Προς το περιεχόμενο

Divinity: Original Sin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω, έχεις την πλήρη συμπάθειά μου :)

 

Προσωπικά θέλω πολύ να το παίξω και ελπίζω να υπερβεί τις προσδοκίες μου. Έχω μεγάλη συμπάθεια στη Larian γιατί είναι από τα λίγα στούντιο που πραγματικά καινοτομεί - και είναι αρκετά κάφροι ώστε να βγάλουν κάτι τόσο πυροβολημένο όσο το Dragon Commander.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 447
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λυπάμαι πάρα πολύ γιατί είναι πολύ αξιόλογο στούντιο, αλλά το κόλλημα που τρώνε με τα μικροσκοπικά fonts είναι πραγματικά απίστευτο.

 

Είμαστε στο 2014, ο κόσμος πλέον δεν παίζει αποκλειστικά σε monitors. Το PC gaming στην TV είναι μιά πραγματικότητα εδώ και καιρό.

 

Το 2012 οι αθεόφοβοι παρουσιάζαν το παιχνίδι σε 40-άρες τηλεοράσεις!!!

 

Πόσο στραβοί ήταν να μήν καταλάβουν το πρόβλημα με τα fonts?

 

Τί να πώ, σε αυτό το θέμα είναι πραγματικά απαράδεκτοι. Κάνουν το παιχνίδι unplayable τόσο σε TV PC gamers, όσο και σε gamers με 1080p monitors σε λίγες ίντζες (gaming laptops etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το περιμένω πως και πως να το αρχίσω. Πάντως παραδοσιακά τα game τους δεν τα χαρακτηρίζεις με τίποτα εύκολα μην πω ότι είναι εφιαλτικά δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο g2a το έχει στα 23 ευρώ.

 

Το προπαρήγγειλα και ελπίζω κάποιος μερακλής να φιλοτιμηθεί να βγάλει large font mod, όπως έκαναν για το Divine Divinity.

 

Αλλιώς, μας βλέπω να καθόμαστε στο πάτωμα, μπροστά από την TV, όπως κάναμε όταν είμασταν μωρά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε και το επίσημο release του παιχνιδιού, ήρθε και το κλειδί από το g2a.com και το κατεβάζω.....

 

Είμαι σε δίλλημα όμως, αν πρέπει να παίξω πρώτα το Divine Divinity.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα......

 

Και όπως το φοβόμουν, το στούντιο επέλεξε ακριβώς τον ίδιο δρόμο με το Divinity: Dragon Knight Saga όσον αφορά fonts και UI.

 

Ανεξαρτήτως επιλεγμένης ανάλυσης, το UI και τα fonts παραμένουν ακριβώς στο ίδιο μέγεθος.

 

Θα το αφήσω στο συρτάρι για λίγο. Να βγεί κάνα patch, και μακάρι να φιλοτιμηθεί κάποιος modder να βγάλει mod που να μεγαλώνει γράμματα και εικονίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Fonts είναι πολύ συγκεκριμένη υπόθεση και αφορά πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια.

 

Προβληματικά παιχνίδια είναι όλη η σειρά King's Bounty και τα παιχνίδια της Larian, ειδικά το Divinity 2: DKS και το νέο Divinity: Original Sin.

 

Για το τελευταίο η Larian δεν έχει δικαιολογίες. Ο κόσμος της τα έλεγε εδώ και καιρό. Σχετικά links στην προηγούμενη σελίδα.

 

Καλώς ή κακώς το PC gaming μεταφέρθηκε καί στο σαλόνι, οπότε είναι κρίμα να μήν το λαμβάνεις αυτό υπόψην,ειδικά όταν έχεις κόσμο που αγόρασε το παιχνίδι από alpha-state να σου το επισημαίνει.

 

Στο Wasteland 2, για το οποίο εκφράστηκαν τα ίδια παράπονα, οι devs φρόντισαν να κάνουν τα fonts και UI scalable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι θα είναι σίγουρα καλό. Όλα τα παιχνίδια που έβγαλε αυτό το στούντιο είναι αξιόλογα (εκτός ίσως από το Beyond Divinity).

 

Για αρχή όμως εγώ θα περιμένω τουλάχιστον το πρώτο patch, διότι στην τελική έκδοση υπάρχουν κάποια κραυγαλέα θεματάκια που χαλάνε την εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω κολέκτορα και το αρχίζω με το που έρθει. τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη στα game τους. Μόνο εύχομαι να μην έχει αυτή την υπερβολική δυσκολία για τα γούστα μου όπως τα προηγούμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε το πρώτο patch. Λογικά θα έχει βγεί πρίν να σου έρθει το δέμα.

 

Τους ξέφυγαν κάποια πράγματα που διορθώνονται εύκολα, αλλά χαλάνε την εμπειρία.

 

Στις πόλεις οι NPCs έχουν κάποιους προκαθορισμένους διαλόγους όταν δεν τους μιλάς, για να δίνουν τη ψευδαίσθηση ότι η πόλη είναι ζωντανή, όπως για παράδειγμα στο Skyrim.

 

Στο Divinity, οι χαρακτήρες επαναλαμβάνουν συνέχεια τους διαλόγους τους ξανά και ξανά χωρίς σταματημό και σπάει τα νεύρα σου πολύ γρήγορα, χαλώντας παράλληλα το immersion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δοκιμάσουμε το παιχνίδι τότε??? Φαίνεται ενδιαφέρον. Κυρίως με τα class που κάνεις και φτιάχνεις ότι θες....
Αν είναι τόσο καλό ίσως να αξίζει μια δοκιμή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...