Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, georgekz750 είπε

Εγω απο αυτα καταλαβα παντως οτι εκανες ΚΑΙ καλωδιακα μετρησεις που σου εδειχναν πανω απο 100,πραγμα που σε κατοσταρα θυρα δεν γινεται να συμβει.

Και απ οτι βλεπω,κι αλλοι καταλαβαν το ιδιο.

Αν και στον τεχνικο που μιλησες του ειπες οτι ειδες τη μια 70 και την αλλη 130,προφανως και θα απεκλεισε το ενδεχομενο να εισαι συνδεδεμενος στην κατοσταρα θυρα.

Στην πρώτη παράθεση μιλάω για ασύρματη σύνδεση, γι'αυτό μου έλεγε ο τεχνικός ότι πάνω από 90 δεν θα δω, την στιγμή που έβλεπα 135 

Στην δεύτερη παράθεση μιλάω γενικά για τους δοκιμές και τι έβλεπα, πότε ασύρματα και πότε με καλώδιο.

Τα screenshot που τους έστειλα ήταν όλα με καλώδιο με μέγιστη ταχύτητα τα 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας κρατήσουμε την ουσία ,

Πλέον συζητάμε για το αν πιάνουμε τα  100 και 200Mbps που δίνει ο παροχος.

Ναι μεν γκρινιάζουμε σα να έχουμε 2Mbps αλλά μπαίνουμε στη νέα εποχή και αυτό έχει σημασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα;

 

Μόλις έκανα σύνδεση στην HCN 120/120 fiber, μου έδωσαν ένα ρούτερ στο οποίο υπάρχουν 2 Ethernet θύρες μια 100Mbps και μια 1Gbps. Εγώ θέλω και στους 2 υπολογιστές να πιάνω τα 120 και όχι μόνο 100 στον ένα, τι θα χρειαστεί να κάνω/αγοράσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sheik είπε

Να ρωτήσω κάτι εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα;

Μόλις έκανα σύνδεση στην HCN 120/120 fiber, μου έδωσαν ένα ρούτερ στο οποίο υπάρχουν 2 Ethernet θύρες μια 100Mbps και μια 1Gbps. Εγώ θέλω και στους 2 υπολογιστές να πιάνω τα 120 και όχι μόνο 100 στον ένα, τι θα χρειαστεί να κάνω/αγοράσω;

Θα χρειαστείς ενα gigabit switch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, k_tsakalidis είπε

Θα χρειαστείς ενα gigabit switch

Μπορείς να μου υποδείξεις ένα ; Γιατί μπερδεύτηκα λίγο, το splitter που βγάζει 2 Ethernet είναι το ίδιο πράγμα; Βλέπω  switches και όλα έχουν καμία 5 θύρες, δεν υπάρχει με λιγότερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sheik είπε

Μπορείς να μου υποδείξεις ένα ; Γιατί μπερδεύτηκα λίγο, το splitter που βγάζει 2 Ethernet είναι το ίδιο πράγμα; Βλέπω  switches και όλα έχουν καμία 5 θύρες, δεν υπάρχει με λιγότερες;

Ας έχει 5 θύρες, εσύ χρησιμοποιείς όσες θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sheik είπε

Μπορείς να μου υποδείξεις ένα ; Γιατί μπερδεύτηκα λίγο, το splitter που βγάζει 2 Ethernet είναι το ίδιο πράγμα; Βλέπω  switches και όλα έχουν καμία 5 θύρες, δεν υπάρχει με λιγότερες;

Με λιγότερες οχι δεν υπαρχει κατι. 

Με το πιο φθηνό της TP-LINK (πχ TL-SG1005D) θα κανεις αψογα τη δουλειά σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση : από τη στιγμή που τοποθετήθηκε το κουτί στην οικοδομή, τι χρόνος χρειάστηκε για την τελική σύνδεση; 

Από τις δικές σας εμπειρίες

Επεξ/σία από tzehos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θέλω να κάνω νέα σύνδεση στην HCN θα πρέπει να υπάρχει ήδη σύνδεση από άλλον πάροχο και να γίνει φορητότητα;

Επίσης χρειάζεται κάποια επέμβαση στην καλωδίωση του σπιτιού μου; Ενδιαφέρομαι μόνο για απλή σύνδεση ίντερνετ, το πακέτο που έχουν με τα 10Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανεξάρτητος πάροχος σε σχέση με τους υπόλοιπους, έρχονται και βάζουν δική τους καλωδίωση και δεν χρησιμοποιούν του χαλκού που υπάρχει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρίσκεσαι σε περιοχή που καλύπτεται από το δικό τους δίκτυο θα σκάψουν και θα το φέρουν, δεν έχω πετύχει φωτογραφίες αλλά θα είναι όπως η INALAN. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...