Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα βλεπεις πολυ εγωιστικα και επιφανειακα τα πραγματα.Το Κρατος ηδη εχει πετσοκοψει την αμοιβη του Δικηγορου με παρανομες κρατησεις και θα φορολογηθει απο δεκα μεριες κιολας.Για την δουλεια που επιτελει ο Δικηγορος σου απαντησε διεξοδικα ο Paredwse.

 

Ναι σε παλαιοτερες εκλογικες διαδικασιες ηταν μεγαλυτερη η αμοιβη (αποζημιωση ειναι η σωστη λεξη και για αυτο δεν θα επρεπε να υποκειται σε κρατησεις και επιπλεον φορολογηση).

 

Δεν θα βρεις κανεναν δικηγορο που να εχει προβλημα στο να πληρωθει απο το Κρατος και το μελος της Εφορευτικης Επιτροπης.Αν εξαιρεσεις καποιους παλιους αναποδους και αγυριστα κεφαλια Δικηγορους' date=' οι περισσοτεροι κατανοουν πληρως τους λογους που κανεις δεν επιθυμει να μετασχει ως Εφορευτικη ειδικα αυτη την εποχη.Δυστυχως τα ΜΜΕ εχουν περασει εδω και δεκαετιες στον πολιτη την αποψη "κακος Δικηγορος" (σε γενικες γραμμες).[/quote']

 

Ποιος βγαζει 500€ σε μια ημερα; Για να μην αναφερουμε τα παλια...

Οσο παρανομες ειναι οι κρατησεις του δικηγορου, αλλο τοσο παρανομο ειναι να σε υποχρεωνει και να απειλει με φυλακιση, αν δε πας εφορευτικη επιτροπη.

 

Δε τα εχω με τους δικηγορους. Τι φταινε αυτοι;

Με το κρατος τα εχω που δινει 500€ αμοιβη σε ενα ατομο και τους υπολοιπους τους θελει δουλικο...Δεν παει ετσι. Ειναι αδικια τουλαχιστον.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εμάς στους υπόλοιπους έχουν πετσοκόψει το μισθό από 10 μεριές με αποτέλεσμα να βγάζουμε 500 όχι σε μια μέρα, αλλά σε ένα μήνα.

Και μας αναγκάζουν να πληρώσουμε και την άδεια που θα πάρουμε τη Δευτέρα από την τσέπη μας.

Οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίζουμε την κουβέντα. Τουλάχιστον ένα συμβολικό ποσό θα μπορούσαν να δίνουν και εννοείται από το μερίδιο του δικηγόρου. Τα κορόιδα είμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος βγαζει 500€ σε μια ημερα; Για να μην αναφερουμε τα παλια...

Οσο παρανομες ειναι οι κρατησεις του δικηγορου, αλλο τοσο παρανομο ειναι να σε υποχρεωνει και να απειλει με φυλακιση, αν δε πας εφορευτικη επιτροπη.

 

Δε τα εχω με τους δικηγορους. Τι φταινε αυτοι;

Με το κρατος τα εχω που δινει 500€ αμοιβη σε ενα ατομο και τους υπολοιπους τους θελει δουλικο...Δεν παει ετσι. Ειναι αδικια τουλαχιστον.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

1. Δεν ειναι μια ημερα.

2. Ειναι μεγαλη η ευθυνη.

3. Ειναι αρκετη η προ-εργασια και η μετα το κλεισιμο της καλπης.

4. 500Ε ειναι λιγα για τη δουλεια.

5. Οποιος θελει πηγαινει Εφορευτικη, οποιος δεν θελει δεν πηγαινει.Απλα πραγματα.Ο Δικηγορος θα βγαλει τη δουλεια ουτως ή αλλως με οσους εχει και μπορει να βαλει και τους εκπροσωπους των κομματων.

 

Και εμάς στους υπόλοιπους έχουν πετσοκόψει το μισθό από 10 μεριές με αποτέλεσμα να βγάζουμε 500 όχι σε μια μέρα, αλλά σε ένα μήνα.

Και μας αναγκάζουν να πληρώσουμε και την άδεια που θα πάρουμε τη Δευτέρα από την τσέπη μας.

Οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίζουμε την κουβέντα. Τουλάχιστον ένα συμβολικό ποσό θα μπορούσαν να δίνουν και εννοείται από το μερίδιο του δικηγόρου. Τα κορόιδα είμαστε?

 

Τι σχεση εχει η αποζημιωση του δικηγορου με την πληρωμη μελους Εφορευτικης?Αν ειναι να συζηταμε σε σωστες βασεις και οχι να λεμε ο,τι να'ναι.Ο Γραμματεας απο το Δικηγορο πληρωνεται?Οχι φυσικα.Απο το Κρατος με την βεβαιωση του Δικηγορου οτι εκπληρωσε τα καθηκοντα του.Κατι αντιστοιχο θα επρεπε να γινεται και με τα μελη της Εφορευτικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λέω για να μην ανέβει το κόστος της διαδικασίας.

Και ναι 500 ευρω είναι πάρα πολλά λέφτά για μια μέρα όση προεργασία και να έχει.

 

Αν θέλουμε μπορεί ο καθένας να ισχυρίζεται πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του και πόσα παραπάνω λεφτά θα έπρεπε να παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λέω για να μην ανέβει το κόστος της διαδικασίας.

Και ναι 500 ευρω είναι πάρα πολλά λέφτά για μια μέρα όση προεργασία και να έχει.

 

Αν θέλουμε μπορεί ο καθένας να ισχυρίζεται πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του και πόσα παραπάνω λεφτά θα έπρεπε να παίρνει.

 

Ας κοψουν το κοστος της διαδικασιας αρχιζοντας απο το κομματικα δανεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του κόστους: έχετε δει πουθενά κάδους ανακύκλωσης για τα πεταμένα ψηφοδέλτια;

Στην δική μου περιοχή, σε τόσα εκλογικά κέντρα άντε να είδα το πολύ ένα κάδο!

Ούτε αυτό δηλαδή δεν μπορούμε να κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λέω για να μην ανέβει το κόστος της διαδικασίας.

Και ναι 500 ευρω είναι πάρα πολλά λέφτά για μια μέρα όση προεργασία και να έχει.

 

Αν θέλουμε μπορεί ο καθένας να ισχυρίζεται πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του και πόσα παραπάνω λεφτά θα έπρεπε να παίρνει.

Οι αμοιβές πάντως δεν άντιστοιχούν μόνο στη δυσκολία της δουλειάς και στον χρόνο που αφιερώνεις. Υπάρχει ο παράγοντας ευθύνη που πάντα καλοπληρώνεται και επίσης, υπάρχουν μερικές θέσεις με υψηλές αμοιβές, για να μειώνουν -υποτίθεται τουλάχιστον- το κίνητρο για χρηματισμό. Ο βουλευτής, ο εφοριακός, το στέλεχος υπουργείου, ο αστυνομικός διευθυντής, ο δικαστής κ.ά. και να τα ξύνουν όλη μέρα, πρέπει να έχουν μισθό που τους εξασφαλίζει μια άνετη ζωή, ώστε να τους είναι εύκολο να πουν όχι στη μίζα. Το αυτό ισχύει και για τον δικηγόρο που καλείται να διασφαλίσει το νόμιμο της εκλογικής διαδικασίας.

 

Προφανώς, πέρα από τη θεωρία, υπάρχει και το γεγονός ότι στην Ελλάδα οι αμοιβές έχουν διαμορφωθεί ως αποτέλεσμα συντεχνιακών διεκδικήσεων, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι αμοιβές είναι παράλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ειναι μια ημερα.

2. Ειναι μεγαλη η ευθυνη.

3. Ειναι αρκετη η προ-εργασια και η μετα το κλεισιμο της καλπης.

4. 500Ε ειναι λιγα για τη δουλεια.

5. Οποιος θελει πηγαινει Εφορευτικη, οποιος δεν θελει δεν πηγαινει.Απλα πραγματα.Ο Δικηγορος θα βγαλει τη δουλεια ουτως ή αλλως με οσους εχει και μπορει να βαλει και τους εκπροσωπους των κομματων.

 

 

 

Τι σχεση εχει η αποζημιωση του δικηγορου με την πληρωμη μελους Εφορευτικης?Αν ειναι να συζηταμε σε σωστες βασεις και οχι να λεμε ο,τι να'ναι.Ο Γραμματεας απο το Δικηγορο πληρωνεται?Οχι φυσικα.Απο το Κρατος με την βεβαιωση του Δικηγορου οτι εκπληρωσε τα καθηκοντα του.Κατι αντιστοιχο θα επρεπε να γινεται και με τα μελη της Εφορευτικης.

 

1) Σιγα την κουραση για 500€.. 500€ παιρνουν παρα πολλοι ελληνες μηνιατικο.

2) Και τι μπορει να στραβωσει? Να βαλουν φωτια ψηφοφοροι? Οι αστυνομικοι που ειναι εκει δεν εχουν ευθυνη? 500€ την ημερα ομως δεν παιρνουν…

3) Ναι αλλα 500€…

4) Ξαναλεω,500€ πολλοι το βγαζουν σε 1 μηνα και αν…

5) Δεν εχω εμπειρια αλλα εδω μεσα διαβασα οτι ερχεται η αστυνομια σπιτι και υπογραφεις χαρτι που λεει οτι αν δεν παρευρεθεις, απειλεισαι με φυλακιση.

 

 

Οι αμοιβές πάντως δεν άντιστοιχούν μόνο στη δυσκολία της δουλειάς και στον χρόνο που αφιερώνεις. Υπάρχει ο παράγοντας ευθύνη που πάντα καλοπληρώνεται και επίσης, υπάρχουν μερικές θέσεις με υψηλές αμοιβές, για να μειώνουν -υποτίθεται τουλάχιστον- το κίνητρο για χρηματισμό. Ο βουλευτής, ο εφοριακός, το στέλεχος υπουργείου, ο αστυνομικός διευθυντής, ο δικαστής κ.ά. και να τα ξύνουν όλη μέρα, πρέπει να έχουν μισθό που τους εξασφαλίζει μια άνετη ζωή, ώστε να τους είναι εύκολο να πουν όχι στη μίζα. Το αυτό ισχύει και για τον δικηγόρο που καλείται να διασφαλίσει το νόμιμο της εκλογικής διαδικασίας.

 

Προφανώς, πέρα από τη θεωρία, υπάρχει και το γεγονός ότι στην Ελλάδα οι αμοιβές έχουν διαμορφωθεί ως αποτέλεσμα συντεχνιακών διεκδικήσεων, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι αμοιβές είναι παράλογες.

 

Ναι, μεγαλος μισθος και λενε ολοι αυτοι ΟΧΙ στη μιζα ε?? Να πω οτι ελεγαν ΟΧΙ στη μιζα, να πω "παει στο διαολο"…αλλα τωρα πως μπορεις να κανεις τα στραβα ματια?

 

Δικη μου προταση ειναι να μαζεψουν τα κομματοσκυλα και τους γλειφτηδες των ιδρυματων που ανηκουν σε καποια παραταξη, και να βαλουν αυτους εφορευτικη επιτροπη. Τι τους εχουμε? Μονο για Μυκονο,γκομενες και κανα μαθημα να τους περνανε..??? Ας προσφερουν και κατι αφου θελουν να ειναι κομματικοποιημενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μεγαλος μισθος και λενε ολοι αυτοι ΟΧΙ στη μιζα ε?? Να πω οτι ελεγαν ΟΧΙ στη μιζα, να πω "παει στο διαολο"…αλλα τωρα πως μπορεις να κανεις τα στραβα ματια?

 

Δικη μου προταση ειναι να μαζεψουν τα κομματοσκυλα και τους γλειφτηδες των ιδρυματων που ανηκουν σε καποια παραταξη, και να βαλουν αυτους εφορευτικη επιτροπη. Τι τους εχουμε? Μονο για Μυκονο,γκομενες και κανα μαθημα να τους περνανε..??? Ας προσφερουν και κατι αφου θελουν να ειναι κομματικοποιημενοι.

 

1. Οι μισθοί δεν είναι μεγάλοι, συγκριτικά με τα ποσά που διαχειρίζονται οι δημόσιοι λειτουργοί στην Ελλάδα. Όταν το εξοπλιστικό πρόγραμμα είναι ύψους 1 δις, τα 5 χιλιάρικα τον μήνα για αυτόν που παίρνει την απόφαση είναι απειροελάχιστα. Οι μισθοί είναι τεράστιοι για τα προσόντα των γελοίων που εκλέγουμε σε τέτοιες θέσεις, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Με το να μειώνουμε τους μισθούς σιγουρεύουμε ότι κανείς επιτυχημένος και ικανός δεν θα προσπαθήσει να εκτοπίσει τους γνωστούς άχρηστούς.

 

2. Μπορούμε ασφαλώς να μειώσουμε στα 100 ευρώ την αμοιβή του δικηγόρου και να βάλουμε "εθελοντές" κομματόσκυλα στις εφορευτικές. Έτσι, θα έχουμε εκλογές επιπέδου ελληνικών πανεπιστημίων, όπου πλακώνονται τα μέλη της εφορευτικής μεταξύ τους, βάζουν σταυρούς κατά το δοκούν, μουτζουρώνουν ψηφοδέλτια της αντίπαλης παράταξης για να βγουν άκυρα και άλλα ωραία και δημοκρατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά...μιλάμε για ένα ποσό 500 ευρω.

500 ευρω σε μια ημέρα δε παίρνει κανεις και πουθενά, οσο μεγάλη ευθύνη και αν έχει.

Και εγω ειμαι υπεύθυνος για εκατομμύρια καθημερινά...Να μη πούμε τι παίρνω.

 

Λοιπόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον μισθό του δικηγόρου. Και 1 μυριο να παίρνει δε με απασχολεί.

 

Πρόβλημα έχω με τη τζάμπα εργασία.

 

Εν καιρό ανεργίας, τη στιγμή που χιλιάδες άνθρωποι δεν έχουν δουλειά, δεν νοείτε, απλά δεν νοείτε το κράτος (μάλλον όχι το κράτος, οι πολιτικοί) να υποχρεώνουν έναν πολίτη να προσφέρει εθελοντική εργασία 18-19 ωρών.

Είναι απαράδεκτο και το θεωρώ αντισυνταγματικό, ειδικά όταν την ιδια στιγμή πέρα από τον δικηγόρο, υπάρχουν κομματικοί αντιπρόσωποι που πληρώνονται από λεφτά των φορολογούμενων πολιτών (ναι τα κόμματα παίρνουν λεφτά απ το κράτος)

 

Απαράδεκτο και εξευτελιστικό από κάθε άποψη.

 

Το χρέος μας στο κράτος το κάνουμε, πληρώνοντας υπέρογκους φόρους για πράγματα που δεν απολαύσαμε ή μάλλον για υπηρεσίες που απήλαυσαν κάποιοι άλλοι.

 

ΑΝ μη τι αλλο, και επειδή ο δικηγόρος δεν υποχρεούται ούτε να κεράσει απ τα λεφτά του, θα έπρεπε να υπάρχει ένα μικρό κονδύλιο της τάξεως των 20 ευρω, εντελώς συμβολικό ώστε να παίρνει το κάθε τακτικό μέλος που παρουσιάστηκε και δούλεψε εκεί, όχι επειδή έκανε κάτι τρομερό, αλλά μόνο και μόνο επειδή μπορεί να έχασε κάποιο μεροκάματο, να έχασε την ξεκούρασή του κτλ κτλ...

 

Δε θα έλεγα το ιδιο πράγμα αν ζούσαμε πριν 10 χρόνια. Το λέω τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ'την άλλη θα πρότεινα να μην πληρώνετε ούτε ο δικηγόρος με τον γραμματέα του.

Γιατί οι υπόλοιποι να έχουμε υποχρέωση και ευθύνη απέναντι στο κράτος και οι δικηγόροι όχι.

Όπως όλοι εμείς θα αφήσουμε τις δουλειές μας εκείνη την Κυριακή(δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι ) για το κράτος έτσι να κάνουν και οι δικηγόροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανακοίνωσαν νεες εκλογές είχα ακούσει στην tv πως δεν θα πληρωθούν ξανά οι δικηγόροι κλπ που ήταν στις προηγούμενες και θα υποχρεωθούν να είναι και σε αυτές, ισχύει τελικά ή ηταν ανεπιβεβαίωτες μπούρδες της tv ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σοβαρο λειτουργημα δεν ειναι σιγουρα και για μενα. Αλλα γιατι να μην πληρωνετε η εφορευτικη; Γιατι να πληρωνεται μονο ο δικηγορος; Δεν προσφερουν και οι δυο εκεινη τη στιγμη;

 

Οι δικηγοροι θα ειχαν προβλημα αν η εφορευτικη επιτροπη, πληρωνοταν απο τη δικια του αμοιβη...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

η εφορευτική επιτροπή βάζει υπογραφές? έχει μερίδιο ευθύνης σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή? γιατί ο δικαστικός αντιπρόσωπος και ο γραμματέας έχουν σίγουρα...

 

Προτεινω, εφοσον το κρατος δε δινει αλλα λεφτα, να μοιρασει το κρατος την αμοιβη του δικηγορου σε 70-30% ας πουμε.

Παλια παιρνανε πολυ περισσοτερα οι δικηγοροι;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

πάνω από 1000 euro έπαιρναν και πιστεύω ότι δεν τα μειώνουν όσο λες γιατί αν το κάνουν δεν πρόκειται να πηγαίνουν, εξάλλου δεν τους υποχρεώνει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...