Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8 Nat Strict


hidd3n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειτε το κανεις enable και πατας οκ και τα βλεπεις μετα ειτε για ποιο απλα οπως θα εισαι στο administrator

γραψε nat tmpllist Και πατα enter

 

 

 

 

και θα στα βγαλει .και μετα πας με το menu

 

Μα πόσο άσχετος παίζει να είμαι! -_-

 

Ευχαριστώ, το έκανα! B) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι θεμα ασχετου.ουτε εγω το ειχα κανει ποτε.τωρα που το ζητησες το εψαξα και στο εγραψα.γενικως το cli του Thomson ειναι αρκετα παραξενο και πολλες φορες ανα εκδοση αλλαζουν και μερικα πραγματα.χιλιες φορες να χρειαστει να κανω κατι σε cli σε cisco παρα σε Thomson ειλικρινα.ειναι αρκετα δυσκολο ρουτερακι γιατι τα περισσοτερα πραγματα πρεπει να τα κανεις apo cli και οχι απο interface.Ναι μεν μπορεις να κανεις τα παντα αλλα παλι ειναι ζορικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι εγώ το κολπάκι αυτό με τα βήματα αν το δοκιμάσω στο belkin θα πιασει;

 

 

οχι.το belkin μπορει να μην εχει καν telnet και αν εχει οι εντολες θα ειναι αλλες.το μονο που μπορεις να δεις για το belkin ειναι αν εχει dmz για να σου ανοιξει αυτοματα ολα τα ports για την Ip που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε dmz,σιγουρεψου οτι στο Pc εχεις δωσει καρφωτα ip στο Tcp ip και οτι εχεις βαλει αυτην την Ip στο dmz.αν εχεις οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια.αν εχεις firewall στο Pc η στο ρουτερ κλειστο.επισης οτι εχεις στο ρουτερ σχετικα με ids η κανα Upnp κλειστα για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές αν έχω δώσει καρφωτά ip στο tcp ip εννοείς αν έχω βάλει static; Αν ναι το έκανα και έδωσα και αυτή την ip στο dmz. Όσο για την οτενετ έχω connx πήγα να κλείσω την αυξημένη ασφάλεια αλλα δε μπαίνει με τα στοιχεία μου για κάποιο λόγο. Μπορώ να τη κλείσω πέρνοντας τηλέφωνο το help desk του οτε; Τα άλλα θα τα δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές αν έχω δώσει καρφωτά ip στο tcp ip εννοείς αν έχω βάλει static; Αν ναι το έκανα και έδωσα και αυτή την ip στο dmz. Όσο για την οτενετ έχω connx πήγα να κλείσω την αυξημένη ασφάλεια αλλα δε μπαίνει με τα στοιχεία μου για κάποιο λόγο. Μπορώ να τη κλείσω πέρνοντας τηλέφωνο το help desk του οτε; Τα άλλα θα τα δοκιμάσω.

 

 

παρτους ενα τηλεφωνο και ρωτησε τους γιατι δεν μπορεις να μπεις γιατι κανονικα θα πρεπε να μπαινει με τα στοιχεια σου.αν ειναι ενεργοποιημενη η αυξημενη ασφαλεια επειδη κοβει πολλα Ports ισως ειναι λογικο που παιρνεις moderate.ναι για την static ip αυτο εννοουσα.πχ αν στο dmz βαλεις 192.168.1.33 τοτε στο dmz θα δωσεις 192.168.1.33.απλα καλο ειναι να την δωσεις καρφωτα για να μην υπαρχει περιπτωση να παρει αλλη ip το Pc σου καποια στιγμη για τον α β λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλα ακόμα moderate το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι η αυξημένη ασφάλεια της otenet αλλά απο ότι βλέπω αν ισχύουν αυτά που λέει στο site της. Οτι δηλαδή κλείνει τις πόρτες :

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος. O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP: 161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

Δε νομίζω να πιάσει γιατί δεν έχουν καμία σχέση με τις πόρτες του φιφα. Μου έρχεται να βγάλω το belkin και να βάλω το thomson που μου είχε δώσει ο οτε το ίδιο με του φίλου παραπάνω. Αλλά δε το κάνω γιατί παρατήρησα πιο δυνατό σήμα στο wireless με το belkin σε σχέση με το thomson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλα ακόμα moderate το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι η αυξημένη ασφάλεια της otenet αλλά απο ότι βλέπω αν ισχύουν αυτά που λέει στο site της. Οτι δηλαδή κλείνει τις πόρτες :

 

 

Δε νομίζω να πιάσει γιατί δεν έχουν καμία σχέση με τις πόρτες του φιφα. Μου έρχεται να βγάλω το belkin και να βάλω το thomson που μου είχε δώσει ο οτε το ίδιο με του φίλου παραπάνω. Αλλά δε το κάνω γιατί παρατήρησα πιο δυνατό σήμα στο wireless με το belkin σε σχέση με το thomson.

 

 

α.αν μπορεις να την κλεισεις κλειστην καλου κακου.

β.κανε δοκιμη με το Thomson.εκει βεβαια στο Thomson αν σου βγει Moderate υπαρχει και η εντολη που εγραψαν.

αν παιζει σωστα το Thomson μπορεις να βαλεις το Thomson να adsl router και το belkin(i hate them) σαν wi fi μονο αφου εχει πιο καλο .θα κλεισεις το wifi του Thomson απλα.δες και για firmware update για το belkin οχι οτι θα εχουν βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και αυτό αλλα ακόμα moderate. Τέλος πάντων αφού δεν έχω προβλήματα με disconnectings ειμαι οκ.

 

Φίλε και εγώ moderate είμαι στο Fifa. Στο forum της ea κάπου διάβασα πως αυτό είναι κανονικό. Όταν είσαι moderate λέει είναι σωστό και συνδέεσαι μέσω router. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, δεν χρειάζεται κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο και αυτο,.διαβαστε τι σημαινει το καθε επιπεδο.μπορει να μην εχει επιπεδο Open>το τι θελει και τι θεωρει η καθε εταιρεια μπορει να εκφραζεται με διαφορετικο τροπο οπως ειπε και ο φιλος απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Ορίστε και το μήνυμα από το forum της ea:

 

Moderate is what it should be if your are connected to a router. The word "moderate" means - "normal or average...usual...typical and OK.

This may or perhaps be the expected result if connected to a router. Even if it's DMZ and correct ports opened.

It might....and I'm not 100%....The only way to get "open" is to make your internet connection wired directly from your modem (not your router) to the console. At least in the PS3 world.... not sure with PC or XBOX 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να κανεις dmz οσο ξερω οπως και το να ανοιξεις ports ειναι περιπου το ιδιο με το να κανεις bridge to router και να μπεις με εικονιδιο συνδεσης.απλα πρεπει καποιος να το δοκιμασει μια με dmz και μια με bridged για να δουμε αν εκει θα του βγαλει open η moderate.αν παιζει παντως ο φιλος κανονικα και δεν εχει προβλημα να συνδεθει κτλ γιατι αυτο θα ειναι το προβλημα οχι κατι αλλο τοτε δεν εχει θεμα.

disconnects δεν θα του εκανε και ας μην ηταν τα ports ανοιχτα.το πολυ να μην τον αφηνε να συνδεθει κτλ η να συνδεθει καποιος σε αυτον.

dc συνηθως μπορει να φαει αν εχει μεγαλο Ping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια δοκίμασα να το κάνω στο φίλο μου αλλα πάνω που γράφω telnet 192.168.1.254 μου βγαζει "Δεν ηταν δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον κεντρικο υπολογιστη, στη θυρα 23: Η συνδεση απετυχε"

 

Τι γίνεται λάθος;

 

Υ.Γ : Εχω δοκιμάσει τα πάντα που έχω δεί στο νετ τίποτα δεν έπιασε :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...