Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το δοκιμάσω αργά το βράδυ και θα σας πω, ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

Edit:

 

Thank god δούλεψε!! NAT Open επιτέλους!!! Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν. :-) :-D :-D

Επεξ/σία από hidd3n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α, ναι ξέχασα να το αναφέρω, το έκανε αυτό με το utorrent και όλα οκ με έδειχνε στο canyouseeme. Επίσης άνοιξα όπως είπες τις πόρτες και σε tcp και σε udp.

 

Σε fifa και Mw3 ακόμα με δείχνει strict. Στο fifa βρίσκω κανονικά αντίπαλο, χωρίς lag, ούτε disconnects. Στο MW3 βρίσκει servers με ~125 ping. Μάλλον αν ήταν open θα έβρισκε και πιο καλούς ε? Α, επίσης παίζω και LoL όταν φορτώνει το loading screen δείχνει ~90 ping, καλό πιστεύω.

Πες μας φίλε σε παρακαλώ ή και αν δεν θες στείλε pm! :)

Edit:

Να προσθέσω κάτι νέο. Προσπάθησα να κάνω ένα τεστ στην σελίδα pingtest.net και μου βγάζει αυτό:

Δεν έχω κανένα firewall ενεργοποιημένο, ούτε software ούτε του modem.

 

εφοσον σου δειχνει οτι το Port ειναι ανοιχτο τοτε δεν εχεις κανει κατι λαθος.εκτος αν θελει και καποια αλλα Ports.

β.το site αυτο με το ping test Ουτε εμενα μου κανει τεστ αρα κατι παιζει προβλημα.ουτε εγω εχω firewall εδω και χρονια.οποτε κατι αλλο ειναι με το site.τωρα αν θες καλυτερο Ping ζητα να σε βαλουν σε fast path.

 

τωρα για το link απο το adsl gr η κανει one to one nat η κανει κατι σαν dmz διοτι βλεπω οτι γραφει outside 0.0.0.1 Που θεωρητικα ειναι ολες οι ip και inside ειναι η Lan ip.σαν να γινονται Port forward Ολες δηλαδη.μια χαρα.thanxs που το μοιραστηκες μαζι μας.και οχι δεν απαγορευονται τα Link απο αλλα site εκτος αν ειναι διαφημιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ρε παιδιά :-D να ρωτήσω κάτι κ εγώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Εγώ έχω ένα belkin router έχω ανοίξει τα πόρτς για το φίφα κανονικά αλλά συνεχίζω να είμαι σε moderate απο ότι κατάλαβα απο την αναζήτηση λύσης στο thomson θέλει static ip για να λειτουργήσουν τα πορτς η κάνω λάθος; Για static ip να χρησιμοποιήσω ότι λέει στο βήμα 4 ή να χρησιμοποιήσω ενα πρόγραμμα που έχω βρεί που το κάνει αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

static ip στο lan θελει οχι στο wan.οποτε θα πας στην καρτα δικτυου σου στο tcp ip v4 και εκει θα βαλεις καρφωτα Ip,subnet mask kai default gateway.γινεται και χωρις static αλλα αμα για καποιο λογο αλλαξει η ip σου στο Pc τοτε δεν θα ισχυει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό έχω ανοίξει και ports αλλά πάλι moderate έχει :huh: να δοκιμάσω τα βήματα για το thomson; ή δε θα γίνει τίποτα; στο router μέσα private ip στα ports βάζω την static που επέλεξα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το belkin ειναι 192.168.2.1 τοτε στο pc πχ βαζεις 192.168.2.33 subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.2.1 dns 192.168.2.1 η του provider σου.

μετα κανεις port forward στο 192.168.2.33 που ειναι το pc σου.κλεινεις Firewall κτλ και αν εχδεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.για να κανεις δοκιμη πχ ενα Port βαλτο στο mtorrent εκει που εχει επιλογη για port και εχοντας ανοιχτο το mtorrent πηγαινε στο www.canyouseeme.org και δοκιμασε να δεις αν ειναι ανοιχτο.ανοιξε το και σε tcp και σε udp αν εχει επιλογη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι τα έβαλα απλά αλλο στο τέλος κ όχι 33. Εκανα στο pc μου port forward έκλεισα firewall. Connx έχω. Λειτουργούν τα ports τα δοκίμασα στο τορρεντ αλλά συνεχίζουμε με moderate. Τι να πώ δε ξέρω. Τα παρατάω ας είμαι με moderate :-) ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως. Απλά τώρα που έχω κλείσει το firewall δεν έχω κάποιο πρόβλημα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ επανέρχομαι και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να το κάνω και για άλλη μια ip το ίδιο(θέλω για το ps3). Μου βγάζει: Failed to add template : this outside address is already fully mapped on a different inside address.

 

Σκέφτηκα στο nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.5 να το βάλω 192.168.1.[5-6]. Το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να αναιρέσω την προηγούμενη εντολή για να δώσω αυτή. Καμιά ιδέα?? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ επανέρχομαι και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να το κάνω και για άλλη μια ip το ίδιο(θέλω για το ps3). Μου βγάζει: Failed to add template : this outside address is already fully mapped on a different inside address.

 

Σκέφτηκα στο nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.5 να το βάλω 192.168.1.[5-6]. Το θέμα μου όμως είναι ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να αναιρέσω την προηγούμενη εντολή για να δώσω αυτή. Καμιά ιδέα??

 

telnet 192.168.1.254

μετα βαλε Username /pass

μετα γραψε menu

μετα πας nat

μετα πρεπει να δεις την lista με την εντολη tmpllist

μετα αφου δεις την λιστα βαζεις την εντολη tmpldelete και μετα σε ρωταει Index.το index ειναι το πρωτο νουμερο οσο θυμαμαι οταν κανεις tmpllist.στην tmplist θα ψαξεις να βρεις το port forward που εκανες δηλαδη να γραφει nat internet 0.0.0.1 192.168.1.5 .emena ειναι πχ το index 15.και μετα φτιαχνεις το καινουριο.

μην ξεχασεις στο τελος να κανεις saveall για να σωθει.

 

Ετσι τα έβαλα απλά αλλο στο τέλος κ όχι 33. Εκανα στο pc μου port forward έκλεισα firewall. Connx έχω. Λειτουργούν τα ports τα δοκίμασα στο τορρεντ αλλά συνεχίζουμε με moderate. Τι να πώ δε ξέρω. Τα παρατάω ας είμαι με moderate ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως. Απλά τώρα που έχω κλείσει το firewall δεν έχω κάποιο πρόβλημα έτσι;

 

 

a.oxi δεν εχεις προβλημα που εκλεισες το firewall.ναι 33 ειπα εγω εσενα μπορει να ειναι κατι αλλο.καλου κακου κλεισε την αυξημενη ασφαλεια απο το site Της Otenet.αχρηστη ειναι .επισης αν δεν παιζει με port forward τοτε κανε dmz αν εχει το ρουτερ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ευχαριστώ και πάλι, θα το κάνω όταν γυρίσω από την δουλειά. Κάτι τελευταίο (ελπίζω ;p). Τώρα πια μετά την διαδικασία δεν ασχολούμαι με port forward, σωστα; Τα αφήνω όλα έτσι όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλα σου ανοιγει ολα τα ports σε μια Ip.αν θες τωρα να κανεις μονο μια θυρα Port forward για αλλη ip εκει θα κανεις κανονικα Port forward αφου δεν θα σε αφησει να κανεις αυτο που εκανες διαμεσω telnet για αλλη ip.θελει δοκιμες. ναι εφοσον στα εχει ανοιξει ολα δεν μπλεκεις με port forward(για την ip που εκανες αυτο απο το Telnet).μπλεκεις με port forward για αλλες ip που μπορει να θες να ανοιξεις ενα δυο τρια 5 ports.απλα με αυτο που εκανες απο telnet ειναι ολα ανοιχτα.καποιος μπορει να μην το ηθελε απο πλευρα security αν και για Home use σιγα.ελπιζω να πετυχει αυτο που σου γραψα.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε το κανεις enable και πατας οκ και τα βλεπεις μετα ειτε για ποιο απλα οπως θα εισαι στο administrator

γραψε nat tmpllist Και πατα enter

 

 

 

 

και θα στα βγαλει .και μετα πας με το menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...