Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άποψη θα έχω για οτι θέλω δεν θα μου πείς εσύ και μην το συνεχίζεις σε παρακαλώ.

 

Αν βγει κάποιος και γράψει "Ο Χίτλερ ήταν ο μεγαλύτερος ευεργέτης της Ευρώπης" δεν θα τον κράξεις;

 

Κάνε τους υπολογισμούς λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διότι πολύ απλά αν και απέφυγα να το γράψω στο προηγούμενο πόστ, η κάθε ουσία πάντα σε ίδια ποσότητα επηρεάζει τον άνθρωπο σε διαφορειτκό βαθμό. Άλλο βαθμό η ηρωϊνη η κοκαϊνη και άλλο η καφεϊνη. Αν ο άνθρωπος με ένα τσιγάρο που έχει νικοτίνη ή με ένα ποτήρι καφέ που έχει καφεϊνη, είχε και τα ίδια συμπτώματα με αυτόν που παίρνει κοκαϊνη και ηρωϊνη τότε πίστεψέ με θα είχαν απαγορευθεί και αυτά.

 

Το θέμα όμως είναι πως τα ναρκωτικά δεν θα πρέπει να κρίνονται μόνο από τις άμεσες παρενέργειες που έχουν (δηλαδή τι παθαίνεις στο ένα ποτήρι ή ένα τσιγάρο ή μια ένεση) αλλά και στις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που έχουν στην υγεία και στην κοινωνία, βαθμός εθισμού, στερητικά και λοιπά.

 

Αν αναλογιστούμε όλα τα παραπάνω, το αλκοόλ ξεπερνά κατά επικινδυνότητα σχεδόν όλα τα γνωστά ναρκωτικά, για όνομα δηλαδή, είναι το πιο διαδεδομένο ναρκωτικό το στερητικό του οποίου μπορεί να σκοτώσει από μόνο του.

 

Και γιατί απαγορεύεται η κάνναβη και όχι αυτό; Γιατί το μεν αλκοόλ είναι πια "κοινωνικά αποδεκτό" ενώ όσον αφορά την κάνναβη, η πλειοψηφία όσων είναι ενάντια στην αποποινικοποίηση, έχει σχηματίσει την λάθος άποψη βασιζόμενη στον μύθο του κακού ναρκωτικού, μπλέκοντας ανάμεσα σε όλα εικόνες που φέρνουν σε πιο βαριές ουσίες.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις η έλλειψη ενημέρωσης κάνει περισσότερο κακό απ'ότι καλό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο προσωπική εμπειρία, είχα έναν φίλο που καιγόταν κάθε μέρα, ένα συμπερασμα έβγαλα. Οτι η κάνναβης δεν μπορεί να μπεί στην ίδια κατηγορία με τα άλλα ναρκωτικά. Ο λόγος που το λέω είναι γιατι ο φίλος παρόλο που καιγόταν για 2+ χρόνια, επειδή απλα την βαρέθηκε, έχει να κάνει πάνω απο 4 χρόνια χωρίς κανένα στερητικό σύνδρομο.

 

Εγω έχω δοκιμάσει 4-5 φορές σε διάστημα 4 χρόνων γιατι ούτε μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο (είμαι πιο πολυ του αλκοόλ) και την θεωρώ και πανάκριβη για αυτό που προσφέρει.

 

Τώρα στο θέμα. Εγω πιστεύω πως θα έπρεπε να αποποινικοποιηθεί και μαζί με το αλκοόλ και τα τσιγάρα να πωλείται σε ειδικούς χώρους (όχι περίπτερα) σε άτομα πάνω των 23. Φυσικά σωστή ενημέρωση για το τί προκαλεί, βαριά φορολόγηση κτλ. Το κράτος μόνο κερδισμένο θα έβγαινε, αφού και λεφτά απο την φορολογηση θα πέρναμε και τουρίστες θα προσελκύαμε.

 

Αλλα πιστεύω οτι οι κουβέντα είναι ψιλοανούσια γιατι η ελληνική κοινωνία δεν θα είναι σε φάση να αποδεχτεί κάτι τέτοιο για τουλάχιστον 2 δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπαινει διπλα απο την υπογραφη απο οποιον θελει να φαει κοψιδια, να παρει διπλωμα, να παει ορειβασια, να καπνισει κλπ κλπ που θα επιβαρυνει το κοστος δημοσιας υγειας σε περιπτωση που θα παθει κατι?

 

Στο post σου αναφερόσουν γενικά και αόριστα σε ουσίες, όχι συγκεκριμένα στην κάνναβη. Και προφανώς αυτό που έγραψα αφορά άλλες ουσίες, που αποδεδειγμένα και με ακρίβεια σε οδηγούν στο θάνατο (ή αν είσαι πιο τυχερός στο νοσοκομείο).

 

Κακώς βάζεις στη σύγκριση τα κοψίδια, που δε διαφωνώ βέβαια ότι είναι επιβλαβή και αυτά, αλλά... ας μη συγκρίνουμε πράγματα ανόμοια. Άλλη ζημιά θα πάθεις με 5 φορές το μήνα παϊδάκια, άλλη με 5 φορές το μήνα πρέζα.

 

χτυπας πεζο με 6χλμ/ωρα

ισχυει

 

Δυστυχώς η κάνναβη επιβραδύνει τις αντιδράσεις σου, όπως ακριβώς κάνει και το αλκοόλ. Δε σε κάνει να έχεις πιο ελαφρύ πόδι. Εάν λοιπόν οδηγείς «πιωμένος» (δε μιλάω για αλκοόλ) και πεταχτεί μπροστά σου πεζός, εσύ θα καταλάβεις τον πεζό αφού αυτός έχει γίνει ήδη κεμπάπ.

 

Και καλό θα ήταν να ξέρεις ότι ακόμα και με 6 ΧΜ/Ω να σκάσουν πάνω σου 1500 kg, δε θα τη βγάλεις καθαρή όπως πιστεύεις. Φυσικά δε θα γίνεις κιμάς, αλλά κάνα κόκκαλο μπορείς πολύ εύκολα να το σπάσεις. Μη κρίνεις μόνο από την ταχύτητα, βάλε και τη μάζα στη σχέση.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλεποντας τα καθημερινά και έχοντας μια εμπειρία στην προδικασία θα πω το εξής : Εκτός απο τις επιδράσεις της κάνναβης στο οργανισμό , και ότι έχετε προαναφέρει , λάβετε υπόψιν και πόσες εργατοώρες , χρήμα και χαρτούρα σκοτώνονται από τις διάφορες υπηρεσίες ( δικογραφία αστυνομίας , εξέταση στο Νοσοκομείο , Ιατροδικαστής και δικαστήριο ) και τελικά ο χρήστης θα μείνει ατιμώρητος κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ακόμα και αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψιν αν ο νομοθέτης τελικά αποποινικοποιήσει την κάνναβη. Η άποψη ότι ότι ο χρήστης ναρκωτικών κάνει κακό στον εαυτό του σαν λόγο αποποινικοποίησης , για μένα είναι αστεία.

 

Το θέμα όμως είναι πως τα ναρκωτικά δεν θα πρέπει να κρίνονται μόνο από τις άμεσες παρενέργειες που έχουν (δηλαδή τι παθαίνεις στο ένα ποτήρι ή ένα τσιγάρο ή μια ένεση) αλλά και στις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που έχουν στην υγεία και στην κοινωνία, βαθμός εθισμού, στερητικά και λοιπά.

 

 

 

+ man ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα είμαι κατά των ναρκωτικών και κατά οποιασδήποτε εξαρτησιογόνας ουσίας.

 

Όμως παρ'όλα αυτά είμαστε αρκετά πίσω σε αυτό το θέμα στην Ελλάδα. Οι απλοί χρήστες αντιμετωπίζονται ως εγκληματίες - με ότι επακόλουθο έχει αυτό και όχι ώς θύματα/άτομα χρήζοντας βοήθειας (όπως φυσικά και οι εθισμένοι στο αλκοόλ).

 

Οπότε η αποποινικοποίηση (όχι νομιμοποίηση) θα ήταν ένα σωστό βήμα με συνδυασμό την πώληση απο εξειδικευμένα σημεία (π.χ. Koffee shops). Έτσι θα είχαμε σε πολύ μεγάλο βαθμό την αποσύνδεση των χρηστών κάνναβης με άτομα και κύκλους του υποκόσμου.

 

Απο την άλλη βέβαια πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι:

Σε χώρες όπου υπάρχει νομιμοποίηση/αποποινικοποίηση τα ποσοστά χρήσης είναι υπερτριπλάσια απο την Ελλάδα ιδιαίτερα στους νέους.

 

Ένα τέτοιο μέτρο ακόμα και στην Ολλανδία π.χ. συνοδεύεται απο αυστηρό έλεγχο και νομοθεσία - δεν είναι εντελώς νόμιμο (π.χ. η χρήση γίνεται μόνο σε συγκεκριμένους χώρους).

 

Αν συνδυάσεις την αναποτελεσματικότητα της επιβολής των νόμων στην Ελλάδα, τους νεοέλληνες λαμόγια και την γενικότερη γαιδουριά/αδιαφορία του Έλληνα τα αποτελέσματα θεωρώ ότι θα ήταν τραγικότατα.

Εδώ ο μάγκας νεοέλληνας με το στυλάκι "δε γουστάρω ρε φίλε" δεν σε σέβεται καν όταν κάθεται στη καφετέρεια όπου απαγορεύεται το κάπνισμα και σου φυσάει το καπνό στη μούρη. Φαντάσουν να μπορούσε να κάνει και μαύρο.

 

Τώρα επιχειρήματα του στύλ "το αλκοόλ είναι πιο βαρύ ναρκωτικό". Σαφέστατα και είναι...το σωστό θα ήταν λοιπόν να καταργηθεί (ειδικά τα βαριά) και όχι να εισάγουμε κι άλλα ναρκωτικά στη ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η κάνναβη επιβραδύνει τις αντιδράσεις σου, όπως ακριβώς κάνει και το αλκοόλ. Δε σε κάνει να έχεις πιο ελαφρύ πόδι. Εάν λοιπόν οδηγείς «πιωμένος» (δε μιλάω για αλκοόλ) και πεταχτεί μπροστά σου πεζός, εσύ θα καταλάβεις τον πεζό αφού αυτός έχει γίνει ήδη κεμπάπ.

 

Και καλό θα ήταν να ξέρεις ότι ακόμα και με 6 ΧΜ/Ω να σκάσουν πάνω σου 1500 kg, δε θα τη βγάλεις καθαρή όπως πιστεύεις. Φυσικά δε θα γίνεις κιμάς, αλλά κάνα κόκκαλο μπορείς πολύ εύκολα να το σπάσεις. Μη κρίνεις μόνο από την ταχύτητα, βάλε και τη μάζα στη σχέση.

 

;)

 

στο αλκολ εχεις ποιο γρηγορες αντριδρασεις στο τιμονι

μεχρι να σε παρει ο υπνος βεβαιως βεβαιως

 

tru story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΟΧΙ στην αποποινικοποίηση.

 

Μία πιθανή αποποινικοποίηση/νομιμοποίηση θα έφερνε τρομερή φορολογία (δείτε τι γίνεται με το αλκοόλ και τα τσιγάρα). Το τζι από 5 ευρώ θα κόστιζε 20 ευρώ, για πλάκα.

 

Καλύτερα δεν είναι τώρα που βρίσκεις παντού και για πολύ χαμηλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιμοποιηση καθε ουσιας. Σωστη ενημερωση των κινδυνων και τον δυνατοτητων καθε ουσιας, επιλογη του καθε ατομου το τι θα κανει με το σωμα του.

 

 

 

 

Θα ειχε ενδιαφερον αν τα ιδια ακριβως επιχειρηματα που επικαλουμαστε για την οποια ετυμηγορια μας

στο αρχικο ερωτημα να τα εφαρμοσουμε σε ισοδυναμα διλημματα

 

π.χ.

Αποποινικοποιηση της μη χρησης ζωνης ασφαλειας/κρανους Ναι ή οχι

 

Σωστη ενημερωση των κινδυνων της μη χρησης ζωνης ασφαλειας/κρανους , επιλογη του καθε ατομου το τι θα κανει/διαχειρηστει το σωμα του και την προσωπικη του ασφαλεια(ειτε εισαι οδηγος ειτε απλος επιβατης )και στη αποποινικοποιηση της μη χρησης της/του .

Επεξ/σία από Nemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν νομίζω οτι είναι ισοδύναμο.. στο κράνος/ζώνη χειρίζεσαι ένα όχημα που έχει πολλές πιθανότητες να εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα στο αλλο κάνεις χρήση μιας ουσίας απλά.Αν σε έπιαναν να είσαι πιωμένος ενώ οδηγέις να σε πάνε μέσα όπως και με το αλκοολ αλλά το να κάθεσαι κάπου και να καπνίζεις με τους φίλους σου δεν βλέπω πώς μπορεί να είναι επικίνδυνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρεύω το επιχείρημα "γιατί μόνο την κάνναβη? Ποινικοποιήστε και το αλκοόλ. Το αλκοόλ μπλα μπλα". Μαμά κι ο Γιαννάκης πήρε κρυφά σοκολάτα όχι μόνο εγώ.

 

Αν ποινικοποιηθεί το αλκοόλ, θα τα βάλουν με το τσάι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο την άλλη βέβαια πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι:

Σε χώρες όπου υπάρχει νομιμοποίηση/αποποινικοποίηση τα ποσοστά χρήσης είναι υπερτριπλάσια απο την Ελλάδα ιδιαίτερα στους νέους.

 

Πρεπει να ειναι η ερευνα που εκανες γιατι μεχρι τωρα το αντιθετο εχει παρουσιαστει.

 

Λατρεύω το επιχείρημα "γιατί μόνο την κάνναβη? Ποινικοποιήστε και το αλκοόλ. Το αλκοόλ μπλα μπλα". Μαμά κι ο Γιαννάκης πήρε κρυφά σοκολάτα όχι μόνο εγώ.

 

Αν ποινικοποιηθεί το αλκοόλ, θα τα βάλουν με το τσάι

 

Το αλκοολ ειναι πολυ πιο προσβασιμο απο τον καθενα, και πολυ πιο επικινδυνο. Τα στερητικα απο 2 ουσιες μπορουν να σε σκοτωσουν. Ποιες ειναι αυτες?

Το "πινω 10 ποτα την εβδομαδα και ειμαι οκ" δεν ειναι ερευνα btw.

 

θα ειχε ενδιαφερον τα ιδια ακριβως επιχειρηματα που επικαλουμαστε για την οποια ετυμηγορια μας

στο αρχικο ερωτημα να τα εφαρμοσουμε σε ισοδυναμα διλημματα

 

 

Αποποινικοποιηση της μη χρησης ζωνης ασφαλειας/κρανους Ναι ή οχι

Σωστη ενημερωση των κινδυνων της μη χρησης ζωνης ασφαλειας/κρανους , επιλογη του καθε ατομου το τι θα κανει/διαχειρηστει το σωμα του και την προσωπικη του ασφαλεια.

 

Το οτι ειναι αποδεδειγμενο πως αμα υπαρχει ζητηση για κατι, καποιος θα το προσφερει. Η απαγορευση δεν δουλευει αποδεδειγμενα, ο μονος που κερδιζει κατι απο την τωρινη κατασταση ειναι ενας εγκληματιας. Ειλικρινα, εχει δει κανεις τους θανατους απο διαφορες ουσιες? Εχετε μελετησει το γιατι ειναι παρανομη μια ουσια?

 

Με αυτα που λετε μερικοι νομιζω πως η μονη ενημερωση που εχετε ειναι απο ταινιες του δαλιανιδη και οι ειδησεις.

 

Χαιρομαι που καποιοι κανουν ερευνες παντως: http://money.msn.com/auto-insurance/stoned-drivers-safer-than-drunks-carinsurance.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στο θέμα. Εγω πιστεύω πως θα έπρεπε να αποποινικοποιηθεί και μαζί με το αλκοόλ και τα τσιγάρα να πωλείται σε ειδικούς χώρους (όχι περίπτερα) σε άτομα πάνω των 23. Φυσικά σωστή ενημέρωση για το τί προκαλεί, βαριά φορολόγηση κτλ. Το κράτος μόνο κερδισμένο θα έβγαινε, αφού και λεφτά απο την φορολογηση θα πέρναμε και τουρίστες θα προσελκύαμε.

Ψιλό-offtopic, αλλά η βαριά φορολόγηση ποτέ δεν οφέλησε το κράτος. Βλέπε παραοικονομία, φοροδιαφυγή, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου αρεσει παντως που ειστε απο 18-30 οι πιο πολλοι και σκεφτεστε χωρις να ψαχνετε κατι σαν να ειστε 80 χρονων γεροι. Δεν θελω να σκεφτω αν οι τωρινοι μεγαλοι κανανε την χωρα χαλια τι θα κανετε εσεις. Αυτοι ειχανε μια δικαιολογια που ηταν αμορφωτοι και δεν εχουν προσβαση στην πληροφορια, εσεις τι δικαιολογια εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ στην αποποινικοποίηση.

 

Μία πιθανή αποποινικοποίηση/νομιμοποίηση θα έφερνε τρομερή φορολογία (δείτε τι γίνεται με το αλκοόλ και τα τσιγάρα). Το τζι από 5 ευρώ θα κόστιζε 20 ευρώ, για πλάκα.

 

Καλύτερα δεν είναι τώρα που βρίσκεις παντού και για πολύ χαμηλή τιμή;

 

Και οι τσαντες louis vuitton εχουν τρομερη φορολογία.Δεν σε αναγκαζει να τις αγορασεις κανεις!

Δεν ειναι καλυτερα ειναι μαυρη αγορά και μπορει να το χουν "ποτίσει" οτιδηποτε(ajax για να περασει τα σύνορα)

+ οτι αμα το αποποινικοποιούσε το κρατος θα βαζε μια Α ποιότητα και ολοι μαυρεμποροι θα τρωγαν ακυρο.Ακομα και ακριβοτερο που θα ταν παλι ποιανου θα εμπιστευόσουν περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...