Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω καταστάλαξα τελικά στο party που θα χρησιμοποιήσω (εκτός απροόπτου):

 

Protagonist (Neutral Good Blade, το οποίο μετανίωνω όταν θυμάμαι οτι μέχρι τα τέλη του παιχνιδιού δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα spells του)

Imoen (Neutral Good Thief, με βλέπω για το "canon" multiclass σε wizard σύντομα)

Branwen (True Neutral Cleric, την είχα ξεχάσει τελείως οταν έψαχνα για healer)

Neera (Chaotic Good Wild Mage, απο τους 3 νέους characters)

Ajantis (Lawful Good Paladin, ο οποίος προορίζεται να αντικαταστήσει τον Khalid μόλις ξεμπερδέψω απο Nashkel Mines)

Quayle (Chaotic Neutral Cleric/Illusionist, για αντικαταστάτης της Jaheira as above, ίσως πάρει πόδι όταν βρω με το καλό τον Yeslick που έχει και πιο "επιθυμητό" alignment και είναι Fighter/Cleric μια και δεν θα δω προκοπή μόνο με τον Ajantis)

 

Any comments are appreciated :P

 

Για όσους by the way αναρωτιούνται για τους νέους party members, κάνουν την εμφάνιση τους αρκετά νωρίς:

 

 

 

Neera - Wild Mage: Beregost (έχει event με κάτι Red Wizards of Thay)

Dorn Il-Khan - Blackguard: Στη διαδρομή μεταξύ Nashkel και Mines (σχετικό ambush event)

Rasaad yn Bashir - Monk: Στην είσοδο της Nashkel (ο πιο "απλός" απο τους τρείς, δεν έχει κάποιο combat event, μόνο διάλογο)

 

 

 

και έχουν όλοι αρκετό διάλογο voice-acted (στα επίπεδα των party member του BG2), καθώς και σχετικές νέες περιοχές για τα personal quests τους (πάλι, αντίστοιχα με BG2).

 

Τέλος, μερικά ακόμα screenshots απο το ταξίδι μεταξύ Friendly Arm Inn και Nashkell :P :

post-143955-0-09531000-1354372529_thumb.jpg

post-143955-0-73309900-1354372537_thumb.jpg

post-143955-0-05142100-1354372551_thumb.jpg

post-143955-0-26277700-1354372560_thumb.jpg

post-143955-0-90393900-1354372562_thumb.jpg

post-143955-0-71626800-1354372571_thumb.jpg

post-143955-0-01424700-1354372578_thumb.jpg

post-143955-0-38445400-1354372584_thumb.jpg

post-143955-0-68315900-1354372594_thumb.jpg

post-143955-0-79318800-1354372605_thumb.jpg

post-143955-0-81429400-1354372609_thumb.jpg

post-143955-0-06579500-1354372616_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίζει κανεί το παιχνίδι σε 40-άρα τηλεόραση να μας πεί πώς δείχνει?

 

Κυρίως το μέγεθος των fonts στο dialog box με απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς είμαι μεγάλος fan των rpgς έβαλα το game σήμερα για να το δοκιμάσω.

Μέχρι στιγμής είναι αρκετά ενδιαφέρον, αν και το παράπονό μου είναι το interface καθώς είναι απίστευτα δύσχρηστο... κατα τα άλλα τα γραφικά δεν με χαλάνε.

 

Μερικές ερωτήσεις μόνο:

-Υπάρχει τρόπος να δούμε πόσο δυνατά είναι τα τέρατα(πόσα lvl ή όπως είχε το neverwinter nights με weak,normal,hard κτλ.)?Μόνο τα "hp" τους μπορώ να δω και καμιά άλλη πληροφορία πάνω σε αυτά.

-Υπάρχει τρόπος να γυρίσεις την κάμερα?Καθώς υπάρχουν πολλά σπίτια στα οποία δεν ξέρεις αν μπορείς να μπείς και ψάχνεις τις σκεπές με τον cursor μήπως και σου δείξει οτι όντως μπορείς.

 

ΥΓ. το TAB θα κάνει την ζωή σας απίστευτα πιο εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσεις τον κέρσορα πάνω τους σου βγάζει έναν πάπυρο που ξεκινά από unharmed και φτάνει μέχρι near death. Επίσης όχι η κάμερα δε γυρνάει. Το interface είναι αυτό που είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσεις τον κέρσορα πάνω τους σου βγάζει έναν πάπυρο που ξεκινά από unharmed και φτάνει μέχρι near death.

 

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση αλλά αυτό δεν είναι απλα το "hp" τους?

Πως θα ξέρω αν παλεύω με αδύναμο ή αντίστοιχα πολύ δυνατό τέρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω καταστάλαξα τελικά στο party που θα χρησιμοποιήσω (εκτός απροόπτου):

 

Protagonist (Neutral Good Blade, το οποίο μετανίωνω όταν θυμάμαι οτι μέχρι τα τέλη του παιχνιδιού δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα spells του)

Imoen (Neutral Good Thief, με βλέπω για το "canon" multiclass σε wizard σύντομα)

Branwen (True Neutral Cleric, την είχα ξεχάσει τελείως οταν έψαχνα για healer)

Neera (Chaotic Good Wild Mage, απο τους 3 νέους characters)

Ajantis (Lawful Good Paladin, ο οποίος προορίζεται να αντικαταστήσει τον Khalid μόλις ξεμπερδέψω απο Nashkel Mines)

Quayle (Chaotic Neutral Cleric/Illusionist, για αντικαταστάτης της Jaheira as above, ίσως πάρει πόδι όταν βρω με το καλό τον Yeslick που έχει και πιο "επιθυμητό" alignment και είναι Fighter/Cleric μια και δεν θα δω προκοπή μόνο με τον Ajantis)

 

Any comments are appreciated :P

 

Minsc.jpg

Μόνο αυτό:

Boo does not approve :X

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση αλλά αυτό δεν είναι απλα το "hp" τους?

Πως θα ξέρω αν παλεύω με αδύναμο ή αντίστοιχα πολύ δυνατό τέρας?

 

Στην αρχική έκδοση (αν θυμάμαι σωστά, κάπου τα'χω φυλάξει και δεν τα έχω εύκαιρα at the moment) υπήρχε στο manual κάποιο είδος "monster manual" το οποίο εξηγούσε λίγο τα enemies στο παιχνίδι - αν και δεν έχω κοιτάξει ακόμα το manual της νέας έκδοσης, ίσως να έχει κάτι αντίστοιχο.

 

Πάντως, με ελάχιστες εξαιρέσεις (κάτι Vampiric Wolves στο Song of the Morning Temple π.χ. που θέλουν +1 weapons) αν ακολουθάς το main story χωρίς να "βιάζεσαι" (να κάνεις δηλαδή skip περιοχές χωρίς να ασχολείσαι) τα περισσότερα encounters είναι level-appropriate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-/-

 

Ε ναί, όπως λέω όμως λίγο πιο πάνω, αυτή τη φορά ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό (έχω κάνει ήδη στην αρχική έκδοση 3~ runs, πάντα με το canon party Minsc - Dynaheir - Jaheira - Khalid - Imoen) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με ελάχιστες εξαιρέσεις (κάτι Vampiric Wolves στο Song of the Morning Temple π.χ. που θέλουν +1 weapons) αν ακολουθάς το main story χωρίς να "βιάζεσαι" (να κάνεις δηλαδή skip περιοχές χωρίς να ασχολείσαι) τα περισσότερα encounters είναι level-appropriate.

 

Στο πρώτο κιόλας map συναντάς μια μαύρη αρκούδα που σε βιάζει ότι και αν κάνεις παρα μόνο αν κάνεις recruit τους 2 κακούς..

Πάντως το game έχει πολύ ιδιαίτερο ruleset και έπρεπε να ψάχνω στο google για THAC0, AC κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο κιόλας map συναντάς μια μαύρη αρκούδα που σε βιάζει ότι και αν κάνεις παρα μόνο αν κάνεις recruit τους 2 κακούς..

Πάντως το game έχει πολύ ιδιαίτερο ruleset και έπρεπε να ψάχνω στο google για THAC0, AC κτλ.

 

Ε ναι, εξαιρέσεις υπάρχουν σίγουρα (αν και έχω την εντύπωση οτι οι αρκούδες στις αρχικές περιοχές δεν σε πειράζουν αν δεν πλησιάσεις πολύ) :P Το ruleset πάντως είναι πράγματι μπέρδεμα στην αρχή, ειδικά την 2η έκδοση (AD&D) την θεωρούσα πάντα υπερβολικά περίπλοκη γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα εγω παντως αν και εχγ αποφασισει να ασχοληθω με το παιχνιδι, με χαλαει ενα αλλο ζητημα. Δεν εχει ουτε κανονικη εκδοση -κουτι- αλλα ουτε και βγαινει στο steam. Δηλαδη το αγοραζεις και μετα δεν φαινεται πουθενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, εξαιρέσεις υπάρχουν σίγουρα (αν και έχω την εντύπωση οτι οι αρκούδες στις αρχικές περιοχές δεν σε πειράζουν αν δεν πλησιάσεις πολύ) :P Το ruleset πάντως είναι πράγματι μπέρδεμα στην αρχή, ειδικά την 2η έκδοση (AD&D) την θεωρούσα πάντα υπερβολικά περίπλοκη γενικά.

 

Όντως όταν την πλησίαζα αυτή απομακρύνονταν , αλλά αν το map δεν καθαρίσει απο εχθρούς δεν προχωράω :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...