Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα η HCN είναι στην διπλανή μου οικοδομή και εδώ και καιρό ήμουν στο "την κάνουμε ή δεν την κάνουμε την κινηση;¨". ΔΕΝ ξέρω πως είναι τα πράγματα ΤΩΡΑ, μιας και άκουσα ότι έκαναν κάποιες γενικές αναβαθμίσεις στο ευρύτερο δίκτυο τους, αλλά από 2 φίλους στη γειτονιά που την έβαλαν άκουσα το ίδιο μεγάλο παράπονο, ότι αν "κάτσει" και δεν είναι εργάσιμη τότε την έκατσες και εσύ γιατί δεν θα βρεις κανέναν. Μεγάλο μείον για κάποιον που το χρειάζεται για δουλειά το ίντερνετ... και άρα δεν του είναι εύκολο να έχει downtime.

 

Από την άλλη για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους, ολοσδιόλου τυχαία μας γάζωσε ο ΟΤΕ με τα νέα KV, αλλά σε ώρες αιχμής τα πράγματα δεν είναι και ότι καλύτερο στη VDSL (μέσω βόντα φυσικά), παρά το "οπτικό κλείδωμα του ρούτερ" στα 50.000 στρόγγυλα :(

 

Τα τεχνικά θέματα "σπρώχνονται" εξάλλου στη θυγατρική στην Αυστρία (έτσι μου είπε μια γραμματέας της HCN στα γραφεία τους στη Χαριλάου), οπότε δεν ξέρω πραγματικά τί διαφορά θα είχε αν τους πετύχαινες εν εργασία.

 

Δεν ξέρω πού οφείλονται οι ασυνέπειες στην απόδοση του δικτύου από περιοχή σε περιοχή κι από γειτονιά σε γειτονιά...κάποιες φορές όταν άλλοι σφάζονταν εδώ ή στο facebook της εταιρείας, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα κι όταν είχα εγώ προβλήματα, από άλλους διάβαζα για βελτιώσεις...

 

...είναι και πώς χρησιμοποιείς τη σύνδεσή σου, πχ

- αν είσαι σπίτι συγκεκριμένες ώρες της ημέρας

- αν έχεις ένα τορρεντ να κατεβάζει

- αν κάνεις συνεχή πλοήγηση για κάποιες ώρες κοκ

 

...ανάλογα τη χρήση επιμέρους προβλήματα ή μπουκώματα μπορεί να μην τα πάρεις είδηση ή να σου σπάσουν τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουν αλλάξει τα πακέτα μάλλον και έχεις μείνει πίσω, 21 € δίνω στην Voda για 24 ADSL και φυσικά με το έξτρα μπονους απερ. αστικά + υπεραστικά και νομίζω κάποια λίγα προς κινητα. Με 30 περίπου παίρνω VDSL 50/5.

 

Αντίστοιχα σε HCN πάιρνω 20/2 και 40/4 με ακριβότερη τιμή και χωρίς καθόλου δωρεάν τηλέφωνα.

Διαβασε τον αστερισκο που εγραψα.

Και γω εχω ακριβως το ιδιο πακετο με σενα αλλα τι να το κανω αν πιανω με το ζορι τα 10? Για vdsl δε ξερω, δεν εχω κανει ποτε δοκιμη.Αν οντως χτυπαει 50/5 τοτε αξιζει παρα πολυ στα 30 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τον αστερισκο που εγραψα.

Και γω εχω ακριβως το ιδιο πακετο με σενα αλλα τι να το κανω αν πιανω με το ζορι τα 10? Για vdsl δε ξερω, δεν εχω κανει ποτε δοκιμη.Αν οντως χτυπαει 50/5 τοτε αξιζει παρα πολυ στα 30 ευρω.

η vdsl έρχεται από τις καινούριες καμπίνες στις οποίες καταλήγει οπτική ίνα. Γι αυτό και δεν είναι διαθέσιμο ακόμα παντού. Ειδικά στις πόλεις οι καμπίνες είναι συνήθως πολύ κοντά στο διαμέρισμα οπότε έχεις πολύ μικρή απόσταση και μικρές απώλειες. Κλειδώνεις 30 ή 50. Καμία σχέση με ADSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η vdsl έρχεται από τις καινούριες καμπίνες στις οποίες καταλήγει οπτική ίνα. Γι αυτό και δεν είναι διαθέσιμο ακόμα παντού. Ειδικά στις πόλεις οι καμπίνες είναι συνήθως πολύ κοντά στο διαμέρισμα οπότε έχεις πολύ μικρή απόσταση και μικρές απώλειες. Κλειδώνεις 30 ή 50. Καμία σχέση με ADSL...

Ειδα πριν 1 βδομαδα 50 μετρα περα απο την πολυκατοικια που μενω να κουμπωνουν καμπινα στο δρομο (ΟΤΕ). Ειναι και για βονταφον αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα πριν 1 βδομαδα 50 μετρα περα απο την πολυκατοικια που μενω να κουμπωνουν καμπινα στο δρομο (ΟΤΕ). Ειναι και για βονταφον αυτο?

 

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η vdsl έρχεται από τις καινούριες καμπίνες στις οποίες καταλήγει οπτική ίνα. Γι αυτό και δεν είναι διαθέσιμο ακόμα παντού. Ειδικά στις πόλεις οι καμπίνες είναι συνήθως πολύ κοντά στο διαμέρισμα οπότε έχεις πολύ μικρή απόσταση και μικρές απώλειες. Κλειδώνεις 30 ή 50. Καμία σχέση με ADSL...

 

Καλά, μεταξύ μας τώρα... το που κλειδώνεις με το τι βιώνεις καμία σχέση! Ειδικά στις ώρες αιχμής καταλαβαίνεις τη "μούφα" που παίζει έναντι της ADSL ως προς το τι βλέπεις στο ρούτερ. Σου το λέω γιατί είμαι συνδεδεμένος σε mini-KV του OTE ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, έχω κλειδωμένο 50000 ακριβώς - ούτε 1 πάνω ούτε 1 κάτω ότι ώρα και αν το ελέγξεις - με attainable 105000... ΑΛΛΑ στην πράξη η ταχύτητα είναι max στα 45mbps αργά το βράδυ ή νωρίς πρωί... και σε ώρες αιχμής μπορεί να πέσει και στα 20~25mbps!!! Και άντε εγω Voda που τελευταίο 2μηνο έχει θεματάκια (βασικά θεματάρες αλλά μην ξεφεύγουμε), και σε συνδρομητές της γειτονιάς με ΟΤΕ που ξέρω είναι απλά ελαφρά καλύτερα αλλα ούτε για πλάτα τα ονομαστικά που βλέπουμε στο ρούτερ.

 

Φυσικά επί της ουσίας ναι καμία σχέση με ADSL (ειδικά για κάποιον που δεν είχε και καλή σύνδεση), αλλά καμία σχέση και με το πως θα έπρεπε να είναι σε πολλές περιπτώσεις!

Τα τεχνικά θέματα "σπρώχνονται" εξάλλου στη θυγατρική στην Αυστρία (έτσι μου είπε μια γραμματέας της HCN στα γραφεία τους στη Χαριλάου), οπότε δεν ξέρω πραγματικά τί διαφορά θα είχε αν τους πετύχαινες εν εργασία.

 

Δεν ξέρω πού οφείλονται οι ασυνέπειες στην απόδοση του δικτύου από περιοχή σε περιοχή κι από γειτονιά σε γειτονιά...κάποιες φορές όταν άλλοι σφάζονταν εδώ ή στο facebook της εταιρείας, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα κι όταν είχα εγώ προβλήματα, από άλλους διάβαζα για βελτιώσεις...

 

...είναι και πώς χρησιμοποιείς τη σύνδεσή σου, πχ

- αν είσαι σπίτι συγκεκριμένες ώρες της ημέρας

- αν έχεις ένα τορρεντ να κατεβάζει

- αν κάνεις συνεχή πλοήγηση για κάποιες ώρες κοκ

 

...ανάλογα τη χρήση επιμέρους προβλήματα ή μπουκώματα μπορεί να μην τα πάρεις είδηση ή να σου σπάσουν τα νεύρα.

 

Δεν ξέρω το πως διαχειρίζονται τις βλάβες... ξέρω ότι πολύ απλά 2 γείτονες μου είπαν ότι έφαγαν "ήττα" σαββατοκύριακο και πολύ απλά δεν υπήρχε κανείς να απαντήσει το τηλέφωνο. ΑΛΛΑ να τονίσω ότι αυτό ήταν 2 χρόνια περίπου πριν!!! ΔΕΝ έχω ιδέα τώρα τι ισχύει που όπως και να το κάνουμε το δίκτυο των ανθρώπων έχει αναπτυχθεί από τότε!

 

Βέβαια η ουσία είναι σε αυτό ακριβώς που ανέλυσες! Εξαρτάται από το τι θέλεις, πόσο πολύ το θέλεις, και φυσικά την χρήση που κάνεις (από ότι κατάλαβα η οπτική για έναν gamer είναι ένα must λόγω χαμηλού ping, ενώ για κάποιον που κάνει browsing ή d/l τα πράγματα μπορεί να αλλάζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μεταξύ μας τώρα... το που κλειδώνεις με το τι βιώνεις καμία σχέση! Ειδικά στις ώρες αιχμής καταλαβαίνεις τη "μούφα" που παίζει έναντι της ADSL ως προς το τι βλέπεις στο ρούτερ. Σου το λέω γιατί είμαι συνδεδεμένος σε mini-KV του OTE ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, έχω κλειδωμένο 50000 ακριβώς - ούτε 1 πάνω ούτε 1 κάτω ότι ώρα και αν το ελέγξεις - με attainable 105000... ΑΛΛΑ στην πράξη η ταχύτητα είναι max στα 45mbps αργά το βράδυ ή νωρίς πρωί... και σε ώρες αιχμής μπορεί να πέσει και στα 20~25mbps!!! Και άντε εγω Voda που τελευταίο 2μηνο έχει θεματάκια (βασικά θεματάρες αλλά μην ξεφεύγουμε), και σε συνδρομητές της γειτονιάς με ΟΤΕ που ξέρω είναι απλά ελαφρά καλύτερα αλλα ούτε για πλάτα τα ονομαστικά που βλέπουμε στο ρούτερ.

 

Φυσικά επί της ουσίας ναι καμία σχέση με ADSL (ειδικά για κάποιον που δεν είχε και καλή σύνδεση), αλλά καμία σχέση και με το πως θα έπρεπε να είναι σε πολλές περιπτώσεις!

 

 

Η vodafone μου έχουνε πει ότι έχει τεράστια προβλήματα στο δίκτυο της τους τελαυταίους 2 μήνες. Δεν ξέρω αν θα κάνουν καμία μεγάλη αναβάθμιση για να το λύσουν, πάντως εχουμε φάει ταλαιπωρία.

 

Καλό είναι για να μην μπερδεύεται η κουβέντα να διαχωρίσουμε τις δυνατότητες του δικτύου με τις δυνατότητες του provider.

 

πχ. στην adsl αν έχεις 6-7 χλμ χαλκό μέχρι το κέντρο ότι και να κάνει η κάθε vodafone εσύ με 5-6 mbps θα είσαι και θα σέρνεσαι. Στην VDSL και στο FΤΤΗ από την άλλη συγχρονίζεις με υψηλές και σταθερές ταχύτητες οπότε μετά μένει η εταιρία να έχει και την κατάλληλη υποδομή.

 

Η τεράστια πατάτα που έκαναν τα τελευταία χρόνια είναι επειδή δεν επένδυσαν σε υποδομή και αναβάθμιση δικτύου για να διαφημίσουν ότι κάτι προσφέρουν στην αγορά και δίνουν νέα προϊόντα άρχισαν όλοι την πιπίλα ταχύτατο Internet μέχρι 24 mbps. Φυσικά σε παρένθεση μέχρι 24 mbps... Αυτό το έκαναν γνωρίζοντας ότι το 99% των καταναλωτών θα συγχρονίζει max 18-20 και ένα μεγάλο κομμάτι δεν θα πηγαίνει πάνω απο 15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thresh κ alejandro

 

Ορίστε και ένα παλιό άρθρο που μου πέταξε το Insomnia... Από το 2009... κατά τα άλλα φταίει η κρίση...

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/%CE%BF%CF%84%CE%B5/o-ote-%C2%AB%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9%C2%BB-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82-r1479

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thresh κ alejandro

 

Ορίστε και ένα παλιό άρθρο που μου πέταξε το Insomnia... Από το 2009... κατά τα άλλα φταίει η κρίση...

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/%CE%BF%CF%84%CE%B5/o-ote-%C2%AB%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9%C2%BB-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82-r1479

Αν είναι όντως έτσι τα πράγματα, δε μας βλέπω να απολαμβάνουμε ποιοτικό FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@thresh κ alejandro

 

Ορίστε και ένα παλιό άρθρο που μου πέταξε το Insomnia... Από το 2009... κατά τα άλλα φταίει η κρίση...

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/οτε/o-ote-«μπλοκάρει»-τις-οπτικές-ίνες-r1479

Δεν πρόκειται να προχωρούσε έτσι κι αλλιώς, no money από το κράτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει υπάρχουν και τα καλά νέα...

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/wind/wind-%ce%b1%ce%bd%ce%ac%cf%80%cf%84%cf%85%ce%be%ce%b7-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%84%cf%8d%ce%bf%cf%85-%ce%bf%cf%80%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%ce%b9%ce%bd%cf%8e%ce%bd-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%bf%cf%87%ce%ae-r13586

 

Αλλά μετά σκέφτεσαι πως αυτό που ανακοινώνει η Wind ότι θα ξεκινήσει το 2017 η HCN το κάνει ήδη από το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως υπηρεσίες οπτικής ως το κτίριο παρέχονται ήδη από όλους (ΟΤΕ / Voda σίγουρα), απλά τα παρέχουν σε επιχειρήσεις και φυσικά με σουρεαλιστικά κόστη... και φυσικά για ιδιώτες ούτε για πλάκα μιας και πρέπει να "ξεζουμίσουν" το χαλκό που ήδη υπάρχει και βολεύει άπαντες!

 

Στην τελική αν πρέπει να επενδύσουν σε οπτική τότε σημαίνει ότι θα πρέπει και οι εναλλακτικοί να σκάσουν λεφτά και μετά να τα αποσβέσουν, οπότε ΑΝ έχουν πελατεία τότε όλα οκ, αν όμως όχι, τότε την τρώνε! Ενώ τώρα, νοικιάζουν από ΟΤΕ ότι πουλάνε... και άρα είναι καθαρό το κέρδος χωρίς επένδυση, ενώ αν φύγει ο πελάτης απλά σταματάνε και αυτοί να πληρώνουν τον ΟΤΕ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω πως κάνεις πάροχος δε πουλάει broadband προς τον έξω κόσμο. Τι εννοώ; Όταν σου λένε 10-20-30mbps πχ αυτό είναι το downlink από το σπίτι σου έως το DSLAM ή το headend στην περίπτωση του cable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω πως κάνεις πάροχος δε πουλάει broadband προς τον έξω κόσμο. Τι εννοώ; Όταν σου λένε 10-20-30mbps πχ αυτό είναι το downlink από το σπίτι σου έως το DSLAM ή το headend στην περίπτωση του cable.

 

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

????

 

Εννοεί ότι υπάρχει content ratio κι ότι επειδή συγχρονίζεις πχ στα 50mbps δεν σημαίνει ότι θα έχεις 24/7 και από όλους τους servers 50mbps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...