Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και απο μένα, θα ήθελα να μάθω πόσο κοστίζει η επέμβαση για αιμορρόιδες με λειζερ προτιμότερα στην Θεσσαλονίκη η Αθήνα, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό πρωκτολόγο, είμαι απο Κυπρο και θέλω κάνω την εγχείρηση μου εκει μιας και εδώ είναι πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Δειλά δειλά, πριν σκάσει μύτη ο τοξο, έχει δοκιμάσει κανείς το deflon; Επέστρεψαν οι γ#@$μένες μαζί με στομαχικές διαταραχές και λεω μπάς και γλυτώσω μια πιο επεμβατική αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Εγω νιωθω δυσφορια και στο εντερο οταν εχω εξαρση στις αιμορροΐδες μου οι οποιες ειναι και εσωτερικες και εξωτερικες. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορω να φαω φυτικες ινες για ολη την υπολοιπη ημερα γιατι θα χειροτερεψω αλλα ουτε αυτο ειναι καλο γιατι την αλλη μερα εχω δυσκοιλιοτητα. Υπαρχει καποιος που να εχει το ιδιο προβλημα;

Εγω νιωθω δυσφορια και στο εντερο οταν εχω εξαρση στις αιμορροΐδες μου οι οποιες ειναι και εσωτερικες και εξωτερικες. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορω να φαω φυτικες ινες για ολη την υπολοιπη ημερα γιατι θα χειροτερεψω αλλα ουτε αυτο ειναι καλο γιατι την αλλη μερα εχω δυσκοιλιοτητα. Υπαρχει καποιος που να εχει το ιδιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έβγαλα κι εγώ μια δηλαδή όχι πολλές αιμορροΐδες αλλά μια...Σήμερα πήγα στον γιατρό και μου είπε πλύσεις με κρύο νερό και σαπούνι (εγώ πήρα ντετολ) και μου έγραψε Deflon 500mg. Έβαλα στόχο να αλλάξω την διατροφή μου με πιο πολλά λαχανικά και φρούτα! Αν θυμάμαι καλά μερικές φορές είχα ανοικτό χρώμα αίμα στο χαρτί υγείας 2-3 πολύ μικρά σημάδια. Για υγρά μαντηλάκια το έχω ακούσει κι εγώ αλλά χωρίς αλκοόλ. Περαστικά σε όποιον έχει τέτοια ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα άρχισε πάλι και πλέον είχα πάρα πολύ αίμα και κάθε μέρα και η τουαλέτα μέσα είχε και το χαρτί  λέω τελείωσε μαλον πάω για επέμβαση, πήγα μέχρι τον φαρμακοπειο ο οποίος είναι άπιαστος με έδωσε μια κρέμα  και από τότε αίμα δεν ξανά είδα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδάκια τα φάρμακα είναι γτπ (και τα έχω πάρει όλα) , δεν δίνουν λύσεις ουσία

άντε να σε ανακουφίσει λίγο η προκτοσιναλαρ που και πάλι το καλό που σου κάνει προσωπικά το αμφισβητώι αλλά αν πεθαίνεις στο πόνο άντε να το καταλάβω , άντε μία άλλη που ήταν ξυλοκαϊνη ή κάτι τέτοιο και δεν ένιωθες χριστό και αυτή να την καταλάβω.. τα ντεφλόν είναι τελείως ανούσια... 

 

τα μόνα που δίνουν λύση είναι 

 

1)νερό πολύ νερό, πάρα πολύ νερό.. η αφυδάτωση είναι ο χειρότερος εχθρός! καλύτερα να κατουριέσαι

2) διατροφή, μεγάλη προσοχή εκεί και μεγάλη προσοχή σε πράγματα που ερεθίζουν τον καθένα (πχ καυτερα)

3) πάρα πολύ σημαντικό.. ΑΣΚΗΣΗ!!!

 

με δυνατή γυμναστικούλα και το αίμα να κυκλοφορεί θα δείτε ότι τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα και φυσικά και λοιπά θέματα θα (μεταβολισμός, τουαλέτες κτλ.. ) θα λειτουργούν πολύ καλύτερα

 

δεν σημαίνει βέβαια ότι αν είναι να πάθεις δεν θα πάθεις κάνοντας γυμναστική γιατί ξέρω πάρα πολύ γυμνασμένα άτομα που έχουν, απλά έχει φοβερή διαφορά η ποιότητα ζωής σου και σε αυτό το κομμάτι όταν κάνεις και όταν δεν κάνεις και είσαι όλη μέρα καθιστός.. 

 

 

όσο τώρα για τα μαντηλάκια, οι γιατροί είναι αρνητικοί με αυτά και καταλαβαίνω τον λόγο, πολλά από αυτά μπορεί να σε ερεθίσουν χειρότερα (πχ με αλόη και λοιπές αρωματικές βλακείες) τα μαντηλάκια αν είναι να βοηθήσουν πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ουδέτερα, νερό δηλαδή.. ή και με προσθήκη νερού από τη βρύση θα πω εγώ ακόμα καλύτερα

 

το να πλένεσαι με νερό αντί να σκουπίζεσαι (μουσουλμανία στάιλ) δυστυχώς δεν βοηθάει καθαρίζεσαι μεν, αλλά λίγο και δεν είναι και τώρα εφικτό να έχεις δίπλα σου μια μπανιέρα παντού να μπαίνεις να πλένεις το κώλο σου.. σίγουρα καλύτερο από το χαρτί απλά τα μαντηλάκια σε καθαρίζουν ΤΕΛΕΙΩΣ και χωρίς τριβή, οπότε για μένα είναι η καλύτερη λύση. το βρέξιμο με νερό είναι ανακουφιστικό οκ, όπως και τα παγάκια για κάποιους αλλά το να πλένεσαι γενικά με νερό απλά δεν παίζει

 

εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ αυτά (και γενικά τα συναφή από johnson που είναι και σκέτα υγρά μαντηλάκια άοσμα, χωρίς διάφορες άλλες περίεργες ουσίες και αρώματα) 

 https://www.bestprice.gr/item/2154960083/johnson-johnson-johnsons-baby-gentle-all-over-20tmx.html 

 

 

ΥΓ επίσης προσοχή όταν κάνετε μπάνιο με τα σαμπουάν και τα αφρόλουτρα, κάποιες περιοχές γενικά δεν είναι να τις ακουμπούν αυτές οι χημικές αηδίες, ειδικά αν μιλάμε για καθαριστικά που σε ερεθίζουν έτσι κι αλλιώς ή σε κάνουν να δακρύζεις.. αν σε ακουμπήσουν εκεί κάτω θα δακρύσεις κυριολεκτικά 

 

μόνο νεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησα σημερα για εσωτερικες αιμοραηδες και μου ειπαν για αλοιφη στο φαρμακειο , πως ακριβως μπαινει εχει ειδικο στομιο ?

υπαρχει σε χαπη κατι η υποθετο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλασική προκτοσιναλάρ έχει στόμιο που το χώνεις στο κώλο σου και στην απλώνει μέσα

 

είναι κωνικό σχετικά μυτερό το βιδώνεις στην αλοιφή και στα τοιχώματα έχει τρύπες για να περνάει η αλοιφή

 

το βάζεις, πιέζεις το σωληνάριο και πλέον έχεις αλοιφή και πάνω στις εσωτερικές 

 

και μετά το πλένεις βεβαίως αν θες να το ξαναχρησιμοποιήσεις γιατί καθαρό δεν θα βγει.. 

 

τεσπά καλό πάντως είναι να μην πολυβασίζεσαι στην κορτιζόνη και η συγκεκριμένη αλοιφή περισσότερο σε ανακουφιζει (εκείνη τη στιγμή) επειδή έχει το αναισθητικό  παρά τα υπόλοιπα, δεν θεραπεύεται άλλωστε αυτή η πάθηση.. την έχεις και τέλος απλά πρέπει να προσέχεις όσο μπορείς και αν φτάσει στο αμήν (ναι κρέμονται μόνιμα έξω οι εσωτερικές) χειρουργείσαι 

 

εμένα μερικοί άσχετοι (ειδικά μέσα στο στρατό) ψήνονταν πολύ να με χειρουργήσουν, αλλά ο μοναδικός σοβαρός χειρούργος που ξέρω μου είπε κατηγορηματικά όχι, οπότε προσοχή και σε τύπους που θα σε βάλουν να κάνεις περιττές διαδικασίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπά καλό πάντως είναι να μην πολυβασίζεσαι στην κορτιζόνη και η συγκεκριμένη αλοιφή περισσότερο σε ανακουφιζει (εκείνη τη στιγμή) επειδή έχει το αναισθητικό  παρά τα υπόλοιπα, δεν θεραπεύεται άλλωστε αυτή η πάθηση.. την έχεις και τέλος απλά πρέπει να προσέχεις όσο μπορείς και αν φτάσει στο αμήν (ναι κρέμονται μόνιμα έξω οι εσωτερικές) χειρουργείσαι

 

δεν εχω πονο το αιμα θελω να σταματησω αν γινετε , εχω ακουσει οτι υπαρχουν 4 σταδια για αυτο προληπτικα τωρα που ειναι αρχες ρωταω αν υπαρχει κατι να βελτιωση την κατασταση η να μεινει στασιμη σε αυτο το επιπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο στάσιμη μπορεί να μείνει αρκεί να μην είναι σε έξαρση

 

το να μην είσαι σε έξαρση βέβαια είναι βελτίωση, αλλά βελτίωση με την έννοια της θεραπείας χωρίς να μπεις σε χειρουργείο δεν παίζει

 

απλά μπορείς να είσαι σε υποφερτή φάση και να συνεχίσεις τη ζωή σου με λίγες ενοχλήσεις πού και πού 

 

δώσε βάση στη διατροφή σου, αν πηγαίνεις και κατεβάζεις κοτρώνες και γενικά είσαι δυσκοίλιος φρόντισε να το φτιάξεις γιατί θα χειροτερέψει, το θέμα είναι να πηγαίνεις τουαλέτα μερικά δευτερόλεπτα  και τέλος όχι να κάθεσαι να δίνεις μάχες και αυτό μόνο με διατροφή και φυσική κατάσταση φτιάχνει, τα φάρμακα είναι ασπιρίνες για τον πονοκέφαλο.. 


Παιδιά προσοχή μην σας γίνει συνήθεια... :shock: 
 

από μια ηλικία κι έπειτα σε όλους γίνεται συνήθεια να τους σκαλίζουν τον κώλο αλλιώς μπορεί και να πεθάνεις από τον πολύ ανδρισμό αν δεν εξετάζεσαι, ε σε αυτούς που έχουν αιμορροΐδες  τους τον σκαλίζουν ενδεχομένως και πιο νωρίς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με το κρύο νερό ισχύει αλλά μετά από λίγα λεπτά περνάει και έχεις την ενόχληση ξανά. Εγώ όπως είπα και πιο πάνω παίρνω 3 χάπια την μέρα μετά από κάθε γεύμα Daflon 500mg ελπίζω να κάνει δουλειά.

Επίσης μια θεία μου είχε αυτό το πρόβλημα κι έβαζε παγάκι και μετά από κάθε φορά που τελείωνε από το χοντρό πήγαινε στην μπανιέρα και καθαριζε το σημείο με κρύο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...