Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατί πολύ προλογιά για τον πΟΤΕ έχεις κάνει εδώ και μερικά posts. :)

 

Πας καλά άνθρωπε;;;;;

 

Έχω κάνει 6 post σε αυτό το θέμα, και στον ΟΤΕ μιλάω μόνο στο τελευταίο!!!! Και αυτό γιατί με ρώτησες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα μας ποιο είναι? ότι δεν σου αρέσουν τα πακέτα της hcn? ότι είναι ακριβά? ότι δεν σε αρέσει η hcn?

 

Διάβασε το πρώτο Post που έκανα στο συγκεκριμένο θέμα. Τα πακέτα θεωρώ ότι δεν βγάζουν νόημα.

 

Και από το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο forum τεχνολογίας, εδώ και μια εβδομάδα, μου έχεις απαντήσει μόνο εσύ, και όχι 30 άτομα, σημαίνει πως μάλλον έχω δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί  να μην ασχολούντε οι άλλοι ή να μην θέλουν να ασχοληθούν.

 

Μπορεί, πάντως εγώ στον δρόμο που μένω και έχει σκαφτεί όλος και τον διασχίζει οπτική ίνα, από 10-12 πολυκατοικίες μόνο 1 έχει κουτί...

 

Για να μην ξεφύγει το θέμα, δεν με ενδιαφέρει ούτε πόσους συνδρομητές έχει, ούτε πόσο κέρδος βγάζει ούτε τίποτα...

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω την γνώμη άλλων χρηστών για το πως βρίσκουν τα πακέτα τους γενικα  και αν επέλεξαν ή όχι την υπηρεσία. Προς το παρόν μόνο ένας μου απάντησε (εσύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια point αλλά 3 πραγματάκια

 

1. Με VDSL αλλάζει πολύ το πράγμα (αν δεν κάνω λάθος), καινούριες καμπίνες με οπτική ίνα και σταθερές ταχύτητες σε αντίθεση με adsl που λένε 24 και πιάνεις 4.

2. Αν είσαι σε περιοχή που δεν έχεις καλό adsl, ποιες είναι οι πιθανότητες να έχεις HCN?

3. Το όλο post έχει βασιστεί στην πολιτική που ακολουθεί η άλλη FTTH εταιρία (Inalan), που σου δίνει 100/100 με 27 €... και τέλος.

Κατσε να έρθει η vdsl και το συζητάμε, εδω μας κοροϊδεύουν τοσα χρονια ολοι οι αλλοι με διάφορες δικαιολογίες ετσι ωστε να μην κάνουν επέκταση δικτύου (υπάρχουν περιοχές που δεν μπορείς να τηλέφωνο και internet επειδή εχει γεμίσει το δίκτυο) και εσύ μου λες οτι θα βάλουν vdsl.

Για την inalan δεν εχω ιδέα, ξερω μονο οτι ειναι κατω στην Αθήνα και οτι ο Καμίνης θελει μεγάλη δωροδοκεια για να τους αφησει να μπουν στον δημο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να έρθει η vdsl και το συζητάμε, εδω μας κοροϊδεύουν τοσα χρονια ολοι οι αλλοι με διάφορες δικαιολογίες ετσι ωστε να μην κάνουν επέκταση δικτύου (υπάρχουν περιοχές που δεν μπορείς να τηλέφωνο και internet επειδή εχει γεμίσει το δίκτυο) και εσύ μου λες οτι θα βάλουν vdsl.

Για την inalan δεν εχω ιδέα, ξερω μονο οτι ειναι κατω στην Αθήνα και οτι ο Καμίνης θελει μεγάλη δωροδοκεια για να τους αφησει να μπουν στον δημο του.

 

H αλήθεια είναι πως η vdsl αλλάζει πολύ το σκηνικό αλλά οι επεκτάσεις και οι επενδύσεις προχωράνε με ρυθμούς χελώνας με κύριο υπαίτιο την Cosmote.

 

Και εδώ έρχεται το απίστευτο γαμώτο της υπόθεσης!!!! Οι επενδύσεις που θα έπρεπε να κάνουν οι μεγάλοι πάροχοι με τα δις τζίρο Cosmote,vodafone,wind,forthnet κτλ... γίνονται από κάτι εταιρίες τύπου HCN,inalan κτλ. Μιλάμε για οπτική ίνα απευθεύειας στο σπίτι του καταναλωτή. Πιστεύω και οι δύο αυτές εταιρίες μαζί, απασχολούν σύνολο υπαλλήλων, όσο το λογιστήριο της cosmote... Παρόλα αυτά κάνουν κάτι αδιανόητο από πλευράς υποδομής.

 

Και σου έρχεται η HCN και το λούζει κυριολοκτικά στο 90' , αφού σου έχει περάσει ιδιοκτητη οπτική ίνα στο σπίτι, σου προσφέρει σύνδεση ADSL ή VDSL!!!! Γιατί τα 10/1 , 20/2 και 40/4 κανονικά υπερκαλύπτονται από τεχνολογία DSL, ασχέτως αν κάποιο δεν μπορούν να φτάσουν ούτε τα 5/0.5.

 

ΥΓ1 Μην τολμήσει κανείς να πει ότι υπάρχει και το πακέτο 120/8, γιατί το χρεώνει 76 € το μήνα!!!! Σε τέτοιες εποχές θεωρώ τελείως τρελή και παράλογη τιμή για οικιακή χρήση.

 

ΥΓ2 Αν το business plan της HCN είναι, ποντάρω στους μουτζωμένους καταναλωτές που δεν έχουν πρόσβαση σε VDSL και το ADSL τους συγχρονίζει στα 5 Mbps, τι να πω; Αν τους βγαίνει και κερδίζουν, πάσο.

 

ΥΓ3 Είναι αλήθεια αυτό για την Inalan και κάποιους δήμους της Αθήνας, κάπου διάβασα δελτίο τύπου και έλεγε πως μερικές φορές οι άδειες για επέκταση δικτύου καθυστερούν αδικαιολόγητα και τους ζητάνε παράλογα πράγματα. Στο ΕΛΛΑΝΤΑ της τεχνολογικής μιζέριας, κάποιοι προσπαθούν να στήσουν δίκτυα και έχουν και τους καθυστερημένους του κράτους σαν μπόνους δυσκολία στο εγχείρημα. Ευτυχώς η HCN βλέπω επεκτείνεται στην Θεσσαλονίκη σχετικά γρήγορα... Ασχέτως αν δεν προσφέρει αυτά που θα μπορούσε ή έπρεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

H αλήθεια είναι πως η vdsl αλλάζει πολύ το σκηνικό αλλά οι επεκτάσεις και οι επενδύσεις προχωράνε με ρυθμούς χελώνας με κύριο υπαίτιο την Cosmote.

 

Δεν προχωράνε με ρυθμούς χελώνας, απλά είναι τεράστιο το έργο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι η τιμολογιακη πολιτικη της HCN ειναι ετσι ωστε να καλυψει και το κοστος εγκαταστασης ινων.

Ισως στο μελλον αφου εχουν μεγαλυτερο πελατιολογιο να δουμε ειτε μειωση τιμων σε καποια πακετα ειτε αυξηση ταχυτητων,

Εγω θα ηθελα να δω custom πακετα παντως οπου να διαλεξω εγω up και down (πχ 70/20 θα ηταν τελειο για μενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προχωράνε με ρυθμούς χελώνας, απλά είναι τεράστιο το έργο. :P

 

Αν είχαν ξεκινήσει πριν 10 χρόνια να αντικαθιστούν τις πανάρχαιες καμπίνες και να φέρνουν οπτικές ίνες (ως όφειλαν) τώρα θα ήμασταν καλά!!! Αλλά πριν 10 χρόνια ο ΟΤΕ ακόμα ISDN διαφήμιζε!!!! Τηλέφωνο και Ίντερνετ μαζί!  :mad:  :mad:  :mad:

 

Φανταζομαι η τιμολογιακη πολιτικη της HCN ειναι ετσι ωστε να καλυψει και το κοστος εγκαταστασης ινων.

Ισως στο μελλον αφου εχουν μεγαλυτερο πελατιολογιο να δουμε ειτε μειωση τιμων σε καποια πακετα ειτε αυξηση ταχυτητων,

Εγω θα ηθελα να δω custom πακετα παντως οπου να διαλεξω εγω up και down (πχ 70/20 θα ηταν τελειο για μενα)

 

Αυτό ακριβώς σκεφτηκα και εγώ όταν είδα πρώτη φορά το site της HCN, λέω εντάξει για να πάρεις κατοστάρα γραμμή θα πρέπει να πληρώνεις 70+ το μήνα. Λογικά δεν βγαίνουν αλλιώς...

 

Και πριν κανένα εξάμηνο βλέπω Inalan - Αθήνα... 100/100 27€ το μήνα!!!  :shock:  :shock:  :shock:

 

Έβαλα τα κλάματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν είχαν ξεκινήσει πριν 10 χρόνια να αντικαθιστούν τις πανάρχαιες καμπίνες και να φέρνουν οπτικές ίνες (ως όφειλαν) τώρα θα ήμασταν καλά!!! Αλλά πριν 10 χρόνια ο ΟΤΕ ακόμα ISDN διαφήμιζε!!!! Τηλέφωνο και Ίντερνετ μαζί!  :mad:  :mad:  :mad:

 

Κι αν η γιαγιά μου είχε καρούλια φάση. 

 

Καμία σχέση με το ρυθμό χελώνας που είπες πάντως. Αυτό που γράφεις τώρα είναι ότι άργησε να ξεκινήσει, ο ρυθμός χελώνας είναι ότι προχωράει αργά (αφού ξεκίνησε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν η γιαγιά μου είχε καρούλια φάση. 

 

Καμία σχέση με το ρυθμό χελώνας που είπες πάντως. Αυτό που γράφεις τώρα είναι ότι άργησε να ξεκινήσει, ο ρυθμός χελώνας είναι ότι προχωράει αργά (αφού ξεκίνησε)...

 

Και αργά ξεκίνησαν ... και αργά προχωράει...

 

Εγώ ακόμα δεν έχω VDSL και μένω σε κεντρικότατο σημείο. Για να μην μιλήσω για επαρχία.

Για την ακρίβεια το VDSL έπρεπε να είναι ήδη διαθέσιμο παντού και ειδικά επαρχία που υποφέρουν από ταχύτητες και πλέον οι μεγάλοι πάροχοι να έχουν ήδη ξεκινήσει FTTH στα μεγάλα αστικά κέντρα. Όπως ακριβώς κάνουν μικρές εταιρίες τύπου HCN και Inalan με απίθανα κεφάλαια.

 

Με τους ρυθμούς που πάμε σε 2-3 χρόνια θα αρχίσει να προσφέρεται το FTTH και μέχρι να ολοκληρωθεί και να αποκτήσουν 100% κάλυψη στα μεγάλα αστικά κέντρα, 2030+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωράει με ρυθμούς ανάλογους της "οικονομίας" μας.

 

Ακριβώς αυτό. Λες και κάποιοι ζουν σε άλλο κόσμο και έχουν απαίτηση από ιδιωτικές εταιρίες να κάνουν τέτοιου είδους και μεγέθους επένδυση, σε αυτή την εξαιρετική οικονομική συγκυρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...