Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fidelio, το οτι θεωρεις εσυ χειροτερο το ατομο που καπνιζει μαυρο απο αυτον που πινει ποτα, μηπως ειναι επειδη ετσι σου μαθε η κοινωνια?

Αν δεν σου αρεσουν οι ουσιες, γιατι να σταματησεις εδω? Μην παρεις φαρμακα την επομενη φορα που θα αρωστησεις. Γιατι να χαλασεις την χημεια του σωματος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την δικαιολόγησα σε άπειρα ποστ.

Γιατί εσείς έχετε γράψει επιχείρημα υπέρ; Τι; την συνομωσία των πολυεθνικών; Το μόνο που έχετε κάνει είναι να ειρωνεύστε.

 

Το ότι προκαλεί ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ εθισμό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός, όπως και να έχει. Το ότι δημιουργεί ανθρώπους ρομπότ που καπνίζουν όλη μέρα και δεν κάνουν τίποτα, και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα γιατί είναι μαστουρωμένοι για μένα είναι κοινωνικό πρόβλημα.

 

Ναι οι υπεύθυνοι χρήστες δεν έχουν πρόβλημα...πόσοι είναι οι υπεύθυνοι χρήστες αλκοόλ και τσιγάρου εκει έξω; Δεν βλέπω πολλούς...Τα πιτσιρικια στο σχολείο τα θεωρείς υπεύθυνους χρήστες αλκοόλ και τσιγάρου...για βάλε και το μπάφο στην εξίσωση.

 

Και αφού σε βοηθάει να εξερευνήσεις τα όρια του μυαλού σου και να γράψεις μουσικά αριστουργήματα γιατί δεν αρχίζεις και εσύ το μπάφο μπας και γίνεις "ροκ στάρ";

 

Το ότι ειναι νόμιμο το αλκοόλ και το τσιγάρο...άρα πρέπει να γίνει και το μπάφο δεν είναι επιχείρημα. Επιχείρημα θα ήταν ότι είναι και τα ΤΡΙΑ βλαβερά άρα κάντε κάτι.

 

 

 

Αυτά έχουν να κάνουν με τη βιομηχανική/φαρμακευτική χρήση...δεν είναι κανείς αντίθετος με αυτό. Και η βενζίνη και η κόλλα έχουν βιομηχανική χρήση...πρέπει να τις σνιφάρουμε;

Ρε αδερφε ειλικρινα το να λες οτι δεν εχουν εχουν δοθει επιχειρηματα στα υπερ(αναμεσα στα παιδια εχω δωσει και εγω αν παρακολουθεις το thread) ειναι τουλαχιστον εκνευριστικο(αν οχι προσβλητικο) για ατομα τα οποια καθισαν και εγραψαν την αποψη τους προκειμενου να πεισουν εσενα η οποιον αλλον εχει διαφορετικη αποψη.Τωρα οσο για τους ανθρωπους-ζομπι-αβουλους-αχρηστους που αναφερεις που καπνιζουν ολη μερα χορτο,ειναι μια κατασταση η οποια συμβαινει με πολλα πραγματα.Παραδειγμα?Τα ατομα που λιωνουν ολη μερα στα ιντερνετ καφε(η και γενικα στο ιντερνετ) ειναι αποβλακωμενα,αγοραφοβικα και καμια φορα επικινδυνα ατομα(οταν αυτα αποκλειονται και περιθεριοποιουνται απο το κοινωνικο συνολο).Τι σημαινει αυτο?Να απαγορεψουμε το ιντερνετ?Ειναι η δεν ειναι χρησιμο το ιντερνετ και ωφελιμο?Μηπως θα επρεπε να σκεφτεις την περιπτωση οτι πρεπει να παραχθει η καταλληλη παιδεια και ενημερωση απο το κρατος για να χρησιμοποιειται κατα κυριο λογο σαν μεσο ψυχαγωγιας και διευκολυνσης και οχι αποβλακωσης?Μηπως θα επρεπε να γινει το ιδιο και με την κανναβη?

Τελος αυτο που λες για τον καρκινο οτι τον γιατρευει η κανναβη οπως και ο παραλληλισμος με την φραπελια και οτι αναφερθηκε αυτο απο μας νομιζω οτι ειναι τελειως λαθος.Αυτο που ειπωθηκε ηταν οτι κατα την χημειοθεραπεια χρησιμοποιουνται πολυ βλαβερα ως προς τις παρενεργειες φαρμακα(παυσιπονα??κτλ κτλ) τα οποια θα μπορουσαν να αντικατασταθουν απο χαπια με κανναβινοειδη τα οποια εχουν την ιδια δραση.Αρα δν υπαρχει θεραπευτικο προαγγελμα,συνεπως και δν υπαρχει λογος κοροιδιας αντιστοιχος με την φραπελια.Οποτε σου ευχομαι ειλικρινα να μην χρειαστει ποτε να κανεις χημειοθεραπεια και να περασεις απο την ψυχοφθορας(αλλα και σωματικης φθορας) διαδικασια που παιρνανε οι ανθρωποι αυτοι εξαιτιας της απαγορευσης της κανναβης.

 

Υ.Γ : Ο κυκλος μου παντως μου λεει πως το ποσοστο των δραστηριων ανθρωπων με συνειδηση(οικολογικη,πολιτικη κτλ κτλ) ειναι μεγαλυτερο σε χρηστες κανναβης.(αλλα μπορει να κανω και λαθος μιας και βασιζομαι σε προσωπικη εμπειρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα φαντάσου τους μαθητές να καπνίζουν στις τουαλέτες μπαφους (θα μπορούν να το προμηθευονται εμέσως νομιμα) αντι για μαλμπορο πριν το μάθημα των μαθηματικών , των αρχαίων ξέρω γω. Θέλω να πω , πρέπει να λυθούν πρώτα άλλα ζητήματα από αυτό της κανναβης γιατί οι αλυσιδωτές αντιδράσεις τετοιων μέτρων θα κάνει πιο κωμικοτραγική την κοινωνία (ξέρω ξέρω, γαμώ).

 

Αυτο ηδη συμβαινει ειδικα σε κατι ΤΕΕ/ΕΠΑΛ κλπ (βεβαια στα ΤΕΕ δεν κανουν αρχαια, νταξει, πριν τα μαθηματικα) , τωρα που ειναι απαγορευμενο, οποτεεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelio, το οτι θεωρεις εσυ χειροτερο το ατομο που καπνιζει μαυρο απο αυτον που πινει ποτα, μηπως ειναι επειδη ετσι σου μαθε η κοινωνια?

Αν δεν σου αρεσουν οι ουσιες, γιατι να σταματησεις εδω? Μην παρεις φαρμακα την επομενη φορα που θα αρωστησεις. Γιατι να χαλασεις την χημεια του σωματος σου?

 

Πρωτα από ολα το ξεκαθάρισα οτι μιλάω βαση της δική μου ηθικής, όπως βέβαια και εσυ βάση της δικής σου. Δεν έχω σκοπο να κάνω σύγκρουση ιδεολογιών ως αυτοσκοπο. Η κοινωνία μαθαίνει σε όλους μας ιδιαίτερα πράγματα , οχι μονο σε μένα.

 

Δεν είπα οτι δεν μου αρέσουν οι ουσίες, είπα οτι δεν μου αρέσει που ο κόσμος την πέφτει σε αυτές για να συμπιέσει τα προβληματά του. Η χημεία του σώματος και συγκεκριμένα του εγκεφάλου είναι πολυπαραγοντικό φαινόμενο, πιστεύω ακράδαντα οτι αυτή διαμορφώνεται μέσα από μια Χ κουλτούρα περισσότερο και πως αυτή φλιτράρεται κατα την διαπαιδαγώγηση και συγκριμένα από τους γονείς.

 

Γενικώς αν μπορώ να αποφυγω της ουσίες, τα φάρμακα , το κάνω οσο μπορώ. Αν δεν μπορώ τότε... Ομως αυτό πάει αλλού την κουβέντα λίγο διαφορετική από το θέμα της νομιμοποιησης του μπαφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια εσεις που ειστε υπερ του χασις ειστε και για καταναλωση απο ατομα κατω των 18, γιατι αν δεν κανω λαθος τοτε ξεκηναν οι πρωτες εμπειρειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια εσεις που ειστε υπερ του χασις ειστε και για καταναλωση απο ατομα κατω των 18, γιατι αν δεν κανω λαθος τοτε ξεκηναν οι πρωτες εμπειρειες!

 

Καλυτερα οχι απο μικρη ηλικια ειδικα για συχνη χρηση αλλα εγω αν ο γιος μου (ή η κορη μου) ηταν ας πουμε 15-16+ δεν θα χα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα οτι δεν μου αρέσει που ο κόσμος την πέφτει σε αυτές για να συμπιέσει τα προβληματά του.

 

Άκουσε καμία διαφήμιση κατά των ναρκωτικών. Άνοιξε red fm, το βάζω για κανά ροκάκι και την ακούω.

"Στερείσαι την οικογένεια σου; Στερείσαι τους φίλους σου; Μήπως έχεις σύνδρομο στέρησης; Μην αφήσεις τα ναρκωτικά να σου στερήσουν τη ζωή. Η ζωή σου ΑΞΙΖΕΙ."

Ηθικό δίδαγμα; Κάποιος δίνει ΑΞΙΑ στον εαυτό του με τον μπάφο και ακόμα χειρότερα με τα πιο σκληρά. Ή χάνει το νόημα της ζωής και στ' αρχίδια του. Δε γουστάρω να κατακρίνετε τα ζόρια που τραβάνε κάποιοι συνάνθρωποι μας και όχι μόνο αυτό, αλλά να το χρησιμοποιείτε και σαν γαμάτο επιχείρημα περί απαγόρευσης. Έλεος. Και αυτό καλέ μου φίλε δεν έχει να κάνει με την ηθική σου πιστεύω.

 

Αληθεια εσεις που ειστε υπερ του χασις ειστε και για καταναλωση απο ατομα κατω των 18, γιατι αν δεν κανω λαθος τοτε ξεκηναν οι πρωτες εμπειρειες!

 

Οι εμπειρίες αυτές είναι απολύτως φυσιολογικές να περάσουν από έναν άνθρωπο σε σε αυτήν την ηλικία, γι' αυτό πρέπει να υπάρχει πατέρας και μάνα για να γαμωοριοθετήσει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσε καμία διαφήμιση κατά των ναρκωτικών. Άνοιξε red fm, το βάζω για κανά ροκάκι και την ακούω.

"Στερείσαι την οικογένεια σου; Στερείσαι τους φίλους σου; Μήπως έχεις σύνδρομο στέρησης; Μην αφήσεις τα ναρκωτικά να σου στερήσουν τη ζωή. Η ζωή σου ΑΞΙΖΕΙ."

Ηθικό δίδαγμα; Κάποιος δίνει ΑΞΙΑ στον εαυτό του με τον μπάφο και ακόμα χειρότερα με τα πιο σκληρά. Ή χάνει το νόημα της ζωής και στ' αρχίδια του. Δε γουστάρω να κατακρίνετε τα ζόρια που τραβάνε κάποιοι συνάνθρωποι μας και όχι μόνο αυτό, αλλά να το χρησιμοποιείτε και σαν γαμάτο επιχείρημα περί απαγόρευσης. Έλεος. Και αυτό καλέ μου φίλε δεν έχει να κάνει με την ηθική σου πιστεύω.

 

Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα; Δεν καταλαβαίνω τι λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα σου είναι ότι αν νομιμοποιηθεί μία ναρκωτική ουσία θα καταλήξουμε όλοι να ζητάμε ένα ευρώ για γραμμάριο και ένεση. Και σου εξηγώ πως τα αίτια για να φτάσει κάποιος σε σημείο να εξαρτάται η ζωή του από ένα ναρκωτικό, δεν είναι τόσο επιφανειακά, περί νομιμότητας δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα σου είναι ότι αν νομιμοποιηθεί μία ναρκωτική ουσία θα καταλήξουμε όλοι να ζητάμε ένα ευρώ για γραμμάριο και ένεση. Και σου εξηγώ πως τα αίτια για να φτάσει κάποιος σε σημείο να εξαρτάται η ζωή του από ένα ναρκωτικό, δεν είναι τόσο επιφανειακά, περί νομιμότητας δηλαδή.

Ωραια τα λες, με το ιδιο σκεπτικο πως σου φαινεται λοιπον αφου η πρωτη σεξουαλικη επαφη για τους περισοτερους νεους ειναι 15-16 να πεσει το οριο απο τα 18 στα 16 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση που κάνεις είναι εντελώς άκυρη. Από αυτά που λες φαίνεται ότι δεν έχεις καν γνώση του θέματος. Πως βάζεις στο ίδιο τσουβάλι την κάνναβη με την ηρωίνη; Η κάνναβη με ποια επιχειρήματα λες ότι εθίζει; Το αποκορύφωμα είναι που λες ό,τι η ηρωίνη ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.

 

Τα πιτσιρίκια που πίνουν αλκόολ ή καπνίζουν τσιγάρα, μπάφους κτλ είναι γιατί δεν γίνονται έλεγχοι ποτέ στους πωλητές όπως θα έπρεπε.

 

Επίσης η πλήρης νομιμοποίηση της κάνναβης ή/και των άλλων ναρκοτικών ίσως τελικά να μην είναι χρήσιμη. Η πλήρης αποποινικοποίηση της ΧΡΗΣΗΣ όμως είναι απαραίτητη.. και όσοι λέτε το αντίθετο εύχομαι μη δείτε το παιδί σας ποτέ ναρκομανή και φυλακισμένο (ή κερατά και γδαρμένο!).

 

 

Είμαι Εθελόντρια στο ΚΕΘΕΑ κι έχω κάνει σεμινάρια από ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο... και εκτός αυτού μάλλον η γνώση μου ίσως να είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που νομίζεις...

Και ποιος ενοχλεί τους ανθρώπους που είναι χρήστες;;;; Δεν νομίζω να τους ενοχλεί κανείς.... Κυκλοφορούν ανενόχλητοι σε όλο το κέντρο της Αθήνας και δεν τους πειράζει κανείς... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...