Προς το περιεχόμενο

Εβραιοι. Γιατι υπηρξαν τοσες διωξεις;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος σου ειπε οτι δεν περιμενει στην γωνια κινηση του Ιραν για να ξεμπερδευει μια και καλη και με αυτους.Ακομα και η συνεχιση των επιχειρησεων στην Γαζα αυτο τον στοχο μπορει να εχει,να ειναι απλα το δολωμα για να τσιμπησει το Ιραν.

 

Δεν νομίζω ότι το Ισραήλ μπορεί μόνο του να τα βάλει με το Ιράν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 356
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σορρυ bro αλλά τιποτε δε θα κάνουν οι Άραβες. Αυτοι σφάζονται μεταξύ τους. Δεν ηταν ποτέ ενωμένοι. Ασε που οι δυτικοι κατάφεραν να τους διχάσουν.

Δεν θα πω ότι διαφωνώ, άλλωστε το είπα πιο πριν ότι πάντα σκοτώνονται μεταξύ τους και τους πηδανε οι άλλοι(σταυροφοροι, μογγολοι). Πάραυτα, οι Άραβες επειδή τα πυρηνικά του Ισραήλ είναι που φοβούνται, όλοι εξοπλίζονται αναλόγως και περιμένουν.

Γιαυτό και είπα ότι θα καταδικαστουν όλοι εκεί πέρα.

Άλλωστε στο γιομ κιπουρ που οι Αιγύπτιοι τους πετσοκοψαν, κόντεψαν να το κάνουν πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω να πω  το εξης ,οσο πιο τριτοκοσμικος ειναι ενας λαος  και οσο πιο καθυστερημενο ειναι ειναι ατομο τοσο μεγαλυτερο βαθμο αντισημιτισμου εχει .

Το Ισραηλ ειναι ο πλεον αξιοπιστος  συμμαχος των ΗΠΑ  στην περιοχη ,αυτο με οτι συνεπαγεται σε στρατιωτικο επιπεδο τον καθιστα τοπικη υπερδυναμη με την αντιστοιχη συμπεριφορα.

Ολα τα αλλα ειναι  συνωμοσιολογικη μπουρδολογια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου ειπε οτι δεν περιμενει στην γωνια κινηση του Ιραν για να ξεμπερδευει μια και καλη και με αυτους ?

Ακομα και η συνεχιση των επιχειρησεων στην Γαζα αυτο τον στοχο μπορει να εχει,να ειναι απλα το δολωμα για να τσιμπησει το Ιραν.

Το χαρτί της Παλαιστίνης, το έπαιξε ο αχμαντινετζαντ και δεν έπιασε. Οι Άραβες δε βλέπουν και δεν είδαν ποτέ με καλό μάτι τους Πέρσες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω να πω το εξης ,οσο πιο τριτοκοσμικος ειναι ενας λαος και οσο πιο καθυστερημενο ειναι ειναι ατομο τοσο μεγαλυτερο βαθμο αντισημιτισμου εχει .

Το Ισραηλ ειναι ο πλεον αξιοπιστος συμμαχος των ΗΠΑ στην περιοχη ,αυτο με οτι συνεπαγεται σε στρατιωτικο επιπεδο τον καθιστα τοπικη υπερδυναμη με την αντιστοιχη συμπεριφορα.

Ολα τα αλλα ειναι συνωμοσιολογικη μπουρδολογια .

Από που προκύπτει αυτό περί αξιοπιστίας;

Απλά φρυκτωρια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω να πω  το εξης ,οσο πιο τριτοκοσμικος ειναι ενας λαος  και οσο πιο καθυστερημενο ειναι ειναι ατομο τοσο μεγαλυτερο βαθμο αντισημιτισμου εχει .

Το Ισραηλ ειναι ο πλεον αξιοπιστος  συμμαχος των ΗΠΑ  στην περιοχη ,αυτο με οτι συνεπαγεται σε στρατιωτικο επιπεδο τον καθιστα τοπικη υπερδυναμη με την αντιστοιχη συμπεριφορα.

Ολα τα αλλα ειναι  συνωμοσιολογικη μπουρδολογια .

 

Βασικά είναι ο μόνος σύμμαχος τους στην περιοχή. Τώρα το πόσο αξιόπιστο είναι το Ισραήλ είναι άλλο θέμα. Και αυτοί χτυπημένοι με την θρησκεία τους είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια αξιοπιστία.

Γιαυτο έχουν και τους Τουρκους δυνατους εκει διπλα με τον μεγαλυτερο στρατό στο ΝΑΤΟ. Να κρατάνε τις ισορροπίες.

Ξέρουν τι κάνουν οι Δυτικοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια αξιοπιστία.

Γιαυτο έχουν και τους Τουρκους δυνατους εκει διπλα με τον μεγαλυτερο στρατό στο ΝΑΤΟ. Να κρατάνε τις ισορροπίες.

Ξέρουν τι κάνουν οι Δυτικοι.

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό όμως, μπας κ ηρεμήσουμε κι εμείς. Αναρωτιέμαι για τις σχέσεις Τουρκίας-κουρδισταν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπαγανδα και μιντια.

 

Στο ολοκαυτωμα βασανιστηκαν και βρηκαν φριχτο θανατο επισης ρομά, ομοφυλοφιλοι , σλάβοι και άλλες ομάδες ατόμων, αλλά σιγά.. τι ψυχη εχουν αυτοι οι φουκαραδες μπροστα στους ΕΒΡΑΙΟΥΣ. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπαγανδα και μιντια.

 

Στο ολοκαυτωμα βασανιστηκαν και βρηκαν φριχτο θανατο επισης ρομά, ομοφυλοφιλοι , σλάβοι και άλλες ομάδες ατόμων, αλλά σιγά.. τι ψυχη εχουν αυτοι οι φουκαραδες μπροστα στους ΕΒΡΑΙΟΥΣ. ?

Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι εκεί που έλεγαν για 4-5 εκατομμύρια, μετά αναγκάστηκαν να προσθέσουν (με μικρά γραμμτακια) και τους υπόλοιπους διωκομενους και έχω διαβάσει κάτι νούμερα περί τα 8 εκατομμύρια στα στρατόπεδα συγκέντρωσης..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω να πω  το εξης ,οσο πιο τριτοκοσμικος ειναι ενας λαος  και οσο πιο καθυστερημενο ειναι ειναι ατομο τοσο μεγαλυτερο βαθμο αντισημιτισμου εχει .

Το Ισραηλ ειναι ο πλεον αξιοπιστος  συμμαχος των ΗΠΑ  στην περιοχη ,αυτο με οτι συνεπαγεται σε στρατιωτικο επιπεδο τον καθιστα τοπικη υπερδυναμη με την αντιστοιχη συμπεριφορα.

Ολα τα αλλα ειναι  συνωμοσιολογικη μπουρδολογια .

Και εγω ποτε δεν καταλαβα ολη αυτη τη τρελα με τον αντισημιτισμο. Οκ ειναι φανατικοι( οι μοναδικοι ειναι; ), οκ εχουν μαζεψει τεραστια κεφαλαια ( οι μοναδικοι ειναι; ), οκ συσπειρονονται για να πετυχουν οτι στοχο βαλουν και λιγη σημασια δινουν με πιο τροπο θα το επιτυχουν(μας κραταει κανεις εμας απο το να συσπειρωθουμε; ή τους αραβες; κτλ κτλ; ) και αυτη η λιστα μπορει να συνεχιστει......

Αναφερουμαι το lobbying που κανουν στην αμερικη.....εμεις οποτε εχουμε εθνικο θεμα ως μαννα εξ ουρανου περιμενουμε το οποιο lobbying κανουν οι δικοι μας......

Δεν τους υπερασπιζομαι σε σχεση με τους παλαιστινιους αλλα εχει καταντησει καραμελα το ολο θεμα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι Παλαιστίνιοι και οι άλλοι λαοί γύρω Σήμιτες είναι.

Οι διαχωρισμοί άρχισαν τον 18ο αιώνα από Γερμανούς ιστορικούς, τους ακολούθησαν οι Ναζί τον 20ο και μετά οι Εβραίοι.

Γιατί λοιπόν αυτή η ιδιοποίηση του όρου από ένα λαό;

Εκτός από τις καταλήψεις οικιών, κτημάτων και μεγάλων περιοχών είναι δυνατή και η κατάληψη όρων της γλωσσολογίας;

 

Να και ένας νέος τύπος "αντισημίτη", ο διάσημος καθηγητής Νόρμαν Φινκελστάιν...

http://www.zougla.gr/kosmos/article/sinelif8i-sto-megalo-milo-o-norman-finkelstain

http://normanfinkelstein.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

[Σημ.: οι αναφορές στη wikipedia είναι προς ενημέρωση και απόδειξη της ύπαρξης όρων και γεγονότων]

 

Στον κόσμο υπάρχουν περίπου 14 εκατομμύρια Εβραίοι, εκ των οποίων περίπου τα 6 κατοικούν στο Ισραήλ και τα υπόλοιπα 8 κυρίως σε ΗΠΑ, Καναδά, Γαλλία κ.α.

 

Το 50% των Ισραηλινών περίπου υποστηρίζουν την επιχείρηση του στρατού στη Γάζα, άρα να πούμε χονδρικά τα 3 εκατομμύρια.

Προφανώς δεν μπορούμε αυθαίρετα να πούμε ότι η άποψη των 3 εκατομμυρίων Ισραηλινών αντιπροσωπεύει και τα 14 εκατομμύρια Εβραίων.

...

 

Το θλιβερό με τον εβραϊκό λαό είναι ότι υπέφερε τα πάνδεινα όχι τόσο από Άραβες ή χριστιανούς, αλλά από Εβραίους, για την εξυπηρέτηση πολιτικών και οικονομικών συμφερόντων.

 

Σήμερα δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία που να δείχνουν πόσοι εκ των Εβραίων διεθνώς υποστηρίζουν τη σιωνιστική ιδεολογία και το ισραηλινό κράτος. Στις ΗΠΑ, όπου ζουν οι περισσότεροι Εβραίοι της διασποράς, υπολογίζεται ότι είναι περίπου οι μισοί.

 

Οι λεγόμενοι ορθόδοξοι Εβραίοι, οι παραδοσιακοί Ιουδαίοι του Torah, είναι αντίθετοι στο κράτος του Ισραήλ και στην πολιτική του.

Υπόψιν, όταν μιλάμε για Εβραίους μιλάμε για θρησκεία, όχι εθνότητα.

 

...

 

To βασικότερο πρόβλημα δεν είναι οι Εβραίοι, αλλά η αύξηση των Χριστιανών Σιωνιστών

 

...

 

Αυτά τα ολίγα για να ξεκαθαρίσει επιτέλους η σύγχυση μεταξύ Ισραήλ και Εβραίων.

 

 

 

Σ'ευχαριστώ για κάποια λινκς. Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου, κυρίως στα παραπάνω.

 

Κατ'αρχας κάτι λίγα που έχω διαβάσει αυτο το διάστημα ( ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΕΙΤΑΙ ΑΜΑΧΟΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ) σ'αυτο το θέμα:

 

Οι Εβραίοι δεν πιάνουν όπλο στο χέρι, οι Εβραίοι αναγκάστηκαν να γίνουν τοκογλύφοι, οι Εβραίοι τους εκτελούν για να μην δεχτουν οι ίδιοι επιθέσεις, οι Εβραίοι τους βομβαρδίζουν ΑΦΟΥ πρώτα η Χαμας αράδιασε τρομοκρατικες απειλες, οι Εβραίοι αμύνονται απ'τους Άραβες, δεν υπήρξε ποτε Παλαιστινιακος λαος παρα μονο κάτι ανύπαρκτοι, τι κάνει η Χαμας για να μειώσει τις απώλειες (!!!), οι Άραβες είναι χιλιάδες χρόνια πίσω, τους αντιμετωπίζουν σαν ανθρώπους 2ης κατηγορίας οι άλλοι Άραβες κτλ...

 

Πρόσεξε, ΟΛΑ τα παραπάνω, την στιγμη που σκοτώνουν ανθρώπους με βόμβες.

Όχι Σιωνιστες ή κάτι τέτοιο. Απλα μέλη σε ένα τεχνολογικο φόρουμ στην Ελλαδα

 

Αν τυχον ρωτούσα γιατι έστω δεν αφήνουν ανθρωπιστικές δυνάμεις στη Γαζα, με απόδοση 1.10 θα έπαιρνα απαντήσεις όπως για το ίδιο το καλο των ακτιβιστων ή δεν τους αφήνουν γιατι μεταφέρουν κρυφα όπλα στη Χαμας, ή δεν τους αφήνουν γιατι απαγορεύεται να περάσεις στα δικα τους ύδατα.

 

Γενικα οτιδήποτε και να πεις, τα επιχειρήματα είναι πάνω-κάτω σ'αυτο το επίπε(δαπε)δο, και άλλα 500 ποστς να γραφτούν, δεν θα δεις μέλος να πει έστω ΚΡΙΜΑ, ΛΥΠΑΜΑΙ , ΝΤΡΟΠΗ.

 

 

Δεύτερον:

Ένας λαος που ομιλει Εβραϊκα, χρησιμοποιεί την Εβραϊκή αλφάβητο, έχει κοινες Εβραϊκες παραδόσεις, ΔΕΝ θα κριθει ως ένα γκρουπ θρησκεύομενων και μόνο.

Είναι μια εθνότητα, με ξεχωριστή πολιτιστικη ταυτότητα και με τεράστια ιστορία χιλιάδων ετών που χάνεται στο βάθος του χρόνου.

Αυτοι είναι οι Εβραίοι. οι Ισραηλίτες ή όπως προτιμάτε.

 

Το οτι είναι ακόλουθοι του Ιουδαϊσμου, είναι θεμέλιο, βασικος ενωτικος άξονας και τεραστιας σημασίας κομμάτι της παράδοσης.

Υπόψιν, οι ακόλουθοι του Ιουδαϊσμου ΔΕΝ είναι απαραίτητο να'ναι Ισραηλίτικης καταγωγής ή κουλτούρας (εδώ γελάμε).

 

Εβραίος όμως δεν γίνεται κάποιος σε μια μέρα. Πρέπει να'χεις Εβραϊκή καταγωγη.

Δεν θέλω να ανοίξω ιστορικη κουβέντα.

Τα αναφέρω γιατι συνέχεια βλέπω ποστς γιατι τους κρίνουμε κατ'αυτον τον τρόπο, και όχι σαν θρησκευτικη κοινότητα.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Είναι παντελως χαζο να διατυπώνω κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως, μιλαμε για ιστορικα δεδομένα, και όχι τι θα γράψει ο κάθενας στα forums.

 

Ο Νετανιάχου, οι πολίτες του κράτους του Ισραηλ (στην συντριπτική πλειοψηφία), οι ομογενεις εκτος συνόρων, τα μέλη ενόπλων δυνάμεων του Ισραηλ, τα ορκ που πανηγυρίζουν για τους θανάτους των Παλαιστινίων στα διάφορα βίντεο που κυκλοφορούν, μέχρι τον τελευταίο Εβραίο (υπέρμαχο του Σιωνισμου ή μη) που θα ποστάρει στο Ιντερνετ (είχαμε πρόσφατα έναν τέτοιο σε ένα θέμα εδώ στο Ινσομνια, δεν ξέρω αν τον μπάναραν), είναι Εβραίοι.

 

Λες ότι η άποψη των 3εκ. Ισραηλιτών δεν μπορει να αντιπροσωπεύει τους 14+ εκ. Εβραίους ανα τον κοσμο.

Δεν έχω κανέναν λόγο να μην σε πιστέψω (όχι ότι 3.000.000 είναι αμελητέος αριθμος).

 

Αλλα κοιτα με. Είμαι Έλληνας πολίτης, ομιλώ Ελληνικα, χρησιμοποιώ με τη σειρά μου την Ελληνική αλφάβητο, αλλά δεν συμφωνω ούτε στο ελάχιστο με την εξωτερική πολιτκή του κράτους της Ελλάδας, δεν συμφωνω ούτε στο ελάχιστο με την οικονομικη πολιτική της. Εκατομμύρια Έλληνες ανα τον κοσμο είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι νιώθουν την ίδια απέχθεια και ντροπή για τη σημερινη κατάσταση, αλλα μάντεψε; Αυτο συμβαίνει είτε μας αντιπροσωπεύει σαν πλεοψηφια είτε όχι (και αν κρίνουμε απ'τις πρόσφατες εκλογες, ΟΧΙ).

Μελλοντικα μπορει να έρθουν έτσι τα πράγματα που να εκφράζει περισσότερο εμένα (το οποίο συνεπάγεται πως κάποιοι άλλοι θα είναι αντίθετοι - βλέπε νεοδημοκρατοπασόκους & χριστιανοταλιμπαν).

Και πάλι θα πρόκειται για το ίδιο κράτος, Ελλάδα. Τους ίδιους πολιτες, Έλληνες.

 

Δεν συμφωνεί η πλειοψηφία των Εβραίων με την τακτική του Κράτους του Ισραήλ; Well, πήρες την απάντησή σου, αλλά πάλι δεν βλέπω πορείες με δεκάδες χιλιάδες Εβραίους σε ΗΠΑ-Γαλλία κτλ στους δρόμους να βροντοφωνάξουν να σταματήσει εδώ και τώρα το αιματοκύλησμα.

Το ελληνικο κράτος έκανε πριν λίγο καιρο ένα έγκλημα στην ανθρωπότητα (πνιγμος μεταναστών στο Φαρμακονήσι).

Και αμέσως έπεσε κατακραυγη απ'ολη την ελληνικη κοινωνία. Όχι Παλαιστίνιοι που θέλουν τα εδάφη & την αναγνωρισμένη απ'τον ΟΗΕ ανεξαρτησια τους, αλλα μετανάστες που πέρασαν πάρονομα τα ελληνικα σύνορα. Γιατί πολύ απλα οι Έλληνες (εξαιρούνται τα αυγα, παντου υπάρχουν στόκοι) ΔΕΝ θέλουν αθώους νεκρους. Δεν μπορώ να πω το ιδιο για Εβραίους προς Παλαιστίνιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10403282_737053659687975_276182757651107

 

 

Όπως και σε άλλες χώρες και λαούς έτσι και στο Ισραήλ και στους Εβραίους υπάρχουν οι πολιτικές παρατάξεις (αριστερά,δεξιά,ακροαριστερά,ακραδεξιά) και οι διαφορετικές εκκλησίες (ορθόδοξοι,το ένα,το άλλο).

 

Α άκρα δεξιά των Εβραίων ονομάζεται Σιωνισμός. Είναι κλασσικά παραμύθια απ' αυτά που φουσκώνουν τα μυαλά του κόσμου και τον στρέφουν στο να θεωρεί τους διαφορετικούς απ αυτόν κατώτερους,όπως π.χ. στη Γερμανία αυτά του ναζισμού και της άριας φυλής,εδώ στην Ελλάδα αυτά των εξωγήινων απ των Σείριο Ελ κτλπ, έτσι και σε αυτούς υπάρχουν κάποιοι που τους παίρνουν τα μυαλά και τους λένε ανάλογες ιστορίες ανωτερότητας. 

 

Αλλά δεν είναι όλοι οι Εβραίοι ακροδεξιοί (σιωνιστές), ούτε και όλοι οι Εβραίοι Ιουδαίοι ή οι Ιουδαίοι Εβραίοι,κτλπ.

 

Ο κύριος με τα κοτσιδάκια από πάνω είναι 'ιερέας' θα μπορούσαμε να πούμε των Ορθόδοξων Ιουδαίων.

Οι ορθόδοξοι πιστεύουν αυτό που λέει η Αγία Γραφή,ότι δηλαδή πρέπει να περάσουν μακρυά απ το Ισραηλ τη ζωή τους μέχρι να έρθει ο Μεσσίας που θα κυβερνήσει τον κόσμο και θα φτιάξει τον νέο Ναό. Άρα με βάση την Α.Γ. θεωρούν 'λάθος' το σημερινό κράτος του Ισραήλ και ψεύτικο,γιατί δεν είναι το Ισραήλ που δικαιούνται και θα τους έδινε ο Μεσσίας,αλλά ένα Ισραηλ-μαιμού,φτιαγμένο από απλούς ανθρώπους που προσπάθησαν να αντιγράψουν το Μεσσία,και άρα κακέκτυπο και βλασφημικό.

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...