Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα, και η βενζινη και η κολλα ειναι επικινδυνη αν την χρησιμοποιησεις λαθος. Να την κανουμε παρανομη?

Καμια σχεση και παλι.

Η βενζινη και η κολλα εχουν χρηστικη αξια και ειναι μη κομφορμιστικη η χρησιμοποιηση τους καθως υπαρχει δεδομενη χρησιμοτητα. Η αξια της κανναβης με την χρησιμοποιηση της οπως υπονοειτε ειναι μηδενικη, και η χρησιμοποιηση της και μόνο ειναι μια κομφορμιστικη πραξη, δειγμα ανθρωπων οχι και τοσο εξυπνων οσο νομιζουν.

Τελοσπαντων σημασια εχει εδω οτι απο την μια εχουμε τεραστιες χρησιμοτητες της κολλας και της βενζινης και καμια της κανναβης με τον τροπο χρησιμοποιησης της που υπονοειται(και υπονοειτε).

 

 

Επισης πες μου 5 ουσιες που παραγει η κανναβη. Γιατι θα μας τρελλανεις ολους εδω μεσα.

Δεν τα ξερω αναλυτικα αλλά ξερω απο παλια οτι εχει πολλες ουσιες. Αλλα ουτως ή αλλως δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Με μια αναζητηση μπορεις να βρεις ποιες ουσιες μπορουν να παραχθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δεν μπορω να βρω τιποτα, για αυτο σε ρωτησα να μου πεις 5 ουσιες.

Και η κανναβη εχει αξια σε πολλες χρησεις. Εχει μπει infographic για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μου εσυ μια ερευνα που να αποδεικνυει 100% οτι δεν προκαλει καμια παραγωγη ουσια της κανναβης, κανενος ειδους κακο στον χρηστη ή κανενος ειδους επικινδυνες ή εξαλλες ή βιαιες ή αναρμοστες συμπεριφορες προς τους αλλους ανθρωπους.

 

το ξερεις φανταζομαι οτι τπτ δεν ειναι 100%

αυτε καν τα φαρμακα που παιρνεις

εξου και ο αποδεκτος ορος θνησιμοτητας σε καθε εξεταση μελλοντικου φαρμακου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rabesatrana, επειδη δεν θελω να χαλασω το αλλο thread, εχω πει εξ'αρχης οτι δεν καπνιζω μαυρο. Ειμαι εναντια στην αλογιστη χρηση σε οτιδηποτε. Ειτε αυτο λεγετε αλκοολ, ειτε μαυρο, ειτε πρεζα. Το καθε'να εχει και την ωρα του και τα ορια του.

Ειμαι εναντια στην μη ενημερωμενη χρηση (και στην μη ενημερωμενη εναντιωση φυσικα που επιδεικνυεις εσυ).

 

Ειχα πει πιο πριν, οταν ενα παιδι ακουει απο τους ασχετους ενηλικες "και α και ου και το μαυρο κανει κακο κλπ κλπ" στο μυαλο του θα πει "α αυτο ειναι κακο". Καποια στιγμη αυτο το παιδι για οποιοδηποτε λογο (peer pressure, περιεργεια κλπ) δοκιμασει μαυρο θα δει πως οτι του λεγανε οι μεγαλοι ηταν μπουρδες. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση ομως αυτο το παιδι να αρχισει να ψαχνει και αλλα πραγματα για να δει αν οντως ειναι ετσι, με το να δοκιμαζει οτι βρει σαν να μην υπαρχει αυριο.

 

 

Εμενα καλως ή κακως τα "poison of choice" ειναι απολυτως νομιμα προς το παρον. Τα κανω συνεχεια? Οχι, δεν ειμαι ηλιθιος.

 

 

 

Btw, τα panadol (μιας και στην ελλαδα μονο μαρκες ξερουμε) εχουν πιο μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας απο αρκετες ουσιες. Να τα απαγορευσουμε? Αν τρως συνεχομενα vicodin (hydrοcodone + paracetamol) θα πεθανεις απο την παρακεταμολη και οχι απο την υδροκωδονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερεις φανταζομαι οτι τπτ δεν ειναι 100%

αυτε καν τα φαρμακα που παιρνεις

εξου και ο αποδεκτος ορος θνησιμοτητας σε καθε εξεταση μελλοντικου φαρμακου...

Αντε παλι. Τα φαρμακα ομως εχουν χρηστικη αξια τεραστια. Εχουν και παρενεργειες αλλά δεν μας αφορα αυτο αφου συνολικα εχουν μια χρηστικη αξια. Υπαρχει σοβαροτατος λογος μη κομφορμιστικης φυσης που τα εισαγαμε στην κοινωνια. Ανεβηκε πολλα πολλα χρονια ο μεσος ορος ζωης.

 

Οποτε καμια συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο ανθρωπος δεν προκειται να αλλαξει γνωμη,δεν προκειται καν να σκεφτει αυτο που του λετε, αφηστε το , πιο πολυ νοημα εχει να κλωτσας ενα νεκρο αλογο μπας και ζωντανεψει

 

Εδω λεει αν περναγε απο το χερι του θα απαγορευε τη ζαχαρη 'για το καλο της υγειας μας'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πει πιο πριν, οταν ενα παιδι ακουει απο τους ασχετους ενηλικες "και α και ου και το μαυρο κανει κακο κλπ κλπ" στο μυαλο του θα πει "α αυτο ειναι κακο". Καποια στιγμη αυτο το παιδι για οποιοδηποτε λογο (peer pressure, περιεργεια κλπ) δοκιμασει μαυρο θα δει πως οτι του λεγανε οι μεγαλοι ηταν μπουρδες. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση ομως αυτο το παιδι να αρχισει να ψαχνει και αλλα πραγματα για να δει αν οντως ειναι ετσι, με το να δοκιμαζει οτι βρει σαν να μην υπαρχει αυριο.

Μα δεν ειπα να λεμε οτι αυτα ειναι κακα κλπ. Την αληθεια να τους λεμε.

Ποια ειναι αυτη?

Αυτη που η επιστημονικη κοινοτητα λεει, μεσα απο δημοσιευσεις, κλπ, κλπ.

 

 

 

Εμενα καλως ή κακως τα "poison of choice" ειναι απολυτως νομιμα προς το παρον. Τα κανω συνεχεια?

Τι εννοεις εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο ανθρωπος δεν προκειται να αλλαξει γνωμη,δεν προκειται καν να σκεφτει αυτο που του λετε, αφηστε το , πιο πολυ νοημα εχει να κλωτσας ενα νεκρο αλογο μπας και ζωντανεψει

 

Κακο πραγμα οι παρωπιδες.

Εδω λεει αν περναγε απο το χερι του θα απαγορευε τη ζαχαρα 'για το καλο της υγειας μας'

Δεν εχω παρωπιδες. Προασπιζομαι την λογικη. Και επειδη η λογικη ειναι μια και οτιδηποτε αλλο αντιθετο προς αυτην ειναι παραλογο, φυσικα και θα επιμεινω στην λογικη.

 

Φυσικα και θα απαγορευα το εμποριο ζαχαρης γιατι μας καταστρεφει την υγεια μας τοσα και τοσα χρονια. Το καλο που θα μας εκανα θα φαινοταν πολυ αργοτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα να λεμε οτι αυτα ειναι κακα κλπ. Την αληθεια να τους λεμε.

Ποια ειναι αυτη?

Αυτη που η επιστημονικη κοινοτητα λεει, μεσα απο δημοσιευσεις, κλπ, κλπ.

 

 

 

 

Τι εννοεις εδω?

Μα δεν τις βαζεις τις δημοσιευσεις. Η κοινη απαντηση ειναι "η κανναβη μερικες φορες πυροδοτει ψυχικα νοσηματα σε ατομα που εχουν ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ". Αυτο, τιποτα αλλο.

 

 

Λεω πως οι δικες μου ουσιες ειναι νομιμοτατες προς το παρον. Τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι. Τα φαρμακα ομως εχουν χρηστικη αξια τεραστια. Εχουν και παρενεργειες αλλά δεν μας αφορα αυτο αφου συνολικα εχουν μια χρηστικη αξια. Υπαρχει σοβαροτατος λογος μη κομφορμιστικης φυσης που τα εισαγαμε στην κοινωνια. Ανεβηκε πολλα πολλα χρονια ο μεσος ορος ζωης.

 

Οποτε καμια συγκριση.

 

επιλεγεις να μην δεις την συγκριση...

 

αλλα οπως και να εχει μιλαγαμε για το 100% και οχι για την σταση σου απεναντι σε ουσιες που θεωρεις οτι προκαλουν κατι "μη αποδεκτο"

 

Δεν εχω παρωπιδες. Προασπιζομαι την λογικη. Και επειδη η λογικη ειναι μια και οτιδηποτε αλλο αντιθετο προς αυτην ειναι παραλογο, φυσικα και θα επιμεινω στην λογικη.

 

Φυσικα και θα απαγορευα το εμποριο ζαχαρης γιατι μας καταστρεφει την υγεια μας τοσα και τοσα χρονια. Το καλο που θα μας εκανα θα φαινοταν πολυ αργοτερα....

 

να σε δω να κοβεις στις γυναικες την ζαχαρη...

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυστικια, ιππασια, ορειβασια, κουκια, οστρακοειδη, μελισσες, παρακολουθηση αγωνων ποδοσφαιρου κλπ κλπ

Toufas, σε αυτό το thread: http://www.insomnia.gr/topic/415847-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83/

αν δε με απατά η μνήμη μου, πραγματοποιήθηκε ο πρώτος διάλογος μεταξύ μας. Εκεί, υπήρξε έντονη διάσταση απόψεων η οποία, σε πολλά σημεία του τότε θέματος, μάλλον υπάρχει ακόμα. Αυτό όμως δεν έχει να λέει κάτι - σίγουρα, όχι κάτι αρνητικό - εκτός ίσως από το ότι μου κέντρισε το ενδιαφέρον, δίνοντάς μου ισχυρό κίνητρο να παρακολουθώ - όσο μπορώ - τα γραφόμενά σου εδώ μέσα.

 

Αν τελικά έχω να σου πω κάτι, μετά το πέρας του χρονικού διαστήματος από εκείνο το thread μέχρι σήμερα, είναι ότι...

 

...σε απολαμβάνω, ρε φίλε!

 

Υ.Γ. : Μη δίνεις ιδέες, ρε 'συ, διότι μετά την ιδέα για απαγόρευση της ζάχαρης - αλήθεια, γιατί όχι και του αλατιού; αφού αποδεδειγμένα ανεβάζει την πίεση (για να μην αναφερθώ στο πόσες φορές οι νοικοκυρές το βάζουν ακριβώς δίπλα στη ζάχαρη, με αποτέλεσμα να φτιάχνεις κάτι υπέροχες φραπεδιές...) - μπορεί να πέσουν κι άλλες στο τραπέζι - απαγόρευση των ταινιών με στενάχωρα ή βίαια θέματα, των κουρτινών σκούρου χρώματος και των κλειστών ...παντζουριών, ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο - προκειμένου να ...προστατευθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...