Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά, γεια σας, είμαι καινούργιο μέλος! :rolleyes:

 

Καλώς ήρθες! :-D

 

Όσον αφορά το θέμα νομιμοποίησης του χόρτου ή κι όλων των ναρκωτικών ουσιών, η άποψή μου είναι όχι...

κι αυτό γιατί το κράτος δεν έχει τις βάσεις ώστε να προσφέρει σωστή ενημέρωση και να προστατέψει τους πολίτες του...

Νομιμοποιώντας τις ναρκωτικές ουσίες θα κερδίζει το κράτος περισσότερα χρήματα εις βάρος ανθρώπων... με πολύ απλά λόγια θα πατήσει επί πτωμάτων για οικονομικό συμφέρον... Ήδη το κάνει... όταν μπαίνουν εκατοντάδες κιλά στη χώρα μας, δήθεν τάχα μου παράνομα... δεν νομίζω να πιστεύετε ότι φτάνουν καράβια με τόνους από ναρκωτικές ουσίες και κανείς δεν το παίρνει χαμπάρι... μην τρελαθούμε τελείως... ή όταν δένουν ένα βαποράκι που κάνει ένα νταραβέρι μόνο και μόνο για να εξασφαλίσει τη δόση του... !!! Φανταστείτε, πόσους χρήστες έχουμε και πόσα λεφτά θα μπορούσε να βγάλει το κράτος σε περίπτωση που τα νομιμοποιήσει και τα φορολογήσει...! Το πιο απλό... Coffee Shops παντού και αύξηση του τουρισμού... Δεν είναι για το συμφέρον του;;; Τι το νοιάζει το κράτος για τους πολίτες του;;;;

 

Το κράτος, τα ΜΜΕ κτλ εννοείται ότι θα έπρεπε να έδιναν σωστή ενημέρωση για όλα τα ναρκωτικά αναλυτικά. Κανένα ναρκωτικό δεν είναι ίδιο, όλα είναι διαφορετικά (φυσικά ή χημικά, πότε κατασκεύαστηκαν και γιατί, παρενέργειες κτλ). Δυστηχώς δεν το κάνει, αλλά αν το έκανε και μάλιστα σωστά τότε η κάνναβη θα ήταν ήδη ελεύθερη. Τώρα σε περιπτωση που παραμένει παράνομη η πώλησή της θα κυκλοφορεί ελεύθερα γιατί όποιος θέλει βρίσκει (βλέπε Ομόνοια). Οι οικονομικοί λόγοι για την νομιμοποίηση που αναφέρεις δεν έχουν σχέση με την κάνναβη μιας και οποιοσδήποτε μπορεί να φυτέψει άρα δεν έχει κανένα λόγο να αγοράσει. Όταν είναι παράνομη ίσως υπάρχουν οικονομικοί λόγοι! Αν ήταν νόμιμη λοιπόν στην Ελλάδα ο έλληνας δεν θα είχε ανάγκη να αγοράσει παρά μόνο ο τουρίστας που θα ερχόταν και τον έχουμε ανάγκη .. ειδικά σε καιρό κρίσης!

 

Το χόρτο, συγκεκριμένα είναι μια ψυχοτρόπα ουσία, η οποία σαφέστατα προκαλεί εθισμό και δεν είναι τόσο αθώα όσο φαίνεται... Ναι οκ, δεν σε σκοτώνει η ουσία κάθε αυτού... αλλά δεν έχει σημασία... ούτε η ηρωίνη σαν ουσία σε σκοτώνει... Αν μπορούσαμε να βρούμε "καθαρά" ναρκωτικά, οι περισσότεροι θα παίρναμε, ναι;

Μην ξεχνάτε, οι περισσότεροι θάνατοι είναι από το αλκοόλ και από το χόρτο... και θα μου πεις ότι και το αλκοόλ είναι νόμιμο... ΚΑΚΩΣ...

Γι' αυτό, βλέπουμε τα πιτσιρίκια όταν βγαίνουνε να καταναλώνουν πολύ μεγάλες ποσότητες αλκοόλ... γιατί είναι νόμιμο... όμως δεν είναι ακίνδυνο, σωστά;;;

 

Μην παίρνετε παράδειγμα την Ολλανδία. Οι περισσότεροι χρήστες της Ολλανδίας δεν είναι Ολλανδοί, είναι τουρίστες... κι ο νόμος αυτός που έχουν για το χόρτο αλλά κι άλλες ψυχοτρόπες ουσίες θα καταργηθεί κι εκεί κάποια στιγμή...

 

Η σύγκριση που κάνεις είναι εντελώς άκυρη. Από αυτά που λες φαίνεται ότι δεν έχεις καν γνώση του θέματος. Πως βάζεις στο ίδιο τσουβάλι την κάνναβη με την ηρωίνη; Η κάνναβη με ποια επιχειρήματα λες ότι εθίζει; Το αποκορύφωμα είναι που λες ό,τι η ηρωίνη ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.

 

Τα πιτσιρίκια που πίνουν αλκόολ ή καπνίζουν τσιγάρα, μπάφους κτλ είναι γιατί δεν γίνονται έλεγχοι ποτέ στους πωλητές όπως θα έπρεπε.

 

Επίσης η πλήρης νομιμοποίηση της κάνναβης ή/και των άλλων ναρκοτικών ίσως τελικά να μην είναι χρήσιμη. Η πλήρης αποποινικοποίηση της ΧΡΗΣΗΣ όμως είναι απαραίτητη.. και όσοι λέτε το αντίθετο εύχομαι μη δείτε το παιδί σας ποτέ ναρκομανή και φυλακισμένο (ή κερατά και γδαρμένο!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το χόρτο, συγκεκριμένα είναι μια ψυχοτρόπα ουσία, η οποία σαφέστατα προκαλεί εθισμό

 

Τον ίδιο εθισμό που προκαλεί κάθε τι που σου αρέσει. Με άλλα λόγια, δεν έχει "σύνδρομο στέρησης".

 

 

 

και δεν είναι τόσο αθώα όσο φαίνεται... Ναι οκ, δεν σε σκοτώνει η ουσία κάθε αυτού... αλλά δεν έχει σημασία... ούτε η ηρωίνη σαν ουσία σε σκοτώνει... Αν μπορούσαμε να βρούμε "καθαρά" ναρκωτικά, οι περισσότεροι θα παίρναμε, ναι;

 

Η ηρωίνη σε σκοτώνει. Λάθος στα είπανε. Και καθαρή να είναι, έχει έξη, έχει στερητικό σύνδρομο και από υπερβολική δόση φεύγεις για πλάκα.

 

 

Μην ξεχνάτε, οι περισσότεροι θάνατοι είναι από το αλκοόλ και από το χόρτο... και θα μου πεις ότι και το αλκοόλ είναι νόμιμο... ΚΑΚΩΣ...

 

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΦΟΥΝΤΑ.

 

 

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ

 

 

Γι' αυτό, βλέπουμε τα πιτσιρίκια όταν βγαίνουνε να καταναλώνουν πολύ μεγάλες ποσότητες αλκοόλ... γιατί είναι νόμιμο... όμως δεν είναι ακίνδυνο, σωστά;;;

 

Μην παίρνετε παράδειγμα την Ολλανδία. Οι περισσότεροι χρήστες της Ολλανδίας δεν είναι Ολλανδοί, είναι τουρίστες... κι ο νόμος αυτός που έχουν για το χόρτο αλλά κι άλλες ψυχοτρόπες ουσίες θα καταργηθεί κι εκεί κάποια στιγμή...

 

 

Ευτυχώς που έχουμε εσένα να μας λες τα μελλούμενα.

 

 

 

 

ΜΑ πάμε καλά; Είναι δυνατό εν έτη 2012 να λέγονται τέτοια; Όταν έχει κάποιος μπροστά του wikipedia, google, internet; Δηλαδή, πόσο μα πόσο;

 

Μια Χ ψυχοτρόπα ουσία τελικά βαφτίζεται στις συνειδήσεις ως θεμιτή ή αθέμτιη ανάλογα το πολιτικό καθεστώς. Είναι μια συζήτηση με πολλούς παράγοντες να εμπλέκονται, κοινωνικους, επιστημονικούς και τα λοιπα και τα λοιπα. Εγώ για τους δικους μου λόγους που μάλλον πηγάζουν απο μια Χ ηθολογία και εμπειρία είμαι της άποψης της μη -νομιμοποιησης. θα μπορούσε ωστόσο να συμβαίνει το αντίθετο σε ένα ιδανικό περιβάλλον κοινωνικά. Το δεύτερο με μπερδεύει και δεν το έχω τοσο ξεκάθαρο μέσα μου μπορώ να πω γιατί μάλλον αφορά την πολυπλοκότητα της φύσης μας ως εξελισόμενα όντα σε αυτόν τον πλανήτη. Αλήθεια, υπάρχει κάποιο άλλο ζώο στον πλανήτη που επι τούτου μαστουρώνει ή για να το θέσω και πολιτικά ορθά, χρησιμοποιεί ψυχοτρόπες μέσα από βοτάνια ή ξέρω γω, για τον Χ, Ψ λόγο;

 

Τελικά αυτό που με εντυπωσιάζει περισσότερο και με απογοητεύει ταυτόχρονα , είναι οτι ολη η συζήτηση γίνεται στην εξής βάση : Οτι το άτομο της κοινωνίας μας τείνει όλο και περισσότερο να μην μπορεί να την παλέψει ψυχολογικά και είναι αυτός ο βασικότερος λόγος να καταφεύγει στις ψυχοτρόπες με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Νόμιμο ή παράνομο. Οπως και να έχει λοιπον το πολιτικό καθεστώς, το σίγουρο είναι οτι τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Μοιάζει αυτή η κουβέντα σαν μια παγίδα που μάλλον εξυπηρετεί ατομικές αναγκες , παρα συλογικές. Λέω παγίδα χωρίς να εννοώ οτι κάποιος την στήνει συνειδητά.

 

 

Ωραίο το ερώτημα για τα ζώα.

 

Δεν γνωρίζω να σου πω.

 

 

Συμφωνώ επίσης στα κοινωνικά πλαίσια που κάθε φορά βαφτίζουν κάτι θεμιτό και κάτι αθέμιτο. Όμως, μιας και δεν είμαστε στο 1900, και μιας και όποιος θέλει να φτιαχτεί το κάνει με ουσίες νόμιμες αλλά πιο "επώδυνες" για τον οργανισμό του (π.χ. αλκοόλ) γιατί να θεωρείται το χόρτο κάτι "tragic";

 

Επίσης, ακριβώς επειδή είναι ουσία που δεν σου κάνει τίποτα πέρα από την μαστούρα, χρησιμοποιείται σαν προθάλαμος για τα σκληρά ναρκωτικά. Και για την ακρίβεια, δεν είναι μαστούρα. Είναι μέθη από χόρτο.

 

Επειδή όμως δεν είναι τόσο φοβιστικό και δεν βρίσκεται νόμιμα, όταν κάποιος θα πάει να το βρει θα συναναστραφεί με άτομα που μπορούν να τον προμηθεύσουν και τα άλλα. Γιατί; Το ίδιο δεν θα μπορούσε να γινόταν σε έναν κόσμο που ήταν η φούντα νόμιμη και το αλκοόλ παράνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑ πάμε καλά; Είναι δυνατό εν έτη 2012 να λέγονται τέτοια; Όταν έχει κάποιος μπροστά του wikipedia, google, internet; Δηλαδή, πόσο μα πόσο;

 

Δυστηχώς έτσι είναι. Δεν είναι κακό να έχει κάποιος ανάποδη γνώμη, αλλα τουλάχιστον να την λέει με λογικά επιχειρήματα και εφόσον έχει γνώση του θέματος έστω στα βασικά. Επίσης πολλοί μπερδεύουν την αποποινικοποίηση της χρήσης με την νομιμοποίηση της πώλησης. Ό,τι να ναι δλδ. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό, βλέπουμε τα πιτσιρίκια όταν βγαίνουνε να καταναλώνουν πολύ μεγάλες ποσότητες αλκοόλ... γιατί είναι νόμιμο... όμως δεν είναι ακίνδυνο, σωστά;;;

 

Μην παίρνετε παράδειγμα την Ολλανδία. Οι περισσότεροι χρήστες της Ολλανδίας δεν είναι Ολλανδοί, είναι τουρίστες... κι ο νόμος αυτός που έχουν για το χόρτο αλλά κι άλλες ψυχοτρόπες ουσίες θα καταργηθεί κι εκεί κάποια στιγμή...

 

 

Ευτυχώς που έχουμε εσένα να μας λες τα μελλούμενα.

 

ΜΑ πάμε καλά; Είναι δυνατό εν έτη 2012 να λέγονται τέτοια; Όταν έχει κάποιος μπροστά του wikipedia, google, internet; Δηλαδή, πόσο μα πόσο;

Μα δεν εγραψε κάτι λάθος ο άνθρωπος.

Στην Ολλανδία όντως οι χρήστες της Κάναβης ειναι κατά βάση τουρίστες.

Και όντως έχει ήδη περαστεί, αν δεν έχει ψηφιστεί ακόμα, νόμος ώστε να μη πωλείται η Κάναβη σε Τουρίστες, με σκοπό η Ολλανδία και ειδικά το Άμστερνταν να γίνει και πάλι η χώρα της Τουλίπας και των μουσείων και όχι η χώρα που το κάθε χαρμάνι θα πάει να ξεχαρμανιάσει.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η wikipedia με όλα αυτά. Προσωπικά δεν έχω σε εκτίμηση μία ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδια που μπορεί να γράφει ο καθένας ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σε κάποιο βαθμό βλαβερό

 

Τίποτα δεν είναι βλαβερό όταν δεν εξαρτάται ολόκληρη η ζωή σου από αυτό. Εγώ προσωπικά δεν υποτιμώ τον ψυχολογικό εθισμό, ίσως είναι και η αιτία που γίνονται οι καταχρήσεις όμως αυτός δεν είναι λόγος να μη το αποποινικοποιήσεις. Είπες μια σωστή κουβέντα "κοινωνικό πρόβλημα". Δεν λύνονται τα προβλήματα με απαγορεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelio, γατόχορτο!!!

 

kkostas77 δες αυτό, σχετικά με την αξιοπιστία της wiki.

 

[offtopic]Το διάβασα αλλά δε μου λέει κάτι. :rolleyes:

Ο τρόπος που λειτουργεί η wiki, επιτρέπει στον κάθε χρήστη να γράψει αυτά που πιστεύει ο ίδιος οτι ειναι σωστά, ενώ η παραπομπές, πηγές μπορούν να εκρεμμούν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Πίστεψέ με έχω καεί αρκετές φορές απ τη wiki, όχι επειδή αυτά που έγραφε ήταν λάθος αλλά επειδή δε τα στηριζε πουθενά. :mrgreen: [/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι δε στηρίζεται με παραπομπή, προφανώς δε το λαμβάνεις υπ' όψιν. Δεν είναι ζήτημα wiki αυτό.

Επίσης, το άρθρο δεν είναι γραμμένο στα Αιολικά Νέα, στο Nature έχει δημοσιευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Οι λόγοι που έχει αναφέρει ο τούφας, ο [topic_starter] και αρκετοί άλλοι με έχουν καλύψει.

 

Για άλλη μια φορά βλέπω (όπως στις πιο πολλές παρόμοιες συζητήσεις) όσους είναι κατά της αποποινικοποίησης (ή νομιμοποίησης) να μην έχουν κανένα επιχείρημα ενάντια στα 10δες που υπάρχουν απο τους υπερ.

 

Μιλάμε για την κάνναβη και αρχίζουν να σου λένε για πρέζα.. οτι να ναι... Οχι ρε φίλε η κάνναβη δεν οδηγεί στην ηρωίνη. Με τη λογική σου, το μητρικό γάλα και το νερό οδηγεί στην ηρωίνη αφού όσοι κάνουν χρήση ηρωίνης έχουν πιεί νερό ή γάλα. (Η μπορεί να φταίνε και εκείνα τα τατουάζ απο τις τσίχλες που κολάγαμε μικροί).

 

Προσπαθούν να σε πείσουν για κάτι χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα (και παραδεχόμενοι οτι δεν θα κάτσουν να διαβάσουν για αυτά) οτι έτσι είναι τα πράγματα.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα να μη συμφωνεί κάποιος με την αποποινικοποίηση ή με τη χρήση της, αλλά ενημερώσου πρώτα και πες έστω ενα λογικό και σωστό επιχείρημα. Αλλιώς σκάσε, κάτσε στη γωνιά σου και πιες το "αθώο" ουισκάκι σου που σε αφήνει η μαμά σου (κυβέρνηση σου) να πίνεις.

 

υγ. η κάνναβη δεν είναι ναρκωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ επίσης στα κοινωνικά πλαίσια που κάθε φορά βαφτίζουν κάτι θεμιτό και κάτι αθέμιτο. Όμως, μιας και δεν είμαστε στο 1900, και μιας και όποιος θέλει να φτιαχτεί το κάνει με ουσίες νόμιμες αλλά πιο "επώδυνες" για τον οργανισμό του (π.χ. αλκοόλ) γιατί να θεωρείται το χόρτο κάτι "tragic"; (...)

 

Το "επώδυνες" που αναφέρεις έγκειται στην κατάχρηση, οπερ ομοίως το αλκοολ δεν σε σκοτώνει αν πινεις που και που κάποιο ποτηράκι, μάλιστα εκτός από την μέθη έχει και ευεργετικές επιδράσεις αν για παράδειγμα μιλάμε για το κόκκινο κρασί. Δεν γνωρίζω να συμβαίνει κατι αναλογο με τον μπαφο, το μόνο που εχω ακουσει είναι οτι είναι πιο βλαβερό από τον καπνό. Οπως και να το κάνεις είναι μια πιο "ολιστική" μέθη πχ το κρασι που περνάει απο το στομάχι πιο όμορφα ρε παιδί μου , παρά από το μαυρο που περνάει στο πνεμόνι σαν κατακάθι. Σε κάθε περίπτωση μέσα στο ηθολογικό μου πλαίσιο , άλλη εικόνα έχω απο έναν άνθρωπο που πινει το κρασί του και άλλη που πίνει τον μπαφο του. Αυτό περι αισθητικής/ηθολογίας.

 

Τραγικό τώρα για μένα είναι που ο άνρθωπος γενικά καταφεύγει σε ουσίες (αντιλαμβάνομαι τις διαβαθμήσεις τους) για να συμπιέσει καθημερινά του προβλήματα. Η νομιμότητα ή όχι τέτοιων ουσιών είναι τεχνηκό θέμα που τελικά καλύπτει συμφέροντα παρά να δινει λύσεις ουσιαστικές. Δεν νομίζω οτι με την νομιμοποιηση της κανναβής θα άλλαξει κάτι πλην του οτι θα επηρεάσει το παραεμποριο αρνητικά. Από την άλλη ίσως η νομιμοποιηση χωρίς μέτρα για ενμέρωση κοινωνικών ομάδων , μάλλον θα προκαλέσει τραγέλαφους. Για παράδειγμα φαντάσου τους μαθητές να καπνίζουν στις τουαλέτες μπαφους (θα μπορούν να το προμηθευονται εμέσως νομιμα) αντι για μαλμπορο πριν το μάθημα των μαθηματικών , των αρχαίων ξέρω γω. Θέλω να πω , πρέπει να λυθούν πρώτα άλλα ζητήματα από αυτό της κανναβης γιατί οι αλυσιδωτές αντιδράσεις τετοιων μέτρων θα κάνει πιο κωμικοτραγική την κοινωνία (ξέρω ξέρω, γαμώ).

 

Η συζήτηση πάντως είναι χρήσιμη γιατι προσφέρει ενημέρωση. Πχ, δεν το γνωριζα αυτό με το Γατόχορτο. LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cat nip λέγεται και είσαι εντελώς λάθος στις απόψεις σου όπως ότι ο μπάφος είναι χειρότερος από τον καπνό, αλλά πάω να δω τον αγώνα τώρα οπότε δεν έχω χρόνο να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα, όταν γυρίσω άμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...