Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι καλύτερες εταιρείες hosting;


spiralas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω account στην ip.gr

Είναι παλιά στο χώρο, έχεις servers κι εδώ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και το κυριότερο έχει πολύ καλό support. Έχει τύχει ακόμη και σε άκυρες ώρες να πάρω απάντηση σε ερωτήματά μου κι αυτό είναι πολύ σημαντικό όταν έχεις πρόβλημα - να υπάρχει κάποιος στην άλλη μεριά να μιλήσεις ή έστω να σου απαντήσει σε ένα email κάπως σύντομα.

 

Έχω βέβαια κι άλλα account σε hostgator, hostupon, fastnext για πιο χαλαρά sites αλλά εκεί, όταν το πράγμα δεν κάθετε καλά σου λένε sorry for the inconvience και κάνεις τον σταυρό σου.

 

Μου έχει τύχει να παω joomla site από τον hostgator στην ip και να μου πουν μέσα σε πολύ λίγες ημέρες ότι το site ήταν χακεμένο. Φυσικά τρελάθηκα αλλά δυστυχώς για εμένα είχαν δίκιο - μου είπαν φυσικά και που εντόπισαν το χάκεμα - οπότε το συμμάζεψα εκεί που έπρεπε με λίγη βοήθεια και όλα καλά.. Εϊναι σημαντικό να ξέρεις ότι υπάρχει μια κάποια επίβλεψη στα sites σου και πως αν γίνει κάτι χοντρό καποιος θα σου πει ότι κάτι δεν πάει καλά και τι περίπου είναι αυτό που σου συμβαίνει.

 

Δεν ξέρω αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες αναφορικά με το support και την επίβλεψη των ιστοσελίδων σε ελληνικές εταιρείες Hosting καθότι η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει και πολλές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος έχει godaddy  ή είχε μπορεί να πει τι προβλήματα συνάντησε για ένα απλό web hosting shared δηλαδή αν έχω εκεί hosting τι γίνεται θα πέφτει συνέχεια ο server και κάτι άλλο ρίξτε μια ματιά στην hostplus έχει απίστευτες τιμές κ ταχύτητες έτσι λέει τουλάχιστον την ξέρει κανείς ή είναι πατζάρια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά αγόρασα εγώ πρόσφατα ένα πακέτο από το Arvixe.com και μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος. Δεν έχω κανένα θέμα με down τιμε όπως είχα με κάποιες Ελληνικές. Και ταχύτητες αρκετά καλές. Χώρο δίνει απεριόριστο όπως σχεδόν όλα τα hosting αν και από ότι κατάλαβα είναι κοντά στα 15GB χώρος υπερ,αρκετός για έναν απλό χρήστη ( που δεν θέλει το site του για αποθηκευτικό χώρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι βλεπω οι περισσοτεροι ειναι Php/Linux, για windows asp.net εχετε να προτείνετε?

Γενικά για Hosting 8α προτιμήσω το Openshift

https://www.openshift.com/products/pricing

 

Λόγο ότι είναι cloud hosting Απλά δεν πέφτει Ποτε. Οκ ίσως να τσούζει λίγο στην τιμή. Αλλά με λίγο ψάξιμο έχει και annual Plans που ίσως να έρχονται οικονομικά. Με ένα απλό υπολογισμό στην χειρότερη θα πληρώσετε 700,8 €. Αλλά πρακτικά θα έχετε ένα application πυο δεν θα πέφτει ΠΟΤΕ θα αντέχει το traffic.

 

Συν ότι για Demo purpoces στην εκπλικτική τιμή των 0€ μπορώ να έχω μέχρι 3 εφαρμογές - sites και χωρίς να χρειάζεται αγορά domain name. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγόρασα εγώ πρόσφατα ένα πακέτο από το Arvixe.com και μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος. Δεν έχω κανένα θέμα με down τιμε όπως είχα με κάποιες Ελληνικές. Και ταχύτητες αρκετά καλές. Χώρο δίνει απεριόριστο όπως σχεδόν όλα τα hosting αν και από ότι κατάλαβα είναι κοντά στα 15GB χώρος υπερ,αρκετός για έναν απλό χρήστη ( που δεν θέλει το site του για αποθηκευτικό χώρο).

Unlimited χώρο/bandwidth δεν δίνει καμία σοβαρή εταιρεία. Παντού υπάρχουν limits.. Ψάξε TOS κτλ ή ρώτα τους για να δεις.

 

Επίσης βλέπω πολλά αρνητικά σχόλια. Καλή τύχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για Hosting 8α προτιμήσω το Openshift

https://www.openshift.com/products/pricing

 

Λόγο ότι είναι cloud hosting Απλά δεν πέφτει Ποτε. Οκ ίσως να τσούζει λίγο στην τιμή. Αλλά με λίγο ψάξιμο έχει και annual Plans που ίσως να έρχονται οικονομικά. Με ένα απλό υπολογισμό στην χειρότερη θα πληρώσετε 700,8 €. Αλλά πρακτικά θα έχετε ένα application πυο δεν θα πέφτει ΠΟΤΕ θα αντέχει το traffic.

 

Συν ότι για Demo purpoces στην εκπλικτική τιμή των 0€ μπορώ να έχω μέχρι 3 εφαρμογές - sites και χωρίς να χρειάζεται αγορά domain name. 

 

Η ερώτηση μου ηταν για εταιρεία που να υποστηρίζει τεχνολογίες της mircosoft (asp.net, mvc, sql server... )

Εδώ php, mysql, zend ... βλεπω 

https://www.openshift.com/products/technologies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίξε και μια ματιά στην dnhost. Αναφέρθηκε μια δυό φορές . Προσωπικά εχω  λογαριασμό shared και vps . με plesk control panel. Πολύ καλό support και ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη παρατήρησα στην Cretaforge ότι το domain για .eu το δίνει λίιιιγο ακριβούτσικα σε σχέση με papaki.gr και ip.gr.
 
Για 1 έτος φτηνότερo domain δίνει το ip.gr για .eu ενώ και το .gr στην ίδια εταιρεία είναι αρκετά φτηνό για 2 έτη κατά μισό ευρώ από τις υπόλοιπες 2.
 
Δε πάλι σε ένα γρήγορο συγκριτικό η ip δίνει και αρκετά φτηνό shared Hosting για php και σε Ελληνικό Datacenter όμως το Papaki έχει μεγαλύτερη γκάμα υποστήριξης σε τεχνολογίες (πχ. Passenger για Ruby Hosting) Ενώ η Cretaforce αν και ανταγωνιστική τιμή λόγο ότι έχει περιορισμό και στο Bendwith ενώ η ip όχι την καθιστά λιγότερο ανταγωνιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Να αναφέρω απλά ότι το data transfer που έχουμε (CretaForce) είναι ενδεικτικό στο τι να περιμένει κάποιος από κάθε πακέτο φιλοξενίας που θα επιλέξει. Ακόμα και να το ξεπεράσει κάποιος δεν χρεώνουμε παραπάνω ούτε ζητάμε να αναβαθμίσει το πακέτο του, αρκεί να μην γίνεται υπερβολική χρήση των άλλων πόρων του server όπως ο επεξεργαστής.

 

Οι άλλες δύο εταιρίες που αναφέρεις δεν περιλαμβάνουν το ΦΠΑ όπως λένε στις τιμές που βλέπεις. Οπότε μπορεί ας πούμε στα .eu να είμαστε λίγο πιο ακριβοί, αλλά π.χ. στα .gr και τα .com (που αυτά χρησιμοποιούν και οι περισσότεροι πελάτες μας) είμαστε πιο οικονομικοί. Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάποιες εταιρίες χρεώνουν και προμήθεια για πληρωμές μέσω paypal (εμείς δεν χρεώνουμε).

 

Οπότε πρέπει να τα υπολογίσετε όλα αυτά και στο τέλος να δείτε τη πραγματική χρέωση μιας υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...