Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια να ρωτησω κατι, εχω και εγω αιμοροιδες δεν εχω αιμα πολυ καθολου για την ακριβεια δηλαδη θα βγαλω μονο ελαχιστο αν ζοριστω παρα πολυ, πηγα σε γιατρο με εκανε κολονοσκοπηση ειναι λεει 2 βαθμου, ομως μια φορα τον μηνα στον υπνο μου με πιανει πολυ δυνατος πονος πισω με αποτελεσμα να ξυπναω κραταει περιπου 10 λεπτα και φευγει, ξεκιναει σιγα σιγα μεχρι που γινεται ανυποφορος και μετα εχω ριγους αυτο τι ειναι; ο πονος μου ειναι μεσα οχι στο εντερο απο εκει που ενεργουμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εμένα με πονάει πίσω στον κώλο άλλα είναι πόνος που θα με πιάσει μια φορά τον μήνα άλλα είναι τόσο δυνατός που με κάνει να γίνομαι σαν κουλούρι απο το διπλάρωμα και μετά με πιάνει και ρίγος, μαλον απ οτι κατάλαβα πρέπει να σκάνε αυτά τα μπαλάκια μέσα γι αυτό και ο πόνος μετά απο 10 λεπτά ολα καλά ξεκινάει σιγά σιγά και οσο πλησιάζει στα 10 λεπτά πονάει όλο και πιο πολύ αλλά αφού δεν έχει αίμα να υποθέσω είναι κάλο, το ρωτησα και στον γιατρο και μου λεει δεν ειναι τιποτα, 2 βαθμου παντως εχω εγχυρηση ποτε γινεται οταν εχει καποιος πολυ αιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά εγχείρηση θα σου πει ο γιατρός σου ποτέ και αν γίνεται. Διαβάζω πάντως πως όταν δεν υπάρχει φλεγμονή ή/και πολύ αίμα, πολλοί είναι αυτοί που απλά μαθαίνουν να ζουν με αυτό το πρόβλημα, αλλάζοντας απλά διατροφικές και μη συνήθειες και δεν προχωράνε σε εγχείριση. Ανάλογα βέβαια και με το μέγεθος του προβλήματος. Εμένα που δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου κλάιν, αλλά και εσένα που σε πιάνει τόσο δυνατός πόνος, αν ο γιατρός σου σου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό μάλλον τζάμπα αγχώνεσαι. Αν τώρα αρχίσει και μεγαλώνει η συχνότητα του πόνου τότε το κοιτάς για σφαξιμο, αφού όμως πάρεις και δεύτερη, μη σου πω και τρίτη γνώμη. Πόσο καιρό το περνάς αυτό; Παίρνεις καμία αγωγή, αλοιφές η χάπια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε ξεκινήσει αυτός ο πόνος πριν κάνα 3 χρόνια για πρώτη φορά μετά από στεναχώρια μεγάλη, και μετά από λίγες μέρες άρχισε να έχω στομάχι και μετά έντονη δυάρια πηγενα τουαλέτα και 5 φόρες την μέρα ακόμα και στον δρόμο με έπιανε εε και από εκεί και μετά δεν περνούνε ούτε με χάπια κράτησε ένα μήνα , ο γιατρός πάλι δεν ήθελε να κάνω την εξέταση εγώ τον είχα πει τότε να την κάνουμε και έτσι αποδείχτείκε οτι έχω αιμορροΐδες απο την άλλη με είπε οτι αυτό που είχα ήταν μια σπαστική κολίτιδα ή μια γαστρεντερίτιδα που κράτησε καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις απλές αιμορροΐδες, αυτές δηλαδή που θα πονάνε κατά τη διάρκεια αφόδευσης, ή όταν φας κάτι καυτερό, ή οταν έχεις κάνει βαρυά εργασία και θα συνδυάζονται με έντονη φαγουρα και ελαφρα αιμορραγία, οι απλές αλοιφές των 2 ευρώ με τη κορτιζόνη που δινουν σε ένα οποιοδήποτε φαρμακείο, κάνουν θαύματα. Το εννοώ. Ξεχνάς οτι έχεις προβλημα.

Απο κει και πέρα, αν τα πράγματα ειναι χειρότερα, τρεχάλα σε γιατρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι η κορτιζόνη είναι μαλακία απλά σου λύνει για λίγο το θέμα και μετά μπορεί να επιστρέψει και χειρότερο και γενικά δεν είναι κάτι που θες να χρησιμοποιεις για καιρό

 

Η καλύτερη λύση σε απλές φάσεις είναι όσο πιο πολύ νερό που κάνει καλό, να αποφεύγεις πράγματα που σε πειράζουν (πχ τα καυτερά δε τους πειράζουν όλους) όσο το δυνατόν καλή διατροφή (πχ πρασιναδες, φρούτα ή γαλακτοκομικα ανάλογα το άτομο ) και να υπάρχει μία συνήθεια σε θέματα τουαλέτας.

Είναι κάθε πρωί, κάθε απόγευμα κάθε βράδυ;

Ας έχεις το πρόγραμμα σου όμως και να μην ξεχνάς τα νερά

 

Με ένα νόρμαλ πρόγραμμα εκτός απροόπτου ούτε που νιώθεις το πρόβλημα

 

Και με καλή διατροφή και άσκηση γενικά είσαι πολύ καλύτερα πέρα από αυτό το θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που περιγράφεις ΔΕΝ τα έκανα εγώ το προηγούμενο Σ/Κ :P Απανωτά ξενύχτια, καφέδες (και κανένα κακάο έτσι για shits and giggles-literally), φαϊ της πλάκας με ό,τι αυτό συνεπάγεται, με αποτέλεσμα να σκάσει μύτη (he) μια μικρούλα αλλά και να με ξεσκίσει καούρα στο στομάχι τις τελευταίες μέρες.

 

I'm getting too old for this shit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω, πίστεψε με

 

Αλλά γενικά μπορεις να προσέχεις και ας κάνεις και μερικές κρεπαλες

 

Το 80% του προβλήματος για μένα λύνεται αν είσαι ενυδατωμενος, δηλαδή οκ πήγαινε σπαστά αλλά πίνε και τα νερά σου να μη κατεβάσεις τσιμέντο

 

Επίσης δώσε και λίγη βάση στην άσκηση, δε σου λύνει ούτε λίγο το πρόβλημα (δεν είναι κάτι που θεραπεύεται άλλωστε) απλά δουλεύοντας ο οργανισμός σου γενικά καλύτερα δεν επιβαρύνει και το συγκεκριμένο πρόβλημα επιπλέον

 

Αν έχεις δηλαδή ωράρια φαγητού λόγω άσκησης, τουαλέτας και καλύτερης κυκλοφορίας αυτό το πρόβλημα κάθεται σε αδράνεια και δε σε απασχολεί

 

Και μετά και να πιεις (που λένε όχι αλκοόλ) και να φάς και τη σκουπιδιλα σου (δε θα πω όχι στα καυτερά KFC μία στο τόσο) το σηκώνεις

 

Αλλά ας προσπαθείς να ζεις "σωστά" το περισσότερο καιρό ειδικά αν κάνεις καθιστική δουλειά και σαπιζεις όλη μέρα σε μία καρέκλα

 

Επίσης όσοι έχετε θέμα ελπίζω να έχετε κόψει το κωλοχαρτο που είναι γενικά ο,τι χειρότερο

 

Και επειδή δε μπορούμε να κάνουμε αυτό που λένε οι γιατροί να γίνουμε τούρκοι και να πλενομαστε με νερό, δοκιμάστε μωρομαντηλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δώσε και λίγη βάση στην άσκηση, δε σου λύνει ούτε λίγο το πρόβλημα (δεν είναι κάτι που θεραπεύεται άλλωστε) απλά δουλεύοντας ο οργανισμός σου γενικά καλύτερα απλά δεν επιβαρύνει και το συγκεκριμένο πρόβλημα επιπλέον

 

Βασικά η άσκηση ίσως να παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην πρόληψη, όχι όσο η διατροφή βέβαια. Ιδίως για όσους κάνουν καθιστική ζωή και είναι συνέχεια στο καθισιό, κρεββάτι, καναπές, γραφείο, αυτοκίνητο. Πίεση σε εκείνο το σημείο και τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ πιστεύω οτι είναι και θέμα προδιάθεσης όπως γενικά όλες οι παθήσεις με τις φλέβες, που αν ζοριστουν εκδηλώνονται ενώ σε άλλους οχι.. έχω δεί γυμνασμενα άτομα να έχουν το θέμα, εγώ προσωπικά το επαθα από χαζομαρα όταν σε κάποια περίοδο δυσκοιλιότητας (που γενικά δεν είχα στη ζωή μου ποτέ) ζοριστηκα αντί να καταφυγω σε κάποιο καθαρτικό και χωρίς λόγο φορτώθηκα το πρόβλημα ευτυχώς όχι σε τραγικό βαθμό αλλά ενοχλητικό σίγουρα

 

Όταν σοβαρευτηκα λίγο και καθισα και το έψαξα (γιατι δυστυχώς πολλά γύρω από την υγεία δεν γνωρίζουμε ώστε να αποφύγουμε κακοτοπιες) απλά σου λέω ότι τις 360 από τις 365 μέρες του χρόνου είμαι μία χαρά, απλά έχω στο νου μου πως να το διατηρω έτσι δε το αφήνω. Δηλαδή λέω πιες νερό, φάε και αυτό για να είσαι πιο άνετα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να σταθω στο θεμα διατροφη γιατι σε εμενα αλλαζοντας διατροφικη συνηθεια τα τελευταια χρονια, το προβλημα εξανεμιστηκε μαζι με κατι περιττα κιλα.

Μεχρι προτεινος ως κλασικος Ελλην δεν ετρωγα τιποτα το πρωι. Το μεσημερι ετρωγα μεχρι σκασμου το κλασικο και θεωρητικα υγιεινο μαγειρευτο γευμα. Το βραδυ χωρις να πειναω ιδιαιτερα ετρωγα στανταρ τη σαβουριτσα μου, γυρονια πιτσα κλπ. Μαλιστα, μεσα στο εικοσιτετραωρο δυο γευματα με διαφορα 6 ωρων το ενα απο το αλλο. Αυτο λεγεται στουμπωμα, αργησα να το καταλαβω αλλα πλεον το εκοψα. Πλεον εχω βαλει στο προγραμμα λιγο πρωινο, φρουτα και λαχανικα στο ενδιαμεσο αλλα κυριως τρωω οταν πραγματικα πειναω και οχι απο συνηθεια. Παραδειγμα πρωι 1 τυροπιτα, μεσημερι 1 σαλατα και βραδυ το μαγειρευτο φαγητο (και ας ηταν ετοιμο απτο μεσημερι). Αλλη μερα, πρωι φρουτα, μεσημερι γαριδακια σοκολατες, βραδυ πιτογυρα. Ναι καλα διαβασατε, εξακολουθω να τρωω οτι σαβουρα υπαρχει (δεν αντιστεκομαι), απλα μοιραζω τα φαγητα σε ολη τη διαρκεια της μερας οτι και αν ειναι αυτα ειτε ειναι σαβουρες ειτε υγιεινα και τρωω μεχρι να χορτασω αλλα οχι παραπανω. Πραγματικα ευχομαι να βοηθησω και αλλους σαβουρολατρες σαν και μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα ξεκινησε μετα απο ενα μεγαλο ζορισμα στην τουαλετα. Το μετανιωσα το οτι δεν πηρα dulcolax η κατι παρομοιο. Την επομενη μερα ειδα να τρεχει αρκετο αιμα. Σταδιακα αρχισαν οι αιμοραγιες ολο και πιο συχνες. Απο οτι εχω ακουσει η αιμοροιδοπαθεια ειναι σταδιακα εξελισσόμενη ασθενεια ενω υπαρχουν και καποιοι που θεραπευονται χωρις να κανουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...