Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 1988panos2171 είπε

Όχι ότι ξέρω την INALAN αλλά πάνω κάτω κατάλαβα τι παίζει. Γενικά αξίζει γιατί το σκέφτομαι πολύ σοβαρά νά φύγω από τη vodafone.

Αξίζει αλλά η αναμονή είναι μεγάλη αν δεν είναι κάποιος γείτονας συνδεδεμένος, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και προχωράνε πιο γρήγορα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2019 στις 2:40 ΜΜ, 1988panos2171 είπε

Ναι οκ μέσα σπίτι πως το φέρνουν; :P

 

Βάζουν Κουτί (τερματικό) στην πολυκατοικια κάτω και απο εκει (κουτι) μέχρι μέσα στο σπίτι σου καλώδιο (ομοαξωνικό σαν της κεραίας τηλεόρασης [αν ειναι στα μικρά πακέτα 10/1]) μέχρι το modem που θα σου φέρουν ή οπτική ίνα (πακέτα fiber πχ 120/120) απο το κουτί μεχρι στο σπίτι σου μέσα στο router που θα σου φέρουν.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1. κανεις αιτηση.

2. σε παίρνουν για να κλεισουν ραντεβου για να κανουν την καλωδίωση απο το σπίτι σου (απο εκει που θα πεις οτι θέλεις να βάλεις το modem) μέχρι κάτω στην πολυκατοικία εκεί που θα παει το κουτί τους. [αναλογα με τη συνδεση ομοαξονικό ή οπτική ίνα].

3. ερχονται και βαζουν το κουτί.

4. συνδεουν το κουτί.

5. έρχετε ο τεχνικός σπίτι σου (με ραντεβού) για να συνδέσει το modem που το φέρνει μαζί του.

πάντως το 120/120 με 26,25€ τον μηνα αξίζει πολύ (και δεν ειναι εως..... αλλα 120/120) σε σχεση με το 10/1 που εχει 15,76€ το μηνα

 

Αν θέλετε και φωτογραφίες απο κουτι να σας στείλω

Επεξ/σία από IcePowerGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 2:47 ΜΜ, 1988panos2171 είπε

Όχι ότι ξέρω την INALAN αλλά πάνω κάτω κατάλαβα τι παίζει. Γενικά αξίζει γιατί το σκέφτομαι πολύ σοβαρά νά φύγω από τη vodafone.

INALAN --> ΔΥΤΙΚΑ

HCN --> ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

Άλλες εταιρίες αλλά και οι 2 με δικό τους δίκτυο οπτικών ινών και παλέυουν να πάνε η μια Ανατολικά και η άλλη Δυτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, IcePowerGR είπε

INALAN --> ΔΥΤΙΚΑ

HCN --> ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

Άλλες εταιρίες αλλά και οι 2 με δικό τους δίκτυο οπτικών ινών και παλέυουν να πάνε η μια Ανατολικά και η άλλη Δυτικά

από ότι ξέρω η INALAN είναι από Αθήνα

και ειλικρινά τώρα, έκανες προφίλ για να μας πεις αν θέλουμε φωτογραφίες από το κουτί τους?

όμαγκαντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, vassilis018 said:

και ειλικρινά τώρα, έκανες προφίλ για να μας πεις αν θέλουμε φωτογραφίες από το κουτί τους?

Εννοείς ότι έκανε register το 2014 για να κάνει τώρα promotion στην Inalan ή στην HCN? 😛

Επεξ/σία από ThReSh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Εννοείς ότι έκανε register το 2014 για να κάνει τώρα promotion στην Inalan ή στην HCN? 😛

μέσα στο Insomnia, όλα τα περιμένω :P

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη προκειται να μετακομισω ανω τουμπα  και συγκεκριμενα στην οδο βιζυης και ειδα οτι η περιοχη καλυπτεται απο το δικτυο τησ hcn  ποσο περιπου θα παρει να συνδεθω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimitrisg55 είπε

Γίνεται να αλλάξουμε το ρουτερ που μας δίνει η hcn?

όχι, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το δικό σου συνδεδεμένο πάνω στης hcn.

Αυτό όμως μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα, γιατί θα υπάρχει διπλό NAT.

 

 

8 ώρες πριν, drxpz είπε

επειδη προκειται να μετακομισω ανω τουμπα  και συγκεκριμενα στην οδο βιζυης και ειδα οτι η περιοχη καλυπτεται απο το δικτυο τησ hcn  ποσο περιπου θα παρει να συνδεθω ?

μόνο η εταιρεία μπορεί να στο απαντήσει αυτό, οι υπόλοιποι απλά θα κάνουμε εικασίες.

Αν υπάρχει κουτί ήδη δίπλα σου, τότε είναι θέμα ημερών. Αν όχι κανείς δεν ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, drxpz είπε

επειδη προκειται να μετακομισω ανω τουμπα  και συγκεκριμενα στην οδο βιζυης και ειδα οτι η περιοχη καλυπτεται απο το δικτυο τησ hcn  ποσο περιπου θα παρει να συνδεθω ?

Αρχικά να πω ότι θα είσαι στην κάτω Τούμπα και όχι στην άνω 😉

Θα πρέπει να δεις αν από την πλευρά της οικοδομής έχει περάσει το δίκτυο της hcn. Αν ναι τότε είσαι σε καλό δρόμο. Αν έχουν τοποθετήσει κουτί, υπολόγισε 1 μήνα περίπου. Αν όχι, λίγο παραπάνω. 

Επεξ/σία από tzehos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vassilis018 είπε

μέσα στο Insomnia, όλα τα περιμένω :P

Αν σας χαλάνε οι γνώμες ανθρώπων της πληροφορικής που λόγο επαγγέλματος έχουν εμπεριστατωμένη άποψη, τότε να μην ξαναπαντησω και να μείνω στο απλά να διαβάζω όπως έκανα μέχρι τώρα.

Ο σκοπός μου ήταν να ξεκαθαρίσω στο τι κάνουν (μια και είμαι από τους πιλοτικούς πελάτες (ξαναλέω λόγω δουλειάς χωρίς να έχω καμία σχέση με καμία από τις εταιρίες αυτές) για να μάθουν όσοι δεν ξέρουν το τι έχουν να αντιμετωπίσουν (χρόνους, εργασίες μέσα στο σπίτι κλπ))

Ps που να ήταν κανένας που είχε avatar και όχι φωτό 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2019 στις 3:26 ΜΜ, IcePowerGR είπε
 

Βάζουν Κουτί (τερματικό) στην πολυκατοικια κάτω και απο εκει (κουτι) μέχρι μέσα στο σπίτι σου καλώδιο (ομοαξωνικό σαν της κεραίας τηλεόρασης [αν ειναι στα μικρά πακέτα 10/1]) μέχρι το modem που θα σου φέρουν ή οπτική ίνα (πακέτα fiber πχ 120/120) απο το κουτί μεχρι στο σπίτι σου μέσα στο router που θα σου φέρουν.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1. κανεις αιτηση.

2. σε παίρνουν για να κλεισουν ραντεβου για να κανουν την καλωδίωση απο το σπίτι σου (απο εκει που θα πεις οτι θέλεις να βάλεις το modem) μέχρι κάτω στην πολυκατοικία εκεί που θα παει το κουτί τους. [αναλογα με τη συνδεση ομοαξονικό ή οπτική ίνα].

3. ερχονται και βαζουν το κουτί.

4. συνδεουν το κουτί.

5. έρχετε ο τεχνικός σπίτι σου (με ραντεβού) για να συνδέσει το modem που το φέρνει μαζί του.

πάντως το 120/120 με 26,25€ τον μηνα αξίζει πολύ (και δεν ειναι εως..... αλλα 120/120) σε σχεση με το 10/1 που εχει 15,76€ το μηνα

Αν θέλετε και φωτογραφίες απο κουτι να σας στείλω

Από το βήμα 2 στο βήμα 3 για μένα χρειάστηκαν 15 μήνες σε δρόμο που δεν υπήρχε δίκτυο. Προς ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzehos είπε

Αρχικά να πω ότι θα είσαι στην κάτω Τούμπα και όχι στην άνω 😉

Θα πρέπει να δεις αν από την πλευρά της οικοδομής έχει περάσει το δίκτυο της hcn. Αν ναι τότε είσαι σε καλό δρόμο. Αν έχουν τοποθετήσει κουτί, υπολόγισε 1 μήνα περίπου. Αν όχι, λίγο παραπάνω. 

συγγνωμη τρελε ειμαι φοιτητησ και τωρα θα παω θεσσαλονικη δεν εχω ιδεα χχαχαχαχααχχα 

μαγκεσ μηπωσ υπαρχει καμια φωτο απο αυτο το κουτι να το αναγνωρισω οταν ξαναπαω  ?

 

Επεξ/σία από drxpz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, drxpz είπε

συγγνωμη τρελε ειμαι φοιτητησ και τωρα θα παω θεσσαλονικη δεν εχω ιδεα χχαχαχαχααχχα 

μαγκεσ μηπωσ υπαρχει καμια φωτο απο αυτο το κουτι να το αναγνωρισω οταν ξαναπαω  ?

Πάρε ένα τηλέφωνο στην εταιρεία να έχεις έγκυρη ενημέρωση σε 5 λεπτά. Από την 1η στιγμή που πόσταρες εδώ θα είχες όλες τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...