Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....

 

Κάνω seed 24/7 μόνιμα οπότε τα "οικίακα" πακέτα δεν συμφέρουν λόγο χαμηλού upload ενώ τα "επαγγελματικα" έχουν πολιτική ορθής χρήσης

Τότε με ένα seedbox θα είσαι άρχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Τι διαφορά θα είχε από το να ήσουν σε χώρα με 100mbps ή 1gbps σύνδεση (κι αντίστοιχο upload) και να άφηνες το NAS/PC σου 24/7 να seedάρει? Καμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι διαφορά θα είχε από το να ήσουν σε χώρα με 100mbps ή 1gbps σύνδεση (κι αντίστοιχο upload) και να άφηνες το NAS/PC σου 24/7 να seedάρει? Καμία...

Γενικά και τα 2 έχουν πολλούς περιορισμούς συνήθως seed box είναι με VPN που και αυτό απαγορεύεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει ψιλά γράμματα όπως τώρα οποιοσδήποτε θα έμπαινε πιστεύω

Η hcn τα επαγγελματικά πακέτα (50/50-100/100) τα έχει με πολιτική ορθής χρήσης αν ξεπεράσεις κάποια όρια σου ρίχνει την ταχύτητα αρκετά.

 

Για τι όρια μιλάμε; έχεις καμά ιδέα για τάξη μεγέθους...

 

Εγω εδω και 1 χρονο που εχω το 50/50 καμια στιγμη δεν μου εγινε μειωση ή μπηκε κοφτης.

Βεβαια οσον αφορα το upload ειδικα ποτε δεν ξοδεψα τοσο πολυ bandwidth για να εχω εικονα.

 

Το 50/50 μήπως γνωρίζεις αν είναι μόνο για επαγγελματίες; Επίσης από ταχύτητα,σταθερότητα κτλ, πως πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τι όρια μιλάμε; έχεις καμά ιδέα για τάξη μεγέθους...

 

 

Το 50/50 μήπως γνωρίζεις αν είναι μόνο για επαγγελματίες; Επίσης από ταχύτητα,σταθερότητα κτλ, πως πας;

Δεν ήταν ξεκάθαροι ούτε με τον όρο που κοίταξα στο συμβόλαιο, και δεν είναι αποκλειστικά για επαγγελματίες

Από όσο ρώτησα άτομο που είδε (άλλαξε αργότερα σε μικρότερο πακέτο) δεν είχε κάποια διαφορά ειδικά σε σταθερότητα στις ίδιες γραμμές είναι δεν παίζει κάτι διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτα τους πάντως βρίσκω τα πάντα

 

κι εσύ πρέπει να έχεις 24/7 50 Upload ; (gt?)

που θα φτάσει το ratio 

με 100kb και εδώ και 2 χρόνια χωρίς να είναι 24/7 (πλέον) πάλι δε πέφτει με τίποτα :))

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η HCN έδινε 100/100 με 27 € το μήνα, έμπαινες instant ή όχι;

 

Συνδέομαι με wifi... οπότε και gigabit δώσε μου, θα τερματίσουμε πρώτα από την σκ@τοκάρτα του λαπτοπ. Πέρα από αυτό όμως, εγώ προσωπικά οπως προανέφερα μετράω πολύ το uptime και την αμεσότητα επίλυσης προβλημάτων αν και όταν αυτά προκύψουν.

 

Φυσικά, εννοειται ότι για κάποιον που ενδιαφέρεται για το "απόλυτο" στις ταχύτητες ένα πακέτο όπως της Inalan (γιατι εκεί υποθέτω είναι ουσιαστικά η παραπομπή σου υπολογιζοντας πακέτο - ποσό), θα είναι σίγουρα άκρως ενδιαφέρον.

 

Βέβαια υποψιάζομαι ότι αν πάει να επεκταθεί η όλη "κίνηση" της οπτικής και αν αρχίσει να "ενοχλεί" το ολιγοπώλιο θα δούμε πολύ πολύ γρήγορα να παίζει το vectoring στις VDSL, και τότε ο χαλκός θα μπορεί να φτάσει σε πολύ δυνατά νούμερα!!

 

Γενικά ο ΟΤΕς έχει πολύ μεγάλο μονοπώλιο να προστατέψει οπότε δύσκολο να αφήσει να πάει άπατο το ιδιόκτητο του δίκτυο χαλκού, ενώ και οι εναλλακτικοί μια χαρά έχουν βολευτεί από την όλη κατάσταση γιατί αποφεύγουν τις άμεσες μεγάλες επενδύσεις... και όπως και αν το κάνουμε, όταν τα πακέτα ιντερνετ συμπεριλαμβάνουν και τηλεφωνία στην τιμή για το ευρύ κοινό αποτελούν πολύ δυνατή επιλογή.

 

Ασχετο, ξέρει κανείς αν έχουν γίνει επενδύσεις για την αύξηση του bandwith σύνδεσης της χώρας μας με τον υπόλοιπο κόσμο;;; Ρωτάω, γιατί δεν ξέρω αν τα διαρκώς αυξανόμενα bandwith που προσφέρονται είναι πραγματικά και σε ρεαλιστική χρήση, ή αν είναι για "εσωτερική κατανάλωση"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βέβαια υποψιάζομαι ότι αν πάει να επεκταθεί η όλη "κίνηση" της οπτικής και αν αρχίσει να "ενοχλεί" το ολιγοπώλιο θα δούμε πολύ πολύ γρήγορα να παίζει το vectoring στις VDSL, και τότε ο χαλκός θα μπορεί να φτάσει σε πολύ δυνατά νούμερα!!

 

Γενικά ο ΟΤΕς έχει πολύ μεγάλο μονοπώλιο να προστατέψει οπότε δύσκολο να αφήσει να πάει άπατο το ιδιόκτητο του δίκτυο χαλκού, ενώ και οι εναλλακτικοί μια χαρά έχουν βολευτεί από την όλη κατάσταση γιατί αποφεύγουν τις άμεσες μεγάλες επενδύσεις... και όπως και αν το κάνουμε, όταν τα πακέτα ιντερνετ συμπεριλαμβάνουν και τηλεφωνία στην τιμή για το ευρύ κοινό αποτελούν πολύ δυνατή επιλογή.

 

Ασχετο, ξέρει κανείς αν έχουν γίνει επενδύσεις για την αύξηση του bandwith σύνδεσης της χώρας μας με τον υπόλοιπο κόσμο;;; Ρωτάω, γιατί δεν ξέρω αν τα διαρκώς αυξανόμενα bandwith που προσφέρονται είναι πραγματικά και σε ρεαλιστική χρήση, ή αν είναι για "εσωτερική κατανάλωση"

 

Συμφωνώ απόλυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2 Αν το business plan της HCN είναι, ποντάρω στους μουτζωμένους καταναλωτές που δεν έχουν πρόσβαση σε VDSL και το ADSL τους συγχρονίζει στα 5 Mbps, τι να πω; Αν τους βγαίνει και κερδίζουν, πάσο.

Αν εξαιρεσεις τα πιθανα downtime σε αργιες (ΑΝ σου τυχουν), τοτε γιατι να δινεις 30 ευρω στη βονταφον (π.χ) ή στον καρχαρια τον οτε, που θα ειναι αρκετα περισσοτερα, και να εχεις ιδια ταχυτητα (ή και χαμηλοτερη) απο ενα δικτυο που θα σου την παρεχει με 20~ ευρω?

 

*Αναφερομαι σε περιπτωσεις οπως τη δικη μου που δε χρειαζονται σταθερο τηλεφωνο για εξερχομενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσεις τα πιθανα downtime σε αργιες (ΑΝ σου τυχουν), τοτε γιατι να δινεις 30 ευρω στη βονταφον (π.χ) ή στον καρχαρια τον οτε, που θα ειναι αρκετα περισσοτερα, και να εχεις ιδια ταχυτητα (ή και χαμηλοτερη) απο ενα δικτυο που θα σου την παρεχει με 20~ ευρω?

 

*Αναφερομαι σε περιπτωσεις οπως τη δικη μου που δε χρειαζονται σταθερο τηλεφωνο για εξερχομενες.

 

Έχουν αλλάξει τα πακέτα μάλλον και έχεις μείνει πίσω, 21 € δίνω στην Voda για 24 ADSL και φυσικά με το έξτρα μπονους απερ. αστικά + υπεραστικά και νομίζω κάποια λίγα προς κινητα. Με 30 περίπου παίρνω VDSL 50/5.

 

Αντίστοιχα σε HCN πάιρνω 20/2 και 40/4 με ακριβότερη τιμή και χωρίς καθόλου δωρεάν τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι όρια μιλάμε; έχεις καμά ιδέα για τάξη μεγέθους...

 

 

Το 50/50 μήπως γνωρίζεις αν είναι μόνο για επαγγελματίες; Επίσης από ταχύτητα,σταθερότητα κτλ, πως πας;

 

ολα τα πακετα που εχουν ειναι διαθεσιμα για ολους ασχετα αν λεει για επαγγελματιες και ιδιωτες.

Ποτε δεν ειχα προβλημα με την ταχυτητα.

και το τελευταιο 2ημηνο δεν εχω παρατηρησει ουτε μια μερα downtime τουλαχιστον τις απογευματινες και βραδινες ωρες που ειμαι σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...