Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια δοκίμασα να το κάνω στο φίλο μου αλλα πάνω που γράφω telnet 192.168.1.254 μου βγαζει "Δεν ηταν δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον κεντρικο υπολογιστη, στη θυρα 23: Η συνδεση απετυχε"

 

Τι γίνεται λάθος;

 

Υ.Γ : Εχω δοκιμάσει τα πάντα που έχω δεί στο νετ τίποτα δεν έπιασε :-(

 

Εδώ είναι η λύση. Αυτό ακολούθησα εγώ! Μετά πρέπει να βάλεις και static ip μέχρι 15 πάλι. Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα.

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/485914-N%CE%95%CE%9F!-Forthnet-%CE%A4homson-TG585v8-Firmware-v8-2-7-8-with-Auto-configuration-function!/page3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίος φίλε απλά αρχικά επειδή δε μπορώ να δώ τώρα άμεσα το firmware που έχει το modem του φίλου μου. Πως μπορώ να το δώ;

 

Και όλη αυτή η διαδικασία που λέει δε ξερυθμίζει τίποτα απο το username password που έχει βάλει στο ρουτερ του για να έχει σύνδεση στο νετ γιατί δε θέλει να τα πειράξει αυτα. Εννοω αυτά που του έχει δώσει η forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε απλά αρχικά επειδή δε μπορώ να δώ τώρα άμεσα το firmware που έχει το modem του φίλου μου. Πως μπορώ να το δώ;

 

Και όλη αυτή η διαδικασία που λέει δε ξερυθμίζει τίποτα απο το username password που έχει βάλει στο ρουτερ του για να έχει σύνδεση στο νετ γιατί δε θέλει να τα πειράξει αυτα. Εννοω αυτά που του έχει δώσει η forthnet.

 

Το firmware μπορείς να το δεις όταν μπεις στο 192.168.1.254 στον browser.

 

Όχι καθόλου δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι άλλο και μένουν αποθηκευμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δοκίμασα να το κάνω στο φίλο μου αλλα πάνω που γράφω telnet 192.168.1.254 μου βγαζει "Δεν ηταν δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον κεντρικο υπολογιστη, στη θυρα 23: Η συνδεση απετυχε"

 

Τι γίνεται λάθος;

 

Υ.Γ : Εχω δοκιμάσει τα πάντα που έχω δεί στο νετ τίποτα δεν έπιασε

 

οπως σου ειπαν μαλλον εχει Firmware που εχει κλειστο το Telnet.λογικα εχει ο φιλος σου ρουτερ thomson με firmware της forthnet.εκει η κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος απο κατω ειτε για μενα αλλαζει το Firmware Της forthnet με καποιο Generic

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v8/R827/

 

εδω ειναι το 8.2.7.8 που ειναι generic και εχει και το 8.2.7.7 που ειναι της forthnet>αμα θες μπορεις να το αλλαξεις.υπαρχει και το 8.2.7.8 απο την Forthnet αλλα γενικα εγω προτιμω τα Generic>απλα της Forthnet κανει auto config το Username kai to password .

 

Εδώ είναι η λύση. Αυτό ακολούθησα εγώ! Μετά πρέπει να βάλεις και static ip μέχρι 15 πάλι. Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα.

 

http://www.adslgr.co...function!/page3

 

ποιο ευκολο ειναι να αλλαξεις firmware παρα να κανεις ολο αυτο πιστευω.τι εννοεις μεχρι 15 παλι??

 

Ωραίος φίλε απλά αρχικά επειδή δε μπορώ να δώ τώρα άμεσα το firmware που έχει το modem του φίλου μου. Πως μπορώ να το δώ;

 

Και όλη αυτή η διαδικασία που λέει δε ξερυθμίζει τίποτα απο το username password που έχει βάλει στο ρουτερ του για να έχει σύνδεση στο νετ γιατί δε θέλει να τα πειράξει αυτα. Εννοω αυτά που του έχει δώσει η forthnet.

Με το που μπεις στον ρουτερ το γραφει πανω πανω.γραφει software release και μετα το νουμερο.αυτη η διαδικασια στο adslgr στην ουσια κατεβαζεις ολο το config σε αρχειο κανεις τις αλλαγες και μετα το ξανανεβαζεις.λογικα δεν θα χαθει τιποτα.αν αλλαξεις firmware που για μενα το προτιμω απο το να κανω αλλαγες σε ενα custom firmware τοτε υπαρχει περιπτωση να χαθουν τα στοιχεια οποτε καλο θα ειναι να εχεις παρει ενα backup το config και μετα να το κανεις Restore αμα για καποιο λογο σου εχει χασει το config.δεν τα εχει τα στοιχεια ο φιλος σου?εγω προτιμω οταν περναω νεο firmware να κανω Hard reset και μετα να ξανασεταρω το ρουτερ απο την αρχη.του εχουν στειλει λογικα τα στοιχεια στο κινητο με μυνημα εκτος αν ειναι πολυ παλιος συνδρομητης.και να τα πειραξει παντως αμα τα ξερει δεν εχει θεμα.απλα τα ξαναπερναει.ενα λεπτο δουλεια ειναι.

 

Το firmware μπορείς να το δεις όταν μπεις στο 192.168.1.254 στον browser.

 

Όχι καθόλου δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι άλλο και μένουν αποθηκευμένα.

 

 

ας κρατησει και το config μια πριν το πειραξει για να ειναι σιγουρος οτι δεν θα χαλασει κατι αλλο καταλαθος στο config file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ευκολο ειναι να αλλαξεις firmware παρα να κανεις ολο αυτο πιστευω.τι εννοεις μεχρι 15 παλι??

 

Ναι σόρρυ εννοούσα 192.168.1.1 εώς 192.168.1.15! Όταν έβαζα παραπάνω δεν δούλευε.

 

 

ας κρατησει και το config μια πριν το πειραξει για να ειναι σιγουρος οτι δεν θα χαλασει κατι αλλο καταλαθος στο config file

 

Φυσικά να κρατήσει back-up, και εγώ έχω.

 

Γενικά, σίγουρα είναι καλύτερα όπως τα λες φίλε poulinos (ξέρεις και πολλά περισσότερα) απλά είπα στο παιδί πως έλυσα το δικό μου πρόβλημα μετά από πολύ ψάξιμο. Τώρα είναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ σε εμένα. :) Open Nat και καλές ταχύτητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σόρρυ εννοούσα 192.168.1.1 εώς 192.168.1.15! Όταν έβαζα παραπάνω δεν δούλευε.

 

 

 

 

Φυσικά να κρατήσει back-up, και εγώ έχω.

 

Γενικά, σίγουρα είναι καλύτερα όπως τα λες φίλε poulinos (ξέρεις και πολλά περισσότερα) απλά είπα στο παιδί πως έλυσα το δικό μου πρόβλημα μετά από πολύ ψάξιμο. Τώρα είναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ σε εμένα. :) Open Nat και καλές ταχύτητες!

 

 

μαλλον οταν ανοιγουν το telnet ισως να το ανοιγουν μεχρι και την 15 αντιγια ολες τις Ip για αυτο να μην μπαινει με παραπανω.λογικα αλλαζει αν ειναι αυτο.απλα εγω το ειπα οτι για να μπει καποιος στον κοπο να κατεβαζει το config Να το αλλαξει και να το ξανακανει Reload για μενα καλυτερα να βαλει Generic.απλα χανει το auto config της forthnet.προσωπικη αποψη αυτο επειδη δεν μαρεσαν ποτε τα custom firmware.ηθελα το ρουτερ να εχει καποιο Generic παντα και οχι τα μισα παραμετροποιημενα απο τον Isp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον οταν ανοιγουν το telnet ισως να το ανοιγουν μεχρι και την 15 αντιγια ολες τις Ip για αυτο να μην μπαινει με παραπανω.λογικα αλλαζει αν ειναι αυτο.απλα εγω το ειπα οτι για να μπει καποιος στον κοπο να κατεβαζει το config Να το αλλαξει και να το ξανακανει Reload για μενα καλυτερα να βαλει Generic.απλα χανει το auto config της forthnet.προσωπικη αποψη αυτο επειδη δεν μαρεσαν ποτε τα custom firmware.ηθελα το ρουτερ να εχει καποιο Generic παντα και οχι τα μισα παραμετροποιημενα απο τον Isp.

 

Ξέρεις συγκεκριμένα αν έχει κάποιο πλεονέκτημα αν βάλω κάποιο Generic σε σχέση με αυτό της forthnet? Δεν νομίζω να αλλάξω αφού δουλεύουν όλα ρολόι, απλά κουβέντα να γινέται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια σημαντικη διαφορα δεν εχω δει αφου ειναι αρκετα παραπλησια.απλα η forthnet κοβει το telnet εχει ομως το auto config οταν μπει το ρουτερ πανω στην γραμμη οπως επισης εχει το λογοτυπο της.απλα εχω ενα μισος με τα custom firmware για αυτο το αλλαζω.βεβαια μπορεις να το αλλαξεις να δεις αν παιζει καλυτερα η οχι και μετα να ξαναβαλεις της forthnet.γενικως αλλαζεις οσες φορες θες firmware ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω/upgrade/downgrade.βεβαια καποιοι αλλοι λενε.αμα παιζει δεν το πειραζεις.εγω δεν μπορω να μην τα πειραζω παντως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιασε και αυτο με το config αλλα υπάρχει άλλο πρόβλημα δε του πέρνει το κωδικό του το cmd οταν το γράφει δηλαδή ειναι πχ [email protected] και φτάνει μέχρι το δέυτερο forhnet στο n. Τι μπορούμε να κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιασε και αυτο με το config αλλα υπάρχει άλλο πρόβλημα δε του πέρνει το κωδικό του το cmd οταν το γράφει δηλαδή ειναι πχ [email protected] και φτάνει μέχρι το δέυτερο forhnet στο n. Τι μπορούμε να κάνουμε;

 

 

τι εννοεις τον κωδικο του το cmd?απο cmd και Telnet εννοεις??αλλο το Username για το ιντερνετ και αλλο το Username για να μπεις στον ρουτερ.επισης στο Username δεν ειναι υποχρεωμενος να βαλεις και το @forthnet.gr εκτος αν δεν ειναι σε ιδιοκτητο.αλλα χωραει πολυ μεγαλο Username οποτε κατι αλλο κανει ο φιλος σου και δεν χωραει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι θελει να κανει απο cmd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιασε και αυτο με το config αλλα υπάρχει άλλο πρόβλημα δε του πέρνει το κωδικό του το cmd οταν το γράφει δηλαδή ειναι πχ [email protected] και φτάνει μέχρι το δέυτερο forhnet στο n. Τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Νομίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι δεν πρέπει να βάλεις αυτό που γράφεις αλλά τα στοιχεία που κάνεις login στον browser για να μπεις στο interface του modem. Από default νομίζω user: Administrator και password τίποτα απλά πατάς πάλι enter. Εκτός αν τα έχει αλλάξει όλα αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ όπως τα λέτε τα ξερα... Αλλά επειδή δε τα θυμάται απέξω τα έχει αποθηκεύσει στο mozilla και μπαίνει αυτόματα και του λέω πήγαινε δες τα απο το μενου του mozilla που τα αποθηκευει και το είδε και ήταν αυτο το ματσουκι .. Επίσης δοκίμασα και χωρίς το @forthnet.gr αλλα πάλι τιποτα.

 

@poulinos Ναι μέσω cmd και τελνετ. Να κάνουμε οπεν το nat θελουμε μέσω των βημάτων της σελίδας 2 που είχα γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι δεν πρέπει να βάλεις αυτό που γράφεις αλλά τα στοιχεία που κάνεις login στον browser για να μπεις στο interface του modem. Από default νομίζω user: Administrator και password τίποτα απλά πατάς πάλι enter. Εκτός αν τα έχει αλλάξει όλα αυτά!

 

να τα παρουμε απο την αρχη.

α.απο default to thomson σε Web interface δεν εχει κωδικο ενω απο telnet εχει Administrator και password Τιποτα.οταν καποιος τρεχει το cd Η το wizard σε ενα σημειο ρωταει Username Και Password για την συνδεση και μετα καπακια ρωταει username και Pass για τον ρουτερ.πολυ μπερδευονται και βαζουν και στην δευτερη οθονη τα στοιχεια της συνδεσης για αυτο και μετα οταν πανε να μπουν ζηταει κωδικο και βαζουν καποιοι τα στοιχεια του isp.επειδη ομως αν το username ειναι πολυ μεγαλο μπορει να μην χωραει ειδικα της forthnet που ειναι px [email protected] υπαρχει περιπτωση να κρατησει σαν Username ενα κομματι απο ολο αυτο οποτε μετα να μην μπορεις να μπεις μεσα. οποτε αν δεν μπαινει με αυτα απο web η apo telnet τοτε κατι εχει κανει.αμα τα εχει αλλαξει απο Web τοτε αλλαζουν και στο telnet.μονο αμα δεν τα αλλαξεις καθολου τοτε στο Web δεν εχεις καθολου Username και Pass ενω στο telnet Εχει τα default.αυτα γιατι πολυ ρωτανε ποια ειναι τα default στοιχεια του Thomson απο web.δεν εχει απο default.Κανενα thomson με generic firmware δενεχει.

Και εγώ όπως τα λέτε τα ξερα... Αλλά επειδή δε τα θυμάται απέξω τα έχει αποθηκεύσει στο mozilla και μπαίνει αυτόματα και του λέω πήγαινε δες τα απο το μενου του mozilla που τα αποθηκευει και το είδε και ήταν αυτο το ματσουκι .. Επίσης δοκίμασα και χωρίς το @forthnet.gr αλλα πάλι τιποτα.

 

@poulinos Ναι μέσω cmd και τελνετ. Να κάνουμε οπεν το nat θελουμε μέσω των βημάτων της σελίδας 2 που είχα γράψει.

 

 

αν μπαινει απο web interface τοτε να τα αλλαξει απο το toolbox Και user management και μετα ας μπει απο telnet.εκτος αν δεν μπαινει και απο Web οποτε ο mozilla κατι θυμαται λαθος η τα αλλαξε αυτος απο αλλον browser.κανονικα οτι ειναι στο web ειναι και telnet εκτος οπως σου ειπα αν δεν μπορει να χωρεσει ολο το [email protected] και στο web interface απλα το κοβει μονο του και μπαινει ενω στο Telnet δεν το κανει και σε πεταει εξω.αν μπαινει απο το Web ας τα αλλαξει με κατι πιο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...