεντρο συσκευων των windows mobile" στο pc και αρα δεν θα μπορει να συγχρονιστει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση (μαλλον κουτη ) : αν βαλω καποια nand σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα και θελησω να επαναφερω τα 6.5 πως θα το κανω αφου προφανως δεν θα βλεπει το "κεντρο συσκευων των windows mobile" στο pc και αρα δεν θα μπορει να συγχρονιστει ?

1.Με κλειστό το κινητό,πιέζουμε κ κρατάμε πιεσμένο το κουμπί του volume down και αμέσως πατάμε κ το power on κουμπί για να ανάψει η συσκευή.

2.Θα εμφανιστεί η bootloader οθόνη με »κόκκινο,πράσινο,μπλε και άσπρο» κ αφήνουμε το volume down.

3.Ενώστε το usb καλώδιο από το pc στο κινητό.

4.Στο άσπρο μέρος της οθόνης του κινητού(κάτω) το Serial θα μετατραπεί σε usb(αυτό είναι ένδειξη ότι έχει αναγνωριστεί η συσκευή από το pc).

5.Κατεβαζουμε την rom για τα wm6.5!ΕΔΩ!

6.Στο αρχείο exe.(RUU_Leo_S_HTC_ELL_3.14.482.2,αν εχεις το ελληνικο hd2) που έχουμε κατεβάσει,πατάμε δεξί κλικ και επιλέγουμε Run as administrator’.(Το exe. το κάνουμε copy/paste στο desktop και το τρέχουμε από εκεί!!!)

7. Click ‘Yes’ if User Access Control prompt up.

8.Ακολουθούμε τις οδηγίες για εγκατάσταση

 

Αυτη ειναι η διαδικασία επαναφοράς σε wm6.5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...