Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.

Δεν έφταιγε το καλώδιο αλλά η θύρα που το είχα συνδέσει. Δεν μου είχαν πει ότι η μία είναι μέχρι 1000 και η άλλη μέχρι 100...δεν έχει και οδηγίες σύνδεσης, οπότε είχα να βαλει στην 1000αρα την τηλεόραση και έβαζα στην 100αρα τον υπολογιστή. 

Πάντως όλα αυτά θα είχαν τελειώσει πιο γρήγορα αν μου έλεγαν κάτι 2 φορές που μίλησα στο τηλέφωνο ή αν το γραφαν στα 2-3 Mail.

Τώρα πρέπει να βρω ένα ρούτερ για να έχω και κάποια αξιοπρεπή ταχύτητα ασύρματα 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε Access Point ώστε απλά να το συνδέεις πάνω στο εκάστοτε router που δίνει ο πάροχος (ή σε switch σου) και να μην σε νοιάζει αν θα είναι συμβατό με το Χ μελλοντικό σου πάροχο.

Απλά να είναι Dual Band 2.4/5Ghz WiFi AC 1300+ Mbps και με Gbit Ethernet Port.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω παίξει μόνο με Ubiquiti AP AC LR, αλλά και το AP AC Lite είναι μια χαρά, 95 και 75 euro αντίστοιχα.

Υπάρχουν και λίγο φτηνότερα, αλλά δεν ξέρω τι ταχύτητες πιάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Δανείζει κανείς το upload του για μερικές μέρες; :P

Δεν παλεύεται ο οτε με 5 up..

το τζάμπα τέλος, ακούω προσφορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alfagama είπε

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.

Δεν έφταιγε το καλώδιο αλλά η θύρα που το είχα συνδέσει. Δεν μου είχαν πει ότι η μία είναι μέχρι 1000 και η άλλη μέχρι 100...δεν έχει και οδηγίες σύνδεσης, οπότε είχα να βαλει στην 1000αρα την τηλεόραση και έβαζα στην 100αρα τον υπολογιστή. 

Πάντως όλα αυτά θα είχαν τελειώσει πιο γρήγορα αν μου έλεγαν κάτι 2 φορές που μίλησα στο τηλέφωνο ή αν το γραφαν στα 2-3 Mail.

Τώρα πρέπει να βρω ένα ρούτερ για να έχω και κάποια αξιοπρεπή ταχύτητα ασύρματα 😎 

Άρα το πρόβλημα σου ήταν :
1.
η Fast Ethernet connection, που αποκλείεται να έβλεπες πάνω από 100Mbps
2. Το ότι δεν κατάλαβες ότι το WiFi N router ου δίνουν δεν είναι δυνατόν να σου δώσει την ονομαστική ταχύτητα των 200Mbps
?
διαβάζοντας το thread νομίζω δεν είχες κάνει ποτέ δοκιμή με καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να μου κάνεις πλάκα,...

Επειδή δεν κατάλαβες.

Το πρόβλημα μου ήταν ότι κανείς δεν μου είπε ότι του ρούτερ έχει δύο θύρες, μια μέχρι 100 και μια 1000αρα

Όπως γράφω παραπάνω, που εσύ αγνόησες μάλλον για να μου την πεις, στην 1000αρα είχα την τηλεόραση.

Το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι δεν έκανα ποτέ τεστ με καλώδιο από που το έβγαλες;

Μήπως τελικά δουλεύεις στην hcn; Και γι'αυτό δικαιολογείς τα πάντα, το δικό μου συμπέρασμα έχει κάποια βάση.

Όσο για την ταχύτητα που μπορώ να έχω ασύρματα, ξέρω πολύ καλά ότι είναι μικρότερη. Δεν χρειάζεται να μου λες ανοησίες.

Συμβουλή, μάθε να διαβάζεις και μετά να βγάζεις συμπεράσματα.

Εδώ δεν είμαστε για να κάνουμε τους έξυπνους ούτε για να την λέμε σε κάποιους, ειδικά αν δεν διαβάσαμε ή καταλάβαμε τα ποστ, εδώ είμαστε μια παρέα που ο ένας βοηθάει τον άλλο.

Άσε λοιπόν τα αυθαίρετα συμπεράσματα και αν έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό  κάντο, αν όχι μην γίνεσαι εριστικός.

ΥΓ. Λες στα 152 τεστ που έκανα και φαίνονται στο ιστορικό και στα 10+ που έστειλα στην hcn να μην είδαν αν έκανα δοκιμές με καλώδιο

ΥΓ2 ο τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο, γιατί δεν μου είπε κάτι τόσο απλό; Γιατί δεν ρώτησε σε ποια θύρα έχω το καλώδιο, παρα μόνο μου έλεγε μακακιες;

Κατάλαβες;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπιασες 152 με καλώδιο σε θύρα που έχει μέγιστο 100;

Επίσης ο μόνος που μιλάει άσχημα είσαι εσύ. Να σε βοηθήσουν θέλουν όλοι. Ηρέμησε. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, djuan1988 said:

Έπιασες 152 με καλώδιο σε θύρα που έχει μέγιστο 100;

152 φορές testαρε (τρόπος του λέγειν), όχι 152Mbps σε test. 😛

1 hour ago, alfagama said:

ΥΓ2 ο τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο, γιατί δεν μου είπε κάτι τόσο απλό; Γιατί δεν ρώτησε σε ποια θύρα έχω το καλώδιο, παρα μόνο μου έλεγε μακακιες;

Καλό ερώτημα αυτό. Στο λάθος που είχα κάνει για το VoIP στο modem της Voda με ρώτησαν σχεδόν αμέσως αν είχα συνδέσει τη συσκευή στο TEL1 ή στο TEL2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ThReSh είπε

152 φορές testαρε (τρόπος του λέγειν), όχι 152Mbps σε test. 😛

Σωστός 😁 Αυτά συμβαίνουν αν διαβάζεις insomnia στο φανάρι! 

Αλλά και πάλι είχε αναφέρει ότι έπιασε 120-130 (βέβαια μπορεί να τα έπιασε με wifi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Έπιασες 152 με καλώδιο σε θύρα που έχει μέγιστο 100;

Επίσης ο μόνος που μιλάει άσχημα είσαι εσύ. Να σε βοηθήσουν θέλουν όλοι. Ηρέμησε. 

Ηρέμησε εσύ,... που μίλησα άσχημα;

ΥΓ φαίνεται και εσύ δεν διαβάζεις τα ποστ, απλά απαντάς....

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Σωστός 😁 Αυτά συμβαίνουν αν διαβάζεις insomnia στο φανάρι! 

Αλλά και πάλι είχε αναφέρει ότι έπιασε 120-130 (βέβαια μπορεί να τα έπιασε με wifi).

Έγραψα ότι έπιασα 120-130 αλλά και 170, όχι όμως ασύρματα, αν δείτε τα ποστ μου θα δείτε ότι έγραψα ότι δεν θυμάμαι αν είδα πάνω από 100 με καλώδιο.

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν έβλεπα την ταχύτητα που έπρεπε να έχω, το πρόβλημα μεγάλωσε όταν ο τεχνικός που μίλησα αντί να μου να ελέγξω σε ποια θύρα έχω το καλώδιο, μου έλεγε ότι άλλο του κατέβαινε στο μυαλό.

Το πρόβλημα Λύθηκε όταν ήρθε τεχνικός και βάζοντας απλά το καλώδιο εκεί που έπρεπε δούλεψε κανονικά.

Το πρόβλημα εδώ δημιουργήθηκε επειδή τα ποστ κάποιοι τα διαβάζατε επιφανειακά, σαν να θέλετε να μου ρίξετε ευθύνες γιατί και καλά δεν ήξερα τι θέλω.

Αν διαβάσετε όλα τα ποστ, θα δείτε ότι το πρόβλημα μου ήταν η χαμηλή ταχύτητα με καλώδιο που μάλιστα ασύρματα έπιανε παραπάνω κάποιες φορές. Πάνω σε αυτό δείτε το απαντήσατε κάποιοι.

Τελειώνω εγώ, δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε άλλο, ειδικά από την στιγμή που δεν υπάρχει πλέον θέμα.

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2019 στις 7:58 ΜΜ, alfagama είπε

Εμένα μου αναβάθμισαν σε fiber πριν 10 μέρες...

Η ταχύτητα παίζει από 70-80 μέχρι 140-150 και μόνο μια φορά είδα 170...

Το κακό είναι ότι ενώ έστειλα πολλά Mail για να το ελέγξουν, μου λένε μακακιες, τελευταία με πήρε ένας... τεχνικός και ήθελε να με πείσει ότι πάνω από 90 με WiFi δεν θα δω, εκείνη την στιγμή μου ζήτησε να κάνω Speedtest και έδειχνε 135... και αυτός επέμενε.

Δεν βλέπω να βγάζω άκρη, ειδικά όταν ο κάθε άσχετος λέει βλακείες, θα κάνω αλλαγή πακέτου σε 120 και ότι βγάλει, δεν έχω ούτε όρεξη ούτε χρόνο να ασχοληθώ.

 

Στις 14/7/2019 στις 12:01 ΜΜ, alfagama είπε

Δεν έχει σημασία πως συνδέομαι, είτε ethernet είτε wifi το ίδιο είναι.

το θέμα δεν είναι μόνο ότι έχω χαμηλή ταχύτητα, αλλά έχει μια τεράστια αστάθεια ξεκινάει για παράδειγμα στα 70-80 ανεβαίνει στα 120-130 και πέφτει πάλι μπορεί και πιο κάτω από τα 70, ότι να ναι.

πριν με την 40/4 που είχα ήταν μια χαρά, μόνιμα καρφωμένο στα 38-39/4, αλλά πέρα από την ταχύτητα το κακό είναι ότι μιλάς με τον  ... τεχνικό και σε αντιμετωπίζει σαν αναλφάβητο και πρέπει να πιστέψεις την κάθε μακακια του..... δεν πρόκειται  να δεις πάνω από 90 και τέλος, άσχετα αν του λέω ότι εκείνη την στιγμή βλέπω 135, απλά δεν ακούει.

Εγω απο αυτα καταλαβα παντως οτι εκανες ΚΑΙ καλωδιακα μετρησεις που σου εδειχναν πανω απο 100,πραγμα που σε κατοσταρα θυρα δεν γινεται να συμβει.

Και απ οτι βλεπω,κι αλλοι καταλαβαν το ιδιο.

Αν και στον τεχνικο που μιλησες του ειπες οτι ειδες τη μια 70 και την αλλη 130,προφανως και θα απεκλεισε το ενδεχομενο να εισαι συνδεδεμενος στην κατοσταρα θυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...