Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άν με ρωτήσεις αν είμαι υπέρ της χρήσης η απαντησή μου θα είναι αρνητική. Προτιμώ να βλέπω νέους να σκέφτονται και να καλλιεργουν τους εαυτούς τους από το να κάνουν χρήση κάναβης.

 

Πιστευεις οτι το ενα αποκλειει το αλλο, και αν ναι, γιατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Δεν είναι δικαίωμά του όμως να επιβαρύνει το κόστος της δημόσιας υγείας, κόστος για το οποίο επιβαρύνομαι και εγώ μέσω της φορολογίας."

Δηλαδή όταν εσυ καπνιΖεις ενώ εγω όχι και σε λίγα χρόνια θα νοσηλεύεται για το κάπνισμα επιβαυρινοντας και εμένα φορολογικά το ίδιο πρα δεν είναι; Χωρις να αναφέρομαι σε σένα αλλα ως παράδειγμα το λέω... Το κράτος κάνει αυτο που θέλει, όταν θέλει και οπότε γουστάρει...

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερ την νομιμοποίησης είναι το παιδί και ΚΑΤΑ της χρήσης. Γιατι μπερδεύεσαι;

Υπερ της νομιμοποιησης και κατα της χρησης δν γινεται.Υπερ της αποποινηκοποιησης και κατα της χρησης γινεται..Ειναι διαφορετικα ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερ την νομιμοποίησης είναι το παιδί και ΚΑΤΑ της χρήσης. Γιατι μπερδεύεσαι;

 

Εσυ μαλλον δεν καταλαβες, σε αυτα εδω αναφερομουν για ποιο λογο να ειναι αμοιβαια αποκλειομενα? :

 

Προτιμώ να βλέπω νέους να σκέφτονται και να καλλιεργουν τους εαυτούς τους από το να κάνουν χρήση κάναβης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η νομιμοποίησή της θα εξαλήψει τα αρνητικά αποτελέσματα της σημερινής κατάστασης, και ότι θα έχει θετικότερα αποτελέσματα μέσω του ελέγχου απο το κράτος.

 

Ας μην κρυβομαστε πισω από το δάχτυλό μας, η μέχρι τώρα πολιτική το μόνο που έχει καταφέρει είναι την άνθιση του λαθρεμπορίου.

 

Δεν σημαίνει ότι νομιμοποίηση = υπέρ της χρήσης, αλλά καλύτερα να υπάρχει κάποιος έλεγχος παρά αυτή η ανεξέλεγκτη κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι και οχι!!!

Ειμαι εντελος κατα των ναρκωτικων σκληρων ή μαλακων οποτε δεν συμφωνω να γυνει νομιμο.

Και μη μου πει κανεις για ολλανδια και τα σχετικα γιατι εδω ειμαστε ΕΛΛΑΔΑ!!!

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι και οχι!!!

Ειμαι εντελος κατα των ναρκωτικων σκληρων ή μαλακων οποτε δεν συμφωνω να γυνει νομιμο.

Και μη μου πει κανεις για ολλανδια και τα σχετικα γιατι εδω ειμαστε ΕΛΛΑΔΑ!!!

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

 

Κνιτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι και οχι!!!

Ειμαι εντελος κατα των ναρκωτικων σκληρων ή μαλακων οποτε δεν συμφωνω να γυνει νομιμο.

Και μη μου πει κανεις για ολλανδια και τα σχετικα γιατι εδω ειμαστε ΕΛΛΑΔΑ!!!

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

Αρχικα θα ηθελα και ορισμενα επιχειρηματα.Στη συνεχεια θα ηθελα να σου εξηγησω το εξης για την Ολλανδια που λες.Ναι σιγουρα η νομιμοποιηση δν θα εχει τα αποτελεσματα που ειχε στην Ολλανδια.Εδω συμφωνω.Αλλα σκεψου και το εξης:Η κατασταση στην Ολλανδια πριν νομιμοποιηθει ηταν 1xχαλια.Με την νομιμοποιηση εφτασαν σε μια πιο νορμαλ κατασταση.Ομως το παρακρατος που υπαρχει στην Ελλαδα και το λαθρεμποριο καθιστα την κατασταση αυτην την στιμγη 10xΧαλια.Ε με την νομιμοποιηση,η οποια σιγουρα δν θα γινει οπως πρεπει γιατι ειμαστε ενα μπου... και μισο θα φτασει σε επιπεδο 5χXαλια.Ακομα και αυτο Κερδος δν θα ναι?Ξερω οτι δν ημουν ιδιαιτερα αντιληπτος αλλα προσπαθησα... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι και οχι!!!

Ειμαι εντελος κατα των ναρκωτικων σκληρων ή μαλακων οποτε δεν συμφωνω να γυνει νομιμο.

Και μη μου πει κανεις για ολλανδια και τα σχετικα γιατι εδω ειμαστε ΕΛΛΑΔΑ!!!

Και οποιος καταλαβε καταλαβε.

 

Ορίστε πρότυπο πατέρα. Να 'χεις τον ρεντούντιν για φάδερ, να βαράς πρέζα όλη μέρα! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα θα ηθελα και ορισμενα επιχειρηματα.Στη συνεχεια θα ηθελα να σου εξηγησω το εξης για την Ολλανδια που λες.Ναι σιγουρα η νομιμοποιηση δν θα εχει τα αποτελεσματα που ειχε στην Ολλανδια.Εδω συμφωνω.Αλλα σκεψου και το εξης:Η κατασταση στην Ολλανδια πριν νομιμοποιηθει ηταν 1xχαλια.Με την νομιμοποιηση εφτασαν σε μια πιο νορμαλ κατασταση.Ομως το παρακρατος που υπαρχει στην Ελλαδα και το λαθρεμποριο καθιστα την κατασταση αυτην την στιμγη 10xΧαλια.Ε με την νομιμοποιηση,η οποια σιγουρα δν θα γινει οπως πρεπει γιατι ειμαστε ενα μπου... και μισο θα φτασει σε επιπεδο 5χXαλια.Ακομα και αυτο Κερδος δν θα ναι?Ξερω οτι δν ημουν ιδιαιτερα αντιληπτος αλλα προσπαθησα... B)

 

Πρωτα απ'όλα διαφωνώ ότι η κατάσταση στην Ολλανδία βελτιώθηκε, ίσα ίσα που χειροτέρεψε και γι'αυτό σφίγγουν τα λουριά χρόνο με το χρόνο με αποκορύφωμα την απαγόρευση πώλησης στους τουρίστες. Επιπλέον στην Ολλανδία υπάρχει ένα πολύ αυστηρό νομικό πλαίσιο γύρω απο την χρήση/πώληση κάνναβης(το οποίο και εκεί δεν εφαρμόζεται τέλεια).

 

Εδώ στην Ελλάδα αποτύχαμε να απαγορεύσουμε το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους...κάτι που εφαρμόστηκε με απόλυτη επιτυχία σε όλες τις άλλες χώρες, θα μπορέσουμε να εφαρμόσουμε το όποιο πλαίσιο ισχύσει για τα ναρκωτικά;

Εδώ δεν μπορούμε να μαζέψουμε τους αράπηδες που πουλάνε μαιμού τσάντες...και το παραεμπόριο.

 

Εδώ δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα ποτά μπόμπες που σερβίρονται κάθε βράδυ...ή νομίζεις στο τοπικό Coffeeshop ο λαμόγιο Έλληνας θα σου σερβίρει αγνό χορταράκι απο το κήπο του; Ποιός θα ελέγξει τον Έλληνα λαμόγιο αν μαζί με το χορταράκι δεν σου πασάρει και τίποτα πιο βαρύ ή αν δεν είναι καρανοθευμένο;

Ποιός θα εμποδίζει τον έμπορα με τα πιό βαριά να σουλατσάρει στα Coffeeshops;

 

Ο χρήστης κάνναβης που τώρα έτσι και αλλιώς βρίσκει το χορταράκι του απο τον έμπορα, γιατί να προτιμήσει το Coffeeshop που θα έχει καπέλο φόρους, λειτουργικά έξοδα και θα είναι εξίσου αμφίβολης ποιότητας;

Εδώ δεν μπορούν να ελέγξουν την παράνομη διακίνηση στα νυκτερινά κέντρα;

 

Τίποτα απολύτως δεν πρόκειται να προσφέρει η νομιμοποίηση στην καταπολέμηση του φαινομένου (η δεν είναι αυτός ο αντικειμενικός σκοπός;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κνιτης?

Κνιτης οχι αριστερος ισος ^_^

 

Ορίστε πρότυπο πατέρα. Να 'χεις τον ρεντούντιν για φάδερ, να βαράς πρέζα όλη μέρα! :mrgreen:

Αν εσυ φιλε μου θες το παιδι σου να κανει μπαφους δικαιομα σου αυτο ομως δεν πααει να πει οτι ειναι σωστο, εγω αν κανω παιδι που δεν το κοβω απλα θα χασω την εμπιστοσυνη που του εχω γιατι θα πρεπει να ειναι πολυ χαζος για να δοκιμασει ναρκωτικα αλλα κατα αλλα ουτε φωνες ουτε τιποτα.

 

Αρχικα θα ηθελα και ορισμενα επιχειρηματα.Στη συνεχεια θα ηθελα να σου εξηγησω το εξης για την Ολλανδια που λες.Ναι σιγουρα η νομιμοποιηση δν θα εχει τα αποτελεσματα που ειχε στην Ολλανδια.Εδω συμφωνω.Αλλα σκεψου και το εξης:Η κατασταση στην Ολλανδια πριν νομιμοποιηθει ηταν 1xχαλια.Με την νομιμοποιηση εφτασαν σε μια πιο νορμαλ κατασταση.Ομως το παρακρατος που υπαρχει στην Ελλαδα και το λαθρεμποριο καθιστα την κατασταση αυτην την στιμγη 10xΧαλια.Ε με την νομιμοποιηση,η οποια σιγουρα δν θα γινει οπως πρεπει γιατι ειμαστε ενα μπου... και μισο θα φτασει σε επιπεδο 5χXαλια.Ακομα και αυτο Κερδος δν θα ναι?Ξερω οτι δν ημουν ιδιαιτερα αντιληπτος αλλα προσπαθησα... B)

Αν φιλε γυνει εδω νομιμο θα γυνει χαμος θα βρεθουν καπιοι εξυπνοι οπως παντα και θα εκμεταλευτουν τη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα απολύτως δεν πρόκειται να προσφέρει η νομιμοποίηση στην καταπολέμηση του φαινομένου (η δεν είναι αυτός ο αντικειμενικός σκοπός;)

 

Τουλάχιστον δεν θα συμπεριφέρονται στους χρήστες ως εγκληματίες. Κάτι δεν είναι και αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δεν θα συμπεριφέρονται στους χρήστες ως εγκληματίες. Κάτι δεν είναι και αυτό;

 

Αυτό και βέβαια να γίνει αλλά πρέπει να προβλεφθούν νέοι μηχανισμοί οι οποίοι θα τους αντιμετωπίζουν ως πιθανοί ασθενείς. Ναι μεν ο περιστασιακός και υπεύθυνος χρήστης δεν έχει πρόβλημα, αλλά οι εθισμένοι χρήστες πρέπει να βοηθηθούν. Ας μη ξεχνάμε ότι η κάνναβη στο 99% των περιπτώσεων δεν είναι καθαρή (το οποίο γίνεται για ευνόητους λόγους) και ενδέχεται να περιέχει τρίτες εθιστικές ουσίες όπως για παράδειγμα το πολύ απλό...η νικοτίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...