Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "επώδυνες" που αναφέρεις έγκειται στην κατάχρηση, οπερ ομοίως το αλκοολ δεν σε σκοτώνει αν πινεις που και που κάποιο ποτηράκι, μάλιστα εκτός από την μέθη έχει και ευεργετικές επιδράσεις αν για παράδειγμα μιλάμε για το κόκκινο κρασί. Δεν γνωρίζω να συμβαίνει κατι αναλογο με τον μπαφο, το μόνο που εχω ακουσει είναι οτι είναι πιο βλαβερό από τον καπνό. Οπως και να το κάνεις είναι μια πιο "ολιστική" μέθη πχ το κρασι που περνάει απο το στομάχι πιο όμορφα ρε παιδί μου , παρά από το μαυρο που περνάει στο πνεμόνι σαν κατακάθι. Σε κάθε περίπτωση μέσα στο ηθολογικό μου πλαίσιο , άλλη εικόνα έχω απο έναν άνθρωπο που πινει το κρασί του και άλλη που πίνει τον μπαφο του. Αυτό περι αισθητικής/ηθολογίας.

 

Στα πλαίσια του "ένα ποτήρι κόκκινο κρασί κάνει καλό στην καρδιά", έχει και η φούντα αρκετά. Αρκεί να διαβάσεις τους στίχους από το Legalise it, όπου τα αναφέρει σχεδόν όλα.

 

Επίσης, δεν είναι ανάγκη να καπνίσεις την φούντα. Μία χαρά κάνεις κατανάλωση και εάν την φας. Άρα, πάει και αυτό με το κάπνισμα.

 

 

Τραγικό τώρα για μένα είναι που ο άνρθωπος γενικά καταφεύγει σε ουσίες (αντιλαμβάνομαι τις διαβαθμήσεις τους) για να συμπιέσει καθημερινά του προβλήματα. Η νομιμότητα ή όχι τέτοιων ουσιών είναι τεχνηκό θέμα που τελικά καλύπτει συμφέροντα παρά να δινει λύσεις ουσιαστικές. Δεν νομίζω οτι με την νομιμοποιηση της κανναβής θα άλλαξει κάτι πλην του οτι θα επηρεάσει το παραεμποριο αρνητικά. Από την άλλη ίσως η νομιμοποιηση χωρίς μέτρα για ενμέρωση κοινωνικών ομάδων , μάλλον θα προκαλέσει τραγέλαφους. Για παράδειγμα φαντάσου τους μαθητές να καπνίζουν στις τουαλέτες μπαφους (θα μπορούν να το προμηθευονται εμέσως νομιμα) αντι για μαλμπορο πριν το μάθημα των μαθηματικών , των αρχαίων ξέρω γω. Θέλω να πω , πρέπει να λυθούν πρώτα άλλα ζητήματα από αυτό της κανναβης γιατί οι αλυσιδωτές αντιδράσεις τετοιων μέτρων θα κάνει πιο κωμικοτραγική την κοινωνία (ξέρω ξέρω, γαμώ).

 

Η συζήτηση πάντως είναι χρήσιμη γιατι προσφέρει ενημέρωση. Πχ, δεν το γνωριζα αυτό με το Γατόχορτο. LOL

 

 

Πιο επικίνδυνο είναι το αλκοόλ, για το οποίο δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και μπορείς να "πας νοσοκομείο" από βαρύ μεθύσι, παρά η φούντα.

 

Αυτό που λες για τα παιδιά που καπνίζουν μπάφους στα διαλείμματα, είναι συμπεριφορά που απαντιέται στις μέρες μας ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή είναι παράνομη η φούντα.

 

Εάν αύριο έκαναν παράνομη την κατανάλωση χυμού πορτοκαλιού στα διαλείμματα, τότε θα έβλεπες τους "μάγκες" του σχολείου με μία Amita στο χέρι στο διάλειμμα.

 

 

Έτσι, δεν θα το έκαναν στις τουαλέτες, για τον ίδιο λόγο που δεν πλακώνονται στα ξίδια και στα σφηνάκια στις τουαλέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγκαταθεση απο που απο τους γονεις ή τη 16χρονη ???

Γιατι αν δεν κανω λαθος ο γονιος πρεπει να δωσει την αδεια και δεν νομιζω να υπαρχουν πολυ που θα θελαν οι κορη τους να πηγαινε με ενα 26αρι.

 

Κάνεις. 15 ετών και μία μέρα, πηδιέται νόμιμα με όποιον θέλει, είτε αυτός είναι 15, είτε 25, είτε 55, είτε 95 και δε ρωτάει κανέναν.

 

Θα μιλήσουμε και για τροχαία τώρα ή θα μείνουμε στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θέμα το έχουν καταντήσει "δεν έχω να πω τίποτα πετάω βλακείες" ακόμα και στα άσχετα παραδείγματά τους όταν τους βγάζεις λάθος δε το δέχονται.

 

Να μιλήσουμε για περίοδο ποταπαγόρευσης στην αμερική μήπως για να δούμε διαφορές του πως είναι ένα ναρκωτικό (αλκοόλ) παράνομο και πως νόμιμο; Να μιλήσουμε για το πως είναι η κατάσταση στην Ολλανδία που είναι νόμιμο σε σχέση με χώρες που είναι παράνομο;

 

Τι να πούμε; Ότι και να πεις πετάνε το απόφθεγμα "είναι άλλη κουλτούρα" και τελειώσαμε! Βέβαια αυτό δεν τους σταματάει από το να χρησιμοποιούν τις άλλες κουλτούρες όταν είναι προς όφελός τους.

 

Σαν να μιλάς σε Γενική Συνέλευση σε Ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι.

 

Μιλάει ο mr.Παρωπίδας ότι οι άλλοι έχουν παρωπίδες όταν δε ξέρει καν για τι σκατά μιλάει.

 

Βρε άμε στο καλό εγώ δεν ασχολούμαι άλλο με άκυρους που δεν έχουν ιδέα για τι μιλάνε. Βγείτε από μικρόκοσμο που σας έμαθε η μάνα σας και μετά τα ξαναλέμε.

 

Ά και αν τραβάς μαλακία τυφλώνεσαι και βγάζεις τρίχες στις παλάμες σας παιδιά δε ξέρω αν το μάθατε, αλλά έτσι έλεγε ο παππούς μου (βασικά έλεγε να τον παίζεις να γίνει μεγαλύτερος αλλά ποιητική αδεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα σου είναι ότι αν νομιμοποιηθεί μία ναρκωτική ουσία θα καταλήξουμε όλοι να ζητάμε ένα ευρώ για γραμμάριο και ένεση. Και σου εξηγώ πως τα αίτια για να φτάσει κάποιος σε σημείο να εξαρτάται η ζωή του από ένα ναρκωτικό, δεν είναι τόσο επιφανειακά, περί νομιμότητας δηλαδή.

 

Οχι δεν είναι αυτο το επιχειρημά μου. Αυτός είναι ο δικός σου συνειρμός.

 

Αυτό που είπα είναι οτι δεν βλέπω να αλλάζει κάτι, νομιμο ή παράνομο, πέρα από το πλήγμα του παραεμπορίου. Κοινώς θα δυσαρεστηθουν οι διακινητές ,γιατί θα χάσουν χρήματα και θα πρέπει να πληρώσουν φόρους. Πρόκειται δηλαδή για το κοινό ενδιαφέρον ενός πολίτη που ζητάει με σχετική εμμονή έναν τετοιο νόμο, δηλαδή τον απασχολεί το εθνικό έλλειμα.. Right.. Δεν με πείθει προς το παρόν κάτι τέτοιο (μειδιάζω τώρα που το γράφω..).

 

Στα πλαίσια του "ένα ποτήρι κόκκινο κρασί κάνει καλό στην καρδιά", έχει και η φούντα αρκετά. Αρκεί να διαβάσεις τους στίχους από το Legalise it, όπου τα αναφέρει σχεδόν όλα.

 

"...Doctors smoke it, nurses smoke it

Judges smoke it, even the lawyer to.."

 

Οταν μίλησα πιο πριν για το οτι ο κόσμος την πέφτει στην μέθη (ας πάρει οποια ουσία θέλει) για να αντιμετωπίσει την ζωή του εννοούσα αυτό που λέει πιο πάνω ο ποιητής. Είναι global φαινόμενο η ρότα μας σαν είδος. Η συζήτηση για την νομιμοποιηση της κανναβης δεν με καλύπτει σε μια τέτοιου είδους προέκταση.

 

Είναι σαν να ρωτάω τον ποιhτη , "Ρε φίλε που βλέπεις να οδηγούν τα πράγματα γενικώς" και να μου λέει αυτος τραγουδιστά:

 

So you've got to legalise it, yeah, yeah

 

Επίσης, δεν είναι ανάγκη να καπνίσεις την φούντα. Μία χαρά κάνεις κατανάλωση και εάν την φας. Άρα, πάει και αυτό με το κάπνισμα.

 

Το ανέφερα και πιο πριν, το εθιμο μιας Χ κουλτούρας είναι προιον μάθησης και όχι επιβολής του νόμου. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που από το τσιγάρο θα πάει στο κεικ. Το στριφτό ειναι κομμάτι της κουλτούρας αυτής. Ετσι επιτάσει το σπορ. Οχι σερβιρισμένο σε ταψί, αυτό είναι άλλο άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο που λες ισχυει για συνομιλικους, αν ενας 26 παει με μια 16 θα τον πανε ζουμπιτο για εκμεταλευση ανηλικου.

 

[...]

Επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις, αν ένας 26χρονος ή 36χρονος ή 56χρονος έχει σεξουαλικές σχέσεις με μια 16χρονη, δεν θα τον πάνε πουθενά.

Αυτό για να μην γράφουμε ανακρίβειες, αν μη τι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο δικός σου συνειρμός.

 

Μα μίλησες για τραγέλαφους στα σχολεία π.χ.

Δίνω εδώ μέσα τσάμπα χόρτο σε 10 άτομα. Έστω οτι παίρνουν οι 5.

Δίνω τσάμπα χόρτο στην Ομόνοια σε 10 άτομα. Πόσοι θα πάρουν;

Ένα κοινωνικό πρόβλημα όπως είναι αυτό της μάστιγας των ναρκωτικών ουσιών, δεν μπορείς κατά τη γνώμη μου να το αντιμετωπίσεις με το να το απαγορεύσεις σε κάποιον. Αυτός που θέλει το χορταράκι του, θα το πάρει. Είτε νόμιμα είτε παράνομα, όπως και γίνεται δηλαδή. Το αν θα γίνει στο σχολείο της πουτάνας, σε καμία περίπτωση δεν θα φταίνε τα μαθητούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις, αν ένας 26χρονος ή 36χρονος ή 56χρονος έχει σεξουαλικές σχέσεις με μια 16χρονη, δεν θα τον πάνε πουθενά.

Αυτό για να μην γράφουμε ανακρίβειες, αν μη τι άλλο...

 

Παρ'όλα αυτά ενδέχεται να απομακρυνθεί απο την εργασία του αν υπάρχει σχέση εξάρτησης (καθηγητής, γυμναστής, ιατρός, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι κατά.Η χωρα μας δεν έχει τις κατάλληλες προϋποθέσεις δηλαδή υποδομή,νοοτροπία και ελεγχτικους μηχανισμούς ώστε να εφαρμοστεί με επιτυχία η νομιμοποίηση των ελαφρών ναρκωτικών σε κάποιους ειδικούς χώρους όπως λόγου χάρη στην Ολλανδία.

 

Επιπλέον ra ελαφριά οδηγούν πολύ εύκολα στα βαριά.

 

Βεβαια αύριο μπορεί να έχω άλλη διάθεση και συνεπώς άλλη αντίληψη περί του θέματος. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρ'όλα αυτά ενδέχεται να απομακρυνθεί απο την εργασία του αν υπάρχει σχέση εξάρτησης (καθηγητής, γυμναστής, ιατρός, κτλ).

Αυτό είναι άλλο θέμα (αν μπορεί να γίνει) και δεν συνδέεται απαραίτητα με την ηλικία. Για παράδειγμα ο Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας αναφέρει ότι η συμπεριφορά του ιατρού προς τον ασθενή του πρέπει να συνάδει με την επιστήμη του και το λειτούργημά του. Η σύναψη σχέσης με ασθενή μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν συνάδει με την επιστημή κλπ.

 

Πιο πάνω έγραψα για το καθαρά ποινικό κομμάτι, αυτό προφανώς εννοείται ότι γράφεται "θα τον πανε ζουμπιτο για εκμεταλευση ανηλικου". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι κατά.Η χωρα μας δεν έχει τις κατάλληλες προϋποθέσεις δηλαδή υποδομή,νοοτροπία και ελεγχτικους μηχανισμούς ώστε να εφαρμοστεί με επιτυχία η νομιμοποίηση των ελαφρών ναρκωτικών σε κάποιους ειδικούς χώρους όπως λόγου χάρη στην Ολλανδία.

 

Επιπλέον ra ελαφριά οδηγούν πολύ εύκολα στα βαριά.

 

Βεβαια αύριο μπορεί να έχω άλλη διάθεση και συνεπώς άλλη αντίληψη περί του θέματος. :-D

Εισαι σιγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι αυτο το επιχειρημά μου. Αυτός είναι ο δικός σου συνειρμός.

 

Αυτό που είπα είναι οτι δεν βλέπω να αλλάζει κάτι, νομιμο ή παράνομο, πέρα από το πλήγμα του παραεμπορίου. Κοινώς θα δυσαρεστηθουν οι διακινητές ,γιατί θα χάσουν χρήματα και θα πρέπει να πληρώσουν φόρους. Πρόκειται δηλαδή για το κοινό ενδιαφέρον ενός πολίτη που ζητάει με σχετική εμμονή έναν τετοιο νόμο, δηλαδή τον απασχολεί το εθνικό έλλειμα.. Right.. Δεν με πείθει προς το παρόν κάτι τέτοιο (μειδιάζω τώρα που το γράφω..).

 

Παντως μια χαρα μπορει να σταθει ως δικαιολογια. Μην ξεχναμε οτι και η ποτοαπαγορευση αρθηκε για αυτο ακριβως το σκοπο, οχι γιατι ειδαν οτι δεν καταπολεμησαν την χρηση αλκοολ, αλλα γιατι ειδαν οτι εχαναν δισσεκατομυρια δολλαρια, και μετα το κραχ του '29, ηταν ισως ο μονος τροπος να βγαλουν ζεστο χρημα, απο το να τους το παιρνει ο καθε μαφιοζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επιπλέον ra ελαφριά οδηγούν πολύ εύκολα στα βαριά.

 

 

Αυτά τα συμπεράσματα, μα τω θεό, ποτέ μου δεν κατάλαβα πως προκύπτουν. Έχεις κάποια έρευνα υπόψην σου ή είπες να πετάξεις μια ατάκα κι ότι βγει;

 

Το θέμα δεν είναι να τσεκάρουμε πόσοι χρήστες ηρωίνης έπιναν μπάφους, αλλά μπόσοι μπαφιάκηδες καταλήγουν να βαράνε ενέσεις.

 

Διαφορετικά γιατί να μην τσεκάρουμε και πόσοι χρήστες ηρωίνης είναι χορτοφάγοι; Πάω στοίχημα ότι θα καταλήξουμε σε πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι υπερ του να μην πηγαινεις δικαστηριο αν σε πιασουν με μικροποσοτητα χασις αλλα να καλουν τους γονεις στο τμημα για ενημερωση αν ειναι ανηλικος και να πεφτει και ενα μικρο προστιμο.

Σε καμια περιπτωση να μην υπαρχουν χωροι τυπου coffee shop γιατι ειμαστε ανικανοι να κανουμε κατι τετοιο αλλα και γιατι πραγματικα δεν νομιζω οτι προσφερουν κατι.

Τωρα για το αν κανει κακο η οχι εγω θα πω οτι ισχυει οτι και για το αλκοολ....αν κανεις ενα τσιγαρακι μια στο τοσο δεν εγινε και τιποτα αλλα αν φουμαρεις καθε μερα υπαρχει θεμα.

Επισης υπαρχει και το black mamba (damiana)που στην Ελλαδα δεν νομιζω να ειναι παρανομο (στην αμερικη δεν ειναι)και εχει τις ιδιες ιδιοτητες πανω κατω με την κανναβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...