Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Τι σχέση έχει το Mafia; Ένα πολύ καλό remake ενός παλιού παιχνιδιού είναι. Το CP77 και στον τεχνικό τομέα και στο gameplay είναι αρκετά ανώτερο.

Όπως και να έχει το κράξιμο που έχει φάει είναι κυρίως για τα glitches που είχε στην αρχή και για την κατάσταση στις old gen κονσόλες. Έχουν κάνει καραμέλα τα screenshots με textures που δεν φορτώνουν στις old gen. Στο pc το game δεν έχει τέτοια προβλήματα και με το τελευταίο patch έχουν μειωθεί πολύ τα glitches. Τα πραγματικά προβλήματα τα αναφέρουν πολύ λίγοι..

Επειδη τα επαιξα ολα πολυ κοντα το ενα με το αλλο (mafia 1 2 3 και το cb77) μοιαζουν παρα πολυ σαν στυλ παιχνιδιού. Open world με πολυ γραμμικο story line και λιγα open world sidequests κλπα, shooting και driving και στα 2, δουλευεις με τον υποκοσμο και στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

Να συνεχίσω για όσου έχουν ασχοληθεί με το game. 

Σε τι stats είναι καλύτερο να επενδύσεις τον χαρακτήραρα? 

Ανάλογα πώς θες να παίξεις. Τα attribute points αρκούν για μαξαρισμα τριών attributes + πέντε που μένουν για τα άλλα δύο.

Melee πας για Body κυρίως. Αν το παίξεις πιο shooter, κοίτα προς Reflexes. Για hacking, το Intelligence είναι μονόδρομος.

Αν θες να συνδυάσεις και λίγο stealth με τα παραπάνω, επενδύεις και στο Cool. Μένει το Technical αν χρησιμοποιείς και tech όπλα ή αν θες να ασχοληθείς με το crafting (που, για μενα, δεν αξίζει πολύ).

Γενικά δουλεύει πολύ καλά το mix and match. Βοηθάει ότι το παιχνίδι δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο (τουλάχιστον στο Hard), οπότε δεν μπορείς να πας λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosmsamo είπε

Ανάλογα πώς θες να παίξεις. Τα attribute points αρκούν για μαξαρισμα τριών attributes + πέντε που μένουν για τα άλλα δύο.

Melee πας για Body κυρίως. Αν το παίξεις πιο shooter, κοίτα προς Reflexes. Για hacking, το Intelligence είναι μονόδρομος.

Αν θες να συνδυάσεις και λίγο stealth με τα παραπάνω, επενδύεις και στο Cool. Μένει το Technical αν χρησιμοποιείς και tech όπλα ή αν θες να ασχοληθείς με το crafting (που, για μενα, δεν αξίζει πολύ).

Γενικά δουλεύει πολύ καλά το mix and match. Βοηθάει ότι το παιχνίδι δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο (τουλάχιστον στο Hard), οπότε δεν μπορείς να πας λάθος.

μου αρέσει το hacking έτσι όπως το έχουν βάλει και ήδη αναβάζω το intelligence, Θα πάω και προς reflexes και λίγο cool γιατί και το stealth του μαζί με το hacking δουλεύει μια χαρά. Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια το έχουν σχεδιάσει σωστά ingame γιατί τι κάνεις το stealth όταν είναι αδύνατο λόγο κακοσχεδιασμού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.

Τι υποτίθεται θα έχει αυτό το next-gen patch για τα pc? 

Να πω οτι προσπάθησα να πιάσω το παιχνίδι ξανά προχτές, μετά απο 1 χρόνο ακριβώς που το επαιξα και δυστυχώς παρότι είμαι λίγο graphic whore , συνειδητοποιησα ότι ένιωσα πολύ παραπάνω immerision με παιχνίδια του 2015-2018 που έπαιξα τελευταία (με πολύ χειρότερα γραφικά) , παρά με το CP.

Ευτυχώς η δυστυχώς τα παιχνίδια δν είναι μόνο γραφικά και τεχνικός τομέας, είναι χίλια πράγματα. 
Αυτό που νιώθω οταν παίζω CP είναι ότι είναι άψυχο.
Ναι είχε κάποιες αποστολές πολύ Immersive και πολύ δυνατές, αλλά μέχρι εκεί.
H γνώμη μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να είναι καν open world game. Τεσπα what done is done!

Πηραμε και το μαθημα μας περι pre-order και hype... 


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.

Τι υποτίθεται θα έχει αυτό το next-gen patch για τα pc? 

Να πω οτι προσπάθησα να πιάσω το παιχνίδι ξανά προχτές, μετά απο 1 χρόνο ακριβώς που το επαιξα και δυστυχώς παρότι είμαι λίγο graphic whore , συνειδητοποιησα ότι ένιωσα πολύ παραπάνω immerision με παιχνίδια του 2015-2018 που έπαιξα τελευταία (με πολύ χειρότερα γραφικά) , παρά με το CP.

Ευτυχώς η δυστυχώς τα παιχνίδια δν είναι μόνο γραφικά και τεχνικός τομέας, είναι χίλια πράγματα. 
Αυτό που νιώθω οταν παίζω CP είναι ότι είναι άψυχο.
Ναι είχε κάποιες αποστολές πολύ Immersive και πολύ δυνατές, αλλά μέχρι εκεί.
H γνώμη μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να είναι καν open world game. Τεσπα what done is done!

Πηραμε και το μαθημα μας περι pre-order και hype... 


 

Αν πας να το παίξεις σαν open world τύπου GTA V όντως θα απογοητευείς νομίζω. Όπως πχ. και στη σειρά mafia που είναι εντελώς άψυχο το open world του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε λίγο να διώξουμε τις κακές τις γλώσσες!

Make cb77 great again φωνάζουν στις γειτονιές από σήμερα τα ξημερώματα.

 

CD Projekt "hard at work" on Cyberpunk 2077's next major update, will arrive alongside next-gen version

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μη με λιθοβολήσετε......τσίμπησα απο public στα 100 κάτι ευρώ τη συλλεκτική για Ps4. Το είχα κάνει αγορά στα 25 ευρώ για xbox αλλα η συλλεκτική μου άρεσε όταν είχε ανακοινωθεί αλλά ήταν πανάκριβη. Τώρα αναμένω να βγει το next gen patch για να το λιώσω στο series x!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Πάμε λίγο να διώξουμε τις κακές τις γλώσσες!

Make cb77 great again φωνάζουν στις γειτονιές από σήμερα τα ξημερώματα.

 

CD Projekt "hard at work" on Cyberpunk 2077's next major update, will arrive alongside next-gen version

Στην ουσία θα περάσουν περίπου 6 μήνες από το τελευταίο Patch μέχρι να βγει το καινούργιο. Μιλάμε σκοτώνονται στην δουλειά οι τύποι 😋 φεύγω από το thread τώρα γιατί με μάλωσαν προχθές 😢

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 9:39 ΠΜ, Herald είπε

Ότι αρνητικό έχει ειπωθεί για το cb77 είναι τρις φορές χειρότερα υλοποιημένο στο mafia όμως. 

Ελα ρε συ τωρα καμια σχεση το ενα με το αλλο. Το Mafia DE ειναι καθαρα single player εμπειρια δεν εχει σχεση με RPG οπως πλασαριστηκε το 2077. Και ηταν απολαυστικο το Mafia ειχε και 12 side missions με το phone booth και τα συλλεκτικα αμαξια και αρκετα collectibles εμενα μου αρεσε παρα πολυ. Διαφορετικο genre το καθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2021 στις 9:11 ΠΜ, silenoz66 είπε

Να ρωτήσω κάτι παιδιά.

Τι υποτίθεται θα έχει αυτό το next-gen patch για τα pc? 

Να πω οτι προσπάθησα να πιάσω το παιχνίδι ξανά προχτές, μετά απο 1 χρόνο ακριβώς που το επαιξα και δυστυχώς παρότι είμαι λίγο graphic whore , συνειδητοποιησα ότι ένιωσα πολύ παραπάνω immerision με παιχνίδια του 2015-2018 που έπαιξα τελευταία (με πολύ χειρότερα γραφικά) , παρά με το CP.

Ευτυχώς η δυστυχώς τα παιχνίδια δν είναι μόνο γραφικά και τεχνικός τομέας, είναι χίλια πράγματα. 
Αυτό που νιώθω οταν παίζω CP είναι ότι είναι άψυχο.
Ναι είχε κάποιες αποστολές πολύ Immersive και πολύ δυνατές, αλλά μέχρι εκεί.
H γνώμη μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να είναι καν open world game. Τεσπα what done is done!

Πηραμε και το μαθημα μας περι pre-order και hype... 

Next gen patch είναι RT για τις κονσόλες απ΄ ότι έχω καταλάβει. Εκτός αν έχουν στα σχέδια fully ray traced μηχανή όπως και με το metro exodus. Πραγματικά θα άξιζε γιατί δεν υπάρχει καλύτερο showcase για την RT τεχνολογία πέρα από μια φουτουριστική πόλη.

Σχετικά με τα υπόλοιπα βρήκες τη χαρακτηριστική λέξη που έψαχνα τόσο καιρό. Άψυχο. Αν το ξεκινήσεις μετά από κανα Odyssey σου φαίνεται καλό. Αν στο καπάκι βάλεις ένα RE Village θα θυμηθείς ξανά τι ξεχωρίζει τα πρωτοκλασάτα AAA games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pirmen56 said:

 Αν στο καπάκι βάλεις ένα RE Village θα θυμηθείς ξανά τι ξεχωρίζει τα πρωτοκλασάτα AAA games.

γιατί, το RE Village θεωρείται πρωτοκλασάτο ΑΑΑ game?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το άψυχο ΑΙ εμένα ρεαλιστικό μου φαίνεται. Σήμερα αν βγεις να περπατήσεις σε μία μεγάλη πόλη στο κέντρο αυτό βλέπεις. Άνθρωποι περπατάνε με τα μάτια μέσα στα κινητά του και δεν δίνουν σημασία σε κανέναν. Πεθαίνει ο άλλος και δεν ασχολείται κανένας, όπως έγινε στο εργοστάσιο στο Κερατσίνι. Πόσο μάλλον δηλαδή σε μία φουτουριστική πόλη του μέλλοντος που όλοι έχουν απορροφηθεί από την τεχνολογία. Εκτός αν αναφέρεται κάπου αλλού το άψυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Συνονόματε το άψυχο αναφέρεται αλλού.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να τα ξαναπούμε, γιατί εχει πεσει πολύ αναλωση αρνητικων/θετικων σχολίων καθώς και πολύ ανάλυση γυρω απο αυτό.

Ας πω τις αποψεις μου για μια τελευταία φορά.

Αν αφήσουμε στην απεξω τις direct συγκρίσεις με παιχνίδια που δεν οδηγούν πουθενά και το εξετάσουμε σαν εμπειρία τι μένει? :

Mένει ενα παιχνίδι που έχει ενα ωραιο σχετικά main story με τα καλά του και τα κακά.
+ ήταν διασκεδαστικό , με κάποιες δυνατές αποστολές και με φοβερή μουσική και χαρακτήρες.
-  με το αρνητικό όμως των επιλογών που προφανως (λογω witcher + marketing για το CP) περίμενες οτι θα έχουν καποια επιδραση στην ιστορία αλλα δεν.....

-και με αρνητικό ότι τέλειωσε βιαστικά.


Μένει τα ομορφα γραφικά και η ωραία μουσική.

Μένει και όμως ενα ΤΕΛΕΙΩΣ αψυχο open world , οπου ήταν το αντίθετο του immersive , με πολλά στοιχεία που συντέλεσαν έτσι ώστε να ειναι τόσο κακό open world, που τα έχουν αναλυσει πολλακις .

Το κομμάτι αυτό  του OPEN WORLD δεν μπορώ να το πάρω χαλαρά γιατί :
Ειναι παιχνίδι OPEN WORLD και θα κριθεί εως open world.

Εν κατακλείδι, είναι ενα παιχνίδι , να το παίξει κάποιος 1 φορά, γιατί δυστυχώς εχει 0 replayability και να πάει ντουγρού main story + καποια ωραία side quests και τέλος. Το ξεχνάς και πας παρακάτω. Εχω παιξει και πριν και μετά απο αυτό πολύ πολύ καλύτερα παιχνίδια.

Μακάρι να μην είχε βγει open world, θα μιλούσαμε για άλλο παιχνίδι σίγουρα.

Αυτά απο εμένα.



 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να καταλάβω, δεν αμφισβητώ κανέναν, απλά ρωτάω. Ποιο open world είναι όπως πρέπει ας πούμε και δεν είναι άψυχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...