Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπαινει διπλα απο την υπογραφη απο οποιον θελει να φαει κοψιδια, να παρει διπλωμα, να παει ορειβασια, να καπνισει κλπ κλπ που θα επιβαρυνει το κοστος δημοσιας υγειας σε περιπτωση που θα παθει κατι?

 

μην τους κανεις να σκεφτονται και θα θυμωσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπιασες το νόημα και ίσως να φταίω εγώ.

 

Δεν προέτρεψα κανέναν να δοκιμάσει και ούτε είπα πουθενά ότι έχω δοκιμάσει (δεν είπα γενικώς κάτι για μένα). Αυτό που είπα είναι ότι όπως υπάρχει κατηγοριοποίηση στα αλκοολούχα ποτά (δεν είναι ίδια η μπύρα με το gin) έτσι πρέπει να υπάρξει και στα "ναρκωτικά".

 

Αν ο άλλος καταφέρει να γίνει αλκοολικός με μπύρα τι να πω... θέλει και τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου ειπα να μην δοκιμασεις, απλα σου λεω οτι δεν ξερω εγω κατα ποσο αυτο θα σε κανει δεσμοτη.

αν μπορεις να το ελεγχεις μαγκια σου.

Γιατι το αλκοολ και το τσιγαρο να ειναι νομιμα τοτε? Γιατι σε χωρες που δεν διωκεται η κατοχη για προσωπικη χρηση ειδανε μειωση στις χρησεις ουσιων?

 

Επισης ο ΟΡ μιλαει για την κανναβη, μια ουσια που εχω προσπαθησει να την κανω 3 φορες, και δεν μου αρεσε και τις 3. Ενα φυτο που ειναι τρομερο απο αποψη δυνατοτητων, πιο καλο yield απο τα δεντρα στην παραγωγη χαρτιου (δεν ειμαι σιγουρος αν ξεπερναει το βαμβακι για ρουχα) με ρυθμο ανανεωσης πολλαπλασιο απο αυτο των δεντρων, σπερνεις, φυτρωνει, θεριζεις κανεις χαρτι και ξαναβγαινει πολυ πιο γρηγορα απο τα δεντρα για παραγωγη χαρτιου. Ειναι φαρμακο αποδεδειγμενα, σε αρκετες πολιτειες των συντηρητικων ΗΠΑ συνταγογραφειται απο γιατρους.

 

Δεν εχω δει κανεναν να καπνιζει μαυρο και να πει "ΕΙΜΑΙ ΟΚ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ" οι πιο πολλοι θελουν να δουν ταινιες, ντοκιμαντερ, να πουμε μαλακιες και να μιλησουμε για διαφορα πραγματα που ξερουμε. Αντιθετα ξερω και εχω δει παρα πολλους που οταν πινουν νομιζουν οτι ειναι η μιξη chuck liddel/ryan gosling/ayrton senna και θελουν να το παιξουν καμποσοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπιασες το νόημα και ίσως να φταίω εγώ.

 

Δεν προέτρεψα κανέναν να δοκιμάσει και ούτε είπα πουθενά ότι έχω δοκιμάσει (δεν είπα γενικώς κάτι για μένα). Αυτό που είπα είναι ότι όπως υπάρχει κατηγοριοποίηση στα αλκοολούχα ποτά (δεν είναι ίδια η μπύρα με το gin) έτσι πρέπει να υπάρξει και στα "ναρκωτικά".

 

Αν ο άλλος καταφέρει να γίνει αλκοολικός με μπύρα τι να πω... θέλει και τέχνη.

καλα οτι πρεπει να υπαρχει κατηγορια πρεπει,

αλλα να μην δινονται και στα περιπτερα.

 

@toufas με συνταγη γιατρου μονο το μαυρο :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για τα ναρκωτικά. Το τόπικ είναι κάπως ποιο ειδικό διότι μιλάει μόνο για την κάνναβη και όχι γενικά για τα ναρκωτικά. Κάποιος που είναι γενικώς υπέρ της ποινικοποίησης όλων των ναρκωτικών εκ πρώτης όψεως θα πεί να μην νομιμοποιηθεί η κάνναβη. Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει κάποιος λόγος που να κάνει την κάνναβη χρησιμότερο/σημαντικότερο ναρκωτικό για τον άνθρωπο από οτι τα υπόλοιπα ωστέ να μιλάμε μόνο για νομιμοποίηση της κάνναβης.

 

Αν και δεν το έχω ψάξει το θέμα. Πιστεύω οτι όλα τα ναρκωτικά όπως και η κάνναβη δεν κάνουν καλό στον άνθρωπο, άρα τόσο όλα τα ναρκωτικά όσο και η κάνναβη δεν πρέπει να νομιμοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για τα ναρκωτικά. Το τόπικ είναι κάπως ποιο ειδικό διότι μιλάει μόνο για την κάνναβη και όχι γενικά για τα ναρκωτικά. Κάποιος που είναι γενικώς υπέρ της ποινικοποίησης όλων των ναρκωτικών εκ πρώτης όψεως θα πεί να μην νομιμοποιηθεί η κάνναβη. Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει κάποιος λόγος που να κάνει την κάνναβη χρησιμότερο/σημαντικότερο ναρκωτικό για τον άνθρωπο από οτι τα υπόλοιπα ωστέ να μιλάμε μόνο για νομιμοποίηση της κάνναβης.

 

Αν και δεν το έχω ψάξει το θέμα. Πιστεύω οτι όλα τα ναρκωτικά όπως και η κάνναβη δεν κάνουν καλό στον άνθρωπο, άρα τόσο όλα τα ναρκωτικά όσο και η κάνναβη δεν πρέπει να νομιμοποιηθούν.

Ολα τα ναρκωτικα/ψυχοτροπες ουσιες ομως. Οχι αυτα που δεν γνωριζουμε για το τι κανουν επειδη ποτε δεν διαβασαμε μονοι μας.

Και το αλκοολ μαζι, και η νικοτινη (και η καφεινη κλπ κλπ.)

Επισης το οτι δεν εχεις ψαξει κατι, αλλα εχεις αποψη θα επρεπε να σε ανησυχει σαν σκεπτομενο ανθρωπο. Εμενα παντως με ανησυχει σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Τούφα αρχικά.

 

@Paras

Δεν είπα να τα δίνουν στο περίπτερο αλλά ούτε και να παίζει τμήμα για λίγο τρίμμα ρε φίλε...

 

 

@Basilhs

Η έννοια "ναρκωτικά" είναι πολύ ευρεία.

Κατά τη γνώμη μου, τα χειρότερα είναι αυτά που σου/μου/μας δίνει η TV αδερφέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτός που θα καπνίσει απανωτά πέντε τσιγάρα και μετά θα οδηγήσει δεν θα είναι λιγότερο επικίνδυνος με αυτόν που θα κατεβάσει πέντε ποτηράκια αλλά γιατί συγκρίνουμε πάντα τα άκρα;

 

Το οτι το αλκοόλ π.χ. είναι ορόφους χειρότερο από την κάνναβη το ξέρουμε ήδη. Και όμως, πίνουμε. Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε εθισμένοι στην καφεϊνη, σίγουρα πολύ περισσότερο από όσο νομίζουμε, ενώ όλοι οι καπνιστές είναι εθισμένοι ΓΕΡΑ στην νικοτίνη. Σκεφτείτε το, αν ανακαλύπταμε μόλις σήμερα αυτές τις τρείς ουσίες, το μόνο σίγουρο είναι πως σε λίγα χρόνια θα συζητούσαμε για την αποποινικοποίηση τους. ;)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την αποποινικοποίηση της κάνναβης, αρκεί όπως είπε ο Τούφας αυτή να συνοδεύεται από την απαραίτητη ενημέρωση. Αλλά ξέρω, θέλω ενημέρωση στη χώρα που καπνίζουμε και πίνουμε σαν ζώα από τα 13 μας, joke's on me :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα ναρκωτικα/ψυχοτροπες ουσιες ομως. Οχι αυτα που δεν γνωριζουμε για το τι κανουν επειδη ποτε δεν διαβασαμε μονοι μας.

Και το αλκοολ μαζι, και η νικοτινη (και η καφεινη κλπ κλπ.)

Επισης το οτι δεν εχεις ψαξει κατι, αλλα εχεις αποψη θα επρεπε να σε ανησυχει σαν σκεπτομενο ανθρωπο. Εμενα παντως με ανησυχει σιγουρα.

 

Δεν έχω καμία διάθεση να ψάξω πληροφορίες για 50-100 ναρκωτικά και να μάθω τι προκαλεί το καθένα ωστέ να γράψω ένα πόστ εδώ. Επίσης το οτι κάπιοι καπνίζουν τσιγάρο που΄εχει νικοτίνη πίνουν ποτά που έχουν αλκοόλ και αυτά επιτρέπονται δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να επιτραπούν και όλα τα υπόλοιπα ή η κάνναβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία διάθεση να ψάξω πληροφορίες για 50-100 ναρκωτικά και να μάθω τι προκαλεί το καθένα ωστέ να γράψω ένα πόστ εδώ. Επίσης το οτι κάπιοι καπνίζουν τσιγάρο που΄εχει νικοτίνη πίνουν ποτά που έχουν αλκοόλ και αυτά επιτρέπονται δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να επιτραπούν και όλα τα υπόλοιπα ή η κάνναβη.

 

Μην εχεις αποψη για κατι που δεν γνωριζεις. Το οτι εσυ δεν γνωριζεις κατι, δεν το κανει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το οτι κάπιοι καπνίζουν τσιγάρο που΄εχει νικοτίνη πίνουν ποτά που έχουν αλκοόλ και αυτά επιτρέπονται δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να επιτραπούν και όλα τα υπόλοιπα ή η κάνναβη.

 

Όχι, αλλά δεν σε προβληματίζει το γιατί αυτά επιτρέπονται ενώ η κανναβη όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι σαν λαος δεν ειμαστε και παρα πολυ ευσυνειδητοι.Φαινεται απο παρα πολλα παραδειγματα καθημερινα.Η εννοια της αναληψης ευθυνης απουσιαζει απο το μυαλο παρα πολλων γυρω μας.Γενικα θεωρω οτι δεν σκεφτομαστε τους συνανθρωπους μας.Οπως διαβασα παραδειγματα για αλκοολ απο τους φιλους παραπανω,ετσι και μενα μου ερχονται αναλογες σκεψεις απο πραξεις αυτων που δεν θα μπορουσαν να κατανοησουν αυτο που κανουν.Ειναι διαφορετικο να πινεις μονος σου στο σπιτι(βεβαια και αυτο πιστευω πως ειναι επικινδυνο) απο το να βγαινεις εξω και να εχεις αμεση επαφη με αλλα ατομα.Το ιδιο νομιζω ισχυει και με την κανναβη.

 

Απο την αλλη η σωστη ενημερωση για τις επιδρασεις και τους κινδυνους που κρυβει ισως να μετριαζε την κατασταση.Αλλα και παλι θεωρω πως δεν "ειμαστε ετοιμοι".Το μονο θετικο κατα τη γνωμη μου ειναι πως πλεον θα σταματησουν το φαινομενο να κυνηγανε τα παιδακια που εχουν πανω τους 1 τσιγαρο και να μην ασχολουνται με αυτους που τους τα πλασαρουν

 

Να συμπληρωσω στο θεμα της ανευθυνοτητας, για να μην παρεξηγηθω, πως μιλαω κυριως για την πλειοψηφια, συμπερασμα που εχει προκυψει απο καθαρα προσωπικες εμπειριες.Δεν ειμαι απολυτος και δεν εχω διαθεση να προσβαλλω καποιον προσωπικα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εχεις αποψη για κατι που δεν γνωριζεις. Το οτι εσυ δεν γνωριζεις κατι, δεν το κανει λαθος.

 

Άποψη θα έχω για οτι θέλω δεν θα μου πείς εσύ και μην το συνεχίζεις σε παρακαλώ.

 

Όχι, αλλά δεν σε προβληματίζει το γιατί αυτά επιτρέπονται ενώ η κανναβη όχι;

 

Διότι πολύ απλά αν και απέφυγα να το γράψω στο προηγούμενο πόστ, η κάθε ουσία πάντα σε ίδια ποσότητα επηρεάζει τον άνθρωπο σε διαφορειτκό βαθμό. Άλλο βαθμό η ηρωϊνη η κοκαϊνη και άλλο η καφεϊνη. Αν ο άνθρωπος με ένα τσιγάρο που έχει νικοτίνη ή με ένα ποτήρι καφέ που έχει καφεϊνη, είχε και τα ίδια συμπτώματα με αυτόν που παίρνει κοκαϊνη και ηρωϊνη τότε πίστεψέ με θα είχαν απαγορευθεί και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη θα έχω για οτι θέλω δεν θα μου πείς εσύ και μην το συνεχίζεις σε παρακαλώ.

 

 

 

Διότι πολύ απλά αν και απέφυγα να το γράψω στο προηγούμενο πόστ, η κάθε ουσία πάντα σε ίδια ποσότητα επηρεάζει τον άνθρωπο σε διαφορειτκό βαθμό. Άλλο βαθμό η ηρωϊνη η κοκαϊνη και άλλο η καφεϊνη. Αν ο άνθρωπος με ένα τσιγάρο που έχει νικοτίνη ή με ένα ποτήρι καφέ που έχει καφεϊνη, είχε και τα ίδια συμπτώματα με αυτόν που παίρνει κοκαϊνη και ηρωϊνη τότε πίστεψέ με θα είχαν απαγορευθεί και αυτά.

 

Διάβασε εδώ: http://www.bbc.co.uk/news/uk-11660210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...